Aktywność flipperów w Polsce wzrasta. Czym jest flipping mieszkań?

House flipping w Polsce to jeden ze sposobów na zarobienie dużych pieniędzy. Według raportu „Zjawisko flippingu na polskim rynku mieszkaniowym” takie działania stają się w Polsce coraz popularniejsze. Poznaj wyniki raportu i dowiedz się, ile zarabia się na house flippingu w Polsce.

flipping mieszkań - klucze do nieruchomości

Od 2017 zjawisko flippingu na polskim rynku nieruchomości nabrało większego tempa. Autorzy raportu: dr Adam Czerniak z SGH, Hanna Milewska-Wilk z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, a także Tomasz Bojęć, wiceprezes Fundacji Rynku Najmu, dowiedli, że na niektórych rynkach transakcje flippingowe stanowią już ponad 10% ogółu.

Czytaj także: podatek od nieruchomości

Co to flipping nieruchomości?

House flipping polega na wykupie mieszkań po jak najniższej cenie rynkowej. Osoby działające w branży, tzw. flipperzy, są otwarte szczególnie na kupno tanich mieszkań do remontu. Odświeżenie takich nieruchomości znacząco podwyższa ich wartość. Odnawiają mieszkania po możliwie niskich kosztach, a następnie sprzedają z dużym zyskiem.

House flipping w Polsce rośnie, a flipperów przybywa

Zjawisko flippingu w Polsce obserwuje się już od kilkunastu lat, choć początkowo nie wzbudzało większego zainteresowania. Dopiero od 2017 roku coraz więcej osób zaczęło działać w branży flippingu mieszkań. Raport „Zjawisko flippingu na polskim rynku mieszkaniowym” wykazał, że udział transakcji flippingowych na polskim rynku nieruchomości to już ok. 6%. W 2019 roku transakcji było jeszcze więcej. Pandemia pokrzyżowała jednak plany flipperów, wprowadzając w branży stagnację trwającą do drugiej połowy 2020 roku.

Jak przebiega house flipping w Polsce? 

Flipper jest osobą fizyczną lub prawną, która poszukuje nieruchomości, ocenia ich predyspozycje do sprzedaży z zyskiem i podejmuje działania zwiększające wartość lokalu. Autorzy raportu dzielą flipping na trzy kategorie, które określają działania zarobkowe względem nieruchomości:

  • remont i przebudowa lokalu, 
  • poprawa atrakcyjności wizualnej lokalu, 
  • uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości. 

Flipping nieruchomości – techniki flipperów

Flipperzy, poszukując dochodowych inwestycji, wykorzystują specjalne techniki marketingowe i socjotechniczne. Pozyskują nieruchomości głównie od starszych ludzi, którzy zwykle nie znają się na rynku i nie mają pojęcia o wartości swoich mieszkań. Okazji szukają także wśród osób w trudnej sytuacji finansowej i w trakcie podziału majątku, np. rozwodników. Najważniejszy jest czas – aby flipping mieszkań przyniósł jak największe zyski, działania skoncentrowane na jednej nieruchomości powinny być nie dłuższe niż 18 tygodni. Tylko szybka sprzedaż gwarantuje możliwość dokonania kolejnej transakcji.


Na GoWork.pl znajdziesz oferty pracy z całej Polski. Jeśli interesują Cię ogłoszenia z Radomia, odwiedź zakładkę praca Radom


Jak wygląda flipping w Polsce na tle innych państw?

Wydaje się, że w Polsce flipping mieszkań jest wyjątkowo korzystną formą zarobku. Autorzy tłumaczą to zjawisko stanem prawnym polskich nieruchomości. Flipperzy to łowcy okazji. Niekiedy kupują mieszkania na licytacjach komorniczych, regulują ich stan prawny i sprzedają z zyskiem. W korzystnej transakcji pomagają im kwestie reprywatyzacyjne, ciągnące się sprawy spadkowe, niechciani lokatorzy czy zadłużenia lokali.

House flipping w Polsce: w których miastach jest najpopularniejszy?

Spośród poddanych analizie miast najbardziej wyróżniły się Katowice i Bydgoszcz z udziałem transakcji flippowych wynoszących kolejno 14,5% i 11,2% ogółu w 2020 roku. Za powód tak wysokiego wyniku uznaje się dominację rynku wtórnego we wskazanych miastach – to właśnie na nim działają flipperzy.

Ile zarabia się na house flippingu w Polsce?

W raporcie wyszczególniono czas, jaki dzieli kupno i sprzedaż mieszkania. Zwykle jest to od 20 do 25 tygodni. Tzw. krótki flip (12-tygodniowy) stanowi co czwartą transakcję flipperów. Ten typ sprzedaży z największym udziałem (30-40%) obserwuje się m.in. w Katowicach i Bydgoszczy. Jak widać, rynki nieruchomości w tych miastach mają dla flipperów największy potencjał zarobkowy. To, ile można zarobić na house flippingu w Polsce, jest uzależnione od rodzaju inwestycji i jej potencjału. Według autorów analizy flipper na jednej transakcji może zarobić od 15% do 20%. Oczywiście, zdarzają się też większe zyski, sięgające nawet połowy ceny zakupu. Istotny jest stopień zużycia mieszkania. Koszt remontu nieruchomości to zwykle 20-25% ceny lokalu.

Skutki flippingu mieszkań

Niestety, działania flipperów mają negatywne skutki dla rynku. Autorzy raportu podkreślają, że flipping nieruchomości zaburza równowagę rynku i prowadzi do wzrostu cen mieszkań. Dla porównania przywołują sytuację z początku XXI wieku w USA, gdzie flipperzy w latach 2003-2005 doprowadzili do powstania bańki cenowej na rynku mieszkań.

Flipping nieruchomości a wzrost cen mieszkań

Autorzy twierdzą, że bezpieczny udział transakcji flipperskich, który nie narusza stabilności rynku, to 2-4%. Miasta takie jak Katowice czy Bydgoszcz są zatem wysoce zagrożone. Sprzedaż mieszkań przez flipperów po zawyżonych cenach rynkowych zwiększa oczekiwania finansowe reszty handlarzy nieruchomościami. W ten sposób sztucznie pompuje się bańkę cen mieszkań. Największy wzrost cen zaobserwowano właśnie w latach 2017-2020, gdy flipperzy poszerzyli swoją działalność.

W raporcie wzięto pod uwagę takie miasta, jak Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Warszawa i Wrocław.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Chcesz sprawdzić, ile zarabiasz brutto i „na rękę”?
Pomożemy Ci w tym!

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora