Specjalizacje lekarskie – ile trwają? Która jest najlepiej opłacalna? Sprawdź!

Specjalizacje lekarskie pomagają zostać wykwalifikowanym profesjonalistą w danej dziedzinie medycyny. Obecnie znanych jest aż 77 specjalizacji. Którą z nich powinien wybrać młody lekarz? Która jest najlepiej opłacalna?

lekarze-podczas-pracy

Aby rozpocząć naukę specjalizacji medycznej należy ukończyć najpierw jednolite, 6-letnie studia wyższe oraz odbyć 13-miesięczny staż podyplomowy w szpitalu. Staż kończy się Lekarskim Egzaminem Końcowym. Dopiero wtedy po jego zdaniu, można wybrać specjalizację, której nauka potrwa następne od 4 do 10 lat. Jaką specjalizację wybrać, aby nie zmarnować czasu, spełniać się zawodowo i rzeczywiście pomagać pacjentom w potrzebie? Która ze specjalizacji jest najlepiej, a która najgorzej opłacana? Dowiedz się z naszego tekstu.

Specjalizacje lekarskie – lista

Lista specjalizacji lekarskich była stale rozszerzana wraz z rozwojem nauki o medycynie. Obecną listę reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 roku w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Na obecnej liście znajdziemy aż 77. specjalizacje:

 1. Alergologia
 2. Anestezjologia i intensywna terapia
 3. Angiologia
 4. Audiologia i foniatria
 5. Balneologia i medycyna fizykalna
 6. Chirurgia dziecięca
 7. Chirurgia klatki piersiowej
 8. Chirurgia naczyniowa
 9. Chirurgia ogólna
 10. Chirurgia onkologiczna
 11. Chirurgia plastyczna
 12. Chirurgia szczękowo-twarzowa
 13. Choroby płuc
 14. Choroby płuc dzieci
 15. Choroby wewnętrzne
 16. Choroby zakaźne
 17. Dermatologia i wenerologia
 18. Diabetologia
 19. Diagnostyka laboratoryjna
 20. Endokrynologia
 21. Endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość
 22. Endokrynologia i diabetologia dziecięca
 23. Epidemiologia
 24. Farmakologia kliniczna
 25. Gastroenterologia
 26. Gastroenterologia dziecięca
 27. Genetyka kliniczna
 28. Geriatria
 29. Ginekologia onkologiczna
 30. Hematologia
 31. Hipertensjologia
 32. Immunologia kliniczna
 33. Intensywna terapia
 34. Kardiochirurgia
 35. Kardiologia
 36. Kardiologia dziecięca
 37. Medycyna lotnicza
 38. Medycyna morska i tropikalna
 39. Medycyna nuklearna
 40. Medycyna paliatywna
 41. Medycyna pracy
 42. Medycyna ratunkowa
 43. Medycyna rodzinna
 44. Medycyna sądowa
 45. Medycyna sportowa
 46. Mikrobiologia lekarska
 47. Nefrologia
 48. Nefrologia dziecięca
 49. Neonatologia
 50. Neurochirurgia
 51. Neurologia
 52. Neurologia dziecięca
 53. Neuropatologia
 54. Okulistyka
 55. Onkologia i hematologia dziecięca
 56. Onkologia kliniczna
 57. Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
 58. Otorynolaryngologia
 59. Otorynolaryngologia dziecięca
 60. Patomorfologia
 61. Pediatria
 62. Pediatria metaboliczna
 63. Perinatologia
 64. Położnictwo i ginekologia
 65. Psychiatria
 66. Psychiatria dzieci i młodzieży
 67. Radiologia i diagnostyka obrazowa
 68. Radioterapia onkologiczna
 69. Rehabilitacja medyczna
 70. Reumatologia
 71. Seksuologia
 72. Toksykologia kliniczna
 73. Transfuzjologia kliniczna
 74. Transplantologia kliniczna
 75. Urologia
 76. Urologia dziecięca
 77. Zdrowie publiczne

Cały system powyższych specjalizacji jest oparty na modułach – niektóre są jednolite, po których ukończeniu zdobywa się dyplom ukończenia specjalizacji (np. kardiochirurgia, której specjalizacja trwa 6 lat). Inne z kolei mają wspólną bazę – moduł podstawowy, a dopiero wybór następnego modułu – specjalistycznego – tworzy całą specjalizację. Wytłumaczę na przykładzie chirurgii. Moduł podstawowy z chirurgii ogólnej trwa 2 lata i dopiero po jego ukończeniu można wybrać jedną ze specjalizacji specjalistycznych, które dotyczą:

 • chirurgii dziecięcej,
 • chirurgii klatki piersiowej,
 • chirurgii naczyniowej,
 • chirurgii ogólnej,
 • chirurgii onkologicznej,
 • chirurgii plastycznej.

W przypadku lekarza dentysty wyróżniamy tylko specjalizacje jednolite (bez podziału na moduły) i jest ich tylko 9. W zależności od wyboru specjalizacji może ona potrwać od 3 do 6 lat, przy czym chirurgia szczękowo-twarzowa trwa najdłużej. Należą do nich:

 1. Chirurgia stomatologiczna
 2. Chirurgia szczękowo-twarzowa
 3. Ortodoncja
 4. Periodontologia
 5. Protetyka stomatologiczna
 6. Stomatologia dziecięca
 7. Stomatologia zachowawcza z endodoncją
 8. Zdrowie publiczne
 9. Epidemiologia

Ile trwa specjalizacja lekarska?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile trwa specjalizacja lekarska należy najpierw ustalić, czy byłaby ona jednolita czy składałaby się z dwóch oddzielnych modułów. Wszystko zależy zatem od ostatecznej specjalizacji, na której Ci zależy. Zazwyczaj specjalizacje trwają od 4 do 6 lat, choć niekiedy czas ich trwania może się znacznie wydłużyć. W naszym kraju funkcjonuje obecnie aż 41 specjalizacji składających się z dwóch modułów co oznacza, że studenci, którzy chcą rozpocząć specjalizację mają do wyboru raptem 5 modułów podstawowych. Są to: chirurgia ogólna i otorynolaryngologia trwające po 2 lata oraz trwające 3 lata specjalizacje z chorób wewnętrznych, patomorfologii czy pediatrii. Po ukończeniu modułu podstawowego rozpoczyna się moduł specjalistyczny, który może potrwać następne od 2 do 4 lat.

Są również takie moduły specjalistyczne, których rozpoczęcie nakazuje, by mieć wcześniej ukończoną jedną ze specjalizacji podanych w wykazie. I tak np. transplantologia kliniczna jako moduł specjalistyczny trwa tylko 2 lata, ale wcześniej należy uzyskać tytuł specjalisty (moduł jednolity lub moduł podstawowy i specjalistyczny) z np. anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii czy onkologii i hematologii dziecięcej, co samo może potrwać od 5 do 8 lat. Tak więc specjalista w dziedzinie transplantologii klinicznej ukończył łącznie specjalizacje, które zajęły mu od 7 do 10 lat.

Jak dostać się na wybraną specjalizację lekarską?

Na wybraną specjalizację lekarską mogą dostać się tylko te osoby, które ukończyły 6-letnie, jednolite studia wyższe oraz odbyły 13-miesięczny, podyplomowy staż w szpitalu. Warunkiem przyjęcia na specjalizację jest zdanie Lekarskiego Egzaminu Końcowego. To właśnie jego wynik będzie odpowiadał za to, czy dostaniesz się na specjalizację. Może zdarzyć się tak, że wynik z egzaminu będzie zbyt niski, aby w danym roku rozpocząć szkolenie. Ministerstwo Zdrowia publikuje listę ze spisem specjalizacji i liczbą dostępnych miejsc dwa razy w roku. Aby się zapisać należy wybrać upragnioną dziedzinę, a następnie złożyć odpowiednie dokumenty. Co ważne, można złożyć tylko jeden wniosek na daną specjalizację w swoim województwie za każdym razem, gdy specjalizacja pojawi się na liście ministerstwa.

Najlepiej płatne specjalizacje lekarskie

W Polsce mówi się, że lekarze wciąż zarabiają zbyt mało względem czasu poświęconego na naukę. Lekarze rezydenci, czyli ci, którzy ukończyli 6-letnie studia wyższe, odbyli 13-miesięczny staż oraz otrzymali pozytywny wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Są to pełnoprawni lekarze, którzy mają pozwolenie i wiedzę, aby leczyć. Ich pensja wynosi obecnie około 5-6 tys. brutto i uzależniona jest od stażu pracy (po dwóch latach otrzymują nieco większe wynagrodzenie). Nic zatem dziwnego, że w wyborze specjalizacji biorą pod uwagę te najlepiej opłacalne.

Wśród najlepiej płatnych specjalizacji znajdziemy:

 • chirurgia plastyczna – znany i doświadczony chirurg plastyczny może zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. W przypadku lekarzy, którzy nie zakładają prywatnej klinik stawki miesięczne oscylują w granicach 15-30 tys. zł brutto,
 • anestezjologia – dobry anestezjolog może pochwalić się zarobkami w przedziale 20-40 tys. zł brutto miesięcznie,
 • ortopedia i traumatologia narządu ruchu – za pracę na trudnych przypadkach miesięczna pensja może wynosić nawet 50 tys. zł brutto,
 • okulistyka – jeśli okulista przeprowadza różnego rodzaju zabiegi to jego wynagrodzenie może sięgnąć nawet 60 tys. zł brutto.

Najgorzej płatne specjalizacje lekarskie

Choć powyższe kwoty mogą przyprawić o zawrót głowy, to należy mieć świadomość, że nie wszystkie specjalizacje są aż tak dobrze płatne. Po skończeniu niektórych z nich lekarze specjaliści dostają wynagrodzenie, które nie przekracza progu średniej krajowej. Są to m.in.: geriatria czy patomorfologia.

Zupełnie innym przypadkiem jest specjalizacja medycyny ratunkowej i zaznaczę tutaj od razu, że nie jest to ten sam zawód, co ratownik medyczny. Choć specjalizacja ta jest jednolita i trwa tylko 5 lat, to mimo pensji wynoszących nawet po około 200 zł brutto za godzinę, wciąż brakuje chętnych zarówno do nauki jak i późniejszej pracy. Wynika to z tego, że egzaminy końcowe są niezwykle obszerne, z kolei same dyżury są stresujące, intensywne i wymagają wiedzy z różnych dziedzin. To sprawia, że nawet tak kuszące pensje nie zachęcają studentów do nieustającej walki o cudze życie.

Najbardziej przyszłościowe specjalizacje lekarskie

W ostatnich kilkunastu latach zauważa się, że niemal każda dziedzina medycyny rozwija się w zatrważającym tempie. Bez wątpienia ma na to wpływ równie szybki rozwój technologii. Jednak kiedy mowa o najbardziej przyszłościowych specjalizacjach, to młodzi lekarze biorą pod uwagę zupełnie inne czynniki. W przypadku wyboru specjalizacji niezwykle ważne są późniejsze zarobki, możliwość szybkiego usamodzielnienia, a tym samym rezygnacja z pracy dla narodowej służby zdrowia i otworzenie własnego gabinetu. Nic zatem dziwnego, że z roku na rok przybywa chętnych na takie kierunki jak okulistyka czy dermatologia. Od jakiegoś czasu zauważana jest także większa świadomość społeczeństwa w kwestii dbania o uzębienie. To przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania specjalizacjami dentystycznymi, jak chociażby ortodoncja, gdzie na jedno miejsce przypadało aż 8. chętnych kandydatów.

Oceń artykuł
0/5 (0)