Jak zostać lekarzem psychiatrą? Studia i wymagania

Jak zostać lekarzem psychiatrą? Jeśli interesuje Cię kariera w dziedzinie psychiatrii, z pewnością chcesz poznać odpowiedź na to pytanie. Sprawdź zatem jak zostać psychiatrą, jakie studia trzeba skończyć i jakie wymagania trzeba spełnić.

Jak zostać lekarzem psychiatrą? - psychiatra podczas rozmowy z pacjentem

Lekarz psychiatra często kojarzy się z osobą pracującą w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, w którym przebywają pacjenci ciężko chorzy psychicznie. Jest to oczywiście po części prawda, jednak psychiatra leczy także „lżejsze” choroby psychiczne i zaburzenia, które w żaden znaczący sposób nie powodują wykluczenia takiego pacjenta z codziennego życia. Lekarz psychiatra przyjmuje chorych w gabinecie i przepisuje im odpowiednie leczenie — dokładnie tak jak lekarz pediatra, ortopeda lub laryngolog. Na czym dokładnie polega praca psychiatry? Jak rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem i jakimi cechami trzeba się wykazać, aby zostać dobrym psychiatrą?

Psychiatria — czym się zajmuje?

Psychiatra jest lekarzem medycyny z zakresu psychiatrii. Tak samo obowiązuje go kodeks etyki lekarskiej i przyjmowanie pacjentów w wyznaczonej placówce medycznej, przychodni medycznej lub w prywatnym gabinecie. Leczy on pacjentów z zaburzeniami psychicznymi z zakresu swojej specjalizacji.

Psychiatria jako nauka medyczna zajmuje się całokształtem zaburzeń w funkcjonowaniu psychiki człowieka. Zawód psychiatry polega analogicznie na zajmowaniu się zdrowiem psychicznym pacjentów — diagnozowaniu u nich chorób i zaburzeń oraz wdrażaniu odpowiedniego leczenia. Odpowiadając sobie na pytanie — kim jest psychiatra? – stwierdzamy wprost i bez chwili zastanowienia, że lekarzem medycyny, którego zakres pracy obejmuje wszelkie zaburzenia psychiczne.

Często choroby psychiczne wynikają z nieprawidłowej pracy mózgu. Część tych procesów da się odwrócić, a część wiąże się ze stałym leczeniem pod kontrolą lekarza. Ważne jednak, aby uświadomić sobie, że choroba psychiczna to nie wyrok, a stan, w którym jeden z naszych narządów, w tym przypadku mózg, nie działa prawidłowo. Obecnie coraz częściej porusza się w przestrzeni publicznej tematy zdrowia psychicznego i przestaje on powoli być jednym z tematów tabu. Jednak czeka nas jeszcze sporo pracy, aby przyznanie się do wizyty u psychiatry nie łączyło się ze zdziwionymi spojrzeniami i niepewnością, a może także i ukrytym strachem u naszego rozmówcy.

Jak zostać psychiatrą?

Tutaj, jak w każdym innym przypadku związanym z karierą medyczną, nadrzędnym wymogiem jest ukończenie studiów medycznych trwających 6 lat. Jednak prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się dopiero po ukończeniu specjalizacji w dziedzinie psychiatrii. Same studia medyczne nie uprawniają przyszłych rezydentów psychiatrii do wykonywania zawodu lekarza psychiatry. Po ukończeniu studiów absolwent medycyny, który chce zostać psychiatrą, musi podjąć się specjalizacji, która trwa około 5 lat. W tym czasie jego zadaniem są zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne, które wiążą się z odbyciem praktyki w placówce medycznej specjalizującej się w zakresie psychiatrii.

Po tym okresie i zakończeniu całego procesu specjalizacji można przystąpić do egzaminu, którego zdanie wiąże się z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu psychiatry. Jeśli więc chcesz zostać psychiatrą, czekają Cię studia medyczne oraz specjalizacji. Jest to prawdziwy sprawdzian pracowitości, determinacji i motywacji. Tak naprawdę, osoby, które wiążą swoją przyszłość z dostaniem się do szkoły medycznej, planują taką karierę już od wczesnego wieku. Sam wybór profilu w liceum oraz przedmiotów zdawanych na maturze warunkuje twoje szanse zostania psychiatrą.

Studia: psychiatria

Zacznijmy od tego, że osoby, które decydują się na podjęcie studiów medycznych, powinny robić to ze względu na poczucie misji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ścieżka kariery opiera się tak naprawdę na niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Nie bez przyczyny istnieje kodeks etyki lekarskiej, który stawia sprawę jasno — najważniejszy jest drugi człowiek.

Jeśli chcesz zostać psychiatrą, musisz mieć świadomość, że czeka Cię droga wypełniona wieloletnią nauką. Jest to konieczne, bo w przypadku psychiatrii, tak jak i w każdej z dziedzin medycyny, to od Ciebie będzie zależało życie pacjenta. Dlatego konieczne jest odbycie wielowarstwowego i skrupulatnego wykształcenia w murach szkoły medycznej.

Studia medyczne dostępne są zarówno na uczelniach państwowych jak i na uczelniach prywatnych. Możesz podjąć je w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia stacjonarne, czyli inaczej studia dzienne wiążą się z zajęciami od poniedziałku do piątku w godzinach od porannych do popołudniowych. Ten rodzaj nauki jest bezpłatny i możesz go podjąć tylko na wyższych uczelniach państwowych, takich jak uniwersytety medyczne. Natomiast studia niestacjonarne, czyli studia zaoczne dostępne są także na uczelniach prywatnych, co wiąże się z opłaceniem czesnego. Zajęcia odbywają się w weekendy lub wieczorowo.

Nieważne jednak, który rodzaj studiów wybierzesz, trwają one tyle samo, czyli 6 lat. Są to studia jednolite, co oznacza, że nie ma podziału na studia licencjackie i magisterskie. Kończą się egzaminem państwowym, którego zaliczenie daje możliwość rozpoczęcia specjalizacji z zakresu psychiatrii. Taka specjalizacja trwa około 5 lat i łączy w sobie wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Staż odbywany jest w wyznaczonej placówce medycznej. Specjalizacja również kończy się egzaminem państwowym przed komisją powołaną przez Ministra Zdrowia.

Psychiatra — wymagania

Do wykonywania zawodu psychiatry trzeba wykazywać szereg predyspozycji. Często to właśnie kompetencje miękkie powodują, że ktoś bezie świetnie nadawał się do pracy jako psychiatra, a ktoś zupełnie nie odnajdzie się w tego typu specjalizacji. Zacznijmy od tego, że kandydaci na psychiatrów powinny posiadać umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że takie zdolności powinny mieć wszystkie osoby, które decydują się na podjęcie studiów medycznych.

Liczy się także dążenie do stałego poszerzania umiejętności. Psychiatria, jak każda dziedzina medyczna rozwija się w dynamicznym tempie. Co jakiś czas ukazują się nowe badania, które stanowią swoistą rewolucję dla ogólnie praktykowanej wiedzy. Osoba decydująca się zostać psychiatrą, musi naprawdę interesować się tą dziedziną. Czytać, oglądać i dowiadywać się na temat nowych badań, chorób i sposobów leczenia. Warto także, aby psychiatra brał udział w szkoleniach, które znacząco wpływają na jego zawodowe umiejętności.

Lekarz psychiatrii to także osoba empatyczna i w pełni oddana potrzebom pacjentów. Choroby psychiczne to doświadczenie, które dla wielu osób i ich rodzin jest praktycznie niemożliwe do udźwignięcia. Rolą psychiatry jest pokazanie, że z wieloma zaburzeniami da się żyć, a co więcej można żyć w miarę normalnie. Taki lekarz powinien także wykazywać się niezwykłą cierpliwością. Niektóre choroby i zaburzenia, a także lekarstwa, takie jak leki psychotropowe mogą być obecne z pacjentem nawet całe jego życie, przez co psychiatra staje się dla niego stałym punktem wizyt. Rolą lekarza jest cierpliwe słuchanie pacjenta i reagowanie na jego potrzeby.

Psychiatra: praca

Perspektywy zawodowe dla osób, które zdecydowały się na karierę w psychiatrii, są naprawdę szerokie. Możliwości zatrudnienia znajdziesz zarówno w szpitalu psychiatrycznym jak i w prywatnych gabinetach. Wielu lekarzy decyduje się na prywatną praktykę, lecząc pacjentów w prywatnych gabinetach. Natomiast część podejmuje dodatkowo współpracę z placówkami medycznymi, dzięki czemu może liczyć na stały dochód oraz dofinansowanie szkoleń z zakresu swojej specjalizacji.

Ile zarabia psychiatra?

To ile zarabia psychiatra, zależy od kilku podstawowych czynników. Jednym z nich jest forma zatrudnienia. W zależności od tego, czy prowadzi on własną praktykę, czy działa w ramach szpitala lub łączy te dwie rzeczy, zarobki lekarza psychiatry mogą być różne. Uznaje się, że osoby na własnej działalności mogą poszczycić się naprawdę wysokimi dochodami, jednak w tym wypadku wiele zależy od wielkości miasta oraz województwa. Psychiatra przyjmujący w większym mieście, z pewnością nie wzbudza już takich emocji, jak psychiatra w mniejszym mieście, gdzie jeszcze pozostała część uprzedzeń.

Szukając uśrednionych zarobków, możemy natrafić na dane zamieszczone na portalu Wynagrodzenia.pl. Wynika z nich, że mediana zarobków lekarzy psychiatrów to 8710 zł brutto. Mediana występuje tutaj jako środkowa wartość wyciągnięta z szeregu liczb ustawionych od najmniejszej do największej. Ponadto jak wynika z tych danych, aż 25% lekarzy w tej specjalizacji może liczyć na wynagrodzenie ponad 10,5 tys. zł brutto. Natomiast patrząc z drugiej strony, 25% psychiatrów dostaje wynagrodzenie mniejsze niż 6 tys. zł brutto.

 

Oceń artykuł
0/5 (0)