Reklama

Kursy zawodowe – jak zdobyć kwalifikacje zawodowe?

Kursy zawodowe to bardzo popularna metoda kształcenia pozaszkolnego. Dają możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych lub zupełnego przebranżowienia. Jakie są rodzaje kursów? Które wybrać?

Mężczyźni w fartuchach w trakcie nauki zawodu
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_77239850_dw%C3%B3ch-m%C4%99%C5%BCczyzn-trzymaj%C4%85cych-drewno-na-maszynie-do-obr%C3%B3bki-drewna.html

Świadome podejście do budowania kariery zawodowej wiąże się z nieustannym doszkalaniem i poszerzaniem wiedzy z zakresu branży, w której się obracamy. Chcąc dostać awans lub podwyżkę, warto przedstawić pracodawcy certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych umiejętności. Jednak co w przypadku, gdy czujemy wypalenie zawodowe? Wtedy podjęcie kursu zawodowego i uczęszczanie na szkolenie pomoże nam zupełnie się przebranżowić oraz zmienić kierunek dotychczasowej drogi zawodowej.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – certyfikat

Kwalifikacyjne kursy zawodowe odbywają się według programu zgodnego z wytycznymi przedstawionymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Taki program zawiera kształcenie zawodowe w zakresie jednej kwalifikacji zawodowej. Po ukończeniu kursu „uczeń” otrzymuje zaświadczenia o jego odbyciu. Nie jest to jednak równoznaczne z otrzymaniem certyfikatu oraz dyplomu umożliwiającego podjęcie pracy w danym zawodzie lub uzyskaniem wpisu do CV.

W celu kompletnego zakończenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych należy podejść do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przeprowadzonego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Po zdaniu tego egzaminu (praktycznego i teoretycznego) uczestnik otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Jest to oficjalny dokument, który uprawnia późniejszego uzyskania dyplomu kwalifikacji zawodowych, który uprawnia do wykonywania zawodu przyuczonego podczas kursu.

Dobrym rozwiązaniem jest także poszerzenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez podjęcie nauki w szkole policealnej. Tego typu placówki pomagają w zdobyciu kwalifikacji zawodowych, przygotowując do egzaminów. Jednak w ofertach szkół znajdziemy także liczne kursy zawodowe, np. z obszaru marketingu i public relations. 

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – jak przygotować się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe?

Kwalifikacyjny kurs zawodowy oparty jest na programie nauczania w zakresie jednej kwalifikacji. Aby uzyskać oficjalny certyfikat potwierdzający kwalifikacje zdobyte podczas kursu należy podejść do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.

Jednak jak przygotować się do takiego egzaminu? Mamy złą wiadomość – trzeba się uczyć! Tylko tyle i aż tyle. Ukończenie kursów zawodowych wiąże się z dużą ilością nauki. Jednak jest to wiedza dla osób dorosłych, które zdają sobie sprawę z korzyści płynących z każdej przeczytanej linijki tekstu i z każdej przyswojonej informacji.

Biorąc udział w kwalifikacyjnych kursach zawodowych uczestnicy muszą przyswoić potężną dawkę wiedzy, która pozwoli im uzyskać upragniony awans, wymarzoną posadę lub uwolni ich od znienawidzonej pracy w danym zawodzie. Warto uczyć się na bieżąco, dzięki temu przed samym egzaminem wystarczy tylko odświeżyć swoją wiedzę.

Egzamin sporządzony przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną sprawdza wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie danej kwalifikacji. Niektóre z zadań praktycznych są przerabiane podczas kursów, jednak w celu utrwalenia i wyrobienia, uczestnik powinien poświęcić też trochę czasu prywatnego na czytanie literatury branżowej i samokształcenie.

Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe

Dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe można uzyskać po zdobyciu wszystkich certyfikatów składających się na posiadanie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie. Posiadanie dyplomu kwalifikacji zawodowych daje prawo do wykonywania zawodu do którego przygotowywał kurs zawodowy. Aby uzyskać dyplom technika danego zawodu należy spełnić kilka wymagań:

  • Kandydat posiada poziom wykształcenia wymagany w zawodzie – zazwyczaj jest to posiadanie wykształcenia średniego.
  • Ukończył kwalifikacyjny kurs zawodowy dla wszystkich kwalifikacji zawodowych wymaganych w zawodzie.
  • Przystąpił do egzaminu zawodowego i zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe – dotyczy wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie.

Jeśli nie posiadasz wykształcenia potrzebnego do podjęcia pracy w zawodzie, to po odbyciu kursu oraz zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, masz możliwość zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu w zakresie jednej kwalifikacji.

Czas trwania kwalifikacyjnych kursów zawodowych

Kwalifikacyjny kurs zawodowy zazwyczaj obejmuje kilkaset godzin szkolenia, podczas których uczestnicy przyswajają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Czas trwania kursu zależny jest od jego tematyki, obszerności oraz branży. Przyjmuje się, że średni czas trwania kwalifikacyjnego kursu zawodowego to czas od 2 do 4 semestrów nauczania. Związane jest to z wymogiem minimalnej liczby godzin kursu równej minimalnej liczbie godzin kształcenia zawodowego przypisanego dla danej kwalifikacji w podstawie programowej tego zawodu.

Warto nadmienić, że kursy zawodowe odbywają się w trybie stacjonarnym, czyli dziennym oraz zaocznym, czyli weekendowym. Dodatkowo, w związku z pandemią, wiele szkół zdecydowało się na naukę zdalną. Zajęcia odbywają się wtedy przez Internet, co zdecydowanie ułatwia dotarcie do szerszej grupy zainteresowanych.

Jakie kwalifikacje można zdobyć na kursach zawodowych?

Uczestnik, który otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje zdobyte na kursie zawodowym, powinien móc pochwalić się szeregiem umiejętności, które krok po kroku, pozwolą mu zdobyć dyplom technika i umożliwią wykonywanie zawodu. Oto lista kilku kwalifikacji, które można zdobyć na kursie:

  • wykonywanie pracy z poszanowaniem zasad BHP,
  • działania przeciwpożarowe i związane z ochroną środowiska,
  • czytanie rysunków technicznych i dokumentacji branżowej,
  • przetwarzanie danych operacyjnych i liczbowych,
  • zdobycie umiejętności niezbędnych w konkretnym zawodzie,
  • poznanie kompetencji miękkich związanych z danym zawodem,
  • dokładne poznanie specyfiki zawodu.

Kursy zawodowe – rodzaje szkoleń w branży blue collar

Blue collar workers, to określenie amerykańskiej socjologii na pracowników fizycznych. Zazwyczaj przypisuje się ich do branży górniczej, transportowej, budowniczej i produkcyjnej. Do blue collar zaliczamy także pracowników administracyjno-biurowych najniższego szczebla. Termin ten powstał w oparciu o kolor odzieży roboczej, w której najczęściej można było spotkać pracowników fizycznych. Jeans farbowany na niebiesko, z którego produkowano uniformy robocze na stałe odbił się na tej grupie zawodowej, określanej mianem niebieskich kołnierzyków.

Najpopularniejsze kursy kwalifikacji zawodowych: blue collar

Przedstawiamy listę najpopularniejszych kursów z branży niebieskich kołnierzyków:

  • Zawodowy kierowca

Jest to idealna opcja dla osoby, która w samochodzie czuje się jak ryba w wodzie. Do przystąpienia do kursu wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii umożliwiającej prowadzenie samochodów ciężarowych (kategoria C) lub busów (kategoria B) i zamiłowanie do samochodowych podróży. Posada kierowcy, szczególnie kierowcy ciężarowego międzynarodowego jest bardzo dobrze płatna, jednak wiąże się z „życiem w trasie„. Egzamin potwierdzający ukończenie kursu może zagwarantować pewne miejsce na rynku pracy.

  • Mechanik samochodowy

Aby zostać mechanikiem samochodowym nie wystarczy przyswoić wiedzy z zakresu tej branży. Trzeba także być pasjonatem motoryzacji. W innym wypadku zdobyta wiedza teoretyczna, za nic w świecie, nie przyda się w praktyce. Zapotrzebowanie na mechaników na rynku jest ogromne, dlatego zdobycie świadectwa potwierdzające zdobycie dyplomu technika mechanika, to pewność stabilnego zatrudnienia. Taki kurs zawodowy daje także możliwość pokuszenia się na własną działalność gospodarczą.

  • Elektryk

Wiedza dobrego elektryka jest niezwykle ceniona na rynku pracy. Ukończenie kursu w tym kierunku i zdobycie świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe, to jedna z najrozsądniejszych alternatyw. Praca na stanowisku elektryka jest dobrze płatna, w szczególności, jeśli planujesz wyjechać za granicę. Tamtejszy rynek pracy cierpi na brak dobrych fachowców w tej dziedzinie.

  • Budowlaniec

Branża budowlana jest jedną z najbardziej dochodowych branż na rynku. Technik budownictwa może liczyć na pewne zatrudnienie o ile wybierze firmę, która zrzesza profesjonalistów w swojej dziedzinie. Obecnie, klienci są w stanie zapłacić więcej za pracę specjalisty budowlanego niż narazić się na zaniedbania stereotypowego Pana Mietka.

Kursy zawodowe – szkolenia w branży pink collar

Pink collar workers, to określenie które powstało (a gdzieżby indziej) w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku. Mianem tym tytułuję się grupę zawodową, którą w większości stanowią kobiety. Do zawodów z branży pink collar zalicza się przede wszystkim kosmetyczki, fryzjerki, opiekunki, pielęgniarki, hostessy oraz sekretarki. Przypisanie koloru różowego, wiąże się z kolorem uniformu noszonego przez większość pań reprezentujących powyższe stanowiska. Różowe kołnierzyki zostały zdominowane przez kobiety.

Kiedyś profesje należące do pink collars były uznawane za mało prestiżowe i pozbawione widoków na zarobek oraz rozwój zawodowy. Obecnie, czasy się zmieniły, i większość pań może pochwalić się wykształceniem średnim maturalnym, a często wykształceniem wyższym w danej dziedzinie. Przystąpienie do zdobycia świadectwa potwierdzające kompleksowe przygotowanie do zawodu, to szansa na wyższe zarobki i rozwój zawodowy.

Najpopularniejsze kursy zawodowe: pink collar

Oto kilka najpopularniejszych kursów z dziedziny różowych kołnierzyków:

  • Kosmetyczka

W Polsce ogromna większość kobiet uczęszcza do kosmetyczki. W małych salonach piękności ceny nie są wysokie, a poddanie się zabiegom kosmetycznym stało się pewnego rodzaju rytuałem odstresowywującym. Często przestrzeń studia kosmetycznego to przestrzeń zarezerwowana tylko dla pań, które muszą na chwilę wyjść z roli idealnej matki, żony i kochanki. Zdobycie tytułu technika kosmetycznego z pewnością pozwoli znaleźć dobrze płatne zatrudnienie a także otwiera drzwi do własnej firmy.

  • Stylistka paznokci

Najczęściej stanowisko stylistki paznokci możemy znaleźć w tym samym salonie piękności, w którym przyjmuje kosmetyczka. Branże te się przenikają, dlatego zazwyczaj występują wspólnie. Dobra stylistka paznokci potrafi wykonać na dłoniach klientki małe dzieła sztuki. Usługa ta jest oczywiście adekwatnie wynagradzana finansowo, dlatego obrotne stylistki paznokci z zacięciem artystycznym mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

  • Opiekunka

Opiekunka osób starszych to zawód, który nie jest najłatwiejszy. Na rynku pracy co rusz pojawiają się nowe oferty pracy dla opiekunek środowiskowych osób starszych. Na tym stanowisku liczy się przede wszystkim empatia i skoncentrowanie na drugiego człowieka. Często opiekunka środowiskowa jest jedyną bliską osobą dla schorowanego seniora. Jest to praca wymagająca i często ciężka fizycznie. Jednak wiąże się z dużą satysfakcją, zarówno osobistą jak i finansową. Opiekunki środowiskowe często wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Wtedy dodatkowo muszą znać podstawy języka angielskiego lub niemieckiego, które umożliwią im swobodną komunikację.

W tej branży zaliczanej do pink collar możemy również odnaleźć wielu panów. Co ciekawe, klientki często wybierają fryzjerów zamiast fryzjerek. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zarówno jedna jak i druga płeć nie może narzekać na brak ofert pracy w zawodzie. Kurs przygotowuje także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Oceń artykuł
3/5 (2)