Ile zarabia elektryk? Poznaj zarobki na stanowisku

Elektryk to fachowiec, którego pomoc jest niezbędna szczególnie w czasie budowy, czy w razie awarii. Z tego względu zapotrzebowanie na elektryków jest duże, a zarobki fachowców rosną. Dowiedz się, dokładnie ile zarabia elektryk, co należy do jego obowiązków i jak nim zostać. 

Ile zarabia elektryk - elektryk w czasie pracy

Zgodnie z barometrem zawodów 2021 elektryk należy do zawodów deficytowych. Co oznacza, że istnieje większe zapotrzebowanie na elektryków, niż jest samych kandydatów. Dlatego elektryk to z pewnością zawód przyszłościowy, który cieszy się nie tylko szacunkiem, lecz także dobrymi zarobkami. Zawód elektryka nie jest jednak łatwy, często zagraża zdrowiu, a do zostania elektrykiem trzeba pozyskać szeroką wiedzę techniczną.

Elektryk – czym się zajmuje?

Elektryk ogólnie ujmując, montuje i naprawia instalacje elektryczne. Dba o to, aby w danym budynku lub konkretnym rejonie każdy miał dostęp do energii elektrycznej. To dzięki elektrykowi mamy w domu prąd, ulice są bezpiecznie oświetlone, a sklepy mogą utrzymać produkty w świeżości, mając do dyspozycji energochłonne lodówki. Zawód technika elektryka jest bardzo odpowiedzialny, ponieważ brak wiedzy lub drobna pomyłka mogą doprowadzić do awarii, a nawet pożaru. Ma on zatem w swoich rękach nie tylko komfort ludzi, lecz także ich zdrowie, a nawet życie. Dostęp do energii elektrycznej zapewnia umiejętnością projektowania instalacji, a następnie jej montażem. Jednak prowadzi także prace konserwacyjne, czy zajmuje się naprawą liczników. Monitoruje już powstałe instalacje, jak i zarówno działanie urządzeń elektrycznych. Prowadzi przeglądy i testy sprawności. Elektryk zna się na dokumentacji technicznej, potrafi ją prowadzić, na jej podstawie dokonuje regulacji poszczególnych parametrów.

Obowiązki elektryka

Do głównych obowiązków elektryka należy:

 • projektowanie instalacji,
 • tworzenie i czytanie dokumentacji technicznej,
 • montaż instalacji,
 • montaż maszyn elektrycznych,
 • kontrola pracy sieci,
 • nadzór nad parametrami maszyn,
 • przeglądy techniczne,
 • konserwacja sieci,
 • przeprowadzanie napraw zarówno instalacji, jak i urządzeń elektrycznych,
 • naprawy linii napowietrznych i kablowych,
 • pomiary,
 • ocena stanu instalacji.

Jak zostać elektrykiem?

Aby zostać elektrykiem niekoniecznie trzeba mieć ze sobą wiele lat nauki. Jednak niezależnie od tego, czy przyszły elektryk wybierze szkołę zawodową, czy zdecyduje się na studia wyższe, musi się maksymalnie przyłożyć do nauki. Wiedza z zakresu elektryki jest bardzo obszerna, techniczna i niekiedy trudna do zrozumienia. Elektryk, mając na uwadze cudze zdrowie i życie musi doskonale operować wszystkimi zagadnieniami. Wiedzę może uzyskać, idąc:

 • do szkoły zawodowej,
 • do technikum, w którym technik elektryk uzyska również maturę,
 • do uczelni wyższej, otrzymując tytuł inżyniera elektryka.

Dostępne są także kursy zawodowe dla elektryków. Cenni w zawodzie elektryka są kandydaci z uprawnieniami ośrodków egzaminacyjnych Stowarzyszenia Elektryków Polskich, czy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Kwalifikacje są nadawane w oparciu o rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania i posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń elektrycznych, instalacje i sieci.

Osoby, które późno zdecydują się na wybór zawodu elektryka, mogą udać się także do szkoły policealnej.

Ile zarabia elektryk?

To, ile zarabia elektryk uzależnione jest od stażu pracy, zajmowanego stanowiska, wykształcenia fachowców. Wpływ ma na to także wielkość firmy, w której pracują, czy województwa, w jakim firma się znajduje. Mniejsze firmy nie gwarantują pensji na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. W niektórych regionach zleceń jest więcej, a stawki są wyższe niż w pozostałych. Ogólnie jednak elektrycy nie narzekają na brak zleceń. Zatem ile zarabia elektryk? Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, którego wyniki przedstawia portal Wynagrodzenia.pl, zarobki elektryka wyglądają następująco:

 • Mediana płac elektryków na początkowym stanowisku (elektryk młodszy) wynosi 4 500 zł brutto, czyli 3 340 na rękę.
 • Miesięczne wynagrodzenie całkowite wśród specjalistów wynosi 4 980 zł brutto, czyli 3 647 zł netto.
 • W przypadku starszych specjalistów mediana wynosi 5 960 zł brutto (4 291 zł netto).

Co drugi elektryk otrzymuje pensję od 4 130 zł do 6 180 zł. Przy czym warto zaznaczyć, że zarobki elektryków bywają wyższe. 25% spośród wszystkich elektryków może się poszczyć zarobkami powyżej 7,5 tys. zł brutto. Niestety są i tacy, którzy zarobią mniej. Część elektryków zarabia poniżej przeciętnego wynagrodzenia – mniej niż 3 300 zł na rękę, co wciąż stanowi dobre wynagrodzenie elektryka. Ponadto elektrycy mogą liczyć na bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych i takie benefity jak np. ubezpieczenie na życie, czy prywatna opieka medyczna. Jeśli komuś szczególnie zależy na zarobkach, warto poszukać zatrudnienia według wielkości firmy. Duże firmy zazwyczaj oferują wyższe zarobki elektryków.

Najważniejsze cechy elektryka

Technologia stale się zmienia, zatem elektryk musi ciągle się dokształcać. Powinien we własnym zakresie nadążać za nowinkami technologicznymi i przede wszystkim czerpać satysfakcję z pogłębiania swojej wiedzy. Dobry elektryk powinien rozumieć przedmioty ścisłe (matematykę, fizykę) i mieć zdolności techniczne. Elektryk musi być osobą odpowiedzialną, która nie boi się samodzielnie podejmować decyzji. To od jego działań zależy bezpieczeństwo innych. Biorąc pod uwagę elementy, z jakimi elektryk pracuje, ważną cechą jest precyzja i spostrzegawczość. W pracy elektryka przyda się również odporność na stres i niekomfortowe warunki pracy. Przykładowo często zdarza się, że na przedmieściach zabraknie prądu, podczas gdy na dworze panuje wysoki mróz i jest dużo śniegu. Elektryk musi w takich warunkach naprawić linie napięcia. Trzeba także pamiętać o dobrym zdrowiu, którym powinien cechować się elektryk. W tym zawodzie przyda się dobry słuch, wzrok i koordynacja ruchowa.

Gdzie pracuje elektryk?

Elektryk może pracować w różnym środowisku, gdyż dostęp do prądu jest potrzebny obecnie praktycznie wszędzie. Często można spotkać go na budowie, gdy wznoszone są nowe kondygnacje. Elektrycy zatrudniani są w pogotowiu energetycznym, gdzie co chwilę stoją przed nimi nowe wyzwania. Naprawiają różne skomplikowane awaria. Elektryk może tak naprawdę pracować wszędzie tam, gdzie jest dostęp do energii elektrycznej. Zatrudnienie dla elektryka oferują także warsztaty samochodowe, które obecnie są bardzo zautomatyzowane. Fachowiec może pracować w każdym zakładzie pracy, gdzie obecnych jest wiele maszyn, jak i wykonywać prace wysokościowe.

Elektryk – wymogi pracodawców

Poza wiedzą uzyskaną w szkole oferty pracy dla elektryka wskazują na takie wymagania, jak:

 • prawo jazdy kategorii B (elektryk musi się stale przemieszczać, do miejsc, w których potrzebna jest jego pomoc),
 • wieloletnie doświadczenie (długi staż pracy w zawodzie),
 • dodatkowe uprawnienia,
 • znajomość poszczególnych zagadnień (na przykład, z zakresu funkcjonowania układów automatyki),
 • umiejętność czytania rysunku technicznego i schematów elektrycznych.
Oceń artykuł
0/5 (0)