Reklama

McKinsey redukuje zatrudnienie – przyczyny i konsekwencje masowych zwolnień

Globalna firma consultingowa McKinsey&Company planuje niedługo zwolnić około 2 tysiące pracowników. Takie informacje ujawnił Bloomberg. Jaka jest przyczyna takiej decyzji? Czy firma, która sama doradza, jak zwalniać pracowników poradzi sobie z tak dużą redukcją etatów?

zwolnienie-z-pracy
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Firma zajmująca się na skalę światową usługami consultingowymi, w tym strategiami zarządzającymi dla firm zewnętrznych, planuje masowe zwolnienia pracowników. Co ciekawe jedną z flagowych strategii McKinsey jest opracowywanie planów redukcji zatrudnienia dla swoich klientów. Oficjalnie nie potwierdzono jeszcze informacji o zwolnieniach, jednak zważywszy na ruchy innych korpogigantów takich jak Amazon, Microsoft, czy Goldman Sachs można spodziewać się, że doniesienia te są prawdą. 2022 i 2023 rok to czas spadku boomu na zatrudnienia, który mogliśmy obserwować po pandemii. Jednak nie wszystkie firmy udźwignęły ciężar nowych zatrudnień, szczególnie że światowa sytuacja inflacyjna i stagnacja gospodarcza szybko ostudziły zapał przedsiębiorców. W Polsce również obserwujemy wzrastającą liczbę masowych zwolnień między innymi w firmie MAN oraz Cerrad.

Masowe zwolnienia w McKinsey&Company w 2023 roku

Kto może obawiać się zwolnienia? Najprawdopodobniej o utratę pracy mogą obawiać się pracownicy, którzy nie mają kontakt z klientem. Firma zapowiedziała bowiem chęć przestrukturyzowania działania zespołów niezwiązanych z obsługą klienta, czyli tzw. zespołów pomocniczych. Decyzja ta ma wpłynąć na optymalizację wsparcia działów kontaktujących się z kontrahentami.

Informatorzy Bloomberga poinformowali, że zwolnienia będą miały najprawdopodobniej związek z problemami firmy związanymi z zachowaniem odpowiedniej puli odszkodowań dla swoich partnerów. Warto zaznaczyć, że McKinsey to obecnie korporacja zatrudniająca około 45 tysięcy pracowników w 65 oddziałach na całym świecie. W Polsce swoje biura mają w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Nie wiadomo, czy redukcja obejmie także stanowiska w naszym kraju.

Globalne trendy w konsultingu a decyzja McKinsey o redukcji etatów

W ostatnich latach sektor konsultingu doświadcza znaczących zmian, wynikających z dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego oraz rosnącej konkurencji. Firmy doradcze, takie jak McKinsey & Company, muszą dostosowywać swoje strategie do nowych realiów rynkowych. Decyzja McKinsey o redukcji zatrudnienia o 2 tysiące pracowników wpisuje się w szerszy trend restrukturyzacji w branży konsultingowej. Czynniki takie jak automatyzacja procesów, zmieniające się oczekiwania klientów oraz nacisk na efektywność kosztową skłaniają firmy do przemyślenia swoich modeli operacyjnych.

Ponadto, globalne napięcia geopolityczne i związane z nimi ryzyka skłaniają firmy konsultingowe do rewizji swojej obecności na różnych rynkach. Przykładem może być restrukturyzacja działalności McKinsey w Chinach, gdzie firma zmniejszyła zatrudnienie o około 500 osób, co stanowiło jedną trzecią jej personelu w regionie. Takie działania mają na celu zwiększenie elastyczności organizacji oraz dostosowanie się do lokalnych warunków rynkowych.

Wpływ zwolnień w McKinsey na rynek pracy i przyszłość konsultingu

Masowe zwolnienia w tak renomowanej firmie jak McKinsey & Company budzą pytania o kondycję rynku pracy w sektorze konsultingu. Redukcja etatów może sygnalizować konieczność poszukiwania nowych kompetencji przez specjalistów z tej branży. W obliczu rosnącej roli technologii i analizy danych, konsultanci powinni inwestować w rozwój umiejętności związanych z cyfryzacją, sztuczną inteligencją oraz zarządzaniem zmianą.

Dla klientów firm konsultingowych zmiany te mogą oznaczać zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości. Z jednej strony, restrukturyzacja może wpłynąć na dostępność usług doradczych, z drugiej – może prowadzić do pojawienia się innowacyjnych rozwiązań i podejść, które lepiej odpowiadają na współczesne potrzeby biznesowe. Kluczowe będzie monitorowanie dalszych działań McKinsey oraz innych graczy na rynku, aby zrozumieć kierunek, w którym zmierza branża konsultingowa.

Oceń artykuł
1/5 (1)