Reklama

Wyrejestrowanie z urzędu pracy – jak to zrobić? Wzór wniosku w PDF

Wyrejestrowanie z urzędu pracy oznacza utratę statusu bezrobotnego i płynących z tego tytułu przywilejów. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj po podjęciu zatrudnienia, jednak powodów do wykreślenia z listy bezrobotnych może być więcej. Jak wyrejestrować się z urzędu pracy? Sprawdź i pobierz wzór do pobrania w formacie PDF.

Kiedy wyrejestrować się z urzędu pracy?

Do utraty statusu osoby bezrobotnej może dojść w drodze wyrejestrowania z urzędu pracy na własną prośbę lub zdarzenia uniemożliwiającego dalsze przebywanie na liście zarejestrowanych takiego jak np. wyjazd na stałe za granicę. W przypadku tej drugiej opcji bezrobotny ma obowiązek poinformowania o tym odpowiedniego urzędu pracy.

O tym obowiązku mówi artykuł 74. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

Bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku.

Powyższy przepis oznacza, że jeśli podejmiesz inną pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, dzieła lub zajdą inne okoliczności – masz 7 dni na poinformowanie o tym PUP. Warto dodać, że musisz poinformować urząd także o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu urząd pracy może Cię wyrejestrować z rejestru osób bezrobotnych. Dzięki temu nie będą dublowały się składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz wstrzymany zostanie zasiłek dla bezrobotnych, który musiałbyś w następstwie niewyrejestrowania, zwracać.

Jak wyrejestrować się z urzędu pracy?

Wiemy już, kiedy trzeba wyrejestrować się z urzędu pracy. Każda osoba, która musi (bądź chce) tego dokonać, może wybrać kilka sposobów w zależności od upodobań.

Wyrejestrowania z urzędu na własną prośbę można dokonać:

  • osobiście w odpowiedniej placówce;
  • listownie;
  • faksem;
  • e-mailem;
  • za pomocą osoby trzeciej;
  • przez internet.

Szukasz pracy? Praca w Bydgoszczy jest na wyciągnięcie ręki!

Wyrejestrowanie z urzędu pracy przez internet – w jaki sposób złożyć wniosek?

Jednym z najbardziej popularnych i chyba najłatwiejszym sposobem na wyrejestrowanie się z urzędu pracy, jest dokonanie tego online. Można to zrobić, logując się na stronie internetowej praca.gov.pl.

Złożenie oświadczenia o wyrejestrowaniu z urzędu pracy online będzie wymagało od Ciebie posługiwania się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, Profilem Zaufanym (podpisem zaufanym) lub podpisem osobistym.

Na stronie praca.gov.pl należy wejść w pozycję „Rejestracja/wyrejestrowanie osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy”.

Screenshot fragmentu strony urzędu pracy

Kolejno, wnioski, które mogą być obiektem zainteresowania osób chcących wyrejestrować się z urzędu pracy, to:

  • PSZ-ZPP (zgłoszenie podjęcia pracy);
  • PSZ-ZRDG (zgłoszenie rozpoczęcia/wznowienia działalności gospodarczej);
  • PSZ-ZBG (zgłoszenie wyjazdu lub braku gotowości do podjęcia zatrudnienia);
  • PSZ-WPSB (wniosek o pozbawienie statusu osoby bezrobotnej).

Wyrejestrowanie online jest proste i intuicyjne. Proces uzupełniania danych według grafiki zamieszczonej na stronie urzędowej wygląda następująco:

Ile czasu na wyrejestrowanie z urzędu pracy?

Bez względu na rodzaj bezrobocia, do wyrejestrowania z urzędu może dojść obowiązkowo (pod rygorem kary) lub dobrowolnie. Jeżeli osoba bezrobotna podjęła pracę (zgłoszenie podjęcia pracy) lub utraciła prawo do statusu w inny sposób – ma 7 dni na poinformowanie o tym urzędu pracy.

Jeżeli zaś bezrobotny nie utracił prawa do statusu, a chce z niego zrezygnować na własną rękę, może to zrobić bez żadnego terminu. Wszystko zależy od tego, kiedy bezrobotny chce zrezygnować z bycia zarejestrowanym w urzędzie pracy.

Wyrejestrowanie z ewidencji osób bezrobotnych bez podania przyczyny – czy to możliwe?

Nie zawsze wyrejestrowanie z PUP jest wynikiem znalezienia pracy lub utraty prawa do statusu bezrobotnego. Czasami osoby zarejestrowane chcą zrezygnować z usług urzędów bez konkretnego powodu. Czy mają do tego prawo?

Jak najbardziej. Wystarczy wykazać, że do rezygnacji doszło z innych powodów (np. osobistych). W tym przypadku nie obowiązują Cię żadne terminy ani dodatkowa dokumentacja dołączona do złożonego oświadczenia.

Jakie mogą być przyczyny wyrejestrowania z urzędu pracy?

Natomiast do przyczyn, jakie można wskazać, należą:

• podjęcie zatrudnienia,
• podjęcia działalności gospodarczej,
• wznowienie działalności gospodarczej,
• otrzymanie pożyczki z PFRON,
• przyznanie emerytury lub świadczenia przedemerytalnego,
• przyznanie renty,
• przyznanie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych,
• przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku stałego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, zasiłku dla opiekuna,
• zmiana adresu zameldowania lub zamieszkania poza obszar działania konkretnego urzędu.

Status bezrobotnego – wyrejestrowanie z urzędu pracy z inicjatywy urzędu

Należy pamiętać, że status osoby bezrobotnej można utracić także nie ze swojej inicjatywy. Osoby, które nie respektują ustawowych obowiązków, zostają wyrejestrowanie z urzędu pracy automatycznie. Miejsce ma wtedy okresowe wyrejestrowanie z urzędu pracy. Kiedy może się tak stać?

Są to przypadki, w których osoba bezrobotna:

  • odmówiła bez uzasadnionej przyczyny udziału w działaniach w ramach Programu Aktywizacja i Integracja,
  • z własnej winy przerwała staż, szkolenie lub wykonywanie prac użyteczności publicznej,
  • nie pokaże zaświadczenia lekarskiego o chorobie i niezdolności do pracy,
  • nie stawi się w urzędzie pracy na umówione spotkanie i nie powiadomi w terminie 7 dni o przyczynie swojej nieobecności,
  • nie przystąpi do egzaminu zawodowego lub czeladniczego bez wyraźnej przyczyny,
  • odmówiła bez uzasadnionej przyczyny oferty pracy.

Wyrejestrowanie z urzędu pracy i ponowna rejestracja

Osoba, która podjęła decyzję, aby się wyrejestrować z rejestru osób bezrobotnych, może bez problemu dokonać tego ponownie. Jeżeli dane osobowe lub inne informacje o bezrobotnym uległy zmianie, trzeba będzie przedstawić odpowiednią dokumentację i oznaczyć jakie umiejętności i kompetencje zostały zmienione.

Jeżeli osoba bezrobotna była już wcześniej zarejestrowana, musi okazać dokument tożsamości w powiatowym urzędzie pracy i złożyć oświadczenie, że wcześniej zakwalifikowane dane nie uległy zmianie.

Wniosek o wyrejestrowanie z urzędu pracy – wzór do pobrania

Jak już wspomnieliśmy, wniosek o wyrejestrowanie z urzędu pracy można złożyć przez elektroniczną platformę rządową lub osobiście. W tym drugim przypadku należy przygotować odpowiednie pismo opatrzone datą i podpisem, a następnie przekazać je drogą elektronicznie (bądź osobiście) do odpowiedniego urzędu pracy. Jak może wyglądać wzór? Poniżej przedstawiamy przykładowy wniosek. Warto jednak przed złożeniem dokumentu zapoznać się z wzorami umieszczonymi na stronie konkretnego urzędu pracy, gdyż może on dysponować własnym drukiem i respektować wyłącznie taki.

 

……………………………………..
(miejscowość i data pisma)

……………………………………..

……………………………………..
(imię i nazwisko, PESEL)

……………………………………..
(adres zamieszkania)

……………………………………..
(numer kontaktowy)

 

 

WNIOSEK O WYKREŚLENIE Z REJESTRU OSÓB BEZROBOTNYCH I POSZUKUJĄCYCH PRACY

 

Proszę o wykreślenie mnie z rejestru osób bezrobotnych i poszukujących pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w …………………………………

Od dnia …………………… ……….. roku. Powyższe wypowiedzenie składam w związku z:

 

 

 

 

Pozdrawiam

…………………………………………….
(data i podpis wnioskującego)

 

Pouczenie:

Zgodnie z art. 74 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 roku, poz.
1482 ze zmianami), bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu
zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz
o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku.

Pobierz darmowy wzór wniosku w formacie PDF

Wyrejestrowanie z urzędu pracy a ubezpieczenie

Wiele osób bezrobotnych decyduje się na rejestrację w urzędzie pracy ze względu na utratę ubezpieczenia zdrowotnego po rozwiązaniu stosunku pracy. Rejestracja sprawia, że bezrobotny na nowo zostaje objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, np. chodzić do lekarza w ramach NFZ. Po wyrejestrowaniu z powiatowego urzędu pracy bezrobotnemu przysługuje ubezpieczenie jeszcze tylko przez 30 dni. Jeśli w tym czasie nie podejmie zatrudnienia, to pozostanie bez ubezpieczenia, lub będzie musiał rozważyć ponowną rejestrację. Jest to niezwykle ważna kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć i zaplanować. Pobyt w szpitalu w przypadku braku ubezpieczenia będzie niemożliwy lub niezwykle kosztowny.

Porady w zakresie poszukiwania pracy, czy same oferty zatrudnienia udostępnia także Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia, które stanowi nowoczesny urząd pracy online.

Oceń artykuł
3.3/5 (12)