Ile zarabia pielęgniarka środowiskowa? Zakres obowiązków

Ile zarabia pielęgniarka środowiskowa? Jaki jest jej zakres obowiązków? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule. Przygotowane przez nas kompendium wiedzy o pielęgniarce środowiskowej pomoże Ci w podjęciu decyzji, czy chcesz iść tą ścieżką kariery zawodowej.

pielęgniarka środowiskowa trzyma starszą osobę za rękę

Jak zostać pielęgniarką środowiskową? Ile można zarobić? Pielęgniarstwo środowiskowe znajduje się na liście specjalizacji ujętej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 12 grudnia 2013 roku w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne.

Aby zostać pielęgniarką środowiskową, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje oraz mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Sprawdź, jakie są zarobki pielęgniarki środowiskowej oraz co należy do jej zakresu obowiązków.

Sprawdź w naszym Poradniku GoWork, ile zarabia pielęgniarka na kontrakcie.

Pielęgniarka środowiskowa – obowiązki

Pielęgniarka środowiskowa świadczy usługi pielęgniarskie w ośrodku opieki lub w domu pacjenta. Do jej głównych obowiązków należy:

  • opieka nad osobami z niepełnosprawnościami i unieruchomionymi,
  • podawanie leków, zmiana opatrunków, cewnikowanie, zdejmowanie szwów po operacji,
  • pomoc w rehabilitacji.

Pielęgniarka środowiskowa pomaga zarówno osobom starszym, jak i młodszym, a także niepełnosprawnym i chorym w fazie terminalnej. Jej zakres obowiązków zależy jednak od stanu zdrowia pacjenta. Aby móc wykonywać ten zawód, trzeba spełniać kilka warunków, o których piszemy poniżej.


Jak stworzyć CV pielęgniarki? Sprawdź to w naszym Poradniku i pobierz darmowy wzór dokumentu.


Pielęgniarka środowiskowa a położna

Czym różni się pielęgniarka środowiskowa od położnej? Pielęgniarka pomaga w terapii zleconej przez lekarza, najczęściej zajmuje się osobami starszymi i osobami z niepełnosprawnością. Położna środowiskowa opiekuje się natomiast kobietami w ostatnim okresie ciąży i krótko po porodzie. Do jej głównych obowiązków należy pokazywanie rodzicom, jak dokładnie powinna wyglądać opieka nad noworodkiem, i edukowanie na temat szczepień.

Pielęgniarka środowiskowa – wymagania

Jak zostać pielęgniarką środowiskową? Zgodnie z artykułem 28 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej na samym początku należy ukończyć szkołę pielęgniarską w Polsce lub państwie członkowskim Unii Europejskiej. Takie studia trwają około sześć semestrów. Mieszczą się w obszarze kształcenia z zakresu nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej.

Osoba chcąca zostać pielęgniarką środowiskową musi mieć również pełną zdolność do czynności prawnych (nie może być karana), cechować się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną oraz wysoką kulturą osobistą. Aby poszerzyć swoje kompetencje, można ukończyć szkolenia specjalizacyjne lub studia podyplomowe.

Pielęgniarka środowiskowa – zarobki

Pensja pielęgniarki zależy od stażu pracy, wykształcenia i województwa. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak mediana zarobków pielęgniarki środowiskowej wynosi 4 330 złotych brutto. Sprawdź, ile to netto, w naszym kalkulatorze płac.

Osoba, która dopiero zaczyna pracę na tym stanowisku, może zarobić 3 620 złotych brutto. Następnie jej pensja zwiększa się – po kilku latach może wynosić nawet do 5 140 złotych brutto miesięcznie. Wysokość zarobków pielęgniarki środowiskowej zależy również od miejsca pracy (szpital lub przychodnia).

Oceń artykuł
5/5 (1)