Reklama

Programista Python: zarobki, wymagania, przykładowe CV. Jak zostać programistą Python?

Programista Python operuje wszechstronnym i rozbudowanym językiem programowania, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest Python i jak zacząć w nim programować? Jak zostać programistą Python i ile zarabia się na tym stanowisku? Przykładowe CV oraz najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym tekście.

Programista Python w pracy

Język programowania Python jest bardzo rozbudowanym narzędziem, które wciąż zyskuje na popularności. Używający go specjaliści zwracają uwagę na fakt, że jest jeszcze bardziej wszechstronny niż PHP, a właściwościami, które czynią go tak wyjątkowym, są jego składnia i semantyka.

Rosnące zainteresowanie i pojawianie się coraz liczniejszych ofert pracy (patrz programista Python: praca) zachęcają do bliższego przyjrzenia się temu językowi. Co to jest Python, jak się go nauczyć i jak wygląda praca programisty Python? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Python: co to jest?

Jeśli interesujesz się tematem programowania i przeglądasz oferty pracy dla programistów np. na portalu GoWork.pl, zapewne udało Ci się zauważyć, że Python staje się coraz popularniejszym narzędziem. Specjaliści twierdzą, że dzieje się tak dzięki jego wszechstronności.

Na początek warto jednak wyjaśnić sobie podstawy dotyczące języka programowania Python. Co to jest? Określa się go jako „wysokopoziomowy język ogólnego przeznaczenia”. Dzięki mnogości bibliotek, semantyce i składni Python cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W Pythonie używa się wielu słów pochodzących z języka angielskiego, co wyróżnia go na tle innych języków programowania, w których tę samą rolę pełnią znaki interpunkcyjne lub znaki specjalne. Wprowadzenie tego rozwiązania sprawiło, że Python jest bardziej czytelny niż np. język programowania Java.

Warto wspomnieć również o możliwościach Pythona. Język programowania, który omawiamy, jest bezpłatny, a dzięki tworzeniu widoków możemy sprawić, że wrażliwe dane będą bezpieczne i nie trafią do nieodpowiednich osób.

Język programowania Python – zastosowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie, czym jest, ale wciąż nie wiesz, do czego służy język programowania Python? Odpowiedź, że w zasadzie do wszystkiego, zapewne nie będzie dla Ciebie wystarczająca. Przejdźmy zatem do konkretów.

Python pozwala na kodowanie aplikacji nie tylko webowych, ale i desktopowych. Świetnie nadaje się również do tworzenia stron internetowych czy serwisów społecznościowych, a nawet zaprogramowania różnego rodzaju sprzętu, nawet AGD.

O wszechstronności Pythona świadczy fakt, że na zastosowanie go zdecydowali się twórcy wielu aplikacji i serwisów np. YouTube, Facebook, Instagram, Uber, Netflix, Spotify, PayPal, Dropbox. Wspomniany język programowania towarzyszy nam również m.in. w grach z serii Battlefield czy World of Tanks.

Programista Python – zakres obowiązków

Zapewne zastanawiasz się, czym tak naprawdę zajmuje się programista Python. Jego zadaniem jest kodowanie – tworzy on front-end oraz back-end aplikacji. W swojej pracy programista Python współpracuje z innymi specjalistami, zajmuje się również dokumentacją techniczną, planuje funkcjonalności oprogramowania.

Choć głównym obowiązkiem Python Developera jest kodowanie, musi on również dbać o już napisane aplikacje, strony czy oprogramowanie, optymalizując je i sprawdzając ich jakość. Praca programisty Python nie kończy się wraz z napisaniem aplikacji – musi ją również rozwijać, aktualizować.

Dla wielu osób ścieżka kariery programisty Python jest atrakcyjna nie tylko ze względu na wysokie zarobki i ciekawe projekty. W zawodzie często funkcjonuje praca hybrydowa lub pełna praca zdalna, a to przyciąga kandydatów sądzących, że umiejętność programowania otworzy im drogę do świadczenia wygodnej i satysfakcjonującej pracy.

Zarobki – programista Python

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w tym zawodzie, zapewne chciałbyś poznać odpowiedź na pytanie, ile zarabia programista Python. Z pomocą przychodzi portal bulldogjob.pl, który zajmuje się opisywaniem realiów rynku IT.

Najważniejszymi czynnikami wpływającym na zarobki Python Developera są: jego doświadczenie zawodowe i staż pracy w obecnej firmie, lokalizacja, wielkość firmy, w której pracuje, rodzaj umowy oraz zakres obowiązków. Czy zarobki programisty Python są wysokie i jak wypadają w porównaniu z tym, ile zarabia programista Java?

Ile zarabia Junior Python Developer?

By ustalić, ile zarabia Junior Python Developer, należy wyjaśnić, kto pracuje na tym stanowisku. Wśród programistów „Junior” to zazwyczaj osoba, która pracuje w branży od maksymalnie dwóch lat. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że w 2023 roku jego zarobki to średnio 6,8 zł brutto miesięcznie.

Zarobki – Python Developer

Jakie są zarobki Python Developera, nazywanego także Mid Python Developerem? Osoba pracująca w branży od 2-5 lat może liczyć na wypłatę rzędu 8,2 – 12,8 tys. zł brutto miesięcznie.

Senior Python Developer: zarobki

O programiście, który pracuje w swojej specjalności od ponad 5 lat, można powiedzieć, że jest on Senior Python Developerem (starszy specjalista). Zarobki osób należących do tej grupy zawodowej wynoszą średnio 14,8 tys. zł brutto miesięcznie.

Zarobki programistów Python w zależności od innych czynników

Podobnie jak u PHP Developera, zarobki programisty Python są zależne od wielu innych czynników, między innymi rodzaju umowy. Około 48% Python Developerów zatrudnionych jest na umowy o pracę – średnia ich zarobków to 7708 zł netto miesięcznie. 37% programistów Python zawarło umowy B2B, a średnia wypłata tej grupy to 10266 zł netto miesięcznie, zaś ci, którzy pracują na podstawie innych umów (15%), zarabiają średnio 5679 zł netto miesięcznie.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć programiści Python, którzy pracują w Warszawie (średnio 9292 zł netto), a biorąc pod uwagę branżę – najkorzystniej jest zatrudnić się w finansach, bankowości i ubezpieczeniach (10294 zł netto). Co ciekawe, zarobki programistów Python są porównywalne do pensji Java Developerów.

Jak nauczyć się Pythona?

Chcesz spróbować programowania w języku Python? Od czego zacząć, by zdobyć potrzebną wiedzę? Jak nauczyć się Pythona? Przede wszystkim należy poznać podstawowe pojęcia, które są niezbędne przy pracy z tym językiem – tekst, liczba, lista. W następnej kolejności skup się na zrozumieniu, czym jest programowanie obiektowe.

Zanim zdecydujesz, czym dokładnie będziesz się zajmować, przeanalizuj trzy podstawowe zagadnienia: strony internetowe i zbieranie danych, automatyzacja pulpitu oraz analiza danych i wykresy. Poznaj podstawy, następnie skup się na modułach i rozszerzeniach, a później przejdź do baz danych, bibliotek, frameworków.

Skąd czerpać wiedzę? Skoro wiesz już, czym jest Python, jak zacząć i na czym się skupić, znajdź odpowiednie źródła – mogą nimi być branżowe strony internetowe czy blogi, książki, darmowe oraz płatne kursy online lub stacjonarne, bootcampy. Wybierz ten sposób nauki, który jest dla Ciebie najlepszy. Pracodawców zainteresuje zarówno certyfikat ze specjalistycznego szkolenia, jak i świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Jeśli wybierzesz naukę na uniwersytecie, sprawdź, czy program studiów będzie na pewno odpowiadał zakresowi obowiązków i umiejętności wymaganych od programisty Python. Jest wiele kursów, np. bootcampów programistycznych, które kieruje się nawet do osób, które nie miały wcześniej styczności z programowaniem, ale bardzo chciałyby się tego nauczyć.

Dlaczego warto uczyć się języka programowania Python?

Dlaczego właśnie Python? Język programowania, który opisujemy, jest niezwykle wszechstronny i czytelny. Specjaliści oceniają, że jest to język używany przez ponad 2,5 miliona developerów na całym świecie. Nazywa się go „nową Javą”, ponieważ jest niezwykle uniwersalny, a kodowanie w Pythonie jest jeszcze prostsze i bardziej przejrzyste.

Poza faktem, że zarobki programisty Python są wyższe niż średnie wynagrodzenie w Polsce, motywację może stanowić fakt, że ten język programowania daje ogromne możliwości, a naukę możesz potraktować jako element rozwoju zawodowego.

Jak zostać programistą Python?

Masz już podstawy, czyli znajomość języka programowania Python. Co jeszcze musisz wiedzieć, by zostać programistą Python? Wymagania pracodawców potrafią się od siebie różnić, ale podstawy zazwyczaj są te same.

Skoro poważnie skupiasz się na nauce Pythona, możesz spróbować dostać się na staż, który pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i zdobywać doświadczenie w branży IT. Rozwiązaniem jest również szukanie pracy jako Junior Python Developer. Musisz mieć jednak świadomość, że w obu tych przypadkach sama znajomość Pythona może być niewystarczająca.

Programista Python: wymagania

Wymagania dla Junior Python Developera są pod pewnymi względami podobne do tego, co musi umieć Junior PHP Developer – w branży IT możemy wyróżnić kilka uniwersalnych, niezbędnych umiejętności.

W pracy każdego programisty niezwykle ważny jest język angielski – powinieneś go znać nie tylko po to, by móc komunikować się z klientami czy współpracownikami, ale i po to, by dobrze kodować. Jeśli chodzi o back-end, bardzo ważne są ORM, SQL, testy jednostkowe i frameworki webowe, a także sam Python. Powinieneś zaznajomić się również z front-endowymi elementami, tj. JavaScript i HTML/CSS. Jeśli chcesz zostać programistą Python, nie zapominaj o poznaniu podstawowych pojęć oraz narzędzi, które przydadzą Ci się w pracy.

Jeśli sprawdzałeś, jak zostać programistą PHP, zauważyłeś zapewne, że wśród wymagań wymieniane są m.in. GIT oraz Github – powinieneś je znać również jako Python Developer.

Programista Python: CV

Jeśli chcesz zacząć pracę jako programista Python, stwórz odpowiednie CV, które pomoże Ci znaleźć pracę w zawodzie. Możesz skorzystać z gotowego wzoru do wypełnienia (wzór w formacie PDF znajdziesz tutaj) lub stworzyć wyróżniający się życiorys od podstaw.

Wzór CV na stanowisko Python Developera

CURRICULUM VITAE

Anita Reguła

Numer telefonu: 987-654-321

Adres e-mail: anita.regula@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/anita-regula-24354653

Profil github: github.com/anita-regula6812

Języki:

 • Angielski C1
 • Hiszpański B2

Kursy, szkolenia:

 • Uczestnictwo w konferencjach informatycznych PyConPL, EuroPython
 • Ukończony kurs Python Developer

Zainteresowania:

 • Piłka nożna
 • Łyżwiarstwo figurowe

Doświadczenie zawodowe

Data: od 06.2019 do 05.2021 

Nazwa stanowiska: Programista Python

Nazwa firmy: Python-Code

 • Tworzenie i rozwijanie stron internetowych 
 • Tworzenie i rozwijanie aplikacji webowych
 • Optymalizacja oprogramowania
 • Przygotowywanie dokumentacji technicznej

Umiejętności twarde:

 • Back-end: znajomość Pythona, ORM, SQL, frameworków webowych i testów jednostkowych
 • Front-end: znajomość JavaScript, HTML/CSS
 • Znajomość GIT, komend Linuxa

Umiejętności miękkie:

 • Komunikatywność
 • Zdolność analitycznego myślenia
 • Umiejętność pracy pod presją

Edukacja:

Data: od 2016 do 2019 (ukończone)

Nazwa uczelni: Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki

Profil/kierunek nauczania: Informatyka – inżynieria baz danych

Data: od 2012 do 2016

Nazwa uczelni: Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie

Profil/kierunek nauczania: Technik ekonomista

List motywacyjny – programista Python

Planujesz zostać programistą Python? Choć większość pracodawców nie wymaga pisania listu motywacyjnego, możesz zadbać również o ten element – odpowiednio stworzony list motywacyjny zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie i pokaże rekruterowi, że zależy Ci na pracy. Jakich zwrotów użyć?

Przykładowe zwroty – list motywacyjny programisty Python

 • Posiadam wyższe wykształcenie informatyczne, a moje doświadczenie w pracy jako programista Python jest moim dodatkowym atutem…,
 • Jestem osobą komunikatywną, co pomoże mi w pracy na tym stanowisku…,
 • Moje kompetencje przydadzą się w pracy programisty…,
 • W mojej dotychczasowej pracy odnosiłem liczne sukcesy np. [podaj przykłady].

Zdecydowałeś już, że chcesz zostać programistą Python? Nie zwlekaj – zacznij naukę od zaraz! Wiesz już, czym jest język programowania Python, jak zacząć, jakie wymagania musi spełniać Python Developer i jakie są jego zarobki. Zbieraj kwalifikację i aplikuj na oferty pracy. Teraz wszystko w Twoich rękach!

Oceń artykuł
5/5 (2)