Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci i program „Mama 4 plus”. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

Tak zwana emerytura matczyna to specjalny dodatek dla kobiet, które w związku z wychowywaniem dzieci nie były w stanie osiągnąć minimalnej emerytury gwarantowanej. Aby otrzymać dodatek do emerytury za urodzenie dzieci, trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? Czy matczyna emerytura przysługuje tylko matkom?

Emerytura matczyna

Wysokość świadczeń emerytalnych seniorów pozostawia wiele do życzenia. Emerytura matczyna jest jednym z dodatków, które mają ułatwić nieco funkcjonowanie na późnym etapie życia. Wychowywanie kilkorga dzieci to wymagająca praca na cały etat, która czasami nie pozwala na osiągnięcie nawet minimalnej emerytury. Dodatki do emerytur to świadczenia, które warto poznać, ponieważ różnice mogą wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci i program “Mama 4 plus” mają wspierać rodziców, którzy swoje życie zawodowe poświęcili odpowiedzialnemu zadaniu wychowywania potomstwa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać matczyną emeryturę? Ile wynosi dodatek do emerytury za urodzenie dzieci po 1949? Kto dostanie świadczenie “Mama 4 plus”? Poznaj podstawowe świadczenia emerytalne dla mam!

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci – dla kogo?

Aby otrzymać dodatek do emerytury za urodzenie dzieci, trzeba spełniać kilka warunków. Wsparcie w tej formie istnieje od 2015 roku i przysługuje kobietom urodzonym po 1949 roku, których emerytury obliczono na nowych zasadach. Kolejnym warunkiem do otrzymania dodatku do emerytury za urodzenie dzieci po 1949 roku jest osiągnięcie wymaganego stażu pracy. Kobieta, która chce się ubiegać o świadczenie na każde kolejne dziecko, musi przepracować w ciągu swojego życia co najmniej 20 lat. Dodatek dla mam urodzonych po 1949 roku to, obok dodatku do emerytury powyżej 100 lat, jedno z mniej znanych świadczeń. Zmiany w obliczaniu kapitału początkowego emerytur uznano za krzywdzące w stosunku do kobiet, które urodziły dzieci przed 1999 rokiem. Wtedy urlop wychowawczy był traktowany, jako okres nieskładkowy, co prowadziło do znacznego spadku wysokości przyszłej emerytury. Dlatego można ubiegać się o ponowne ustalenie wysokości świadczenia – wyrównanie może podnieść emeryturę nawet o kilkaset złotych. 

O dodatek do emerytury za wychowanie dzieci może się ubiegać każda osoba spełniająca powyższe kryteria. Warto wiedzieć, że dodatek otrzymuje się tylko na wniosek osoby zainteresowanej. To znaczy, że aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba złożyć do ZUS-u wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia emerytalno-rentowego (druk ZUS-ER-WPS-O2).

Mama 4 plus, czyli dodatkowe świadczenie

„Mama 4 plus” to dodatek, który wszedł w życie w marcu 2019 roku. Wychowywanie dzieci to w wielu przypadkach konieczność poświęcania całej swojej uwagi przez 24 godziny na dobę. Dodatek do emerytury za wychowanie 4 dzieci przysługuje wszystkim, którzy w związku z zajmowaniem się pociechami, nie byli w stanie spełnić kryterium 20 lat stażu pracy. Minimalna emerytura 2021 wynosi 1250 złotych, jednak osoby, które nie spełniły podstawowych wymagań, najprawdopodobniej otrzymają mniej. Matczyna emerytura jest przeznaczona dla kobiet, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci i nie udało im się osiągnąć emerytury minimalnej.

Aby otrzymać pieniądze z programu „Mama 4 plus” należy złożyć wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Warto wiedzieć, że aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył wniosek, trzeba uzupełnić go niezbędną dokumentacją. W tym przypadku należy przygotować np. akty urodzenia dzieci lub orzeczenie o sprawowaniu opieki nad dziećmi. Przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z urzędem i zapytać o wszelkie potrzebne dokumenty.

Emerytura matczyna – ile wynosi?

Emerytura matczyna nie jest świadczeniem o uregulowanej wysokości. Dodatek do emerytury za wychowanie 4 dzieci przysługuje osobom, które ze względu na konieczność opieki nad potomstwem nie zdobyły uprawnień do pobierania emerytury minimalnej. W tym przypadku najbardziej istotna jest wysokość świadczenia. Jeśli mama czwórki dzieci dostaje od ZUS-u mniej niż najniższa emerytura, to dodatek przysługuje jej w kwocie wyrównującej świadczenie do poziomu najniższego. Przykład: 

Matka czwórki dzieci była zmuszona do ciągłej opieki nad pociechami. W związku z tym, nie udało jej się osiągnąć wymaganego 20-letniego stażu pracy. Jej obecna emerytura wynosi zaledwie 1000 zł, podczas gdy najniższa emerytura w 2021 roku to 1250 złotych. W tym przypadku dodatkowa emerytura matczyna wyniesie 200 złotych miesięcznie.

Matczyna emerytura tylko dla matek?

Warto wiedzieć, że pieniądze z programu “Mama 4 plus” nie przysługują tylko kobietom. W praktyce matczyna emerytura może zostać przyznana ojcu, który wykazał, że matka dzieci zmarła, bądź zrezygnowała z ich wychowywania. Dodatek nie obejmuje tylko dzieci biologicznych. Wszystkie dzieci wychowywane przez rodziców kwalifikują ich do otrzymania dodatkowego świadczenia.

Oceń artykuł
4/5 (9)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora