Zawód przedstawiciela handlowego jest niezwykle popularny już od wielu lat. Służbowy telefon i samochód, wieczny uśmiech na twarzy oraz praca w niekończącym się biegu. Czym dokładniej zajmuje się osoba na tym stanowisku? Ile może zarobić przedstawiciel handlowy?
Choć mogłoby się wydawać, że praca przedstawiciela handlowego nie wymaga od niego niczego więcej niż tylko ciągłych rozmów przez telefon, to rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Stresująca praca, ciągłe dbanie o wizerunek swój oraz firmy, a także pozyskiwanie klientów. Na czym jeszcze polega praca przedstawiciela handlowego oraz jakie predyspozycje pomogą w wykonywaniu tego konkretnego zawodu? Czy w zawodzie przedstawiciela handlowego mozesz liczyc na wysokie zarobki? Dowiedz się z naszego artykułu!
Spis treści
Zadania przedstawiciela handlowego
Mimo wszelkich mitów na stanowisku przedstawiciela handlowego nie można się nudzić, ponieważ jego obowiązki są dość wszechstronne i urozmaicone. Oprócz oczywiście utrzymywaniu dobrych relacji z dotychczasowymi klientami oraz podtrzymywaniu sprzedaży towarów i usług, praca przedstawiciela polega na stałym pozyskiwaniu nowych zainteresowanych do podjęcia współpracy. Dodatkowo osoba na tym stanowisku dba nie tylko o swój wizerunek, ale też o budowanie dobrego wizerunku firmy, który będzie oceniany przez potencjalnych współpracowników, klientów czy nawet konkurencję. Co więcej, to właśnie do jego obowiązków należy zawieranie umów i pilnowanie dostaw towarów. Jak więc widzimy, lista zadań w pracy przedstawiciela handlowego jest naprawdę wymagająca.
Co robi przedstawiciel handlowy?
Aby określić, jakie są dokładniej obowiązki przedstawiciela handlowego musielibyśmy najpierw poznać specyfikę zakładu pracy, w którym osoba na omawianym stanowisku pracuje. Okazuje się jednak, że posada posadzie nierówna, a obowiązki pracowników mogą różnić się od siebie w większym bądź mniejszym stopniu, w zależności od preferencji i zapotrzebowania danej firmy. Widocznych jest jednak kilka stałych i typowych działań, które wykonują przedstawiciele w każdym zakładzie pracy, bez względu na jego wielkość czy branżę.
Przedstawiciel handlowy – praca w ciągłym ruchu
Jak się okazuje, przedstawiciel handlowy tylko niewielką ilość czasu spędza w biurze. Przede wszystkim jego praca opiera się na spotkaniach z nowymi klientami, w związku z czym odbywają się one w siedzibie firmy potencjalnego klienta, w kawiarniach, domach lub innych miejscach, jak chociażby galerie handlowe. W tym przypadku przedstawiciel handlowy musi się dostosować, jeśli zależy mu na podpisaniu umowy i zdobyciu nowego kontrahenta. Niezwykle ważne jest także podtrzymywanie współpracy i budowanie długotrwałych relacji z klientem już istniejącym, czyli utrzymywanie kontaktów. Widać zatem, że praca przedstawiciela handlowego wiąże się z ciągłą zmianą miejsc przebywania oraz różnorodną komunikacją z zainteresowanymi. Nic zatem dziwnego, że osoba na takim stanowisku otrzymuje nie tylko telefon służbowy, ale też laptop czy nawet samochód.
Poszukiwanie klientów
Zanim dojdzie do podpisania umowy, przedstawiciele handlowi muszą najpierw znaleźć potencjalnych klientów, opowiedzieć im dokładnie o oferowanych usługach, a niekiedy nawet zaprezentować lub podarować na użytek własny upominek wyprodukowany przez firmę. To wszystko, jak również przekonywanie do zalet tej konkretnej firmy wpływa na to, że klient staje się coraz bardziej zainteresowany, aż w końcu podpisuje umowę z przedstawicielem. Jak widać, osoba na tym stanowisku powinna umieć zdobywać wiedzę o potrzebach swoich klientów, by móc im przygotować i przedstawić ofertę w taki sposób, aby rzeczywiście byli nią zainteresowani. Wiąże się to zatem z ciągłą pracą oraz zdobywaniem informacji.
Czytaj także: Customer service
Samo podpisanie umowy nie jest jeszcze dużym sukcesem, ponieważ dobry przedstawiciel powinien umieć stale ją przedłużać, a w miarę możliwości i potrzeb klienta nawet ją rozszerzać. Pozostały zakres obowiązków zależy od branży firmy oraz od rozkładu obowiązków na pracowników. Zdarza się, że dodatkowo osoba taka nadzoruje stan zamówień, koordynuje sprzedaż, kontroluje dostawy sprzedanych produktów lub niekiedy nawet sam zajmuje się ich transportem. Jeśli zaś przedstawiciel awansuje, bądź w związku z rozrostem firmy zostaną zatrudnieni nowi pracownicy na takie same stanowiska, to jako kierownik sprzedaży, który zarządza zespołem przedstawicieli handlowych zyska jeszcze więcej obowiązków, takich jak np. monitorowanie działań konkurencji. Musi także dokładać wszelkich starań, aby jego pracownicy osiagali wysokie wyniki sprzedażowe.
Dobry przedstawiciel handlowy – jakie ma cechy?
Jak już zostało wspomniane, w pracy przedstawiciela handlowego liczy się ciągłe zdobywanie wiedzy o potrzebach nowych i aktualnych klientów. Dzięki temu osoba na tym stanowisku jest w stanie dostosować najlepszą ofertę do ich potrzeb. To wskazuje na to, że przedstawiciel handlowy musi:
- mieć cały czas otwarty umysł na zdobywanie wiedzy – nie wystarczy, że w przeszłości doszkolił się z zakresu działania i branży przedsiębiorstwa.
- być otwarty na świat i ludzi,
- pozytywnie nastawiony,
- komunikatywny,
- uwielbiający rywalizację w dobrym tego słowa znaczeniu,
- mieć umiejętność podejmowania szybkich decyzji.
To ostatnie przydaje się szczególnie wtedy, kiedy w danej firmie pracuje kilku pracowników na tej samej posadzie. Dzięki rywalizacji nakręcają się wzajemnie do działania, co w ostateczności daje dobre wyniki sprzedaży.
Wyzwania w pracy przedstawiciela handlowego
Przedstawiciel handlowy musi być także odporny na stres i posiadać umiejętność pracy pod presją czasu, zaś szybkie tempo nie powinno go demotywować do dalszej walki. Praca w tym zawodzie jest dość szczególna, wiąże się ze stałym kontaktem z klientami, którzy mogą miewać różne nastroje. Odporność psychiczna, łatwość w nawiązywaniu nowych relacji i umiejętność negocjowania także w sytuacjach stresowych to bez wątpienia jedne z najważniejszych cech dobrego przedstawiciela handlowego.
W komunikacji bez wątpienia pomoże też znajomość języka obcego. Jak już zostało wspomniane, osoba zajmująca taką posadę dba o budowanie wizerunku firmy oraz swojego. Do jednych z niepisanych obowiązków należy zatem dbałość o wygląd i odpowiedni dress code– czyste i schludne ubranie (zazwyczaj jest to koszula, rzadziej garnitur), dokładnie ułożone włosy i przystrzyżony zarost czy makijaż podkreślający urodę. Te wszystkie czynniki sprawiają, że jako klienci mamy ochotę słuchać przedstawiciela handlowego, a niekiedy nawet podpisać z nim umowę na zakup dóbr.
W jakich godzinach pracuje przedstawiciel handlowy?
Ponieważ jest to praca z klientami, to przedstawiciel musi być dyspozycyjny zarówno jeśli mowa o miejscu spotkania jak i czasie. W tym przypadku prawo jazdy kat. B jest obowiązkowe. Nie bez powodu pojawił się również stereotyp, że przedstawiciel ma nienormowany czas pracy. Wynika to z tego, że niekiedy, aby sprzedać ofertę musi umawiać się na spotkania w godzinach wczesnoporannych lub wieczornych. Co prawda firmy coraz bardziej odchodzą od takiej normy, ale wciąż należy pamiętać, że „konkurencja nigdy nie śpi” i jeśli zależy nam na zyskach i pozyskiwaniu nowych klientów, to trzeba dostosować się do kalendarza konsumenta.
Jak zostać przedstawicielem handlowym?
Jeśli jesteśmy pewni, że posiadamy wszystkie niezbędne cechy i umiejętności, to nie pozostaje nic innego, jak tylko dołączyć do grona przedstawicieli handlowych. Praca na tym stanowisku polega głównie na wykorzystywaniu kompetencji miękkich, dlatego aby rozpocząć swoją karierę posiadanie wykształcenia wyższego nie jest niezbędne, choć będzie ono mile widziane. Zazwyczaj dobrzy przedstawiciele handlowi kończą takie kierunku jak zarządzenie, ekonomia, handel czy przedsiębiorczość.
Nie musimy się jednak martwić, jeśli nasze wykształcenie znacznie odbiega od powyższych, gdyż pracodawcy patrzą zazwyczaj na umiejętności, wygląd i chęci do pracy. W tym przypadku dużo również zależy od doświadczenia lub poprzednich stanowisk pracy, które powinny mieć jakikolwiek bezpośredni kontakt z klientami lub sprzedażą. Jako przedstawiciel handlowy musisz mieć jednak prawo jazdy, które zazwyczaj przydaje się każdego dnia pracy.
Początki w pracy przedstawiciela handlowego
Niezależnie od wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego, na początku angażu w nowej pracy, pracodawca i tak zapewni odpowiednie przeszkolenie z produktów i oferty przedsiębiorstwa, a także opracowanego sposobu pracy oraz działania. W większych firmach możemy również liczyć na szkolenia z zakresu marketingu, zarządzania czy handlu. Praca przedstawiciela handlowego wiążę się z ciągłym pogłębianiem zdobytej wiedzy, dlatego trzeba się nastawić na ciężką pracę. Warto tez postawić na zwiększanie swojej wiedzy i znajomości branży, w której działasz. Sprzedaż produktów to często także doradztwo – tego oczekują klienci.
Zdarzają się jednak sektory, w których przedstawiciel handlowy musi mieć kompleksową wiedzę specjalistyczną, aby móc tworzyć relacje z nowymi i obecnymi klientami. w takim wypadku dobrze jest, aby przedstawiciel handlowy skończył studia kierunkowe. Zazwyczaj takie wymagania stawiają pracodawcy z zakresu sprzętu medycznego, farmakologii, sprzętu produkcyjnego, inżynieryjnego lub przeznaczonego do przemysłu ciężkiego. Oprócz tego, przedstawiciel handlowy działający w branży IT, czy firmach zajmujących się nowymi technologiami również musi wiedzieć co sprzedaje. Taka wiedza specjalistyczna jest bardzo potrzebna, ponieważ jeśli prowadzisz rozmowy z klientami, to musisz wiedzieć… o czym mówisz! 🙂
Przedstawiciel handlowy – zarobki. Od czego zależą?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile wynoszą zarobki przedstawiciela handlowego, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim zarobki będą się różnić się w zależności od ilości mieszkańców w mieście, czyli potencjalnych klientów. Ważna jest również stopa bezrobocia w danym regionie, ponieważ im jest ono wyższe, tym niższe płace oferuje się zainteresowanym tą posadą. W większych miastach przedsiębiorstwo może mieć też większą konkurencję na rynku, co niestety również wpłynie na zarobki handlowca. Dlaczego? To ile zarabia przedstawiciel handlowy zależy od podstawy, która zazwyczaj nie jest zbyt duża, a także dodatkowych środków za wyniki w pracy w formie prowizji. To, czy przedstawiciel handlowy będzie zarabiał dużo czy mało zależy zatem w dużej mierze tylko od jego wyników pracy – jeśli w danym miesiącu podpisze umowę z wieloma klientami i sprzeda dużą ilość towaru, analogicznie jego pensja wzrośnie.
Jednym z kluczowych czynników na wysokość pensji jest także branża przedsiębiorstwa. Zupełnie inne kwoty będą w przypadku branży farmaceutycznej, branży spożywczej czy motoryzacyjnej, ale też ze sprzedaży produktów z zakresu AGD i RTV czy odzieży. Bez wątpienia na wysokość pensji ma również wpływ wykształcenie, doświadczenie w pracy na tym stanowisku oraz odbyte szkolenia. Jak więc widzimy – ciągła nauka jest w tym przypadku opłacalna.
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?
Z danych na stronie wynagrodzenia.pl wynika, że średnie zarobki na stanowisku przedstawiciela handlowego to 6740 zł brutto, zaś co drugi przedstawiciel mógł liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 5490 zł brutto do 8650 zł brutto. Według badań 25% ankietowanych zarobiło poniżej 5490 zł brutto, z kolei 25% ankietowanych zarobiło ponad 8650 zł brutto. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to tylko podstawa, do której pracodawca dolicza zawsze stosowne prowizje od wyników w pracy, a te mogą w zależności od branży oraz ilości pracy wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Często otrzymuje się też telefon, laptop oraz służbowy samochód, które – jeśli pracodawca zezwala – można wykorzystywać również na użytek prywatny. Ciężko jest zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia przedstawiciel handlowy, gdyż wpływ na to ma wiele czynników.
Jak widzimy, praca przedstawiciela handlowego jest wymagająca, ale też niezwykle różnorodna. Aby nie zostać w tyle, osoba na tym stanowisku musi ciągle pogłębiać wiedzę oraz musi być zdeterminowana do działania i niezłomna charakterem. Dzięki temu ciężka praca przekłada się na zyski i wysokie zarobki. Aby zostać przedstawicielem handlowym nie trzeba posiadać szczególnych i rzadkich umiejętności, wystarczą tylko zaangażowanie, pozytywne nastawienie i umiejętność nawiązywania relacji z klientami.
Praca jako przedstawiciel handlowy – podsumowanie
Przedstawiciel handlowy to kluczowa postać w świecie sprzedaży, łącząca producentów z klientami. Jego rola nie ogranicza się jedynie do oferowania produktów – to również budowanie relacji, zrozumienie potrzeb rynku i umiejętność negocjacji. Aby stać się skutecznym przedstawicielem, warto rozwijać kompetencje interpersonalne, znać techniki sprzedaży oraz być elastycznym i otwartym na zmiany. Praca w tym zawodzie może przynieść wiele satysfakcji i możliwości rozwoju kariery, a także wymaga zaangażowania i determinacji. Niezależnie od branży, przedstawiciele handlowi odgrywają istotną rolę w kształtowaniu sukcesu firm, co czyni tę profesję nie tylko wyzwaniem, ale i fascynującą ścieżką zawodową dla ambitnych ludzi.