Reklama

Iberysta – czym się zajmuje i jakie są jego zarobki?

Aby zostać Iberystą, należy ukończyć studia na kierunku filologii hiszpańskiej. Absolwent posiada zaawansowaną znajomość języka hiszpańskiego, zna kulturę i historię Hiszpanii oraz Portugalii, a także dostaje pełnoprawną możliwość nauczania języka w szkołach średnich. Jesteś ciekaw, jakie jeszcze możliwości czekają na młodego Iberystę oraz jakie jest jego przeciętne wynagrodzenie?

Iberysta

Iberysta – studia

Iberystyka to znajomość języka, kultury oraz historii krajów Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej. Absolwenci tego kierunku biegle posługują się językiem hiszpańskim oraz portugalskim, znają ich sytuację społeczno-gospodarczą, literaturę, kino, a także muzykę. Jeśli planujesz wybrać się na studia, zapoznaj się najpierw z programem nauczania oraz możliwościami, które oferuje ten kierunek w przyszłości.

Według serwisu uczelnie.net, podczas 3-letnich studiów z iberystyki, oprócz nauki języka hiszpańskiego pojawią się przedmioty takie jak literatura hiszpańska i latynoamerykańska, konwersatoria literackie i kulturoznawcze. Iberystyka skierowana jest dla osób, które planują związać swoją przyszłość z Hiszpanią lub Portugalią oraz są gotowe na podjęcie się intensywnej nauki języka hiszpańskiego.

Iberysta – czym się zajmuje?

Iberysta, który otrzymał profesjonalne przygotowanie do pełnienia swojego zawodu ma przed sobą wiele możliwości pracy. Zajmuje on stanowiska takie jak tłumacz języka hiszpańskiego lub portugalskiego, nauczyciel języka obcego w szkole średniej lub wyższej, lektor języków iberyjskich, organizator wydarzeń z centrum kultury hiszpańskiej, marketingowiec na rynku hiszpańskim oraz wiele, wiele innych. Przed początkującym iberystą stoi wiele otwartych furtek, które dają mu możliwość pracy na całym terenie Polski, Hiszpanii oraz dziewiętnastu krajów Ameryki Łacińskiej.

Jakie są zarobki na stanowisku Iberysty?

Zarobki absolwenta Iberystyki są bardzo różnorodne. Zależą one od stanowiska oraz regionu, w którym wykonuje swój zawód. Miesięczne wynagrodzenie za pracę w Hiszpanii, a w Polsce mogą być bardzo rozbieżne, jak również praca w mniejszej lub większej miejscowości. Jednak coraz bardziej wzrasta popyt na zatrudnienie nauczycieli języka hiszpańskiego w Polsce, dzięki temu otwiera się coraz więcej możliwości pracy. Iberysta może również założyć własną działalność, w której rozpocznie naukę języka poprzez korepetycje online lub stacjonarnie. Jest wiele możliwości pracy tak jak wiele możliwości wynagrodzeń za wykonywanie swoich obowiązków.

Na podstawie badań Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), opublikowanego w 2014 roku, przeciętne zarobki nauczyciela hiszpańskiego to 2 472 zł brutto. Była to niestety zaraz przed językiem rosyjskim, jedne z najmniej opłacalnych kierunków języka obcego. Jednak z racji tego, iż mamy już rok 2020, wynagrodzenia mogą być już zupełnie inne. Według strony finansosfera.pl miesięczna pensja tłumacza hiszpańskiego może wynieść do 3 000 zł netto.

Oceń artykuł
5/5 (5)