Reklama

Ogrodnictwo — co robić po studiach?

Ogrodnictwo to dziedzina, która zazwyczaj kojarzy się z plewieniem chwastów i podlewaniem trawnika. Nic bardziej mylnego! Działania z zakresu ogrodnictwa to często skomplikowane procesu, których wyniki owocują (dosłownie!) pięknym, zielonym ogrodem. Czy kierunek ogrodnictwo jest dla Ciebie?

Ogrodnik - ogrodnik po studiach ogrodniczych pracuje w ogrodzie

Ogród to miejsce, które ma służyć relaksowi w otoczeniu zieleni. Większość z nas, nawet jeśli kochamy miejski zgiełk, marzy czasami o tym, aby zanurzyć bose stopy w soczystej zieleni i odpocząć wśród kwiatów w towarzystwie motyli, pszczół i śpiewu ptaków. Jednak w tym przypadku podstawą jest piękny, zadbany ogród. W tym celu często korzystamy z pracy ogrodnika, który posiada wiedzę na temat roślin i wie, jak odpowiednio wdrożyć zagospodarowanie terenów zieleni, aby stworzyć harmonijną całość.

Do prostych prac ogrodniczych takich koszenie, plewienie lub sadzenie nie potrzebujesz studiów. Jednak jeśli chcesz zająć się tworzeniem ogrodów profesjonalnie, studia ogrodnicze to świetny wybór. W końcu, aby stworzyć piękny ogród, nie wystarczy posadzić obok siebie kilku przypadkowych roślin. Tutaj liczą się wzajemne zależności między poszczególnymi gatunkami oraz terminami ich żywotności. Czego nauczysz się na studiach ogrodniczych?

Na czym polega zawód ogrodnika?

Zacznijmy od tego, że ogrodnictwo to jedna z dziedzin rolniczych. Jej celem jest wiedza o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych oraz ozdobnych.

Zawód ogrodnika to zajęcie dla osób, które cenią sobie pracę z naturą. Jeśli kochasz zieleń i właśnie w takim otoczeniu czujesz się najlepiej, warto zastanowić się nad podjęciem pracy ogrodnika. Do głównych obowiązków ogrodnika należy:

 • dbanie o ogród, czyli czynności takie jak koszenie, podlewanie lub wyrywanie chwastów,
 • nawożenie trawnika i rabatek,
 • organizowanie i utrzymywanie kwietników,
 • pielęgnacja drzew i krzewów,
 • projektowanie ogrodów,
 • czynny udział w zakładaniu ogrodów.

Mimo że zawód ogrodnika może wydawać się prosty, to jednak wymaga sporej wiedzy z zakresu ogrodnictwa i roślin. Wiele gatunków nie może zostać umieszczonych obok siebie. Niektóre z nich są trujące — wiedza ta jest szczególnie ważna, jeśli klient ma dzieci lub zwierzęta domowe. Każda z roślin ma także inny czas kwitnienia i żywotności. Ten element również jest niezwykle ważny, a odpowiednie zaplanowanie ogrodu pomaga uniknąć sytuacji, w której na wiosnę kwitnie cały ogród, a już latem nie ma śladu po żadnym kwiecie. Rolą ogrodnika jest zapewnienie żywego, estetycznego ogrodu przez większą część roku.

Ogrodnictwo — studia

Jeśli chcesz zająć się pracą ogrodnika na poważnie, to kierunek ogrodnictwo to idealny wybór. Na studiach nauczysz się, jak wygląda hodowla roślin oraz żywienie roślin. Studiowanie ogrodnictwa to także zajęcia z kształtowania krajobrazu i zajmowanie się pielęgnacją ogrodów. Podczas zajęć zdobędziesz niezbędną wiedzę, która umożliwi Ci pracę ogrodnika na najwyższym poziomie.

Studiować ogrodnictwo możesz na wielu uczelniach państwowych i prywatnych. Studia pierwszego stopnia dadzą ci tytuł inżyniera, natomiast studia II stopnia, czyli studia magisterskie zaowocują tytułem magistra inżyniera. Czas trwania studiów to odpowiednio 3 lub 3,5 roku oraz 2 lub 1,5 roku.

W zależności od preferencji do wyboru masz także tryb studiów — stacjonarny i niestacjonarny. Pierwszy z nich, czyli tryb stacjonarny, to inaczej studia dzienne. Są one bezpłatne, oferowane przez uczelnie państwowe. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku przez cały dzień. Natomiast druga opcja pod postacią studiów niestacjonarnych, inaczej zaocznych to studia, za które należy uiścić opłatę, ponieważ odbywają się w weekendy lub w ciągu tygodnia jednak wieczorami. Ten rodzaj edukacji wybierają zazwyczaj osoby, które pracują zawodowo lub mają inne zobowiązania w czasie tygodnia.

Studia na kierunku ogrodnictwo: program i uczelnie

Program studiów opiera się na wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i biologicznych. Zdobędziesz także wiedzę z ekologii i ochrony środowiska. Ukończenie studiów ogrodniczych powinno być równoznaczne z posiadaniem rzetelniej wiedzy z przedmiotów takich jak:

 • chemia
 • biochemia
 • botanika
 • gleboznawstwo
 • mikrobiologia
 • nasiennictwo
 • fizjologia roślin
 • mechanizacja ogrodnicza
 • hodowla roślin
 • ochrona środowiska
 • ochrona roślin
 • uprawa roli i żywienie roślin
 • organizacja ogrodnictwa
 • genetyka
 • rośliny ozdobne
 • kształtowanie terenów zieleni

Od absolwenta ogrodnictwa wymaga się także znajomości technik zagospodarowania terenów zieleni oraz nowoczesnych technologii produkcji ogrodniczej.

Jedną z dziedzin pokrewnych jest architektura krajobrazu. Ogrodnik i architekt krajobrazu są ze sobą nierozerwalnie złączeni współpracą. Ich umiejętności nawzajem się uzupełniają, dlatego często możemy spotkać architekta i ogrodnika współpracującego podczas organizacji pracy całego zespołu.

Poniżej przedstawiamy także listę najpopularniejszych uczelni, które oferują studia na kierunku ogrodnictwo:

 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
 • Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach
 • Uniwersytet Przyrodniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uczelnie te proponują zarówno studia I stopnia jak i studia II stopnia. Studenci mogą wybrać specjalizacje związane z ogrodnictwem oraz niektóre przedmioty, które są dla nich najciekawsze. Część z nich oferuje również studia w trybie zaocznym, jednak po dokładne informacje należy zgłosić się do źródła, ponieważ zarówno koszt jak i wymagania różnią się w zależności od uczelni oraz od kierunku.

Ogrodnictwo — co robić po studiach?

Po studiach ogrodniczych pojawia się pytanie — co dalej? Otóż po ukończeniu studiów masz możliwość podjęcia pracy w kilku miejscach. Jak podaje serwis domekiogrodek.pl, jedną z opcji proponowaną na rynku pracy jest praca w przedsiębiorstwie ogrodniczym. W tym przypadku musisz jednak posiadać dodatkowe kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w grupie lub kierowanie zespołem.

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej korzystają z pomocy profesjonalistów, nawet jeśli chodzi o prace ogrodowe, dlatego nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy. Oczywiście mogą się one pojawić jednak na rynku pracy, liczy się przede wszystkim elastyczność. Dlatego jeśli podejdziesz do sprawy rozsądnie i rozeznasz się, które dziedziny ogrodnictwa najlepiej radzą sobie na rynku, wtedy z pewnością nie powinieneś doświadczyć większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego wakatu.

Możesz także pracować jako konserwator terenów zielonych. Zatrudnienie na tym stanowisku proponują zarówno firmy ogrodnicze jak i jednostki samorządu terytorialnego. Ogrodnik znajdzie także pracę w ośrodkach badawczo-rozwojowych, szczególnie wtedy gdy zdecyduje się pozostać na uczelni i dalej poszerzać swoją wiedzę.

Wielu absolwentów skłania się także w kierunku założenia własnej firmy. Prowadzenie działalności to z pewnością spore wyzwanie, jednak dla wielu ryzykantów okazuje się bardzo opłacalne. Mając własne przedsiębiorstwo, możesz podjąć współpracę z deweloperami, samorządami terytorialnymi lub prywatnymi osobami.

Czy warto iść na studia ogrodnicze?

Ogólnie warto iść na studia, które są związane z Twoją pasją i Twoimi zainteresowaniami. Nie ma nic gorszego, niż wymuszona edukacja, która umożliwi Ci podjęcie pracy, której nie lubisz. Lepiej iść własną drogą i podjąć studia, które pozwolą Ci rozwijać wiedzę z tematów dla Ciebie istotnych.

Jeśli czujesz, że studia i praca w zawodzie ogrodnika da Ci szczęście, to nie ma co się dłużej zastanawiać. Każdy rodzaj rozwoju jest istotny, dlatego warto podejmować wyzwania. Warto jednak podejść do tematu studiów z głową i postarać się wybrać takie specjalizacje lub studia podyplomowe, które możliwą Ci realny start na rynku pracy.

Wiesz, które rośliny ozdobne prezentują się najlepiej w mieście, a które na wsi? Lubisz pracę na świeżym powietrzu? Nie boisz się ubrudzić, a praca fizyczna nie jest Ci obca? Jeśli na każde z tych pytań padła odpowiedź twierdząca, wtedy śmiało ruszaj na studia ogrodnicze!

Oceń artykuł
2.3/5 (3)