Reklama

Logistyka: co to jest? Jak zostać logistykiem?

Logistyka w świecie popandemicznym przeżyw prawdziwy rozkwit. Wszystkie działania związane z łańcuchem dostaw na całym świecie, musiały odrodzić się na nowo i codziennie zaopatrywać nas we wszystkie produkty potrzebne w codziennym życiu. Na czym polega logistyka i jak przebiegają procesy logistyczne?

Logistyka - widok oświetlonego portu wieczorem

Logistyka jest procesem planowania, realizowania i kontrolowania przepływu produktów, surowców, materiałów lub informacji z punktu pochodzenia do punktu sprzedaży bądź do miejsca konsumpcji. Proces ten powinien być całkowicie sprawnie poprowadzony, aby można było zachować jego efektywność ekonomiczną. Logistyka to także wszystkie procesy zaopatrzeniowe związane z łańcuchem dostaw, do których możemy zaliczyć pakowanie, obsługę zwrotów, obsługę klienta, realizowanie zamówień oraz dostarczanie części i półproduktów. Jak wygląda praca w logistyce i procesy logistyczne w obrębie jednej firmy, a jak wygląda to w globalnych łańcuchach dostaw? Jak zostać logistykiem i czy to się w ogóle opłaca?

Logistyka — co to?

Logistyka, to jak powyżej, cały proces związany z transportem czegoś z punktu A do punktu B. Jest to również zarządzanie łańcuchem dostaw oraz wszystkie procesy zarządzania logistycznego. Jest to swoisty proces, którego celem jest sprawy i ekonomicznie opłacalny system przepływu surowców, materiałów oraz wyrobów gotowych. Zdarza się, że specjaliści w swojej branży, na pytanie: czym właściwie jest logistyka? – odpowiadają zwięźle i na temat:

Logistyka skupia się na tym, aby właściwy towar, dostarczyć we właściwym czasie, do właściwego miejsca, po możliwie najniższej cenie do odbiorcy końcowego.

Sam termin „logistyka” ma swoje korzenie już w X wieku. Został użyty w traktacie wojennym pt. Sumaryczne wyłożenie sztuki wojennej. Autorem tego tekstu jest cesarz Bizancjum Leon VI. Z czasem logistyka zmieniła się w dostawy biznesowe związane z gruntem cywilnym. Obecnie większość kojarzy to pojęcie właśnie jako dostawy produktów, jedzenia oraz wszelkiego zaopatrzenia do sklepów lub firm.

Co ciekawe możemy wyodrębnić kilka rodzajów logistyki:

  • logistyka zaopatrzenia — zaopatruje zakłady przemysłowe we wszystkie niezbędne zasoby potrzebne do produkcji;
  • logistyka produkcji — wszystko, co ma związek z procesem produkcji, zaliczane jest do terminu logistyka produkcji. Jego planowanie, sterowanie przebiegiem oraz synchronizacją dostaw;
  • logistyka transportu — to organizacja transportu, która dotyczy zagadnień związanych nie tylko z transportem produktów, ale również ludzi;
  • logistyka handlu — związana jest z terminem logistyki zaopatrzenia oraz z logistyką dystrybucji. Zachodzą tutaj wszystkie procesy związane z logistyką w sieciach dystrybucyjnych.

Oprócz tego możemy także podzielić logistykę ze względu na jej zasięg. Wyróżniamy więc m.in. :

  • logistykę globalną — jak sama nazwa wskazuje, obejmuje swoim zasięgiem cały świat. Tutaj w grę wchodzą statki, pociągi, samoloty oraz samochody ciężarowe;
  • eurologistykę — wszystkie procesy logistyczne na obszarze całej Europy;
  • makrologistykę — logistyka obejmująca obszar jednego państwa;
  • logistykę wewnętrzną — transport, który zachodzi w jednym przedsiębiorstwie i najczęściej dokonywany jest przez taśmy transportowe, wózki widłowe itp.

Logistyk – kto to jest?

Logistyk zajmuje się uczestniczeniem, inicjowaniem, planowaniem, realizowaniem i kontrolowaniem przepływu produktów, a także przewidywaniem popytu na dany produkt, nadzorowaniem ilości zapasów, obsługą klienta oraz koordynacją łańcucha dostaw (np. realizacja zamówienia, transport, składowanie). Jak i również:

  • pilnowanie kosztów produkcji i transportu
  • analizowanie towarów pod kątem słabo rotujących pozycji
  • nadzorowanie nad prawidłowym identyfikowaniem i odznaczaniem wyrobów w trakcie produkcji i podczas magazynowania
  • kontrolowanie procesu reklamacji
  • lokalizację zakładów produkcyjnych oraz składów
  • czynności manipulacyjne
  • kontrolę zapasów przedsiębiorstwa
  • gospodarowanie odpadami, ich składowaniem i transportem.

Pamiętajmy jednak, iż konkretny zakres obowiązków logistyka zależy od firmy i branży, w której pracuje. Jest to zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający, dlatego każdy logistyk powinien dysponować szeroką wiedzą zarówno praktyczną, jak i teoretyczną.

Logistyka: jak zacząć pracę w logistyce?

Na samym początku warto rozpocząć technikum logistyczne trwające 4 lata. To alternatywa wobec liceum, która przygotowuje do konkretnego zawodu, a zdobyta tam wiedza i tytuł technika umożliwia podjęcie się pracy już po zakończeniu nauczania.

Jeśli jesteś już po liceum, możesz śmiało wybrać się na studia logistyczne, na których uzyskasz tytuł inżyniera lub magistra logistyki. Na studentów czekają specjalności:

  • Logistyka handlu i dystrybucji
  • Transport
  • Spedycja
  • Zarządzanie jakością w systemach produkcyjnych

Na uczelni zdobędziesz wiedzę z zakresu zarządzania logistycznego, a w programie studiów znajdziesz zazwyczaj przedmioty takie jak:

  • logistyka
  • infrastruktura logistyczna
  • towaroznawstwo
  • transport krajowy
  • transport międzynarodowy
  • spedycja

Niektóre firmy związane z tą branżą wymagają wyższego wykształcenia. Poszukują więc oni kandydatów, którzy mają większe doświadczenie i wiedzę zawodową, dlatego praca po logistyce jest zwykle lepiej płatna, niż ta wykonywana bez studiów wyższych.

Logistyka to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija, dlatego na wielu uczelniach możemy znaleźć zajęcia związane z projektowaniem, tworzeniem analiz biznesowych i stosowaniem narzędzi do obsługi bazy danych oraz Business Intelligence.

Co ciekawe powoli rodzi się nowa dziedzina określana mianem e-logistyki. Zajmuje się ona wszystkimi aspektami związanymi z wykorzystaniem Internetu oraz systemów do usprawnienia procesów logistycznych zachodzących w realnym świecie.

Logistyk – gdzie może pracować?

Logistyk ma bardzo szeroki wybór miejsca zatrudnienia. Może on szukać pracy w branży, która wiąże się z jego zainteresowaniami, a także jest dobrze płatna (co w dużej mierze zależy od wielkości firmy). Do takich miejsc należą między innymi:

  • Sklepy internetowe
  • Firmy transportowe/spedycyjne/komunikacyjne
  • Centra Usług Logistycznych
  • Instytucje samorządowe/rządowe

Logistyk może również szukać pracy w innych zawodach, które powiązane są z jego obszarem wiedzy i doświadczenia. Jest to na przykład:

  • Kierownik magazynu – jego obowiązkiem jest usprawnianie przepływu produktów w magazynie, nadzorowanie sprawnego działania magazynu, organizowanie i koordynowanie pracy personelu magazynowego, koordynowanie i planowanie płynnego przepływu towarów i dokumentacji oraz minimalizowanie kosztów magazynowania i przechowywania towarów. Odpowiedzialny jest za wszystkie procesy zarządzania logistycznego na obszarze magazynu.
  • Specjalista ds. zaopatrzenia – zajmuje się realizacją zamówień surowców i opakowań, prowadzeniem ewidencji magazynowej, indeksowaniem bazy surowcowej, kontrolą i obsługą dostaw, badaniem rynku itp. Wiedza z zakresu logistyki jest w tych zadaniach nieocenioną pomocą.

Logistyka – czy warto pracować w tym zawodzie?

Logistyka to branża przyszłości. Bez niej wiele przedsiębiorstw nie wiedziałoby, jak poprawnie funkcjonować na rynku pracy oraz jak podnieść się z napotkanego kryzysu. Praca w logistyce gwarantuje ciągły rozwój, dobre zarobki i stabilność zatrudnienia. Dlatego jest jedną z branż najchętniej wybieranych przez młode pokolenie.

Wiedza z zakresu logistyki to obecnie najbardziej pożądana umiejętność na rynku pracy, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Logistyka niesie ze sobą szansę na rozwój. Dodatkowo znacznym atutem tej branży jest fakt, że w większości miejsc naszego globu, praca ta polega względnie na tym samym — na optymalizowaniu i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Osoby zatrudnione w tej branży mają tak naprawdę otwarte drzwi do kariery w każdym innym państwie.

Studia logistyczne są znacznym atutem, jednak tutaj liczy się znajomość języków obcych, znajomość branży oraz swoista intuicja nastawiona na procesy logicznego układania punktów.

Warto zauważyć, że logistyka cechuje się także dobrymi zarobkami. Logistycy dźwigają na sobie dużą odpowiedzialność za powodzenie procesów dostaw, które mają znaczący wpływ na produkcję, jednak za tym idą także duże pieniądze.

 

Oceń artykuł
3.7/5 (3)