Reklama

Jak założyć agroturystykę? Jak zacząć?

Co, jeśli masz kawałek ziemi w miejscu otoczonym pięknym krajobrazem? Może powinna Cię zainteresować agroturystyka? Jak założyć wypoczynkowy interes i czerpać z niego największe korzyści? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź!

Agroturystyka jak założyć?

Coraz bardziej popularnym sposobem na odpoczynek od miejskiego zgiełku jest agroturystyka. To zazwyczaj gospodarstwo rolne oferujące noclegi na terenie obszaru wiejskiego. Jak założyć dobrze prosperujący ośrodek wypoczynkowy na własnej ziemi? Oprócz kwestii formalnych liczy się zwłaszcza pomysł na biznes na wsi oraz atrakcyjne położenie. Działka stanowiąca element okolicy bogatej w walory wizualne i turystyczne może przyciągnąć potencjalnych klientów z najbardziej odległych zakątków Polski. Dodatkowymi walorami, o których mowa, mogą być pobliskie parki krajobrazowe, jeziora, perełki architektoniczne, stadniny, czy nawet hodowla kotów. Warto zacząć od badania swojej okolicy w poszukiwaniu interesujących miejsc znacznie wpływających na atrakcyjność agroturystycznej działki. Jak założyć agroturystykę? Czy aby to zrobić, trzeba być rolnikiem? Co z opłatami i pozyskiwaniem środków? Sprawdź!

Szukasz pracy? Wejdź w zakładkę “praca Częstochowa” na GoWork.pl

Gospodarstwo agroturystyczne – jak założyć? Czy trzeba być rolnikiem?

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne? Warto zacząć od tego, że każdy może się stać właścicielem gospodarstwa agroturystycznego. Jeśli za takie przedsięwzięcie zabiera się osoba, która nie jest rolnikiem, będzie musiała liczyć się z takimi samymi regulacjami, jak właściciele pensjonatów, hoteli i apartamentów wypoczynkowych. Jak otworzyć agroturystykę i uniknąć dodatkowych opłat? W najlepszej sytuacji są rolnicy.

Rolnik, który chce otworzyć agroturystykę, nie musi rejestrować działalności gospodarczej – wystarczy, że zgłosi ten fakt do urzędu gminy. Taki mały biznes to doskonały sposób na dorobienie dodatkowych pieniędzy, a agroturystyka w prawdziwym gospodarstwie rolnym jest bardzo ciekawa dla osób, które na co dzień nie mają styczności z pracą na wsi i chętnie chcą obserwować życie gospodarstwa. Jeśli nowy właściciel agroturystyki prowadzi biznes na niewielką skalę, może liczyć na szereg zwolnień i oszczędności z tytułu bycia rolnikiem. Temat niskich kosztów prowadzenia biznesu warto rozwinąć, dlatego opiszemy go szczegółowo w dalszej części artykułu.

Agroturystyka – jak zacząć?

Dla wielu osób żyjących w malowniczych wsiach głównym źródłem utrzymania jest agroturystyka. Jak zacząć przygodę z własnym gospodarstwem wypoczynkowym? Warto zacząć od zastanowienia się, czy to na pewno zajęcie dla Ciebie. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego nie kończy się na postawieniu małego domku dla gości w malowniczej okolicy. Można przypuszczać, że to tak naprawdę początek starań o dobrze prosperujący biznes. Rosnąca popularność gospodarstw agroturystycznych naturalnie wpływa na poziom konkurencji. Aby odnieść sukces, trzeba poświęcać gościom ogromną ilość swojego czasu. Często zdarza się, że właściciele gospodarstw agroturystycznych są dostępni dla swoich klientów 24 godziny na dobę, a ilość pracy do wykonania rośnie wraz z rozpoznawalnością. Pamiętaj, że posiadanie miejsc noclegowych to biznes na kształt hotelu – nawet jeśli na mniejszą skalę, to jednak konieczne jest odpowiednie zarządzanie i opiekowanie się osobami, które postanowiły wykupić pobyt na łonie natury.

Jeśli kochasz wieś, nature i życie z dala od pogoni miasta oraz masz pewność, że agroturystyka jest Twoim powołaniem, zacznij myśleć nad walorami najbliższej okolicy. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak założyć agroturystykę, pomyśl o wycieczkach, dodatkowych aktywnościach i wyróżniku na tle innych regionów. Często bowiem nie wystarczą piękne widoki. Jeśli chcesz prowadzić działalność agroturystyczną zbadaj szereg dodatkowych walorów okolicy, takich jak np. lokalizacja niedaleko większych punktów turystycznych. Czego musisz nauczyć się od przyszłej konkurencji?

  1. Nowoczesne gospodarstwa agroturystyczne to miejsca, które w pełni wykorzystują dobrodziejstwa nowych technologii. Właściciele reklamują się na różnych stronach internetowych i aplikacjach mobilnych. Takie działania nie tylko reklamują Twoje klimatyczne miejsce, ale pozwalają kreować jego wizerunek, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.
  2. Wybudowanie domku wypoczynkowego może nie wystarczyć. Wielu właścicieli zapewnia gościom dodatkowe miejsca na ognisko i nakłania ich do zaznania ciekawych wiejskich aktywności. Jako własciciel agroturystyki możesz też hodowac kury, kaczki lub inne pomniejsze zwierzęta wiejskie. Nie zapomnij aby stworzyć także plac zabaw dla dzieci.
  3. Oprócz malowniczych terenów – jesteś najlepszą wizytówką swojego gospodarstwa agroturystycznego. Staraj się być gospodarzem godnym polecenia, który jest otwarty i potrafi ugościć każdego klienta. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ goście są różni, a praca z ludźmi niesie ze sobą wiele zaskakujących momentów.
  4. Zaplanuj trasy wycieczkowe dla odwiedzających. Jako mieszkaniec tego miejsca, będziesz najlepszym doradcą turystycznym. Stwórz mapy i zaznacz na nich ciekawe atrakcje, które będą reklamą Twojego gospodarstwa.
  5. Lokalne jedzenie to najlepszy sposób na poznanie kultury danego regionu. Nie skazuj gości Twojego gospodarstwa agroturystycznego na wizytę w pobliskim lokalu serwującym kebab. Zadbaj o świeże produkty, z których stworzysz posiłki dla swoich klientów. Możesz też nawiązać współprace z rolnikami, którzy prowadzą sprzedaż lokalnych produktów. To nie tylko zupełnie inny smak potraw, ale także dodatkowa atrakcja.

Jak założyć agroturystykę będąc rolnikiem? Dotacje i zwolnienia

Jak założyć własną agroturystykę i nie wydać wszystkich oszczędności? W tym przypadku w najlepszej sytuacji są rolnicy. Tak jak wspomnieliśmy, rolnik nie ma obowiązku zakładać działalności gospodarczej. Może zgłosić agroturystykę w swoim urzędzie gminy i rozpocząć planowanie dalszych kroków.

Kolejną zaletą bycia rolnikiem są ulgi dla osób prowadzących działalność agroturystyczną. Znaczenie ma tu przede wszystkim liczba wynajmowanych pokoi. W dużej mierze chodzi o możliwość korzystania z preferencyjnych form opodatkowania. Jeśli gospodarstwo agroturystyczne nie stanowi więcej, niż 5 pokoi wypoczynkowych znajdujących się w budynku mieszkalnym – właściciel nie musi odprowadzać podatku dochodowego od zarobków z tytułu prowadzenia agroturystyki. Jeśli liczba pokoi jest większa niż 5, a rolnik oferuje również inne atrakcje typu spa lub imprezy okolicznościowe konieczne jest już odprowadzanie podatku dochodowego od osób fizycznych np. na zasadach ogólnych.

Ulga podatkowa wynika to z art. 21. Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku od osób fizycznych. Zgodnie z punktem 43. wolne od podatku dochodowego są:

dochody uzysane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyż ywienia tych osób, jeśeli liczba pokoi nie przekracza 5.

Jak pozyskać środki na start? Każdy, kto spełnia warunki programowe, może postarać się o dotacje z Unii Europejskiej i wziąć udział w specjalnych konkursach państwowych.

Co więcej, rolnicy prowadzący działalność tego typu, w której sprzedaż nie przekroczyła 150 000 zł, nie muszą odprowadzać podatku VAT w przyszłym okresie rozliczeniowym.

Warto zaznaczyć, że rolnik nie musi spełniać wszystkich warunków określanych dla usług turystycznych, jednak koniecznością jest, aby agroturystyka spełniała warunki sanitarne, przeciwpożarowe i techniczne. Musi także zgłosić obiekty noclegowe do ewidencji w swojej gminie.

Jak założyć agroturystykę nie będąc rolnikiem?

Co, jeśli właściciel nie jest rolnikiem? W tym przypadku zaistnieje konieczność otwarcia własnej działalności gospodarczej. To oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał się zarejestrować i przećwiczyć zakładanie firmy krok po kroku na własnej skórze. Właściciel będzie musiał wybrać kod PKD, wypełnić wniosek w urzędzie gminy i pokrywać wszelkie zobowiązania finansowe w stosunku do urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby założyć agroturystykę, musisz więc złożyć wniosek CEIDG-1 w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania lub prowadzenia biznesu. W dokumencie tym musisz między innymi przedstawić wybraną formę opodatkowania, nazwę i miejsce prowadzenia firmy, kod PKD („Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania” to kod 55.20.Z) oraz podać podmiot prowadzący dokumentację rachunkową.

Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne? Dofinansowanie, czy kredyt?

Nie oszukuj my się – założenie gospodarstwa agroturystycznego łączy się z ogromnymi kosztami. Zakładając tego rodzaju działalność gospodarczą, nie będąc rolnikiem, można skorzystać z 4 opcji finansowania:

Wysokość kapitału potrzebna, aby prowadzenie agroturystyki stało się biznesem, zależy od czynników takich jak:

  • Czy posiadasz dom na wsi?
  • W jakim stanie jest nieruchomość?
  • Jakich modernizacji wymaga nieruchomość?
  • Ile pokoi (z łazienkami) jesteś w stanie zagwarantować gościom?
  • Jak wygląda otoczenie nieruchomości?
  • Jakie atrakcje jesteś w stanie zapewnić?

Ważne jest, aby pokoje były schludne, czyste i przemyślanie zaaranżowane. Każdy z pokoi powinien mieć łazienkę. Dodatkowo należy przygotować wspólną jadalnię, gdzie goście będą mogli spożywać posiłki – najpopularniejsze są te w formie szwedzkiego stołu. Do kosztów musisz więc doliczyć wyposażenie takiego pomieszczenia, jego wystrój, a także przystosowanie kuchni, do tego, aby można tam było przygotowywać jedzenie dla dużej grupy ludzi.

Ostateczny koszt, który wyjdzie Ci po zsumowaniu wszystkich wydatków, w wielu przypadkach może okazać się bardzo wysoki. Tutaj musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, która forma finansowania wchodzi w grę. Jako osoba bezrobotna możesz starać się o dotację z urzędu pracy, jednak maksymalna wypłata to obecnie w 2023 roku 38 884,02 zł. Kwota dofinansowania z urzędu pracy to bowiem 600% z wynagrodzenia minimalnego. Co więcej, maksymalną kwotę dofinansowania ustala każdy urząd pracy według swoich wytycznych. W tym wypadku pewnie konieczne będzie pozyskanie dodatkowych funduszy również z innych miejsc – z oszczędności lub kredytu.

Zadłużenie kredytowe na otwarcie własnego biznesu to zawsze ryzyko. Zakładając działalność gospodarczą, jaką jest agroturystka, musisz więc przygotować dokładny biznesplan i na jego podstawie wyliczyć, jakiej wysokości rata będzie odpowiednia. Najlepiej udać się do banku i porozmawiać z doradcą klienta na temat proponowanych rozwiązań dla nowych przedsiębiorców oraz o opcjach kredytowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Pozostaje jeszcze kwestia wspólnika. Jest to temat trudny, ponieważ jesli decydujesz się na własny biznes z pewnością chcesz prowadzić go po swojemu. Obecność inwestora w postaci wspólnika może pozbawić Cię przyjemności z tworzenia agroturystyki, ale za to da Ci możliwość rozpoczecia takiej działalności. Choć oczywiście nie zawsze musi sprawdzić się czarny scenariusz, to jednak obecnośc wspólnika pozbawi Cię prawa do samodzielnego decydowania. Wspólnikiem może byc lokalny biznesmen, któremu udowodnisz, że turyści w Waszej miejscowości to także dodatkowy zysk dla niego, lub ktoś z rodziny, kto świetnie sobie radzi finansowo.

Agroturystyka – jak prowadzić?

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego będzie wymagało od Ciebie znajomości podstawowych zasad reklamy i marketingu. W obecnych czasach warto stworzyć własne medium (np. bloga), zarejestrować się na portalu ogłoszeniowym i zainwestować w przynajmniej kilka źródeł kontaktu. Agroturystyka to świetny pomysł na biznes, jednak trzeba pamiętać o podejściu do klienta, zapewnienia mu dodatkowych atrakcji i zachęcania do dzielenia się wrażeniami z innymi ludźmi. Bez dodatkowych zabiegów reklamowych, Twoje gospodarstwo agroturystyczne może utonąć w morzu innych ofert.

Mimo że na pierwszy rzut oka gospodarstwo agrotirystyczne może wydawać się rentownym biznesem, to jednak pod uwagę trzeba wziąć szerego możliwości – również tych negatywnych. Warto rozeznać się na rynku i zobaczyć jak prezentuje się konkurencja. Być może jeśli w okolicy działają już dwa dobrze prosperujące obiekty, to jednak dobrze byłoby przemyśleć ewentualne otwieranie trzeciego gospodarstwa agroturystycznego.

Oceń artykuł
2.2/5 (45)