Reklama

Centralne Biuro Śledcze Policji – praca i zarobki

Centralne Biuro Śledcze zajmuje się zwalczaniem, rozpoznawaniem oraz zapobieganiem przestępczości zorganizowanej. Dzięki niemu możemy czuć się bezpiecznie. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w takiej organizacji, zapoznaj się z niezbędnymi informacjami, które pomogą Ci rozpocząć karierę w CBŚP.

cbśp

Centralne Biuro Śledcze – początki powstania

Dnia 15 kwietnia 2000 roku przez Komendanta Głównego Policji zostało powołane Centralne Biuro Śledcze, które powstało z połączenia dwóch jednostek Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną oraz Biura do Spraw Narkotyków. 9 października 2014 roku stworzono Centralne Biuro Śledcze Policji, nad którym kierownictwo sprawują komendanci z CBŚP, ściśle nadzorowani przez Komendanta Głównego Policji. Dzięki zmianie organizacji biuro posiada większą swobodę w działaniu i zwalczaniu grup przestępczych.

Czym zajmuje się Centralne Biuro Śledcze Policji?

Do głównych zadań CBŚP należy zwalczanie przestępczości zorganizowanej, kryminalnej, transgranicznej, ekonomicznej narkotykowej oraz związanej z aktami terrorystycznymi, a także rozpracowywaniem i rozpoznawaniem groźnych grup przestępczych. Do tego typu przestępstw należy na przykład handel ludźmi, porwania, zabójstwa lub terroryzm finansowy.

Jak rozpocząć karierę w Centralnym Biurze Śledczym Policji?

Praca w takim miejscu wiąże się z dużym stresem i niebezpieczeństwem. Każdy funkcjonariusz powinien być w pełni dyspozycyjny z racji częstych służbowych wyjazdów oraz wykazywać się dobrym sprawowaniem i zaufaniem wśród swoich współpracowników. Dodatkowo musi łatwo odnajdywać się pracy zespołowej. Jest to szczególnie ważne podczas niebezpiecznych i zagrażających życiu akcji. Dezorganizacja w takim wypadku, może doprowadzić to tragicznych skutków.

Tylko funkcjonariusz Policji, który ukończył co najmniej podstawowe szkolenie zawodowe (teoretyczne i praktyczne) może starać się o stanowisko w CBŚP. Zazwyczaj odbywa się to w formie przeniesienia na własną prośbę lub delegacji zleconej przez urząd.

Zarobki w Centralnym Biurze Śledczym Policji

Według strony wynagrodzenia.pl przeciętny pracownik obejmujący stanowisko funkcjonariusza służb specjalnych zarabia 6 290 zł brutto miesięcznie, a 25% najgorzej wynagradzanych funkcjonariuszy otrzymuje pensję poniżej 5 280 zł brutto. Dane te pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń i mają charakter orientacyjny.

Zapoznaj się również z poniższym artykułem:

Stopnie w policji a zarobki 

Oceń artykuł
5/5 (5)