Reklama

Predyspozycje zawodowe – czy warto testować pracowników?

Każdy zawód wymaga od pracownika czegoś innego. Nie tylko doświadczenie określa przydatność na konkretnym stanowisku. Predyspozycje zawodowe świadczą o tym, czy nowa osoba odnajdzie się w zespole i czy obowiązki będą sprawiały jej przyjemność. Jak określić preferencje pracownika?

karteczki na tablicy korkowej

Czym są predyspozycje zawodowe?

Predyspozycje zawodowe to psychologiczne dopasowanie pracownika do wykonywanych obowiązków. Każdy człowiek, niezależnie od doświadczenia zawodowego, posiada własny arsenał cech osobowości, które mogą znacząco poprawić jego wyniki w pracy. 

Czy warto zwracać uwagę na profil psychologiczny kandydata na pracownika? Przeprowadzając rozmowę o pracę na stanowisko np. handlowca, trzeba poszukiwać osoby, której bliżej do ekstrawertyka. To jego przebojowość, współpraca z ludźmi, umiejętność komunikowania się i silny charakter będą stanowiły wartość dodaną do zespołu handlowego. Z kolei wybierając nowego członka w pionie księgowości, raczej zdecydujemy się na osobę skrupulatną, umiejącą się skupić i panującą nad chaosem w dokumentacji. 

Dlatego z całą pewnością można stwierdzić, że test na predyspozycje zawodowe to element, który warto wprowadzić w życie codzienne większości firm.

Predyspozycje zawodowe a szczęście pracownika

Nie można zapomnieć o satysfakcji z pracy osoby zatrudnionej. Nawet jeśli doświadczenie zawodowe odpowiada wymaganiom rekurtera, należy sobie zadać pytanie – czy warto zatrudnić kogoś, kto na tym stanowisku będzie się po prostu męczył. Nie od dziś wiadomo, że pracownik, który czuje się zadowolony z wykonywanej pracy, jest dużo bardziej efektywny. Przede wszystkim szczęście oznacza, że wstanie do pracy, nie stanowi tak dużego problemu, a chęć utrzymania posady, którą się lubi, nakłania do rozwoju umiejętności.

Silnie zmotywowany pracownik, którego napędza potrzeba samorealizacji to skarb i ktoś, w kogo warto inwestować czas i pieniądze.

Piramida Maslowa – jak wykorzystać ją w firmie?

Satysfakcja z pracy. Czy pieniądze są najważniejsze?

Test predyspozycji zawodowych

Nie należy wymagać, aby każda osoba zajmująca się rekrutacją była wybitnym specjalistą w dziedzinie psychologii. Na szczęście sprawdzenie predyspozycji zawodowych ułatwiają testy, które można znaleźć w internecie.

Ojcem wszystkich testów preferencji zawodowych jest John Lewis Holland, który określił predyspozycje zawodowe, jako zbiór wrodzonych cech osobowości, które ewoluują i kształtują się w ciągu życia człowieka. Amerykański psycholog dokonał podziału na 6 podstawowych typów:

  • realistyczny
  • badawczy
  • artystyczny
  • społeczny
  • przedsiębiorczy
  • konwencjonalny

Dzięki określeniu typu konkretnej osoby można dopasować jej preferencje do zawodu, stanowiska, zadań w zespole, czy ewentualnych awansów. Jak odpowiednio wykorzystać taki test?

Przede wszystkim warto pamiętać, że to tylko test. Oczywiście stanowi dużą pomoc w określeniu umiejętności miękkich osoby, której nie mieliśmy okazji poznać zbyt dobrze. Jednak nie powinien całkowicie decydować o procesie rekrutacji. To może być dobry dodatek w sytuacji, w której mamy przed sobą dwa podobne CV i tylko jedno miejsce do obsadzenia. 

Cechy charakteru w CV a rozmowa o pracę

Jeżeli osoba rekrutująca poszukuje np. doradcy klienta – warto zwrócić się ku typom przedsiębiorczym i społecznym. Analityk? To raczej osoba realistyczna, przedsiębiorcza i badawcza. 

Najważniejsze to nie dać się zwariować, bo przecież jakby nie było – najlepszy grafik to taki, który potrafi rysować.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)