Firmy przemysłowe na Dolnym Śląsku płacą najlepiej? Pandemiczny raport płacowy

Raport z badania firmy Sedlak&Sedlak rzucił światło na zarobki na Dolnym Śląsku. Okazuje się, że firmy przemysłowe z kapitałem zagranicznym płacą tam o 20% więcej, niż polskie przedsiębiorstwa. Dlaczego Dolny Śląsk wyprzedził inne regiony przemysłowe w Polsce? Ile można tam zarobić?

zarobki na Dolnym Śląsku

Jak się okazuje, zarobki na Dolnym Śląsku są jednymi z najwyższych w Polsce. W tym przypadku chodzi głównie o firmy przemysłowe z kapitałem zagranicznym. Sedlak&Sedlak kolejny raz przeprowadziło badania rynku pracy w czasie pandemii. Do jakich wniosków doprowadziły nas ich wyniki? Firmy przemysłowe z kapitałem zagranicznym na Śląsku  płacą nawet 20% więcej niż rodzime przedsiębiorstwa. W tym regionie osoby pracujące w sektorze przemysłu zarobią najwięcej. Dlaczego tak się dzieje? To wynik doświadczenia i chęci do pracy, czy dużej konkurencji w regionie?

Szukasz pracy? Sprawdź zakładkę „praca Dolnośląskie” na GoWork.pl

Zarobki na Dolnym Śląsku – firmy przemysłowe płacą najlepiej?

Nie od dziś wiadomo, że przemysł na Dolnym Śląsku ma się lepiej, niż w innych regionach Polski. Eksperci zaznaczają, że dobre wyniki w badaniu zostały osiągnięte przede wszystkim za sprawą firm o kapitale zagranicznym. Ich zdaniem, region musi konkurować z pracodawcami zza południowej i zachodniej granicy, a obecność zakładów produkcyjnych największych światowych marek – tylko napędza wzrost wynagrodzenia. Jakie są zarobki na Dolnym Śląsku w sektorze przemysłowym? 

Według wyników badania Sedlak&Sedlak specjalista z kilkuletnim stażem zarobi tam średnio 11 tysięcy złotych brutto. Świeżo upieczony asystent może liczyć na 4,1 tysiąca zł brutto, a doświadczony pracownik fizyczny zarobi około 5300 złotych brutto*. Badacze podkreślają, że Dolny Śląsk to region o wyjątkowo dużym nasyceniu firmami przemysłowymi. Taka walka o najlepszych pracowników i chęć zatrzymania ich w Polsce, może napędzać wzrost wynagrodzenia w sektorze przemysłowym. 

*Wykorzystaj nasz kalkulator płac 2021, aby dowiedzieć się, ile to netto!

Firmy przemysłowe z kapitałem zagranicznym w Polsce – szykują się podwyżki?

Raport Sedlak&Sedlak porusza też kwestie związane z zarobkami na Dolnym Śląsku i nie tylko. Z badań wynika, że około 52% firm planuje podnieść wynagrodzenia jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku. Sam wzrost wynagrodzenia ma być dość niski. Podwyżki to maksymalnie 4%, przy czym warto zaznaczyć, że to niewiele więcej niż roczny wskaźnik inflacji. Co to znaczy? W dużym uproszczeniu – podwyżki tylko nieznacznie przewyższą spadek wartości pieniądza.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora