Profesjonalne CV może być przepustką do wymarzonej pracy. Ubiegasz się o nową posadę i szukasz szablonu CV do pobrania? Oprócz cennych wskazówek przygotowaliśmy przykładowe wzory CV. Profesjonalnie stworzony życiorys zawodowy na pewno zwróci uwagę rekrutera i wzmocni Twoją kandydaturę. Zobacz, jak stworzyć skuteczne CV.

Co znajdziesz w artykule:

Jak napisać CV?

Przeglądając oferty pracy, zauważyłeś, że jedna z firm poszukuje kandydatów na stanowisko, o którym marzyłeś? Ubiegając się o tę posadę, będziesz potrzebować skutecznego CV, które wzmocni twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Co napisać w CV, aby zainteresować pracodawcę i jak przygotować własny dokument rekrutacyjny?

Używanie klasycznego edytora tekstu nie jest idealnym rozwiązaniem, bowiem w przypadku dokonania nawet drobnych zmian, cały układ CV zostanie zaburzony. Zamiast edytora, zalecamy wybranie jednego z narzędzi do tworzenia kreatywnych CV dostępnych w internecie. Zanim zaczniesz tworzyć swój życiorys zawodowy, warto sprawdzić, jak wygląda przykładowe CV, a następnie wykorzystać je jako wzór.

Jakie są formaty CV?

Istnieją trzy główne formaty CV, wybierając jeden z nich, należy uwzględnić rodzaj pracy, o którą się ubiegamy, i posiadane doświadczenie. Jakie rodzaje CV wyróżniamy?

formaty CV do pobrania - przykład

 • CV odwrócone chronologicznie:

Często spotykane we wzorach curriculum vitae do pobrania. To najpopularniejszy format CV, idealny dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym; dodając kolejne elementy CV, należy dopasować je do interesującego nas stanowiska.

Sprawdzi się, jeśli brakuje Ci odpowiedniego doświadczenia zawodowego, ponieważ jesteś studentem/absolwentem lub chcesz się przebranżowić.

 • CV mieszane:

Doskonały wybór dla osób poszukujących pracy o bardzo zróżnicowanym zestawie umiejętności. Napisz tego rodzaju życiorys, jeśli ubiegasz się o stanowisko wymagające wiedzy specjalistycznej z 3–4 różnych dziedzin i chcesz zawrzeć w życiorysie zawodowym wszystkie niezbędne kompetencje.

Który format CV wybrać?

W większości przypadków warto trzymać się formatu CV z odwróconą chronologią. Jest to najczęściej występujący typ CV, do którego przyzwyczaiła się większość rekruterów. Prezentując wskazówki, jak pisać życiorys, skupimy się właśnie na nim.

Jeśli jesteś absolwentem uczelni wyższej lub posiadasz wiele umiejętności i bogate doświadczenie zawodowe, możesz również wybrać jeden z dwóch pozostałych formatów.

Jaki jest najlepszy układ CV?

Pierwszą rzeczą, którą osoba rekrutująca zauważy w Twoim CV, jest jego układ. Jeśli nie wiesz, jaki układ zastosować w życiorysie, wzoruj się na wybranym przez siebie przykładzie curriculum vitae.

Zastanów się:

 • Czy Twoje CV wygląda na przemyślane, zaplanowane i zorganizowane, czy wręcz przeciwnie – jest chaotyczne, nieuporządkowane i zagracone?
 • Czy jest lakoniczne i za krótkie, czy przeładowane i zbyt długie?
 • Czy jest szare, nudne, powtarzalne i łatwe do zignorowania, czy przyciąga uwagę i krzyczy „Przeczytaj mnie!”?

Odpowiedzi na te pytania znacznie ułatwią przygotowanie odpowiedniego układu i pomogą stworzyć profesjonalne CV.

Jak zaplanować perfekcyjne CV?

Jeśli szukasz odpowiedzi na to, jak pisze się CV, poznaj przydatne praktyki dotyczące układu życiorysu:

 • Jedna strona:

Powinieneś tworzyć dwustronicowe CV tylko wtedy, gdy naprawdę wierzysz, że przyniesie to znaczącą wartość merytoryczną Twojej aplikacji. Rekruterzy w dużych firmach otrzymują ponad 1000 CV miesięcznie. Nie mają czasu na czytanie historii całego życia każdego z kandydatów!

 • Jednolite nagłówki:

Wybierz format nagłówka i użyj go dla tytułów wszystkich sekcji.

 • Łatwa do odczytania czcionka:

Zalecamy trzymanie się tego, co się wyróżnia, ale nie przesadź (o ile nie piszesz ekstrawaganckiego życiorysu). Wykorzystaj: Calibri, Helvetica, Georgia. Nie używaj czcionek: Comic Sans, Impact czy Courier. O innych zalecanych rodzajach czcionki w CV przeczytasz na naszym Poradniku.

 • Wybierz odpowiedni rozmiar czcionki dla poszczególnych części CV:

Wybierz 10-12 pkt dla normalnego tekstu i 12-14 pkt dla tytułów sekcji.

 • Zapisz swoje CV w formacie PDF:

Aby nie stracić formatowania dokument rekrutacyjny powinien być zapisany w formacie pdf.

CV kreatywne – cenione w wybranych branżach

Jeżeli pracujesz w bardziej tradycyjnej branży – prawnej, bankowej czy finansowej – powinieneś zachować układ graficzny i formatowanie CV w tradycyjnej formie. Natomiast jeżeli starasz się o angaż w branży reklamowej lub kreatywnej (grafika, design, dziennikarstwo, media) albo aplikujesz do firmy technologicznej, gdzie ceniona jest innowacja i specjalistyczne umiejętności, powinieneś wybrać coś bardziej nietuzinkowego – czyli przygotować kreatywne CV.

Co napisać w CV: jakie sekcje wybrać?

Teraz, gdy mamy już podstawy, przejdźmy do pisania treści CV. Poniżej zajmiemy się każdą z części CV i wyjaśnimy, co i jak napisać, aby wyróżnić się i zdobyć pracę, na którą zasługujesz.

Najpopularniejsze sekcje CV to:

 • dane osobowe i kontaktowe,
 • podsumowanie i cele zawodowe,
 • doświadczenie i osiągnięcia zawodowe,
 • wykształcenie,
 • umiejętności,
 • zainteresowania, pasje i hobby.

Przykładowy wzór CV z zamieszczonymi sekcjami:

wzór CV przykład

WSKAZÓWKA #1 – Format CV

Nie zapomnij o właściwej nazwie pliku CV. Najlepsza to taka, z której jasno wynika treść i jej autor, np.: CV_Jan_Kowalski.

Elementy CV: jakie dane osobowe i kontaktowe należy wpisać w CV?

Najważniejszą częścią dokumentu są dane osobowe i kontaktowe. Nawet wtedy, gdy Twoje profesjonalne CV wypadnie doskonale na tle pozostałych, nic z tego nie wyniknie, jeżeli nie będzie można się z Tobą skontaktować w celu prowadzenia rekrutacji, ponieważ źle zapisałeś swój numer telefonu czy adres e-mail. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić tę sekcję i upewnić się, że wszystko jest poprawne i aktualne.

Niezbędne dane kontaktowe w CV:

Jesteś w trakcie tworzenia CV. Jak napisać i jakie powinny być zawarte w nim informacje osobowe i kontaktowe?

 • Niezbędne dane to:
 • imię i nazwisko,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail,
 • lokalizacja.
 • Opcjonalne informacje:
 • adres URL LinkedIn – jeśli Twój profil jest aktualny i może wnieść do wartość dodaną do Twojej aplikacji, dołącz link,
 • media społecznościowe – portfolio online: dla programistów będzie to GitHub, dla projektanta Behance lub Dribble, a dla copywritera może to być osobisty blog,
 • witryna/blog – jeśli chcesz zaznaczyć swoją obecność w Internecie, np. masz bloga, który pozycjonuje Cię jako eksperta w swojej dziedzinie – dodaj link!

Przykładowy szablon CV z danymi osobowymi wygląda następująco:

szablon CV dane osobowe - wzór CV

WSKAZÓWKA #2 – Dane kontaktowe

Pamiętaj, aby adres e-mail, który napiszesz w CV, był profesjonalny: np. imię.nazwisko@gmail.com, a nie np. kasieńka69@buziaczek.pl

Jak napisać w CV podsumowanie zawodowe oraz określić swoje cele?

Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, niezależnie od tego, czy dotyczy ono życia osobistego, czy kariery. Jeżeli pozostawisz złe pierwsze wrażenie, są szanse, że tak już zostanie, w końcu bardzo trudno jest zmienić czyjąś opinię na swój temat. To samo dotyczy poszukiwania pracy – rekruter spędza średnio około 6 sekund na prześledzenie każdego CV.

Tak, Twoje starannie przygotowane profesjonalne CV ma szanse na 6 sekund uwagi, chyba, że zrobisz niesamowite wrażenie! Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, co napisać w CV, jednym z niezbędnych elementów jest zawarcie w nim informacji o swoim podsumowaniu zawodowym oraz krótko- lub długoterminowych celach.

Czym jest podsumowanie zawodowe i co w nim napisać?

Podsumowanie zawodowe to dwa-trzy zdania podsumowujące Twoją dotychczasową karierę zawodową. Przeglądając dostępne darmowe wzory CV, możesz zauważyć, że w niektórych z nich brakuje tego elementu – warto, byś zawarł go w swoim życiorysie. Rekruterzy zwracają szczególną uwagę na wzmianki o:

 • Twoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym:

np. Przedstawiciel obsługi klienta z ponad 5-letnim doświadczeniem w branży IT lub Księgowa z 8-letnim doświadczeniem w prowadzeniu pełnej księgowości.

 • Jednym, dwóch najważniejszych osiągnięciach zawodowych lub kluczowych obowiązkach:

np. Udało mi się zrealizować roczny budżet sprzedaży na poziomie 112% lub Specjalizuję się w pomocy technicznej, obsłudze klienta.

Czym jest cel zawodowy i kiedy go wpisać w CV?

Jeżeli piszesz CV bez doświadczenia zawodowego lub jesteś na etapie zmiany swojej ścieżki kariery, podobnie, jak w przypadku podsumowania zawodowego, napisz dwa-trzy zdania, w których przedstawisz swoją motywację i określisz cel zawodowy. Oto przydatne przy pisaniu CV wzory:

 •  jeżeli jesteś studentem:

Ambitny student z tytułem licencjata w dziedzinie projektowania graficznego poszukuje nowych możliwości rozwoju. Mam ponad 3 lata praktycznego doświadczenia w pracy z programami Adobe Illustrator i Photoshop, tworzeniem ilustracji i projektowaniem UX/UI. Chcę rozwijać się jako projektant, a także doskonalić sztukę projektowania 3D.

 • jeżeli zmieniasz ścieżkę kariery:

Kierownik projektu IT z ponad 5-letnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania. Zarządzałem zespołem programistów tworzących produkty dla kilku branż, takich jak FinTech i technologia HR. Chciałbym wykorzystać moje doświadczenie w zarządzaniu produktami outsourcingowymi jako właściciel produktu.

WSKAZÓWKA #3 – Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe wraz z celem powinno mieć maksymalnie 45-50 słów i zajmować maksymalnie 4-5 linijek tekstu.

Jak pisze się CV ? Doświadczenie zawodowe i osiągnięcia

Bardzo istotną częścią Twojego CV jest opis doświadczeń zawodowych, ponieważ to moment, w którym tak naprawdę sprzedajesz siebie, pokazując swoje osiągnięcia i obowiązki. Istnieje wiele praktyk dotyczących pisania sekcji związanej z doświadczeniem. Skorzystaj z przykładowych wzorów CV i zadbaj o tę część swojego dokumentu.

Jak wpisać w CV doświadczenie zawodowe?

Lista doświadczeń zawodowych powinna być wymieniona w odwrotnej kolejności chronologicznej – zacznij od najnowszej pracy, a zakończ na najdalszej przeszłości. Podobny schemat zauważysz, przeglądając przykłady CV.

Standardowy format zapisu doświadczenia zawodowego w CV jest następujący:

 • Daty zatrudnienia:

Ramy czasowe zatrudnienia w każdej firmie. Standardowy format, którego oczekują rekruterzy i pracodawcy, to mm/rrrr (jest to szczególnie ważne, gdy podanie o pracę ma zostać przeanalizowane przez system śledzenia kandydatów).

 • Nazwa stanowiska pracy:

To określenie powinno znajdować się na początku każdej pozycji dotyczącej doświadczenia zawodowego. Kiedy rekruter sprawdza Twój szablon CV, musi na pierwszy rzut oka widzieć, że masz odpowiednie doświadczenie zawodowe.

 • Nazwa firmy:

Pełna nazwa danego pracodawcy. W niektórych przypadkach możesz podać również branżę – najlepiej wtedy, gdy ciężko określić ją po nazwie firmy, w której dotychczas pracowałeś.

 • Opis obowiązków i osiągnięć:

Rdzeń każdej pozycji z sekcji doświadczenia zawodowego. W zależności od dziedziny powinieneś wymienić swoje osiągnięcia lub obowiązki. Za chwilę dowiesz się więcej o tym, jak to zrobić i dlaczego.

Przykładowy szablon CV zawiera typowy opis dotychczasowego doświadczenia:

szablon CV opis doświadczenia przykład

Ile lat doświadczenia zawodowego uwzględnić w CV?

Jeśli masz ponad dziesięcioletnie doświadczenie, prawdopodobnie nie jesteś pewien, ile lat należy wpisać w swoim CV. W końcu gdybyś musiał wymienić wszystko, co kiedykolwiek robiłeś, skończyłoby się to pisaniem mininoweli. Z drugiej strony, jeśli jesteś nowicjuszem na rynku pracy, prawdopodobnie nie masz żadnego doświadczenia i zastanawiasz się, o czym mógłbyś wspomnieć.

Co napisać w CV w zależności od poziomu doświadczenia?

 • Dobre CV kandydata bez doświadczenia – jeśli nie masz doświadczenia, wypełnienie tej sekcji może być trudne. Pozostaw ją pustą i skoncentruj się na wszystkich innych sekcjach lub zaznacz w niej doświadczenie zdobyte w organizacjach studenckich, organizacjach non-profit itp.
 • Kandydaci na poziomie podstawowym – wymień wszystkie dotychczasowe prace.
 • Specjaliści średniego szczebla – wymień tylko doświadczenie zawodowe przydatne w pracy na stanowisku, o które się ubiegasz.
 • Starsi specjaliści – podaj maksymalnie do 15 lat swojego doświadczenia zawodowego. Jeśli Twoim ostatnim doświadczeniem było obejmowanie stanowiska dyrektora generalnego, nie musisz opisywać tego, że w młodości byłeś kasjerem.

 Jak poprawnie napisać w CV o obowiązkach i osiągnięciach?

Jednym z najczęstszych błędów podczas określania zdobytego doświadczenia jest zapisywanie jedynie obowiązków, a nie podawanie przy tym swoich osiągnięć.

W większości przypadków rekruter dokładnie wie, jakie były Twoje obowiązki na danym stanowisku. Załóżmy na przykład, że jesteś managerem sprzedaży, a do Twoich obowiązków należało:

 • docieranie do potencjalnych klientów przez telefon lub e-mail,
 • utrzymywanie relacji z istniejącymi klientami,
 • sprzedaż produktów firmy,
 • śledzenie i raportowanie potencjalnych klientów w CRM.

Można śmiało założyć, że jest to lista obowiązków każdego menedżera sprzedaży, a w 90% wszystkich innych życiorysów prawdopodobnie wspomina się o tym samym.

Jak się wyróżnić i przygotować skuteczne CV? Wymieć swoje osiągnięcia i przedstaw, jak dokładnie pomogłeś firmie w rozwoju i osiąganiu założonych celów.

Profesjonalne CV: opis doświadczenia i osiągniętych celów

Jak więc zapisać obowiązki i osiągnięcia tak, aby przyciągnęły uwagę? Oto odpowiedni do umieszczenia w CV wzór:

 • docieranie do potencjalnych klientów oraz zwiększenie nowej sprzedaży o 30% przez 3 miesiące z rzędu,
 • utrzymywanie relacji z istniejącymi klientami oraz zwiększenie aktualnej sprzedaży o 24 000 zł w ciągu 1 miesiąca,
 • śledzenie i raportowanie potencjalnych klientów w CRM oraz wprowadzenie innowacji w systemie w zakresie zapisywania danych sprzedażowych.

Takimi osiągnięciami może pochwalić się np. specjalista ds. sprzedaży. W niektórych zawodach trudno określić namacalne sukcesy, o których można wspomnieć.

Powiedzmy, że pracujesz w magazynie, Twoje codzienne obowiązki prawdopodobnie obejmują:

 • codzienny załadunek, rozładunek i konfigurację sprzętu,
 • pakowanie gotowych produktów i przygotowywanie ich do wysyłki,
 • pomoc w otwieraniu i zamykaniu magazynu.

W takich dziedzinach trudno jest się wyróżnić, więc zamiast tego lepiej jest skupić się na unikatowych działaniach. We wzorcowym CV wpisz np.:

 • udział w procesie inwentaryzacji stanów magazynowych,
 • zamawianie towarów, obsługa FV, współpraca z agencją celną,
 • zakładanie nowych kart produktów w systemie WF-MAG.

WSKAZÓWKA #4 – Doświadczenie zawodowe

Masz lukę w doświadczeniu zawodowym? Nie pozostawiaj jej bez opisu w CV – to zdecydowanie najgorsze z możliwych rozwiązań! Podaj w kilku słowach powód swojej nieobecności na rynku pracy, np. urlop macierzyński, roczna podróż zagraniczna, itp.

Części CV: jak napisać informacje o wykształceniu?

Wykształcenie powinieneś opisać podobnie jak doświadczenie zawodowe: z wykorzystaniem odwróconej chronologii oraz stosując czytelny układ. Oto przydatny przy pisaniu curriculum vitae wzór:

 • lata uczęszczania do szkoły/uczelni, np. 10/2008 – 06/2013,
 • nazwa szkoły/uczelni, np. SGH,
 • tytuł, np. magister,
 • kierunek, np. ekonomia.

Szablon CV z przykładowym opisem dotyczącym wykształcenia wygląda następująco:

szablon CV wykształcenie przykład

WSKAZÓWKA #5 – Wykształcenie

Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, najpierw wymień sekcję dotyczącą edukacji i stwórz kreatywne CV!

Jeżeli masz dyplom uniwersytecki, w ogóle nie wspominaj o swojej szkole średniej.

CV: wzór opisu umiejętności, porady

Kolejnym obowiązkowym elementem Twojego CV jest sekcja Umiejętności. W tym miejscu powinieneś wypisać wszystkie umiejętności, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem do danej pracy. Przyjrzyjmy się temu, jak je opisać w życiorysie. Przydatne będzie przeanalizowanie przykładów curriculum vitae.

Istnieją dwa rodzaje umiejętności, które można uwzględnić podczas pisania CV:

 • Umiejętności twarde – tu powinieneś zawrzeć wszystkie mierzalne umiejętności, takie jak kompetencje specjalistyczne, wiedzę merytoryczną, znajomość systemów i programów.

Przykłady:

 • znajomość systemu Symfonia,
 • prawo jazdy,
 • znajomość zasad SEO,
 • modelowanie 3D,
 • korzystanie z pakietu Office,
 • języki obce.

Umiejętności miękkie – tu powinieneś zamieścić te cechy z zakresu umiejętności społecznych, komunikacyjnych czy cech osobistych, które wyróżniają Cię na rynku pracy.

Przykłady:

 • zdolności przywódcze,
 • analityczne myślenie,
 • komunikatywność,
 • kultura osobista,
 • elastyczność.

Chcąc stworzyć wzorcowe CV, musisz uwzględnić oba te elementy.

Jak wpisać w CV umiejętności?

Pamiętaj, że kiedy wypisujesz umiejętności w CV, musisz wykonać 3 podstawowe kroki. Nie każdy wzór CV do pobrania zawiera poniższe elementy, które mogą okazać się kluczowe dla rekrutera lub pracodawcy. Oto one:

 • Krok 1 – Wypisując twarde umiejętności, pamiętaj o określeniu poziomu Twojego doświadczenia w zakresie ich wykonywania. Zasadniczo można je podzielić na:
 • Ekspert – wykorzystałeś tę umiejętność w co najmniej kilku różnych projektach i organizacjach. Jesteś autorytetem w danej dziedzinie.
 • Zaawansowany – jesteś specjalistą w zakresie danej umiejętności w swoim biurze. Możesz trenować innych pracowników.
 • Średniozaawansowany – umiesz posługiwać się tą umiejętnością w swojej pracy.
 • Początkujący – masz za sobą pierwsze doświadczenia praktyczne lub teoretyczne związane z tą umiejętnością.
 • Krok 2 – Dostosuj opisane przez siebie kompetencje do danej oferty pracy. Możesz mieć bardzo rzadkie, niesamowite umiejętności, ale nie zawsze będą one przydatne. Przykładowo: to niesamowite, że znasz rachunkowość, ale czy naprawdę potrzebujesz jej w pracy kucharza?
 • Krok 3 – Wypisz umiejętności uniwersalne, tj. przydatne w prawie każdej pracy. Są to zarówno umiejętności miękkie (przywództwo, praca zespołowa, krytyczne myślenie itp.), jak i umiejętności twarde (Excel, Powerpoint, Photoshop, pisanie itp.).

Bez względu na to, do jakiej pracy aplikujesz, te umiejętności przydadzą Ci się w taki czy inny sposób, możesz je zatem uwzględnić i stworzyć CV idealne, nawet, jeśli nie są one wymagane na danym stanowisku.

Jak zapisać znajomość języków obcych w CV – wzór

Język angielski to najczęściej wymagany przez pracodawców język obcy. Nawet wtedy, gdy stanowisko, na które aplikujesz, nie wymaga znajomości języków obcych, warto zamieścić informacje na temat tego elementu CV w tworzonym dokumencie. Aby wymienić języki w życiorysie zawodowym, po prostu je wypisz – dopisz także poziom języka w CV:

 • ojczysty,
 • biegły – C2,
 • zaawansowany – C1,
 • ponad średnio zaawansowany – B2,
 • średniozaawansowany – B1,
 • podstawowy – A2,
 • początkujący – A1.

WSKAZÓWKA #6 – Umiejętności

Podkreśl swoje unikatowe know-how w dziale umiejętności.

Pamiętaj, aby NIGDY nie kłamać na temat swoich umiejętności. W przeciwnym razie będzie to dość nieprzyjemne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego przyszłego pracodawcy, kiedy okaże się, że nie jesteś w stanie dać z siebie zadeklarowanych 100%!

Jak napisać w CV? Wzór dodatkowych elementów życiorysu

 • Wolontariat w CV

Jeśli jesteś typem osoby, która wykorzystuje wolny czas, pomagając innym i nie oczekując niczego w zamian, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś typem pracownika, któremu chodzi o coś więcej niż tylko pieniądze. Daje to wrażenie, że jesteś lojalną, oddaną osobą.

 • Certyfikaty i nagrody

Masz jakieś specjalne wyróżnienia lub certyfikaty eksperckie w swojej branży i dotyczą one stanowiska, o które się ubiegasz? Dodaj je do CV.

 • Publikacje

Jeśli masz jakieś opublikowane prace (online lub w czasopiśmie akademickim), możesz je uwzględnić w swoim CV. Pamiętaj o podaniu adresu URL, aby rekruter wiedział, gdzie może przeczytać Twoją pracę.

 • Projekty i zrealizowane wyniki

Praca nad projektami pobocznymi pokazuje Twoją pasję do tego, co robisz. Niezależnie od tego, czy są to projekty uniwersyteckie, czy dodatkowe przedsięwzięcia realizowane w niepełnym wymiarze godzin, są one bardzo istotne, a zarazem ciekawe dla potencjalnego pracodawcy.

 • Kursy i szkolenia

Podobnie jak w przypadku nagród i certyfikatów: jeżeli ukończyłeś jakieś kursy lub szkolenia, które mogą przydać się na stanowisku, na które aplikujesz, dodaj je do swojego CV.

Wzorcowe CV: czy powinno zawierać zainteresowania?

Jeśli w życiorysie pojawi się dodatkowa przestrzeń, możesz wpisać zainteresowania w CV. Co prawda nie przesądzą one o zatrudnieniu Cię, ale rekruter albo przyszły pracodawca dowie się, co lubisz robić w wolnym czasie, czym się zajmujesz i może zadać Ci jakieś pytania dotyczące Twojego oryginalnego hobby. Być może dzięki tej części CV znajdziecie wspólny język?

Co napisać w CV, by dostosować je do oferty pracy?

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu może okazać się dostosowanie Twojego CV pod daną ofertę pracy, na którą aplikujesz. Warto więc zawrzeć w CV kluczowe słowa, które padają w ogłoszeniu i wpleść je do swojego wzoru CV czy dołączonych listów motywacyjnych.

CV dostosowane do wymagań potencjalnego pracodawcy

Omówmy zatem na prostym przykładzie, jak pisze się CV dostosowane do oferty. Powiedzmy, że po przeczytaniu ogłoszenia o rekrutacji na stanowisko Digital Marketing Manager zauważasz, że najważniejsze wymagania dotyczące pracy to:

 • ponad 5 lat doświadczenia w marketingu online,
 • doświadczenie marketingowe w mediach społecznościowych, z dobrą znajomością reklam na Facebooku,
 • licencjat z marketingu,
 • doświadczenie w zarządzaniu budżetem reklamowym na Facebooku, wynoszącym 15 000 zł miesięcznie.

Aby dostosować swoje CV do tych wymagań, wystarczy wspomnieć w treści o każdym z nich, oczywiście zakładając, że masz odpowiednie osiągnięcia i kwalifikacje. Pracodawca wymaga życiorysu w języku obcym? Napisz go w oparciu o gotowy szablon CV lub pobierz wzór CV po angielsku i listu motywacyjnego! Pamiętaj, że oczekiwania zależą od sektora, w których chcesz się zatrudnić i są podyktowane konkretną ofertą pracy. W branży medycznej wymagania będą całkowicie inne niż np. w IT czy zawodach artystycznych.

Wzory CV i dodatkowe wskazówki

Co oprócz doświadczenia i zdobytych na poprzednich stanowiskach osiągnięć powinno zawierać skuteczne CV? Dane osobowe i informacje na temat dotychczasowej kariery zawodowej to nie wszystko. Co jeszcze powinien zawierać wzór CV? Przygotowaliśmy dodatkowe wskazówki, a przykładowe wzory CV pomogą Ci w tworzeniu własnego życiorysu zawodowego.

Profesjonalne CV musi zawierać klauzule RODO

klauzula CV 2021 która powinna się znaleźć w każdym wzorze CV, brzmi następująco (pamiętaj, żeby dokładnie ją zacytować i skorzystać z gotowych szablonów):

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”

Część rekruterów życzy sobie wpisania do klauzuli CV nazwy firmy, do której aplikujesz. Należy spełnić te wymagania – udowodnisz wtedy, że dokładnie czytasz ogłoszenie i potrafisz dostosowywać się do oczekiwań. Po prostu zmień lekko pierwsze zdanie klauzuli na:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (…)”

Warto również dodać klauzulę umożliwiającą udział w kolejnych procesach rekrutacyjnych, aby to zrobić, wystarczy do istniejącej klauzuli dodać zgodę na przetwarzanie danych z CV w przyszłości:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu tej i przyszłych rekrutacji (…)”.

Tworząc szablon CV, klauzulę najlepiej zamieść na samym dole dokumentu, skopiuj gotowe treści i zamieść tekst w swoim CV, wzór:

CV wzór klauzula

Internetowe wzory CV często zawierają uzupełnioną klauzulę. Posługując się darmowym wzorem CV do pobrania, pamiętaj, aby zaktualizować klauzulę RODO do obowiązujących w danej chwili przepisów.

Przygotuj szablon CV i list motywacyjny

Większość osób, która zdecydowała się szukać pracy wzdryga się, gdy słyszy, że musi napisać list motywacyjny. Nie ma takiej potrzeby – jest to dość proste, jeśli wiesz, po co to robisz, i potraktujesz go jako bezpośrednią wiadomość do rekrutera. jak napisać list motywacyjny i zwiększ swoje szanse w rekrutacji? Warto dostosować wygląd obu dokumentów tak, by tworzyły spójną całość i wzajemnie się uzupełniały. List motywacyjny i szablon CV, które są do siebie dopasowane łatwiej zwracają uwagę rekrutera.

Wysyłając profesjonalne CV, napisz wiadomość do potencjalnego pracodawcy

Potrzebujesz pomocy bo nie wiesz, co napisać w treści maila, w którym załączasz swój szablon CV? Przykładowe elementy takiej wiadomości to:

 • zwrot grzecznościowy – Szanowni Państwo/Szanowna Pani/Szanowny Panie…,
 • nawiązanie do treści ogłoszenia – W nawiązaniu do ogłoszenia o pracę na stanowisko X w Państwa firmie…,
 • motywacja – To stanowisko pozwoli mi na rozwój zawodowy, ponieważ (tu podaj powód, który odróżni Cię od innych kandydatów)…,
 • wyróżnienie – Moje 8-letnie doświadczenie na tym stanowisku poparte licznymi osiągnięciami zawodowymi….,
 • informacja o załącznikach –  W załączniku znajdziecie Państwo moje CV i list motywacyjny…,
 • podziękowanie –  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za poświęcony czas…

Przejrzyj przykładowe wzory CV

Przed napisaniem własnego życiorysu i listu motywacyjnego wolisz przejrzeć gotowe wzory CV, by wiedzieć, jak powinien wyglądać odpowiednio sporządzony dokument? Poniżej prezentujemy przydatne przy pisaniu CV wzory.

CV wzór przykładowy:

wzór cv - 1

Przedstawiony wzór CV zawiera wszystkie informacje na temat kandydatki. Dokument ma czytelny układ i jest przejrzysty, w związku z czym rekruter już na pierwszy rzut oka może wyłapać kluczowe informacje na temat potencjalnego pracownika. Na samej górze CV znajduje się zdjęcie kandydatki oraz obejmowane obecnie stanowisko. Powyższy szablon zawiera opis niezbędnych sekcji tj. wykształcenie, doświadczenie oraz podsumowanie zawodowe. Zastosowana paleta barw zwróci uwagę rekrutera a opisane umiejętności i odbyte szkolenia wzmacniają pozycję kandydata.

CV wzór przykładowy:

przykład wzoru CV

Ten wzór CV oprócz niezbędnych elementów i opisu doświadczenia zawiera krótko przedstawiony cel kariery kandydatki. Decydując się na ten element w swoim CV warto sporządzić treść tak, by pasowała do kilku ofert pracy i była uniwersalna.

Przedstawione wzory CV różnią się kompozycją i są inaczej zaprojektowane. Jednak w obu dokumentach informacje są przejrzyste, a układ dobrze zaplanowany, a to jest kluczowe, by zwrócić uwagę rekrutera.

Przykładowe CV do pobrania

Przygotowaliśmy darmowy szablon CV do pobrania w wersji dokumentu do wypełnienia. W pliku wystarczy wpisać swoje dane osobowe i informacje dotyczące przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej. Pobierz darmowy szablon CV i aplikuj na najciekawsze oferty pracy!

CV: jak napisać, z jakich narzędzi skorzystać?

Wiesz już, co powinno zawierać profesjonalne CV. Przejdźmy do kolejnego, niezwykle istotnego zagadnienia, a mianowicie: jak napisać CV ręcznie, w jednym z edytorów tekstu, w telefonie lub dedykowanym programie?

W sieci możesz znaleźć wiele różnych narzędzi, jednak nie wszystkie okażą się odpowiednie. Jeśli nie masz wiele czasu, możesz wykorzystać gotowy wzór CV do wypełnienia, dostosowując go do swoich potrzeb. Przyszły pracodawca doceni jednak pomysłowość, dlatego warto napisać niepowtarzalne, kreatywne CV, które będzie wyróżniać się spośród grona innych zgłoszeń.

Jak napisać CV w Wordzie?

Tworzenie CV w Wordzie nie jest optymalnym rozwiązaniem – bowiem dopasowywanie treści niekiedy trwa dłużej niż samo pisanie. Jest ono jednak jedną z najprostszych metod konstruowania życiorysu i wciąż cieszy się dużą popularnością.

Jeśli wolisz wybrać to rozwiązanie zamiast poszukiwania aplikacji do tworzenia CV, skorzystaj z tzw. kreatora CV, znajdującego się w sekcji: szablony ogólne. Dobierz odpowiedni styl oraz typ, a później uzupełnij dane osobowe i wygeneruj szablon CV. Nie zapomnij o odpowiednich nagłówkach do poszczególnych elementów. Na koniec przejrzyj sporządzony dokument pod kątem błędów i zadbaj o spójny wygląd i treść tekstu.

Jak napisać CV w WordPadzie?

Jeśli szukasz informacji na temat tego, jak napisać CV w WordPadzie, możesz być zawiedziony odpowiedzią. WordPad jest programem, który służy głównie do pisania nieskomplikowanych plików tekstowych i notatek. Nie istnieją gotowe szablony czy wzory CV – swój życiorys musisz stworzyć od początku do końca ręcznie, uwzględniając jego kolejne elementy. Zdecydowanie łatwiej będzie wybrać inne rozwiązanie, szczególnie, że późniejsze formatowanie i dostosowywanie życiorysu byłoby bardzo czasochłonne.

Jak napisać CV w telefonie?

Czy istnieje program do pisania CV na telefonie? Owszem, i to niejeden. Możesz ułatwić sobie zadanie i stworzyć życiorys z pomocą specjalnej aplikacji. Użytkownicy Androida powinni sprawdzić aplikacje umożliwiające wzory CV do pobrania: CV Engineer, CV Kreator oraz CV Maker Resume Builder PDF Template Format Editor, a posiadacze iPhone’ów – Pro CV Maker. Skorzystanie z takiego rozwiązania zdecydowanie przyspieszy cały proces, a dane możesz skopiować np. z profilu w serwisie LinkedIn, jeśli są aktualne. Mobilny kreator CV pozwala zaoszczędzić czas, jednak namnożenie podobnych wzorów CV, może sprawić, że rekruter nie pochyli się nad nimi.

Programy do pisania CV

Szukając odpowiednich programów do pisania CV, możesz natknąć się na różne polecenia. Póki co najpopularniejszy wciąż pozostaje Microsoft Office, ale jego silną konkurencję stanowią specjalnie przystosowane aplikacje, np. CraftCV, zezwalający na personalizację każdego z elementów, aby porównać oferowane przez aplikacje wzory CV do pobrania możesz również skorzystać z przeglądarki internetowej, która pomoże Ci wybrać odpowiedni szablon.

Stworzyłeś własny szablon CV? Lista kontrolna

Skończyłeś już pisać swoje CV? Odpowiedz sobie na pytanie: Czy aplikowane przeze mnie oferty odpowiadają opisanym w życiorysie umiejętnościom? Przejrzyj naszą listę kontrolną i sprawdź, czy poszczególne elementy CV są zgodne z zaleceniami:

 • Czy sekcja z danymi kontaktowymi zawiera wszystkie niezbędne informacje?
 • Czy Twój kontaktowy adres e-mail jest profesjonalny, np. imię.nazwisko@gmail.com?
 • Czy używasz odpowiedniego formatu CV?
 • Czy Twoje CV składa się z 1-2 stron?
 • Czy w swoim CV umieściłeś wszystkie niezbędne sekcje?
 • Czy wpisałeś tylko najistotniejsze doświadczenia zawodowe?
 • Czy wpisałeś swoje osiągnięcia oprócz obowiązków?
 • Czy dostosowałeś swój szablon CV do ogłoszenia o pracę, o którą się ubiegasz?
 • Czy wymieniłeś swoje wykształcenie w CV?
 • Czy wymieniłeś wszystkie odpowiednie umiejętności na stanowisko, o które się ubiegasz?
 • I na koniec: czy poprawiłeś swoje CV? Zalecamy poproszenie o pomoc kogoś zaufanego lub użycie korektora tekstu on-line.

Profesjonalne CV przepustką do nowej pracy

Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK – gratulacje! Wiesz już, jak napisać profesjonalne CV, i możesz rozpocząć poszukiwanie pracy! Jeśli jednak przegapiłeś kilka punktów, po prostu przejrzyj swój szablon CV jeszcze raz i dopracuj go. Na podstawie przykładowych wzorów CV i listów motywacyjnych znacznie ułatwią Ci przygotowanie profesjonalnego dokumentu rekrutacyjnego.

Życzymy Ci powodzenia i trzymamy mocno kciuki za znalezienie pracy Twoich marzeń i udaną rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli napisałeś dobre CV, na pewno Ci się to uda!

Oceń artykuł
0/5 (0)