Programista Java: wymagania, zarobki, przykładowe CV. Jak nauczyć się Javy?

Java to język programowania, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Zawód programisty Java kryje wiele tajemnic, a w ostatnim czasie coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się. Wybór często pada na rozwijającą się branżę IT. Jak wygląda praca programisty Java i ile zarabia osoba na tym stanowisku? Czy to zawód dla każdego?

Programistka Java w pracy

Od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania zawodami z sektora IT. Pracodawcy szukają nowych pracowników do rozwijających się przedsiębiorstw. Sporo ogłoszeń znajduje się m.in. w serwisie GoWork.pl: polecamy oferty pracy – programista Java  

Dynamiczny rozwój branży oraz wzrost zainteresowania pracodawców przekładają się na coraz większą liczbę chętnych, którzy gotowi są zmienić profesję. Poszukują oni informacji, jak programować w Java oraz co musi umieć Junior Java Developer. Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest Java. To język programowania, którego działanie opiera się na klasach. Służy do tworzenia aplikacji internetowych oraz oprogramowania. Można wykorzystać go również do tworzenia gier, funkcjonalności opartych na sztucznej inteligencji i narzędzi testujących.

Jak wygląda praca programisty Java?

Skoro wiemy już, do czego służy Java, możemy omówić zadania Java Developerów. Nie należy zapominać, że Java to nie jedyny język programowania (patrz programowanie: oferty pracy), jednak z pewnością należy on do czołówki, gdy wziąć pod uwagę popularność.

Doświadczeni developerzy z chęcią opowiadają o swoich obowiązkach. Weźmy pod lupę wypowiedź programistki prowadzącej bloga nettecode.com, która pracuje jako starszy programista Java. Co robi w swojej pracy? Jak sama podsumowuje – rozwiązuje problemy, czyli analizuje je, wpada na odpowiednie rozwiązania i implementuje je.

Warto zauważyć, że programista jest niezależny – zazwyczaj wymaga się od niego efektów, więc każdy dzień w jego pracy wygląda nieco inaczej. Niezależność nie oznacza jednak, że programista nie ma wsparcia. Java Developerzy często współpracują ze sobą i pomagają sobie w rozwiązywaniu problemów. 

Programista Java: zakres obowiązków

Warto uściślić, jak wygląda praca programisty Java. Pamiętajmy, że nie każdy programista ma te same zadania – szczegółowy zakres obowiązków zależy od doświadczenia developera i potrzeb pracodawcy. Z reguły do zadań Java Developera należą:

 • analiza problemów, szukanie rozwiązań, 
 • tworzenie oprogramowania, aplikacji, gier, stron internetowych itp.,
 • tworzenie dokumentacji technicznej, 
 • testowanie wdrażanych przez siebie rozwiązań,
 • implementowanie projektów,
 • modyfikowanie i rozwijanie oprogramowania, aplikacji itp.

Ile zarabia programista Java?

Szukając informacji na temat tego, ile zarabia Java Developer, można natknąć się na wiele różnych, często sprzecznych danych. Wynika to z faktu, że pensje programistów Java mogą być różne – ich wysokość najczęściej zależy nie tylko od doświadczenia pracownika, jego kwalifikacji czy wykształcenia, ale również od wielkości firmy czy miasta, w którym pracuje. Bardzo ważna jest też forma zatrudnienia – zazwyczaj osoby pracujące w schemacie B2B zarabiają więcej, gdyż współpraca z takimi specjalistami jest mniejszym kosztem dla firmy, niż zatrudnienie pracowników na umowę o pracę.

Portal nofluffjobs.com opracował dane pokazujące, ile zarabia programista Java. Według opublikowanych informacji aż 51% programistów Java posiada własne firmy, a 47,2% wybiera umowy o pracę. 

Nie jest tajemnicą, że jednym z bardziej dochodowych zajęć w branży IT jest właśnie programowanie Java. Zarobki programistów mogą wynosić nawet ponad 30 000 zł.

Początkujący programista Java: wynagrodzenie

Pensja osoby, która ma mniejsze niż 2-letnie doświadczenie (Junior Java Developer), wynosi od 5000 zł do 8000 zł brutto. 

Programista Java

Java Developer mający 2-5 lat doświadczenia może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 9000-14900 zł brutto.

Ile zarabia senior Java Developer?

Doświadczony programista Java zarabia zazwyczaj 12000-17000 zł brutto.

Programista Java – środowisko pracy

Jeśli czujesz, że to zawód dla Ciebie, musisz nie tylko wiedzieć, jak zostać programistą Java, ale i zdać sobie sprawę z tego, jak wygląda praca w tej profesji. Jakie są warunki pracy Java Developera?

Programista Java pracuje niemal wyłącznie w biurze lub domowym gabinecie. Czasami zdarzy się, że musi wyjechać w celach służbowych – by zaimplementować oprogramowanie u klienta. Ma sporą dowolność, jeśli chodzi o planowanie czasu pracy, gdyż oczekuje się od niego określonych efektów – dlatego często indywidualnie ustala godziny pracy.

Praca jako programista Java wiąże się z koniecznością spędzania większości dnia przed komputerem, co z kolei sprawia, że jest się narażonym na bóle głowy, problemy ze wzrokiem czy kręgosłupem. 

Jak nauczyć się Javy?

Załóżmy, że podjąłeś decyzję – językiem programowania, którego chcesz się nauczyć, będzie właśnie Java. Od czego zacząć? Możesz wybrać jedną z kilku możliwości.

Pierwsza to ukończenie studiów informatycznych. Może być pomocne, jednak – wbrew pozorom – wcale nie jest konieczne, a większość pracodawców dawno przestała wymagać wykształcenia kierunkowego, szczególnie, że na studiach przekazuje się wiedzę głównie teoretyczną, a praktycznych zadań jest stosunkowo niewiele.

Jak nauczyć się Javy, jeśli nie planujesz studiów? Warto zdecydować się na naukę programowania online – na początek możesz wybrać darmowe kursy, które pozwolą Ci na określenie, w czym czujesz się najlepiej. Gdy poznasz odpowiedź na to pytanie, możesz spróbować płatnych kursów Java (online lub stacjonarnych) lub zapisać się na bootcamp programistyczny, czyli intensywny kurs. Wiedzę możesz czerpać również z książek.

Dlaczego właśnie język programowania Java?

Powodów jest kilka. Jednym z nich jest popularność języka programowania Java (według firmy Oracle obecnie używa go ponad 9 milionów programistów). Raport No Fluff Jobs wykazał, że w 2018 roku język Java znajdował się na drugim miejscu wśród najpopularniejszych technologii w Polsce.

Java jest też bardzo uniwersalnym językiem, który pozwala na stworzenie wielu rozmaitych aplikacji oraz programów. Z języka programowania Java korzystano m.in. przy tworzeniu Netflixa, YouTube’a, Twittera czy Google’a.

Wydawać by się mogło, że gdy wybierasz język Java, nauka programowania kończy się wraz ze zdobyciem potrzebnej wiedzy. Nic bardziej mylnego – z racji tego, że branża IT wciąż się zmienia, musisz ciągle obserwować jej rozwój oraz stale się dokształcać. 

Jak zostać programistą Java?

Planujesz rozpoczęcie kariery jako programista Java. Co trzeba umieć, by mieć szanse w zawodzie? Jak nietrudno się domyślić – poznanie języka Java jest absolutnie niezbędne. To jednak nie jedyny wymóg pracodawców. 

Co jeszcze powinien umieć programista Java? Wymagania mogą być różne. W większości przypadków nie musisz mieć studiów kierunkowych, ale powinieneś przede wszystkim znać podstawowe wzorce projektowe i SQL, PL/SQL, Java EE, UML. Do wymagań zalicza się również obeznanie z CVS albo innymi tego typu narzędziami, Enterprise Architekt, IntelliJ Idea czy też Eclipse, SVN. 

Co ważne, nie każdy pracodawca wymaga znajomości wszystkich wspomnianych narzędzi.

Gdy będziesz już gotowy, rozpocznij poszukiwanie pracy – na początek jako Junior Java Developer. Oferty znajdziesz m.in. na GoWork.pl, a także serwisach branżowych czy też grupach na Facebooku. Przygotuj się, że niektórzy pracodawcy proszą kandydatów o wykonanie testów kwalifikacyjnych Java, czyli wykazanie się wiedzą praktyczną.

Programista Java: CV

Jeśli planujesz karierę w tym zawodzie, nie zapominaj – CV to podstawa. Dobrze skonstruowany życiorys, który podkreśli Twoje mocne strony, zwiększy szanse na dostanie pracy jako programista Java. CV powinno być przygotowane specjalnie pod kątem interesującej Cię oferty pracy i przejrzyste; powinno sprawić, że rekruter zwróci uwagę właśnie na Ciebie. Możesz skorzystać z gotowego szablonu CV do wypełnienia (wzór w formacie PDF znajdziesz tutaj) lub stworzyć je samodzielnie.

Wzór CV programisty Java

CURRICULUM VITAE

Artur Niemiec

Numer telefonu: 987-654-321

Adres e-mail: artur.niemiec@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/artur-niemiec-93461048

Profil github: github.com/artur-niemiec-3785

Języki:

 • Angielski C1
 • Włoski B2

Kursy, szkolenia:

 • Uczestnictwo w konferencjach informatycznych JDD
 • Ukończony kurs Java Developer

Zainteresowania:

 • Tenis stołowy
 • Motoryzacja

Doświadczenie zawodowe

Data: od 02.2020 do 05.2021 

Nazwa stanowiska: Junior Java Developer

Nazwa firmy: ProJava

 • Tworzenie aplikacji webowych oraz oprogramowania
 • Rozwiązywanie problemów, doskonalenie projektów
 • Prace wdrożeniowe
 • Przygotowywanie dokumentacji technicznej

Umiejętności twarde:

 • Znajomość SQL, PL/SQL, Java EE, UML, CVS, Enterprise Architekt, Eclipse, SVN, GIT
 • Znajomość C#
 • Podstawowa znajomość JIRA

Umiejętności miękkie:

 • Komunikatywność
 • Kreatywność
 • Umiejętność pracy pod presją
 • Zdolność analitycznego myślenia

Edukacja:

Data: od 2016 do 2020 (ukończone)

Nazwa uczelni: Uniwersytet Gdański

Profil/kierunek nauczania: Informatyka (studia inżynierskie)

Data: od 2012 do 2016

Nazwa uczelni: Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Profil/kierunek nauczania: Technik informatyk

List motywacyjny: programista Java

Obecnie większość firm nie wymaga pisania listu motywacyjnego. Programista Java może jednak pokusić się o stworzenie go, by zwiększyć swoje szanse. Dobrze napisany list motywacyjny przykuje uwagę przyszłego pracodawcy lub rekrutera i pokaże, że poważnie podchodzisz do procesu rekrutacyjnego. 

List motywacyjny programisty Java – przykładowe zwroty

 • Jako Junior Java Developer tworzyłem aplikacje m.in. w technologii Java 8…,
 • W swojej codziennej pracy wykorzystywałem znajomość GIT, SQL, Java EE…,
 • Regularnie uczestniczę w branżowych konferencjach oraz poszerzam swoją wiedzę…,
 • Dbam o doskonalenie swoich umiejętności…,
 • Do moich sukcesów należy…,
 • Od 5 lat obserwuję zmiany zachodzące w branży IT…, 
 • W poprzednim miejscu pracy zastosowałem rozwiązanie, które zwiększyło zadowolenie użytkowników o 4%…
Oceń artykuł
0/5 (0)