Reklama

Firma w Czechach – jak założyć? Wady i zalety, podatki

Firma w Czechach to niezwykle korzystny dla Polaków sposób na prowadzenie działalności gospodarczej. Z artykułu dowiesz się, jak założyć firmę w Czechach, a także, jak wygląda tamtejszy system podatkowy. Poznasz również zalety prowadzenia działalności w Czechach.

Założenie firmy w Czechach - flaga Czech

Prowadzenie firmy w Czechach jest korzystne dla Polaków ze względu na mniejszą biurokrację i automatyzację załatwiania spraw urzędowych. Zakładanie działalności gospodarczej w tym kraju rozpoczynamy od wyboru formy prawnej. Tak jak w Polsce do wyboru jest firma jednoosobowa lub spółka. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza: Czechy

W Czechach, tak jak i w Polsce, można założyć firmę na podstawie różnych form prawnych. Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach? Rejestrując firmę, należy uiścić opłatę miejską w wysokości 1000 koron. Jednoosobowa działalność to prosty i szybki sposób na założenie własnego biznesu w tym kraju. Firma ukazuje się w rejestrach publicznych już następnego dnia po założeniu. Jak wygląda rejestracja firmy w Czechach? Do założenia jednoosobowej działalności należy przygotować takie dokumenty jak: 

  • dowód osobisty, 
  • zaświadczenie o niekaralności, 
  • zgłoszenie rejestracyjne w języku czeskim,
  • zaświadczenie wykazujące prawo do użytkowania lokalu na rzecz działalności, 
  • dowód dokonania opłaty administracyjnej.

Prowadzenie firmy w Czechach w postaci spółki

Spółką mogą być różne rodzaje działalności np. własna firma budowlana. Założenie spółki w Czechach jest jednak nieco bardziej problematyczne. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy spisać akt notarialny, co jest dosyć kosztowne. Usługa może wynieść około 10 000 koron. Jak zarejestrować działalność gospodarczą w Czechach w formie spółki? Potrzebne są następujące dokumenty:

  • zgoda na umieszczenie siedziby, którą należy uzyskać od właściciela lokalu,
  • wypis z księgi wieczystej,
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie i możliwość wykonywania zawodu w przypadku działalności rzemieślniczej,
  • ksero dowodu osobistego wspólnika. Jeśli jest on osobą prawną, wystarczy jedynie wypis z KRS,
  • ksero dowodu członka zarządu. 

Praca w Bydgoszczy to opcja dla Ciebie! Aplikuj na GoWork.pl


Ponadto płatnik podatku VAT powinien przygotować oryginalny wpis do ewidencji działalności gospodarczej w języku czeskim lub wypis KRS wraz z urzędowym tłumaczeniem na język czeski. Należy dostarczyć również potwierdzenie posiadania konta bankowego i oryginalne zaświadczenie rejestracji do europejskiego VAT w Polsce.

Firma w Czechach: wady

Do wad firmy w Czechach można zaliczyć wysoki kapitał zakładowy spółek i dość wysokie koszty ubezpieczeń społecznych. Czechy znane są także z utrudnień, jakie napotykają przedsiębiorców podczas dobrowolnej rejestracji VAT świeżych na rynku podmiotów niewykazujących jeszcze obrotów. W Czechach nawet zakładanie firmy sprzątającej może się okazać trudne. Na utrudnienia mogą natrafić osoby karane, bowiem wymagane jest zaświadczenie o niekaralności.

Koszty działalności

Koszt prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Czechach jest dosyć wysoki. Już samo założenie firmy wiąże się z wydatkami. To, ile kosztuje prowadzenie firmy w Czechach, uzależnione jest od wyboru rodzaju działalności. Jednoosobowa działalność gospodarcza to koszt 1000 koron. Natomiast założenie spółki wymaga nakładu aż 10 000 koron. Wysokie są w Czechach także koszty składek na ubezpieczenie społeczne. 

Firma w Czechach a ZUS

W Czechach wysokość składek jest zależna od uzyskanego dochodu. Przedsiębiorcy odprowadzają składki do dwóch instytucji. Czeska Administracja Ubezpieczenia Społecznego służy do odprowadzania składek emerytalno-rentowych do wybranej Kasy Chorych. Składka emerytalna wynosi 14,6%, jednak nie mniej niż 1978 koron. Natomiast składka zdrowotna wynosi 6,75%. Przedsiębiorcy z wyższym dochodem mogą więc zapłacić bardzo wysokie składki. 

Podatki w Czechach

Prawo podatkowe w Czechach jest skonstruowane w sposób przejrzysty. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na wysokość trzech podatków:

  • Podatek dochodowy od osób fizycznych,

Wysokość tego podatku w Czechach wynosi 15% od dochodu. W ciągu roku kalendarzowego podatnik ma prawo odliczyć ulgę w wysokości 24 840 koron.

  • Podatek dochodowy od osób prawnych, 

W przypadku osób prawnych wysokość podatku dochodowego jest wyższa i wynosi 19%. W razie gdy wspólnik spółki wypłaca własne udziały w zysku, należy od niego odliczyć 15%. 

  • Podatek VAT.

Podstawowa stawka podatku VAT w Czechach wynosi 21%. Stawka obniżona 15% dotyczy artykułów medycznych, produktów spożywczych, prasy, biletów czy transportu osób. Na leki i książki narzucony jest podatek VAT w wysokości 10%.

Z konieczności płacenia podatków zwolnione są działania proekologiczne, zatem warto wykazać je w firmie. W razie gdy wydatki firmy zostały przeznaczone na badania i rozwój, przedsiębiorca może je odliczyć nawet w 100%. 

Przeniesienie działalności gospodarczej do Czech 

Założenie firmy w Czechach a prowadzenie w Polsce jest możliwe. Polska firma w Czechach i jej rejestracja wiąże się z rozliczeniami z Czeskimi urzędami, jednak firma wymaga odprowadzania podatku od zysków uzyskanych w Polsce. Dlaczego? Prowadzenie firmy w Polsce skutkuje koniecznością odprowadzania tutaj podatku dochodowego. Dotyczy to polskich rezydentów podatkowych.

Co daje rejestracja firmy w Czechach?

Rejestracja firmy w Czechach wiąże się z szeregiem zalet, dlatego Polacy poszukują informacji o tym jak wygląda przeniesienie działalności gospodarczej do Czech. Na jakie korzyści można liczyć, prowadząc działalność gospodarczą na terenie tego kraju? Na pewno są to klarowny system prowadzenia działalności, jasne przepisy i korzystny system podatkowy. W Czechach większość spraw można załatwić online bez wychodzenia z domu. Firmę można zarejestrować na skrytkę pocztową, dlatego nie musi ona mieć stałego adresu. Do założenia firmy w Czechach skłania również zasada domniemanej niewinności i ograniczona wysokość kar skarbowych. Czyli to, czego przedsiębiorcy boją się w Polsce najbardziej. W Czechach nie obowiązuje również konieczność posiadania kasy fiskalnej.

Oceń artykuł
4.7/5 (3)