Reklama

L4 na wypowiedzeniu – zasady. Czy w okresie wypowiedzenia można iść na L4?

Czy podczas okresu wypowiedzenia, można pójść na zwolnienie lekarskie? Czy L4 na wypowiedzeniu upoważnia do takiej samej wysokości wynagrodzenia chorobowego, co przed rozwiązaniem stosunku pracy? Kto za to płaci? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia dotyczące zwolnienia lekarskiego na wypowiedzeniu.

Chłopak podczas L4 na wypowiedzeniu

Czy na wypowiedzeniu można iść na L4? Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownicy w dniu otrzymania wypowiedzenia, udają się do lekarza w celu zdobycia zwolnienia lekarskiego. Część z nich kieruje się rozsądkiem, ponieważ przez chorobę czy przeziębienie nie mogą chodzić do pracy. Są jednak i tacy, którzy wykorzystują tę sytuację, aby móc uciec od obowiązków, odpocząć lub poszukać innej pracy. Czasem jest to także sposób na zrewanżowanie się pracodawcy za wypowiedzenie umowy o pracę. Skala takich rozwiązań jest na tyle duża, że na rynku pojawiły się nawet firmy świadczące usługi wystawiania L4 na wypowiedzeniu w ciągu kilkunastu minut online. L4 na wypowiedzeniu jest jak najbardziej legalne. Pamiętaj jednak, że pracodawca nawet wtedy może przeprowadzić kontrolę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w twoim domu.

Co daje L4 na wypowiedzeniu?

Jeśli pracownik pójdzie na L4 po otrzymaniu wypowiedzenia, to w żaden sposób nie wpływa na rozwiązanie umowy o pracę. Zwolnienie nie wydłuża okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia nie anuluje się, bowiem pracownik zdążył się skuteczne zapoznać z otrzymanym dokumentem podczas wykonywania pracy, złożył również podpis. L4 w momencie wypowiedzenia umowy o pracę sprawia jedynie, że pracownik przybywający na zwolnieniu lekarskim nie musi wykonywać pracy.

Jeśli nie jest to spowodowane chorobą, a celowym działaniem, może rodzić trudności pracodawcy, który np. poprosił pracownika w momencie złożenia wypowiedzenia o wdrożenie osoby nowej na jego miejsce i przekazanie niezbędnych informacji. Jednak pracodawca nie ma prawa przedłużyć okresu wypowiedzenia w celu wyegzekwowania dni pracy w ramach wypowiedzenia.

L4 na okres wypowiedzenia: sposoby rozwiązania stosunku pracy

Istnieją trzy główne sposoby rozwiązania stosunku pracy. Jest to rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jest jeszcze jedna możliwość: umowa o pracę może ulec przedawnieniu. To znaczy, że pracodawca nie przedłużył umowy z pracownikiem, w związku z tym nie przysługuje mu żaden okres wypowiedzenia i umowa wygasa z ostatnim dniem obowiązywania.

Co ważne, L4 na wypowiedzeniu nie spowoduje, że okres wypowiedzenia umowy będzie nieważny lub zostanie przedłużony. Ponadto do ostatniego dnia pracy pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, za które należy mu się wynagrodzenie chorobowe.

Czy na L4 można zwolnić pracownika? Takie zachowanie jest niezgodne z Kodeksem pracy. Jeśli pracodawca do tego dopuści, grożą mu ogromne kary. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym Poradniku.

Pracownikowi na zwolnieniu lekarskim przysługuje ochrona

Według art. 41 Kodeksu pracy pracownik ma zapewnioną ochronę na zwolnieniu lekarskim. To znaczy, że pracodawca nie może zwolnić pracownika, jeśli nie upłynął jeszcze okres przebywania na L4. Chyba że firma ogłosiła upadłość lub likwidację.

Art. 41. Kodeksu pracy:

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Zwolnienie pracownika na L4 jest możliwe jeszcze w kilku przypadkach. Gdy choroba trwa dłużej niż 3 miesiące, a pracownik przepracował u danego pracodawcy krócej niż pół roku. Także wtedy, gdy pracował dłużej niż pół roku, lecz choroba trwa dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, zasiłku i pobierania świadczenia rehabilitacyjnego spowodowanego chorobą przez okres pierwszych 3 miesięcy. Przepis działa jednak inaczej w drugą stronę.

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu z tytułu choroby, może w każdej chwili złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w swojej firmie. Jednak aby było ono skuteczne, pracodawca musi mieć możliwość się z nim zapoznać. Sprawdź -> Czy będąc na L4 można złożyć wypowiedzenie? 

Jak złożyć wypowiedzenie na L4?

Wypowiedzenie powinno zostać złożone na piśmie, gdyż tego wymaga art. 30 Kodeksu pracy. Jednak choroba może uniemożliwić pracownikowi dostarczenie dokumentu. Na szczęście prawo nie wymaga osobistego doręczenia wypowiedzenia. Dopuszczalne jest wysłanie dokumentu pocztą lub e-mailem. Niezbędne może się okazać potwierdzenie doręczenia, ponieważ stanowi ono dowód, na to, że pracodawca zapoznał się z dokumentem.

L4 na wypowiedzeniu. Kto płaci?

Od momentu trwania okresu wypowiedzenia do ostatniego dnia zakończenia stosunku pracy, pracownikowi przysługują takie same prawa, jak przed okresem wypowiedzenia. To znaczy, że w czasie L4 na wypowiedzeniu pracownik dalej ma prawo do ubezpieczenia chorobowego, które opłaca jego płatnik składek (pracodawca).

ZUS wypłaca świadczenie w przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników. Pierwsze 33 dni nieobecności pracownika opłaca pracodawca. W przypadku pracowników powyżej 50 roku życia obowiązek wypłacania świadczenia przechodzi na ZUS już od 15 dnia niezdolności do pracy. Co więcej, wysokość wynagrodzenia chorobowego (czyli 80 proc. podstawy wymiaru) nie ulega zmianie.

Kiedy przysługuje 100 proc. wynagrodzenia podczas L4 na wypowiedzeniu?

Według art. 84 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, stuprocentowa wysokość wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim pracownikowi należy się wtedy, gdy niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych powstała w drodze do lub z pracy, została spowodowana wypadkiem przy pracy czy jest wynikiem choroby zawodowej.

100 proc. podstawy wymiaru przysługuje również w czasie ciąży i w wyniku niezbędnych badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów dawcy komórek, tkanek i narządów lub w wyniku takiego zabiegu.

Jak długo trwa L4 na wypowiedzeniu?

Zwolnienie lekarskie może trwać tyle, ile według orzeczenia lekarza, pracownik jest niezdolny do pracy. Maksymalna długość zwolnienia lekarskiego to 182 dni, czyli sześć miesięcy. Jeśli jednak okres wypowiedzenia na L4 trwa dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące, a termin zwolnienia jest dłuższy, to pracownik po zakończeniu stosunku pracy otrzymuje zasiłek chorobowy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do zasiłku chorobowego po zakończeniu stosunku pracy

Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po zakończeniu stosunku pracy w następujących przypadkach:

  • zachorował nie później niż w ciągu 14 dni od ustania stosunku pracy lub nie później niż w ciągu trzech miesięcy w razie chorób zakaźnych, lub takich, w których objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 miesięcy od początku choroby;
  • choroba pracownika trwa nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni.

Jak widać, pracownik ma prawo do zasiłku nawet wtedy, gdy niezdolność do pracy nastąpiła już po ustaniu zatrudnienia. O chorobie po zakończeniu okresu wypowiedzenia musi jednak powiadomić ZUS. Dokumenty związane ze zwolnieniem lekarskim należy przekazać do swojego oddziału ZUS. Zakład zajmie się wypłatą zasiłku chorobowego.

L4 na wypowiedzeniu a urlop

Tak jak częstą praktyką pracowników jest branie L4 na wypowiedzeniu, tak również pracodawcy mają swój zwyczaj i prawo posłać pracownika na wypowiedzeniu na urlop wypoczynkowy. Mówi nam o tym art. 167(1) Kodeksu pracy:

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.

Pracodawca ma prawo podjąć jednostronną decyzję i udzielić pracownikowi urlopu zarówno zaległego, jak i bieżącego. Co w przypadku, gdy pracownik w trakcie takiego urlopu zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie? Wówczas urlop zostaje przerwany, pracownik pobiera wynagrodzenie chorobowe, a pracodawca zobowiązany jest wypłacić mu ekwiwalent za urlop.

Kontrola L4 na wypowiedzeniu

Pracodawca lub wydział zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma prawo przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich. Dlatego L4 na wypowiedzeniu jest legalne jedynie wtedy, gdy pracownik przebywający na zwolnieniu rzeczywiście choruje i jest niezdolny do pracy. Za wykonywanie innej, nowej pracy podczas L4 na wypowiedzeniu pracownikowi grozi utrata wynagrodzenia chorobowego za cały okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, a nawet dyscyplinarne zwolnieniem z pracy.

Zwolnienie lekarskie podczas wypowiedzenia nie stanowi podstawy do wydłużenia okresu wypowiedzenia, więc pracownicy nie obawiają się konsekwencji. Ekspert cytowany przez serwis Prawo.pl Mikołaj Zając wskazuje, że przejście na zwolnienie chorobowe po utraceniu stanowiska pracy to częste zjawisko, stanowiące nawet 60% przypadków pracowników na okresie wypowiedzenia.

Jest więc to powszechne zjawisko, które przysparza pracodawcom często pewnych problemów. Jednak warto mieć na uwadze, że wielu pracowników, którzy tak postępują, rzeczywiście może być chorych, a pójście na L4 na wypowiedzeniu wcale nie musi oznaczać oszustwa.

Oceń artykuł
4.1/5 (12)