Dla większości osób poszukujących pracy dobre CV jest tym, co stoi pomiędzy pracą marzeń a nimi samymi. Popraw więc swoje CV, a na pewno otrzymasz odpowiedzi od każdej firmy, do której aplikujesz. Teraz pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób możesz napisać CV, które przyciągnie uwagę każdego rekrutera cóż, trafiłeś we właściwe miejsce! W naszym profesjonalnym przewodniku znajdziesz 9 cennych rad i praktycznych wskazówek na najlepsze CV – nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o tworzeniu aplikacji!

 

W poniższym tekście znajdziesz wiele cennych rad i praktycznych wskazówek o tym:

 

Jaki format i układ CV wybrać?

Zanim zaczniesz pisać swoje CV, musisz zdecydować o tym, jak powinno ono wyglądać.

Używanie klasycznego edytora tekstu nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ dokonując nawet drobnych zmiany, cały układ CV zostanie zaburzony, a Ty będziesz musiał spędzić dużo czasu na ponownym formatowaniem i dopasowywaniu treści. Zamiast używać edytora tekstu, zalecamy wybranie dowolnego narzędzia do tworzenia CV dostępnego w Internecie.

Jakie są formaty CV?

Istnieją trzy formaty CV, a wybór zależy od rodzaju pracy, o którą się ubiegasz i twojego doświadczenia, poznajmy je zatem lepiej:

Odwrócony chronologicznie format CV – jest to najpopularniejszy format CV i jest idealny dla osób z dużym doświadczeniem zawodowym, dopasowanym do stanowiska, które ich interesuje.

Format CV funkcjonalnego / opartego na umiejętnościach – Jeśli brakuje Ci odpowiedniego doświadczenia zawodowego, ponieważ jesteś studentem /  absolwentem lub chcesz zmienić karierę zawodową, format oparty na umiejętnościach jest lepszym wyborem.

Format CV mieszanego – CV mieszane jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących pracy o bardzo zróżnicowanym zestawie umiejętności. Jest to przydatne, jeśli ubiegasz się o stanowisko wymagające wiedzy specjalistycznej z 3–4 różnych dziedzin i chcesz to wszystko pokazać w swoim CV.

Który format CV wybierać?

W zdecydowanej większości przypadków warto trzymać się formatu CV z odwróconą chronologią. Jest to najczęściej występujący typ CV i większość rekruterów jest do niego przyzwyczajona. Dlatego w tym przewodniku skupimy się właśnie na tym konkretnym formacie.

Jeśli jesteś absolwentem lub posiadasz różnorodny zestaw umiejętności i doświadczenia zawodowego, możesz również wybrać jeden z dwóch pozostałych formatów.

Jaki jest najlepszy układ CV?

Pierwszą rzeczą, którą osoba rekrutująca zauważy Twoim CV, jest jego układ.

Czy wygląda na przemyślane, zaplanowane i zorganizowane czy wręcz przeciwnie chaotyczne, nieuporządkowane i zagracony? Czy jest lakoniczne i za krótkie, czy za przeładowane i zbyt długie? Czy jest szare, nudne, powtarzalne i łatwe do zignorowania, czy też przyciąga uwagę i krzyczy „Przeczytaj mnie!”?

Oto niektóre z najlepszych praktyk dotyczących układu CV:

 • Jedna strona – powinieneś przejść na 2 strony CV tylko wtedy, gdy naprawdę wierzysz, że przyniesie to znaczącą wartość merytoryczną Twojej aplikacji. Rekruterzy w dużych firmach otrzymują około 1000+ CV miesięcznie. Nie spędzą cennego czasu na czytaniu historii całego życia!
 • Jednolite nagłówki – wybierz format nagłówka i użyj go dla tytułów wszystkich sekcji.
 • Łatwa do odczytania czcionka. Zalecamy trzymanie się tego, co się wyróżnia, ale nie za bardzo. Wykorzystaj: Calibri, Helvetica, Georgia natomiast nigdy: Comic Sans, Times New Roman czy Courier.
 • Wybierz odpowiedni rozmiar czcionki. Zasadniczo, wybierz 10 – 12 pkt dla normalnego tekstu i 12 – 14 pkt dla tytułów sekcji.
 • Zapisz swoje CV jako plik PDF, aby nie stracić formatowania.

Jeżeli pracujesz w bardziej tradycyjnej branży – prawnej, bankowej czy finansowej powinieneś zachować układ graficzny i formatowanie CV w bardziej tradycyjnej firmie. Natomiast jeżeli pracujesz w branży kreatywnej – grafika, design, dziennikarstwo, media lub aplikujesz do firmy technologicznej, gdzie ceniona jest wyobraźnia i innowacja, powinieneś wybrać coś bardziej kreatywnego.

Jakie sekcje powinno się wpisać w CV?

Teraz gdy mamy już podstaw, przejdźmy do pisania treści CV. Poniżej zajmiemy się każdą sekcją CV i wyjaśnimy, co napisać i jak napisać, aby wyróżnić się i zdobyć pracę, na którą zasługujesz.

Najpopularniejsze sekcje CV to:

 • Dane osobowe i kontaktowe
 • Podsumowanie i cel zawodowe
 • Doświadczenie i osiągnięcia zawodowe
 • Wykształcenie
 • Umiejętności
 • Zainteresowania, pasje i hobby

 CV wzór

 

WSKAZÓWKA #1 – Format CV

Nie zapomnij o właściwej nazwie pliku CV, najlepsza taka, z której jasno wynika treść i jej autor np.: CV_Jan_Kowalski

>Wróć<

 

Jakie dane osobowe i kontaktowe wpisać w CV?

Najważniejszą częścią Twojego CV są dane osobowe i kontaktowe. Nawet jeżeli wypadnie ono doskonale na tle pozostały, nic to nie da, jeżeli rekruter nie będzie mógł się z Tobą skontaktować, ponieważ źle napisałeś swój numer telefonu czy adres e–mail. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, a nawet potrójnie sprawdzić tę sekcję i upewnić się, że wszystko jest poprawne i aktualne.

Informacje osobowe i kontaktowe, które należy uwzględnić podczas pisania CV:

 • Niezbędne informacje:
  • Imię i nazwisko
  • Numer telefonu
  • Adres e–mail
  • Lokalizacja
 • Opcjonalna Informacja
  • Adres URL LinkedIn – jeśli masz aktualny profil, który może wnieść wartość dodaną do Twojej aplikacji, dołącz link.
  • Media społecznościowe – Czy masz opublikowane portfolio online? Dla programistów będzie to Twój GitHub, dla projektanta Behance lub Dribble, a dla copywritera może to być Twój osobisty blog.
  • Witryna / blog – Czy jesteś obecny w Internecie? Może blog, który pozycjonuje Cię jako eksperta w swojej dziedzinie? Jeśli tak, pamiętaj o tym! 

 

WSKAZÓWKA #2 – Dane kontaktowe

Pamiętaj, aby adres e–mail, który napiszesz w CV, był profesjonalny np. imię.nazwisko@gmail.com, a nie np. kasieńka69@buziaczek.pl

>Wróć<

 

Jak napisać w CV podsumowanie zawodowe oraz określić swoje cele?

Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, niezależnie od tego, czy dotyczy to życia osobistego, czy kariery. Jeżeli pozostawisz złe pierwsze wrażenie, są szanse, że takie pozostanie, w końcu bardzo trudno jest zmienić czyjąś opinię na swój temat. To samo dotyczy poszukiwania pracy – rekruter spędza średnio około 6 sekund na prześledzenie każdego CV. Tak, twoje starannie przygotowane CV ma szanse na 6 sekund uwagi, chyba że zrobisz niesamowite wrażenie!

Co to jest podsumowanie zawodowe i co w nim napisać?

Podsumowanie zawodowe to dwa, trzy zdania reasumujące Twoja dotychczasową karierę zawodową, w których warto napisać o:

 • Twoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym – np. Przedstawiciel obsługi klienta z ponad 5–letnim doświadczeniem w branży IT lub Księgowa z 8–letnim doświadczeniem w  prowadzeniu pełnej księgowości.
 • Jednym, dwóch najważniejszych osiągnięciach zawodowych lub kluczowych obowiązkach – np. Udało mi się zrealizować roczny budżet sprzedaży na poziomie 112% lub Specjalizuje się w pomocy technicznej, obsłudze klienta i utrzymaniu użytkowników.

Co to jest cel zawodowy i kiedy go wpisać w CV?

Jeżeli masz małe doświadczenie zawodowe lub jesteś na etapie zmiany kariery zawodowej, podobnie jak w przypadku podsumowania zawodowego napisz dwa, trzy zdania, w których przedstawisz swoją motywację i określisz cel zawodowy. Możesz wykorzystać treść z poniższych przykładów:

 •  jeżeli jesteś studentem:

Ambitny student z tytułem licencjata w dziedzinie projektowania graficznego w poszukuje nowych możliwości rozwoju. Ponad 3 lata praktycznego doświadczenia w pracy z programami Adobe Illustrator i Photoshop, tworzeniem ilustracji i projektowaniem UX / UI. Chcę rozwijać się jako projektant, a także doskonalić sztukę projektowania 3D.

 • jeżeli zmieniasz swoją karierę:

Kierownik projektu IT z ponad 5–letnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania. Zarządzał zespołem programistów tworzących produkty dla kilku branż, takich jak FinTech i technologia HR. Chciałbym wykorzystać moje doświadczenie w zarządzaniu produktami outsourcingowymi jako właściciel produktu.

 

WSKAZÓWKA #3 – Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe wraz z celem powinno mieć maksymalnie 45-50 słów i zajmować maksymalnie 4-5 linijek tekstu.

>Wróć<

Jak napisać w CV o doświadczeniu zawodowym i osiągnięciach?

Bardzo istotną częścią Twojego CV jest opis doświadczeń zawodowych, ponieważ to moment, w którym tak naprawdę sprzedajesz siebie, pokazując swoje osiągnięcia i obowiązki. Istnieje wiele praktyk dotyczących pisania sekcji związanej z doświadczeniem. Zanim jednak wypłyniesz na szerokie wody i opiszesz wszystkie swoje codzienne obowiązki, zacznijmy od podstaw.

Jak wpisać w CV doświadczenie zawodowe?

Jak wspominaliśmy wcześniej, lista doświadczeń zawodowych powinny być wymienione w odwrotnej kolejności chronologicznej – zaczynając od najnowszej pracy, a zakończ na przeszłości.

Standardowy format zapisu doświadczenia zawodowego jest następujący:

 • Daty zatrudnienia – ramy czasowe zatrudnienia w każdej firmie. Nie jesteś pewien dokładnych dat, gdzieś pracowałeś? Nie martw się – nie musisz być dokładny co do dnia, miesiąc i rok wystarczy. Standardowy format oczekiwany przez rekruterów i pracodawców to mm / rrrr (jest to szczególnie ważne, gdy podanie o pracę zostanie przeanalizowane przez system śledzenia kandydatów).
 • Nazwa stanowiska pracy – określenie to powinno znajdować się na początku każdej pozycji doświadczenia zawodowego. Kiedy rekruter skanuje twoje CV, więc na pierwszy rzut oka musi widzieć, że masz odpowiednie doświadczenie zawodowe.
 • Nazwa firmy  – następnie podajesz pełną nazwę danego pracodawcy. W niektórych przypadkach możesz podać również branże, jeśli organizacja to nie jest znane z nazwy.
 • Opis obowiązków i osiągnięć – jest to rdzeń każdej pozycji doświadczenia zawodowego. W zależności od dziedziny powinieneś wymienić swoje osiągnięcia lub obowiązki. Za chwilę dowiemy się więcej o tym, jak to zrobić i dlaczego.
 • Ile lat doświadczenia zawodowego uwzględnić w CV?

Jeśli masz ponad dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, prawdopodobnie jesteś zdezorientowany, ile z tego wpisać w swoim CV. W końcu, gdybyś musiał wymienić wszystko, co kiedykolwiek zrobiłeś, skończyłbyś pisaniem mini–noweli. Z drugiej strony, jeśli jesteś nowicjuszem na rynku pracy, prawdopodobnie nie masz żadnego doświadczenia i zastanawiasz się, o czym mógłbyś wspomnieć.

Oto, ile informacji powinieneś podać w swoim życiorysie w zależności od poziomu doświadczenia:

 • Osoby poszukujące pracy bez doświadczenia – jeśli nie masz doświadczenia, wypełnienie sekcji doświadczenia zawodowego może być nieco trudne. Możesz go pozostawić pusty i skoncentrować się na wszystkich innych sekcjach lub wypełnić go doświadczeniem zawodowym w organizacjach studenckich, organizacjach non–profit itp.
 • Kandydaci na poziomie podstawowym – wymień wszystkie dotychczasowe prace.
 • Specjaliści średniego szczebla – wymień tylko doświadczenie zawodowe odpowiednie do stanowiska, o które się ubiegasz.
 • Starsi specjaliści – podaj maksymalnie do 15 lat odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Jeśli twoje ostatnie doświadczenie dotyczyło stanowiska dyrektora generalnego, nikt nie dba o to, jak zacząłeś karierę jako kasjer w młodości.

 Jak poprawnie napisać w CV o obowiązkach i osiągnięciach?

Jednym z najczęstszych błędów w zakresie podawania doświadczenia jest zapisywanie jedynie obowiązków, a nie podawanie przy tym osiągnięć.

W większości przypadków rekruter dokładnie wie, jakie były Twoje obowiązki na danym stanowisku. Załóżmy na przykład, że jesteś managerem sprzedaży, do Twoich obowiązków należało:

 • Docieranie do potencjalnych klientów przez telefon lub e–mail
 • Utrzymywanie relacji z istniejącymi klientami
 • Sprzedaż produktów firmy
 • Śledzenie i raportowanie potencjalnych klientów w CRM.

Można śmiało założyć, że jest to lista obowiązków każdego menedżera sprzedaży, a 90% wszystkich innych życiorysów prawdopodobnie wspomina o tym samym.

Tak więc, aby się wyróżnić, musisz skupić się w swoim CV na wymienieniu osiągnięć. Mówiąc prościej, na tym, jak dokładnie pomogłeś firmie rozwinąć się, osiągnąć założone cele.

Jak więc zapisać obowiązki i osiągnięcia w CV tak, aby przyciągnęły uwagę:

 • Docieranie do potencjalnych klientów oraz zwiększenie nowej sprzedaży o 30% + przez 3 miesiące z rzędu
 • Utrzymywanie relacji z istniejącymi klientami oraz zwiększenie aktualnej sprzedaży o 24 000 USD sprzedaży w ciągu 1 miesiąca
 • Śledzenie i raportowanie potencjalnych klientów w CRM, oraz wprowadzenie innowacji w systemie w zakresie zapisywania danych sprzedażowych.

Jasne jest, że w niektórych dziedzinach nie ma zbyt wielu osiągnięć, o których można wspomnieć. Powiedzmy, że pracujesz w magazynie, Twoje codzienne obowiązki prawdopodobnie obejmują:

 • Codzienny załadunek, rozładunek i konfiguracja sprzętu
 • Pakowanie gotowych produktów i przygodnie ich do wysyłki
 • Pomoc w otwieraniu i zamykaniu magazynu

W takich dziedzinach trudno jest się wyróżnić, więc zamiast tego lepiej jest skupić się na unikatowych działaniach:

 • Udział w procesie inwentaryzacji stanów magazynowych
 • Zamawianie towarów, obsługa FV, współpraca z agencją celną
 • Zakładanie nowych kart produktów w systemie WF–MAG

 

WSKAZÓWKA #4 – Doświadczenie zawodowe

Masz lukę w doświadczeniu zawodowym? Nie pozostawiaj jej bez opisu w CV, to zdecydowanie najgorsze z możliwych rozwiązaniem! Podaj w kilku słowach powód swojej nieobecności na rynku pracy np. urlop macierzyński, roczna podróż zagraniczna, itp.

>Wróć<

Jak napisać w CV informacje o wykształceniu?

Następna sekcja, którą omówimy, jest Twoja edukacja. Zacznijmy od podstaw – jak napisać sekcję edukacyjną i o czym w niej wspomnieć.

Wykształcenie powinieneś napisać podobnie jak doświadczenie zawodowe z odwróconą chronologią i czytelnym układem:

 • Lata uczęszczania np. 10/2008 – 06/2013
 • Nazwa szkoły/uczelni np. SGH
 • Tytuł np. Magister
 • Kierunek np. Ekonomia

 

WSKAZÓWKA #5 – Wykształcenie

Jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego, najpierw wymień sekcję dotyczącą edukacji!

Jeżeli masz dyplom uniwersytecki, w ogóle nie wspominaj o swojej szkole średniej!

>Wróć<

Jaki opisać w CV umiejętności?

Kolejną obowiązkową sekcją Twojego CV jest sekcja Umiejętności, to w tym miejscu powinieneś wypisać wszystkie umiejętności, dzięki którym jesteś idealnym kandydatem do danej pracy.

Istnieją dwa rodzaje umiejętności, które można uwzględnić podczas pisania CV:

 • Umiejętności twarde – tu powinieneś zawrzeć wszystkie mierzalne umiejętności takiej jak kompetencje specjalistyczne, wiedzę merytoryczną, znajomość systemów i programów.

Przykłady:

  • Znajomość systemu Symfonia
  • Prawo jazdy
  • Zasady SEO
  • Modelowanie 3D
  • Pakiet Office
  • Języki obce
 • Umiejętności miękkie – tu powinieneś zamieścić te cechy z zakresu umiejętności społecznych, komunikacyjnych czy cech osobistych, które Cię wyróżniają na rynku pracy.

Przykłady:

  • Przywództwo
  • Krytyczne myślenie
  • Zarządzanie
  • Komunikatywność
  • Kultura osobista
  • Elastyczność

Dobrze napisane CV powinno obejmować oba te elementy.

Jak wpisać w CV umiejętności?

Pamiętaj, że kiedy wypisujesz umiejętności w swoim CV, musisz wykonać 3 podstawowe kroki:

 • Krok 1 – Wypisując twarde umiejętności, pamiętaj o określeniu poziomu Twojego doświadczenia w zakresie ich wykonywania. Zasadniczo można je podzielić na:
  • Ekspert – wykorzystałeś tę umiejętność w ponad kilku różnych projektach i organizacjach. Jesteś osobą, do której możesz uzyskać porady na temat danej umiejętności, nie tylko w biurze, ale nawet wśród najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.
  • Zaawansowany – jesteś specjalistą w zakresie danej umiejętności w swoim biurze. Możesz trenować innych pracowników i rozumieć umiejętności na wyższym poziomie.
  • Średnio zaawansowany – umiejętność została wykorzystana w środowisku pracy o dobrym poziomie zrozumienia.
  • Początkujący – masz pewne doświadczenie z tą umiejętnością, bez względu na to, czy pochodzi ona z praktyki, czy z edukacji.
 • Krok 2 – Dostosuj swoje umiejętności do danej oferty pracy. Możesz mieć super rzadkie, niesamowite umiejętności, ale nie zawsze będą one przydatne. Na przykład to niesamowite, że znasz rachunkowość, ale czy naprawdę potrzebujesz jej w nowej pracy jako kucharz?
 • Krok 3 – Wypisz umiejętności uniwersalne, czyli umiejętności przydatne w prawie każdej pracy. Są to zarówno umiejętności miękkie (przywództwo, praca zespołowa, krytyczne myślenie itp.), jak i umiejętności twarde (Excel, Powerpoint, Photoshop, pisanie itp.). Bez względu na to, do jakiej pracy się aplikujesz, te umiejętności przydadzą się w taki czy inny sposób, więc możesz je uwzględnić, nawet jeśli nie są specjalnie wymagane na danym stanowisku.

Jak zapisać znajomość języków obcych w CV?

Nawet jeśli stanowisko, na które aplikujesz, nie wymaga znajomości konkretnego języka obcego, w pewnym momencie może się on przydać, więc warto odpowiednio zapisać taki fakt w CV. Aby wymienić języki w swoim CV, po prostu je wypisz i przypisz odpowiedni poziom:

 • Ojczysty
 • Biegły C2
 • Zaawansowany C1
 • Ponad średniozaawansowany B2
 • Średniozaawansowany B1
 • Podstawowy A2
 • Początkujący A1

 

WSKAZÓWKA #6 – Umiejętności

Podkreśl swoje unikatowe know–how w dziale umiejętności!

Pamiętaj, aby NIGDY nie kłamać na temat swoich umiejętności. W przeciwnym razie będzie to dość niewygodne zarówno dla ciebie, jak i twojego przyszłego pracodawcy, kiedy okaże się, że nie jesteś w stanie dać z siebie zadeklarowanych 100%!

 >Wróć<

O co dodatkowo warto rozbudować CV?

 • Wolontariat – jeśli jesteś typem osoby, która wykorzystuje wolny czas, pomagając innym, nie oczekując niczego w zamian, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś typem pracownika, który zarabia więcej niż tylko pieniądze. Daje to wrażenie, że jesteś oddanym, lojalnym pracownikiem.
 • Certyfikaty i nagrody –  czy masz jakieś specjalne wyróżnienia lub certyfikaty ekspertów w swojej branżowy, jeżeli tak i dotyczą one stanowiska, o które się ubiegasz, dodaj je do CV.
 • Publikacje – jeśli masz jakieś opublikowane prace (online lub w czasopiśmie akademickim), możesz je uwzględnić w swoim CV. Pamiętaj o podaniu adresu URL, aby rekruter wiedział, gdzie sprawdzić Twoją pracę.
 • Projekty – praca nad projektami pobocznymi może naprawdę pochwalić się Twoją pasją do swojej dziedziny. Niezależnie od tego, czy są to projekty uniwersyteckie, czy przedsięwzięcia przedsiębiorcze w niepełnym wymiarze godzin, oba są równie istotne.
 • Kursy i szkolenia – podobnie jak w przypadku nagród i certyfikatów, jeżeli ukończyłeś jakieś kursy lub szkolenia, które dotyczyły danego stanowiska, na które aplikujesz, dodaj je do swojego CV.

 >Wróć<

Czy wpisywać w CV zainteresowania?

Jeśli w życiorysie pojawi się dodatkowa przestrzeń, nie wahaj pochwalić się swoją osobowością za pomocą sekcji zainteresowania/hobby/pasje. Choć nie zmieni to Twojego doświadczenia czy umiejętności, może pomóc pokazać, kim jesteś jako jednostka. Kto wie, może Ty i Twój rozmówca macie jakieś wspólne tematy?!

 

Dostosuj swoje CV do oferty pracy!

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu może okazać się dostosowanie Twojego CV do każdej oferty pracy, na którą aplikujesz, warto więc zawrzeć w CV kluczowe słowa z ogłoszenia o pracy.

Omówmy zatem prosty przykład, jak to napisać w cv. Powiedzmy, że po przeczytaniu poniższej oferty pracy na stanowisko Digital Marketing Manager odkrywasz, że najważniejsze wymagania dotyczące pracy to:

 • Ponad 5 lat doświadczenia w marketingu online
 • Doświadczenie marketingowe w mediach społecznościowych, z dobrą znajomością reklam na Facebooku
 • Licencjat z marketingu
 • Doświadczenie w zarządzaniu 20 000 USD miesięcznego budżetu reklamowego na Facebooku

Teraz, aby dostosować swoje CV do tych wymagań, wystarczy wspomnieć w treści o każdym z nich, biorąc oczywiście pod uwagę, że masz odpowiednie osiągnięcia i kwalifikacje!

>Wróć<

Kilka dodatkowych wskazówek!

 •  Zawrzyj odpowiednią klauzulę RODO!

Treść aktualnej klauzuli RODO brzmi następująco, pamiętaj, żeby dokładnie ją zacytować:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”

Część rekruterów życzy sobie wpisanie do klauzuli nazwy firmy, którą reprezentują. Warto spełniać te wymagania. Udowodnisz wtedy, że dokładnie czytasz ogłoszenie i potrafisz dostosowywać się do oczekiwań. Zatem zmieni lekko zdanie rozpoczynające treść klauzuli na:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (…)”

Warto również dodać klauzulę umożliwiającą udział w kolejnych procesach rekrutacyjnych, aby to zrobić, wystarczy do istniejącej klauzuli dodać zgodę na przetwarzanie danych z CV w przyszłości:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XYZ dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu tej i przyszłych rekrutacji (…)”

Większość osób poszukujących pracy wzdryga się, gdy słyszy, że musi napisać list motywacyjny. W rzeczywistości jednak napisanie listu motywacyjnego jest dość proste, jeśli znasz jego cel i potraktujesz go jako bezpośrednią wiadomość do rekrutera. O tym jak najlepiej napisać list motywacyjny więcej dowiesz się TU!

 

cv jak napisać

 

 • Dodaj wiadomość do przyszłego pracodawcy!

Wysyłając CV wraz z listem motywacyjnym, napisz krótką wiadomość o przykładowej konstrukcji:

 • Zwrot grzecznościowy – Szanowni Państwo / Szanowna Pani / Szanowny Panie…
 • Nawiązanie do treści ogłoszenia – W nawiązaniu do ogłoszenia o pracę na stanowisko X w Państwa firmie…
 • Motywacja – To stanowisko pozwoli mi na rozwój zawodowy, ponieważ – tu podaj powód, który odróżni Cię od innych kandydatów…
 • Wyróżnienie – Moje 8-letnie doświadczenie na tym stanowisku poparte licznymi osiągnięciami zawodowymi….
 • Informacja o załącznikach –  W załączniku znajdziecie Państwo moje CV i list motywacyjny…
 • Podziękowanie –  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za poświęcony czas…

 

Lista kontrolna!

Skończyłeś już pisać swoje CV? Przejrzyj naszą listę kontrolną i sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z zaleceniami:

 • Czy sekcja z danymi kontaktowymi zawiera wszystkie niezbędne informacje?
 • Czy Twój kontaktowy adres e–mail jest profesjonalny? np. imię.nazwisko@gmail.com
 • Czy używasz odpowiedniego formatu CV?
 • Czy Twoje CV to 1–2 strony?
 • Czy w swoim CV umieściłeś wszystkie niezbędne sekcje?
 • Czy wpisałeś tylko najbardziej odpowiednie doświadczenia zawodowe?
 • Czy wpisałeś osiągnięcia w ramach obowiązków?
 • Czy dostosowałeś swoje CV do ogłoszenia o pracę, o które się ubiegasz?
 • Czy wymieniłeś swoje wykształcenie w swoim CV?
 • Czy wymieniłeś wszystkie odpowiednie umiejętności na stanowisko, o które się ubiegasz?
 • I na koniec, czy poprawiłeś swoje CV? Zalecamy poproszenie o pomoc kogoś zaufanego lub użycie korektora teksu on-line.

Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK – Gratulacje! Opanowałeś już wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak napisać CV i możesz rozpocząć poszukiwania pracy! Jeśli jednak przegapiłeś kilka punktów, po prostu przejrzyj swoje CV jeszcze raz i dopracuj je tak bardzo, jak to tylko możliwe!

 

Życzymy Ci powodzenia i trzymamy mocno kciuki za znalezienie pracy Twoich marzeń, z takim CV na pewno Ci się to uda!