Reklama

Ile zarabia lekarz? Zarobki na stanowisku

To, ile zarabiają lekarze, zależy m.in. od ich doświadczenia, stażu pracy i specjalizacji, którą wybrali. Nie bez znaczenia będzie też to, czy pracują w sektorze publicznym, prywatnym, w kraju czy za granicą. Przeczytaj, ile zarabia lekarz rodzinny, jakie są zarobki innych lekarzy specjalistów i na jaką wypłatę może liczyć medyk pracujący w Niemczech.

Ile zarabia lekarz i inni pracownicy opieki osobistej?

Zarobki personelu pracującego w ochronie zdrowia stanowią sprawę szeroko dyskutowaną publicznie. Emocje wzbudzają średnie zarobki pielęgniarki i przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto lekarzy. Faktem jest, że różne specjalizacje lekarskie są opłacane inaczej i jedne będą bardziej intratne, drugie mniej. Lekarz medycyny estetycznej pracujący w prywatnej klinice urody zarobi więcej, niż ortopeda składający złamania na SORze. Co jeszcze wiadomo o konkretnych kwotach wynagrodzeń lekarzy?

Ile zarabiają lekarze?

Wynagrodzenia lekarzy różnią się od siebie diametralnie. Wiele zależy od miejsca pracy, stanowiska, specjalizacji, liczby dodatkowych dyżurów, rodzaju umowy, zatrudnienia w sektorze prywatnym bądź publicznym, itp. Pensja lekarza to składowa czynników, których lista jest bardzo długa.

Wiemy jednak na pewno, że zarobki lekarzy specjalistów, którzy ukończyli proces kształcenia, są wyższe, niż wynagrodzenie lekarza pozostającego w trakcie robienia specjalizacji lekarskiej. Co więcej, niektóre specjalizacje są o wiele lepiej płatne, niż inne. Za najbardziej intratną ścieżkę kariery medyka uważa się chirurgię plastyczną, anestezjologię, ortopedię i traumatologię narządu ruchu oraz okulistykę. Najgorzej płatne są m.in. geriatria i patomorfologia.

Z wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń portalu wynagrodzenia.pl i stron zaprzyjaźnionych wynika, że przeciętne wynagrodzenie polskich lekarzy wynosi 6,5 tys. zł brutto miesięcznie. To jednak tylko mediana kwot, które określiło ponad 200 lekarzy, a w kraju pracuje ich więcej niż 100 tysięcy.

Niemniej także dane GUS-u wskazują, że średnie miesięczne pensje lekarzy mogą oscylować w granicach 6,3 tys. zł brutto. Główny Urząd Statystyczny sporządza jednak statystyki zbiorcze dla całej branży opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a więc na kwotę tę składają się także diagności laboratoryjni, pielęgniarki oraz inni specjaliści ochrony zdrowia i pozostały średni personel.

Ile zarabia lekarz rezydent i stażysta?

Minimalne zarobki lekarzy stażystów i rezydentów określa rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 1 lipca 2021 roku. Dotyczy głównie lekarzy pracujących w publicznych szpitalach.

Medyk odbywający staż nie może zarabiać mniej, niż 4 186 zł brutto miesięcznie. Rezydent natomiast przez pierwsze 2 lata swojej pracy zarobi co najmniej 5 752 zł brutto lub 5 478 zł brutto (zależy od specjalizacji). Po 2 latach jego minimalne zarobki muszą wzrosnąć do kwoty 5 862 zł brutto lub 5 643 zł brutto.

Ile zarabia lekarz rodzinny?

Według danych firmy Sedlak & Sedlak, monitorującej wynagrodzenia w Polsce, lekarz rodzinny zarabia średnio 10 tys. zł brutto miesięcznie. 25% funkcjonujących na polskim rynku pracy lekarzy rodzinnych inkasuje wyższą kwotę. To jedna z lepiej opłacanych specjalizacji medycznych.

Ile zarabia lekarz chirurg?

To samo źródło podaje, że chirurg ogólny może liczyć na zarobki rzędu 8,4 tys. zł brutto miesięcznie, a chirurg stomatologiczny otrzymuje co miesiąc o połowę mniej. Chirurgia plastyczna to także jedna z lepiej prosperujących rodzajów tej dziedziny. Chirurg plastyczny zarabia średnio 5,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Ile zarabia lekarz medycyny estetycznej?

Różne źródła podają, że zarobki lekarzy medycyny estetycznej to 5-6 tys. zł brutto miesięcznie otrzymywane na start. Później wynagrodzenia wrastają nawet do kwot wynoszących kilkanaście tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia lekarz za dyżur?

Stawka za godzinę pracy lekarza pełniącego dyżur w szpitalu w weekendy lub w nocy jest większa, niż w standardowe dni i godziny pracy. Zdarzają się też dyżury, które trwają okrągłą dobę. Przeciążenie służby zdrowia i mniejsza liczba specjalistów w stosunku do zapotrzebowania na medyków powoduje, że polski lekarz zarabia więcej, bo zwyczajnie więcej pracuje. Często jest to niestety ponad jeden etat.

Ile zarabia lekarz w Niemczech?

Niemiecki portal Merkur.de podaje, że lekarze są najlepiej opłacaną grupą zawodową w tym kraju, cieszą się także dobrą reputacją i szacunkiem. To, ile zarabia lekarz specjalista, w Niemczech również zależy od wielu czynników, takich jak staż pracy, pełnione funkcje, rodzaj umowy itp. Niemniej o wynagrodzeniach osób pracujących w Niemczech najczęściej należy mówić w kwotach kilkunastu tysięcy euro miesięcznie. Nic więc dziwnego, że od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku, na pracę w Niemczech zdecydowało się około 20 tysięcy polskich medyków.

 • Lekarz pełniący funkcję kierowniczą — średnio 16,3 tys. euro brutto miesięcznie,
 • lekarz naczelny — średnio 16,3 tys. euro brutto miesięcznie,
 • starszy lekarz — średnio 10,1 tys. euro brutto miesięcznie,
 • lekarz specjalista – 9,7 tys. euro brutto miesięcznie,
 • początkujący lekarz – 4,6 tys. euro brutto miesięcznie.

Zarobki lekarzy o pozostałych specjalizacjach

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń wyznaczyło średnie miesięczne pensje także innych wybranych specjalistów:

 • lekarze dentyści – 7,2 tys. zł brutto miesięcznie,
 • lekarz chorób wewnętrznych – 9,7 tys. złotych miesięcznie,
 • lekarz medycyny pracy – 5,5 tys. zł brutto miesięcznie,
 • stomatolog protetyk – 7,2 tys. zł brutto miesięcznie,
 • pediatra – 8,4 tys. zł brutto miesięcznie,
 • ortopeda – 8,2 tys. zł brutto miesięcznie,
 • kardiolog – 8,3 tys. zł brutto miesięcznie,
 • anestezjolog – 8,8 tys. zł brutto miesięcznie,
 • okulista – 6,9 tys. zł brutto miesięcznie,
 • psychiatra – 8,7 tys. zł brutto miesięcznie.

Można powiedzieć, że lekarze zarabiają dobrze, ale czy aż tak dobrze? Medycy kształcą się bardzo długo. Droga do zostania pełnoprawnym lekarzem wiedzie przez sześcioletnie studia medyczne, na które bardzo ciężko się dostać, roczny staż i zdobywanie specjalizacji, które także zajmuje od czterech do sześciu lat.

Łącznie to zatem ponad 10 lat nauki zawodu, a przy tym wszystkim polskie warunki w służbie zdrowia nie napawają chęcią do pracy w kraju. Warto pamiętać też, że lekarze dźwigają w swojej pracy ogrom odpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka, co generuje stres i inne obciążenia psychiczne.

Oceń artykuł
3.8/5 (9)