Reklama

Ile zarabia się w McDonald’s? Czy warto tam pracować?

Zarobki w McDonald’s interesują głównie młodych ludzi, szukających sposobu na znalezienie pracy sezonowej. Jednak praca w popularnych “złotych łukach” może być też sposobem na wieloletnią karierę zawodową. Ile zarabia się w McDonald’s? Czy warto tam zostać na dłużej?

Zarobki w McDonald's - burgery, frytki i inne produkty McDonald's ustawione na stole

Wiele osób poszukujących zatrudnienia bez doświadczenia, prędzej czy później trafi na oferty pracy w McDonald’s. Jedna z najpopularniejszych sieci fast food na świecie, od lat kojarzy się z pracą dla studentów i wakacyjnym zatrudnieniem. Zarobki w McDonald’s dla początkujących nie należą do najwyższych w kraju. Według doniesień wielu portali informacyjnych –  zarobki w Lidlu i innych dyskontach są bardziej atrakcyjne. Jednak praca dla tak uznanej marki, która zatrudnia ponad 30 000 osób w Polsce, ma swoje plusy. Duża rotacja pracowników i obecność lokalu w każdym większym mieście ułatwiają rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w branży restauracyjnej. Czy warto zostawać tam na stałe? Ile zarabia kierownik restauracji McDonald’s? Sprawdź!

Chcesz porównać zarobki z innym miejscem? Sprawdź, ile zarabiają kasjerzy w Biedronce!

Praca w McDonald’s – zarobki. Ile dostaje się na start?

Oficjalnie amerykański gigant nie udostępnia zarobków swoich pracowników. Według doniesień wielu portali regionalnych, takich jak Dziennik Łódzki – początkowe zarobki w McDonald’s nie są najwyższe. Najczęściej pojawiająca się kwota to nieco ponad minimalną krajową w 2023 roku. Wynagrodzenie zasadnicze na pełnym etacie to tylko jedna strona medalu. Według pracowników restauracji wypłata może być wyższa, jeśli zdecydujesz się na pracę w godzinach nocnych lub wydłużeniu pracy na podstawie stawki godzinowej.

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia się w McDonald’s, nie można pominąć kwestii możliwego awansu i różnic w wynagrodzeniu, na które wpływ ma lokalizacja restauracji. Pracownicy zatrudnieni w największych miastach będą mieli szansę na wyższe wynagrodzenie, a według zapewnień firmy – awans w strukturach restauracji jest jak najbardziej możliwy. Na wyższych stanowiskach, na pracowników czekają również wyższe wynagrodzenia.

Atutem pracy w McDonald’s jest elastyczny grafik, co sprawia, że do sieci próbuje się zatrudnić wielu uczniów i studentów. Każdy pracownik McDonald’s może liczyć na profesjonalne wdrożenie, otrzymuje sprzęt do pracy i ubranie ochronne. Firma cieszy się dobrą renomą, więc kandydaci mają pewność otrzymywania stałego wynagrodzenia. Aby uzyskać pracę w McDonald’s, należy zrealizować badania sanitarno-epidemiologiczne, ponieważ tego wymaga praca w gastronomii.

Szczególnie mile widziane są osoby pogodne, komunikatywne, które doskonale czują się w pracy w zespole. Zarobki w McDonalds uzależnione są od pełnionego stanowiska, stażu pracy i miejsca, w jakim znajduje się restauracja. Stanowiska, jakie można pełnić w sieci to pracownik restauracji, instruktor, młodszy manager, manager, asystent kierownika restauracji kierownik restauracji. Zarobki w McDonalds to nie tylko pensja podstawowa, lecz również liczne dodatki. Zatrudniani w McDonald’s otrzymują dodatek za pracę na nocnej zmianie od godziny 23 do 7 (20%), dodatek za pracę w niedziele i święta, który wynosi 25%. Jeśli pracownicy dobrze sprawdzają się w swoich obowiązkach, wówczas mogą liczyć również na inne dodatki.

Ile wynoszą zarobki w McDonald’s?

McDonald’s zwykle sugeruje już w ogłoszeniu o pracę, jakich zarobków może się spodziewać kandydat. I tak przykładowo w jednej z warszawskich restauracji pracownik restauracji zatrudniony na pełen etat przy podstawowych czynnościach otrzymuje 21 zł brutto za godzinę pracy na umowie o pracę. Może liczyć również na dodatek za brak absencji w wysokości 4 zł brutto za godzinę. Za pracę w godzinach nocnych otrzymuje 20% dodatku. Finalnie zarobki pracownika mogą wynieść od 3 964 zł brutto do 4342 zł brutto. Z kolei w znacznie mniejszej miejscowości, jaką jest Częstochowa, restauracja podaje w ogłoszeniu miesięczne wynagrodzenie minimalne wysokości 3175 zł brutto, a więc więcej, niż wynosi najniższa krajowa. Jednak po okresie próbnym wynagrodzenie wzrasta. W niektórych restauracjach w kraju wynagrodzenie zasadnicze po 3 miesiącach może wynieść nawet 4500 zł brutto. Odchylenia w zarobkach w zależności od lokalizacji są więc dosyć spore.

Ile zarabia manager w McDonald’s?

Praca w McDonald’s oferuje możliwości awansu. Pracownicy, którzy dobrze odnajdują się w wykonywaniu obowiązków, mają możliwość rozwoju swojej kariery na stanowisku menedżera, czy kierownika restauracji. Te stanowiska wiążą się z kontrolą pracy innych osób, planowaniem pracy osób zatrudnionych, wspieraniem pracowników i ogólnym nadzorem oraz realizacją szkoleń.

Pracę w popularnej sieci fast food można traktować na dwa sposoby. Przede wszystkim, to szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego. Opis kariery na stronie internetowej McDonald’s zapewnia, że każdy pracownik restauracji będzie mógł poznać wszystkie aspekty pracy w gastronomii od podstaw. Firma zapewnia zarówno szkolenie podstawowe, jak i zaawansowane kursy, przygotowujące do pracy na stanowiskach kierowniczych. Kursy zaawansowane i dłuższy staż pracy pozwalają na rozwój w strukturach firmy. Według doniesień Wirtualnej Polski, zarobki kierownika w McDonald’s to nawet 5000 złotych netto.

W zależności od natężenia ruchu i lokalizacji restauracji, w McDonald’s pracuje od kilku do kilkunastu menedżerów. Utrzymywanie jakości, sprawowanie kontroli nad pracą restauracji i koordynowanie łańcucha dostaw – tym zajmuje się manager w McDonald’s. Zarobki na tym stanowisku (według portalu BiznesInfo) to od 3500 do 4300 złotych netto.

Zarobki managera uzależnione są od tego, w jakiej restauracji dokładnie pracuje. Przykładowo manager w warszawskiej restauracji według oferty pracy może zarobić miesięcznie 4 750 zł brutto przy pełnym etacie. Natomiast w restauracji w Osinowie Dolnym manager na start otrzymuje 5000 zł brutto.

Jak rosną zarobki w McDonald’s?

Wiesz już, ile zarabia w McDonald’s początkujący pracownik restauracji. Jak przebiega rozwój kariery zawodowej? Pracownicy restauracji są poddawani ocenie wzrostu kompetencji raz na pół roku. Badania mają sprawdzić jakość pracy, osiągnięcia i poziom nabytych umiejętności. Osoby, których ocena będzie wystarczająco dobra, mogą liczyć na podniesienie wynagrodzenia, a w przyszłości – awans na stanowisko managera restauracji.

Praca w McDonald’s od 16 lat (zarobki)

Niektóre restauracje McDonald’s, zatrudniają również pracowników młodocianych. Są to pracownicy, którzy ukończyli już 15 rok życia, lecz nie są jeszcze pełnoletni. Młodzi pracownicy są przez prawo chronieni w szczególny sposób. Przede wszystkim mogą wykonywać jedynie prace lekkie, pracodawca nie może ich zmuszać do nadgodzin. Młodociany pracownik nie może również pracować w porze nocnej i przysługują mu dłuższe przerwy. W przypadku pracowników młodocianych także respektowana jest najniższa stawka krajowa. Pracodawca nie może więc zejść poniżej ok. 22,80 zł brutto za godzinę pracy. Więc przykładowo praca ok. 30 godzin miesiącu to zarobek rzędu ponad 600 zł brutto.

Stanowiska pracy w McDonald’s

W restauracjach McDonald’s możliwe jest zatrudnienie na takich stanowiskach, jak:

  • Pracownik restauracji – zajmuje się przygotowywaniem produktów i obsługą klientów. Kandydat do pracy na tym stanowisku może liczyć na kompleksowe wdrożenie.
  • Instruktor – stanowisko instruktora to pierwszy stopień awansu dla osób, które wiedzą, jak wygląda wzorowe wykonywanie obowiązków i mogą podzielić się tą wiedzą z innymi. Osoba na tym stanowisku wdraża nowych pracowników do pracy m.in. w kuchni, na kasie, czy okienku drive.
  • Lider gościnności – pracownik na tym stanowisku dba o komfort gości, pomaga w rozwiązywaniu trudnych sytuacji i składaniu zamówień.
  • Młodszy manager – to praca dla osób, które poznały już tajniki pracy na wszystkich stanowiskach restauracji. Na stanowisku młodszego managera, czy managerki pracownik uczy się zarządzać zespołem.

Możliwa jest także praca w biurze. Jak czytamy na stronie McDonald’s, w biurze znajduje się dział marketingu, dział relacji korporacyjnych, ludzi, finansów, zakupów, operacyjny.

Wymagania wobec pracowników McDonald’s

Wymagania na poszczególnych stanowiskach pracy w McDonald’s są uzależnione od konkretnej restauracji. Spośród często przewijających się w ogłoszeniach wymagań na stanowisku pracownika restauracji McDonald’s są głównie kompetencje miękkie, takie jak:

  • chęci do pracy;
  • otwartość i komunikatywność;
  • umiejętności pracy w zespole;
  • chęci uczenia się;
  • zaangażowanie w wykonywaną pracę;

Managerowie powinni ponadto znać język angielski w stopniu komunikatywnym oraz wykazywać umiejętność wyznaczania priorytetów. Jako że pracownicy restauracji mają kontakt z żywnością, mile widziani są kandydaci posiadający badania sanitarno-epidemiologiczne.

Jak zrealizować badania sanitarno-epidemiologiczne?

Należy udać się do sanepidu, gdzie kandydat otrzyma probówki. Następnie zobowiązany jest przez kilka dni z rzędu dostarczyć materiał badawczy. Następnie z wynikami należy się udać do lekarza medycyny pracy. Lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy lub czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy.

Benefity pracy w McDonald’s

Z punktu widzenia pracownika wynagrodzenie to nie wszystko. Na komfort pracy wpływa wiele innych czynników, również benefity. Pracownicy McDonald’s mogą liczyć na bonus finansowy za polecenie znajomego do pracy. Atutem jest także elastyczny grafik, dzięki czemu możliwe jest połączenie pracy ze studiami, inną pracą, czy jeszcze innymi zobowiązaniami. Zatrudnionym przysługują także zniżki pracownicze i rabaty na posiłki w czasie pracy. Pracownicy mają możliwość skorzystania z prywatnej opieki medycznej i ubezpieczenia na życie oraz nabycia karty sportowej. Choć praca w McDonald’s kojarzy się głównie z szansą dla młodych osób, to w rzeczywistości jest to stabilne miejsce pracy, na które decyduje się wiele osób, które mają za sobą już długoletni staż pracy w innych miejscach. Atutem na wielu stanowiskach jest umowa o pracę.

Oceń artykuł
3.7/5 (23)