Jak otworzyć warsztat samochodowy? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Jednym z popularnych pomysłów na biznes jest otwarcie warsztatu samochodowego. Wymogi w tym przypadku, to przede wszystkim doświadczenie, zakup odpowiedniego sprzętu, wybór formy opodatkowania i sposobu prowadzenia działalności. Jak otworzyć warsztat samochodowy? Sprawdź!

jak otworzyć warsztat samochodowy

Większość z nas musiała się kiedyś udać do mechanika. Najczęściej znalezienie wolnych terminów graniczy z cudem – szczególnie w warsztatach polecanych przez innych klientów. Między innymi dlatego można przypuszczać, że dobrym pomysłem na biznes jest otwarcie warsztatu samochodowego. Wymogi do spełnienia nie są aż tak restrykcyjne, a rosnąca liczba aut przypadających na jednego mieszkańca wielu miast, rodzi nadzieje na przyszłość. Otworzenie działalności gospodarczej wiąże się jednak ze spełnieniem wymogów prawnych i BHP. Jak założyć warsztat samochodowy? Lepiej zrobić to samodzielnie, czy związać się z większą firmą? Co z podatkami i wymaganym wyposażeniem?

Otwarcie warsztatu samochodowego – wymogi do spełnienia

Z oczywistych względów otwarcie warsztatu samochodowego wymaga od właściciela i pracowników gruntownej wiedzy mechanicznej. Warsztaty zajmują się najczęściej konserwacją aut, naprawami, wymianą i konserwacją części, wymianą opon i kół, a także przeglądami. Zakres prowadzonych działań jest tak duży, że wiele warsztatów stawia na specjalizację zawodową. Dlatego najczęściej udamy się do innego warsztatu, aby naprawić elektrykę w pojeździe, a naprawy blacharskie wykonamy u innego specjalisty. Co potrzeba, aby założyć warsztat samochodowy?

Otwieranie warsztatu samochodowego nie wymaga od właściciela posiadania specjalnych licencji, certyfikatów, czy uprawnień (wyjątkiem jest posiadanie urządzeń wymagających dozoru). Największą wartością w tym przypadku jest wiedza i profesjonalizm mechaników. Szczególnie w mniejszych miejscowościach liczy się renoma, która zapewni klientów i pomoże w utrzymaniu płynności finansowej. Własny warsztat samochodowy to też wyposażenie lokalu w niezbędny sprzęt, spełnienie wymogów fiskalnych, przestrzeganie zasad BHP i zarejestrowanie działalności. O wszystkich kwestiach opowiemy w dalszej części artykułu.

Jak otworzyć warsztat samochodowy? Rejestracja i wybór PKD

Jak założyć warsztat samochodowy krok po kroku? Oprócz znalezienia lokalu i zakupu sprzętu trzeba zająć się kwestiami formalnymi. Otwarcie warsztatu samochodowego wiąże się z założeniem działalności, wyborem formy opodatkowania i określeniem odpowiedniego kodu PKD. Jak się za to zabrać?

Aby legalnie stać się przedsiębiorcą, należy zarejestrować działalność gospodarczą. Najpopularniejsza forma, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza, wymaga od właściciela wniosku o rejestrację w CEIDG, którego akceptacja automatycznie przydzieli mu numer REGON i NIP. W przypadku założenia spółki handlowej trzeba będzie postarać się zarejestrowanie w KRS. 

Otwieranie warsztatu samochodowego – jaka działalność?

Właściciele warsztatów samochodowych najczęściej prowadzą je na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku prowadzenia warsztatu masz sporą dowolność. W zależności od specjalizacji i rozmachu możesz wybrać spółkę cywilną, jawną, a nawet spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednym wyjątkiem w tym przypadku jest spółka partnerska zarezerwowana dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Własny warsztat samochodowy – ustalenie PKD

Podczas rejestracji własnego warsztatu samochodowego w CEIDG, przedsiębiorca musi przypisać działalności odpowiedni kod PKD. Ten kod służy do klasyfikacji podmiotów gospodarczych i określa, czym dokładnie zajmuje się firma przedsiębiorcy. W przypadku warsztatu samochodowego podstawowym kodem PKD jest 45.20.Z. Jeżeli w danym warsztacie prowadzi się też sprzedaż części samochodowych, należy dodać do niego kod 45.32.Z. Co, jeśli przedmiotem napraw są nie tylko samochody, ale też jednoślady? Wtedy warto dopisać kolejny kod PKD 45.40.Z.

Otwarcie warsztatu samochodowego a podatki

Niestety nie da się odpowiedzieć na pytanie, jak otworzyć warsztat samochodowy, pomijając kwestię podatków. Rozliczanie się z fiskusem to przykry obowiązek nie tylko pracowników, ale też przedsiębiorców prowadzących własną działalność. Prawidłowy wybór opodatkowania jest szczególnie ważny. Jeżeli właściciel założył mały warsztat w przydomowym garażu, a większość zleceń wykonuje samodzielnie – powinien się zainteresować rozliczaniem na zasadach karty podatkowej lub ryczałtu. Większe firmy, czyli takie, które wynajmują lokal i zatrudniają pracowników, najczęściej rozliczają się na zasadach ogólnej skali podatkowej (17% i 32%) lub podatku liniowego (19%). 

Jakie warunki ma spełniać warsztat samochodowy? BHP to podstawa

Nie zapominajmy, że warsztat samochodowy to miejsce, w którym łatwo o wypadek. Pracujące maszyny, dużo niebezpiecznego sprzętu, opary i wydzieliny (np. smar lub olej) – przedsiębiorca musi zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób zatrudnionych. Jakie warunki ma spełniać warsztat samochodowy? Przede wszystkim musi spełniać wymagania BHP. W lokalu powinny znaleźć się posadzki antypoślizgowe, właściwe oświetlenie, elementy odzieży ochronnej i sprawna wentylacja. Warto wiedzieć, że bardziej zaawansowane warsztaty będą musiały ubiegać się o zezwolenie na używanie sprzętu. O jakie pozwolenie chodzi?

Podnośniki ciśnieniowe, żurawie, wciągniki, suwnice itp. to sprzęty, których eksploatacja wymaga pozwolenia UDT. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek w dowolnym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego i poczekać na wizytę inspektora, który wykona badanie urządzenia i określi sposób, w jaki będzie przebiegał dozór techniczny.

Jak założyć warsztat samochodowy? Czy warto się reklamować?

Jak otworzyć warsztat samochodowy, który nie będzie mógł narzekać na brak klientów? Oczywiście dobra reklama to podstawa. W tym przypadku można postawić na prowadzenie profilu w social media, strony internetowej i wykorzystanie możliwości, jakie daje postawienie banerów. Reklamowanie warsztatu samochodowego to jednak przede wszystkim renoma. Większość warsztatów w mniejszych miejscowościach (lecz nie tylko) pozyskuje klientów drogą polecenia. Dobry kontakt z jednym właścicielem naprawianego auta i pełen profesjonalizm, sprawią, że warsztat samochodowy zostanie polecony następnym osobom.

Otwarcie warsztatu samochodowego oznacza walkę o lojalnych i nowych klientów. Kierowcy uwielbiają sprawdzone warsztaty, które polecił im znajomy lub forum internetowe. Troska o swój samochód sprawia, że kierowcy nie zwracają aż tak wielkiej uwagi na projekt baneru reklamowego. W tym przypadku najważniejsza jest renoma zdobyta w okolicy. Nie sposób tego osiągnąć bez stale pogłębianej wiedzy i jak największej dbałości o wykonywane naprawy.

Jak prowadzić warsztat samochodowy? Czy trzeba mieć kasę fiskalną?

Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy, który planuje otwarcie warsztatu samochodowego, jest ewidencjonowanie sprzedaży osobom prywatnym na kasie fiskalnej. Od stycznia 2020 roku są do niej zobowiązani właściciele, którzy prowadzą działalność w sektorze motoryzacyjnym lub zajmują się sprzedażą paliw.

Szukasz pracy? Praca w Krakowie czeka, aż ją odkryjesz!

Własny warsztat samochodowy, czy współpraca z dużą siecią?

Otwieranie warsztatu samochodowego można przeprowadzić nieco inaczej. Coraz bardziej popularną formą prowadzenia takiej działalności, jest współpraca z większymi sieciami, które zapewniają szkolenia, oferują materiały po preferencyjnych stawkach i pomagają w zaprojektowaniu powierzchni roboczej. Tak duże firmy wspierają też w promowaniu warsztatu, wykorzystując swoją siłę reklamową i pokaźny budżet. Wszystkie te zalety mają swoją cenę. Wkroczenie do wielkiej sieci warsztatów wiąże się ze spełnieniem jej restrykcyjnych wymagań, co znacznie podnosi koszty otwarcia warsztatu samochodowego.

Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora