Networking, czyli klucz do sukcesu każdego pracownika i przedsiębiorcy

Wymiana umiejętności, wzajemna pomoc, dzielenie się klientami – to tylko kilka z wielu zalet, jakie niesie ze sobą networking. Co to właściwie oznacza? Warto się tego dowiedzieć, ponieważ to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu zawodowym i prywatnym.

spotkanie integracyjne w biurze

Networking – co to?

Networking to budowanie sieci kontaktów, której członkowie wymieniają się między sobą umiejętnościami, informacjami oraz klientami. Wymaga wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych i stworzenia siatki osób otrzymujących naszą pomoc. W zamian oferują ich wiedzę, kontakty albo usługi. W skrócie jest to współdziałanie różnych ludzi lub grup społecznych, funkcjonujących na zasadzie wzajemnego odnoszenia korzyści. 

Jak nietrudno się domyślić networking stanowi jedną z podstaw funkcjonowania na rynku pracy. Nie tylko umiejętności pracownika mają znaczenie. Liczy się też jego przydatność i wpływ na otoczenie, które świadczy o tym, że warto mieć takiego człowieka w swoim biurze. 

Przyjmijmy, że osoba zatrudniona w danej firmie pomogła swojemu koledze z zespołu w czymś niezwiązanym z obowiązkami. Wykorzystała swoją wiedzę i kontakty, aby ułatwić mu np. wymierzenie działki pod budowę domu. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że osoba, która otrzymała pomoc, sama ją zaoferuje. 

Altruista w środowisku pracy. Jak go rozpoznać?

Takie wielowymiarowe dzielenie się umiejętnościami i podtrzymywanie kontaktów jest w stanie sprawić, że życie staje się łatwiejsze. Jeśli ktoś startuje ze swoją firmą, może podpytać o pracowników, porady albo kontakty handlowe kogoś, kogo wspierał wcześniej. Ta osoba przekazuje wieść innej, następna zajmuje się sprawą, bo poprzednia w czymś jej pomogła.

Teoria 6 stopni oddalenia

teoria 6 stopni oddalenia
źródło: busemprzezświat.pl

Dobrym, chociaż wciąż kontrowersyjnym sposobem na pokazanie wartości networkingu może być hipoteza “sześciu stopni oddalenia”. Termin wymyślony przez Stanleya Milgrama i Jeffreya Traversa odnosi się do twierdzenia, że dowolna dwójka ludzi jest oddzielona od siebie zaledwie o 6 stopni oddalenia. Co to oznacza?

Według teorii, gdyby przekazać komuś list i poprosić o przekazywanie go dalej, aż nie trafi do np. Donalda Trumpa, to taka wiadomość przeszłaby raptem przez ręce 6 osób. To całkiem nieprawdopodobne, ale późniejsze badania Microsoftu wydawałoby się to potwierdzać. 

MLM w network marketingu

Networking oznacza oszczędność pieniędzy i wsparcie w prowadzeniu biznesu. Między innymi dlatego wiele lat temu zaczęto wykorzystywać networking do celów sprzedażowych. Zasada była prosta – trzeba ominąć cały proces reklamowania, otwierania sklepów stacjonarnych i czas wyjść do klientów. Sprzedawanie produktów bezpośrednio od producenta miało być przede wszystkim oszczędne ze względu na pominięcie procesu dystrybucji. 

Przez lata funkcjonowania networkingu marketingowego tworzyły się nowe odnogi – w tym niesławne MLM. Jeszcze jakiś czas temu wiele osób kojarzyło MLM z nielegalnymi piramidami finansowymi. Obecnie sytuacja wydaje się nieco inna. 

Multilevel marketing polega na rozwijaniu siatki dystrybucji. Osoba sprzedająca produkty zatrudnia np. pięć osób, te natomiast zatrudniają łącznie 25 itd. Do rekrutowania nowych dystrybutorów zachęca fakt, że pierwsza osoba otrzymuje procent ze sprzedaży pozyskanych przez nią pracowników.

Oceń artykuł
5/5 (2)