Dodatek mieszkaniowy to świadczenie pieniężne, które możesz otrzymać od swojej gminy lub miasta. Aby dostać pieniądze na wydatki mieszkaniowe, musisz spełniać konkretne wymagania i złożyć wniosek. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Kto go dostanie? Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego?
Mogłoby się wydawać, że zakup własnego mieszkania uwolni Cię od wszelkich opłat, które ponosisz, wynajmując je od kogoś innego. Niestety, nawet własne cztery ściany, które są częścią wspólnoty mieszkaniowej, generują niemałe koszty.
Dodatek mieszkaniowy jest specjalnym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla osób zarabiających najmniej. Jeśli spełniasz warunki określone w ustawie regulującej działanie dodatku mieszkaniowego, możesz zgłosić się do urzędu miasta i wnioskować o dopłatę do prowadzenia mieszkania. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy i jak go obliczyć?
Koszty utrzymania domu są zbyt wysokie? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!
Spis treści
Dodatek mieszkaniowy – co to jest?
Dodatek mieszkaniowy jest specjalnym dofinansowaniem wydatków mieszkaniowych, ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego. Gmina wypłaci dodatek wszystkim osobom, które spełniają wymagania, jakie narzuca Ustawa o dodatkach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 1 ustawa reguluje zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatków mieszkaniowych oraz właściwość organów w tych sprawach. Dodatek przysługuje w przypadku posiadania tytułu prawnego do lokalu, np. właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych.
Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
O tym, kto może starać się o dodatek mieszkaniowy, mówi nam art. 2 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych. Zgodnie z przepisami prawa dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkujących w tych lokalach;
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
Podsumowując, o dodatek mieszkaniowy może się starać osoba, która:
- Posiada tytuł prawny do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Nie oznacza to jednak, że trzeba być właścicielem mieszkania czy domu. Tytuł prawny do mieszkania nadaje również m.in. umowa najmu, prawo własności, umowa podnajmu czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Dodatek mieszkaniowy przysługuje także osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, które oczekują na najem socjalny lokalu czy lokal zamienny.
- Nie przekracza ściśle ustalonego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego.
- Stara się o dodatek mieszkaniowy na zajmowany lokal mieszkalny o metrażu przewidzianym w ustawie.
Komu nie przysługuje dodatek mieszkaniowy?
Na mocy art. 3 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, świadczenie nie przysługuje osobom przemywającym w:
1) domu pomocy społecznej,
2) młodzieżowym ośrodku wychowawczym,
3) schronisku dla nieletnich,
4) zakładzie poprawczym,
5) zakładzie karnym,
6) szkole, w tym w szkole wojskowej
– jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
Jak obliczyć dochód do dodatku mieszkaniowego?
Pierwszym z wymagań, jakie należy spełnić, aby móc ubiegać się o świadczenie, jest kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego. Osoba ubiegająca się o dotację na mieszkanie musi wykazać, że na trzy miesiące przed złożeniem wniosku o dodatek mieszkaniowy, dochód na członka jednoosobowego gospodarstwa domowego nie przekraczał w gospodarstwie jednoosobowym 40%, a w gospodarstwie wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia w dniu złożenia wniosku o przyznanie dodatku.
- w 2023 roku 40% przeciętnego wynagrodzenia to 1903,85 złotych;
- w 2023 roku 30% przeciętnego wynagrodzenia to 2538,46 złotych.
Warto także wyjaśnić, czym jest gospodarstwo domowe. Definicję ujęto w art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku:
Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby. Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach, o których mowa w art. 2 ust. 3.
Oprócz kryterium zarobkowego istnieje jeszcze wymóg posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego i nieprzekraczanie metrażu określonego w ustawie.
Dodatek mieszkaniowy: dochód brutto czy netto?
Dochód gospodarstwa domowego, jaki jest brany pod uwagę w wyznaczeniu prawa do dodatku, jest ujęty w kwocie brutto. Co wlicza się do dodatku mieszkaniowego? Należy do siebie dodać wszystkie dochody brutto, pomniejszając je o koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenia społeczne, jakie zostały wypłacone w ciągu ostatnich 3 miesięcy przed złożeniem wniosku. W razie przekroczenia dochodu dodatek zostaje obniżony o kwotę przekroczenia.
Art. 8 ustawy:
Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego w art. 3 ust. 1, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.
Dodatek mieszkaniowy: jakie dokumenty należy przygotować?
Warto wiedzieć, że aby otrzymać pieniądze na domowe wydatki, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Jak złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy? Przede wszystkim trzeba przygotować szereg potwierdzeń i zaświadczeń, a także wydrukować i wypełnić wniosek udostępniony na stronie internetowej Twojej gminy. Oto wszystkie zaświadczenia, jakie należy przygotować:
- deklaracja o wysokości dochodu w Twoim gospodarstwie domowym w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia wniosku;
- wykaz dochodów brutto wszystkich członków gospodarstwa domowego;
- aneks czynszowy, pokazujący wydatki na mieszkanie w ostatnim miesiącu;
- zaświadczenie potwierdzające metraż mieszkania zatwierdzone przez Wydział Architektury lub kopię umowy nabycia lokalu;
- dokument, w którym zarządca budynku potwierdza faktyczne położenie Twojego mieszkania w budynku;
Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie oświadczenia wnioskodawcy lub zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Następnie musisz udać się do urzędu gminy lub miasta odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Całe postępowanie nie powinno trwać dłużej niż 30 dni od daty złożenia wniosku. Jeśli organa odrzucą Twój wniosek o przyzanie dodatku mieszkaniowego, możesz odwołać się od takiej decyzji administracyjnej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Możesz szukać tam pomocy również w przypadku opieszałości organów, czyli niewydania decyzji w ciągu 30 dni od złożenia wniosku o dodatek mieszkaniowy.
Jak wypełnić wniosek o dodatek mieszkaniowy?
We wniosku o dodatek mieszkaniowy należy wpisać takie dane, jak:
- imię, nazwisko, adres wnioskodawcy,
- rodzaj i dane mieszkania,
- metraż lokalu,
- podpis zarządcy domu,
- informacje na temat zarządcy budynku,
- dochody rodziny,
- podpis wnioskodawcy.
Wniosek o dodatek mieszkaniowy: wzór
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii sporządziło na potrzeby gmin wzory wniosków o dodatek mieszkaniowy, jak i zaświadczenia o dochodach gospodarstwa domowego do dodatku mieszkaniowego. Gminy mogą także udostępnić interesantom własne wnioski, gdyż nie jest obowiązkowe wykorzystanie formularzy przygotowanych przez Ministerstwo.
Osoby wnioskujące o świadczenie mają zatem nieco ułatwioną sprawę — mogą skorzystać z gotowych wzorów wymaganych dokumentu i nie muszę konstruować ich samodzielnie. Wniosek powinien zawierać informacje ujęte w art. 7 ust. 1d ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Planujesz ubiegać się o dodatek? Pobierz: wzór wniosku o dodatek mieszkaniowy sporządzony przez Ministerstwo.
Jeśli chcesz udokumentować swoje dochody, pobierz zaświadczenie o dochodach do dodatku mieszkaniowego (wzór), które także zostało przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Przykład obliczenia
Obliczenie wysokości dodatku mieszkaniowego wydaje się nieco skomplikowane. Dlatego najlepiej będzie, jeśli przedstawimy go na przykładzie 3-osobowej rodziny:
Pani Joanna posiada lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 56 metrów kwadratowych i mieszka w nim wraz z dwiema córkami. Maksymalna wielkość zajmowanego lokalu mieszkalnego zamieszkiwanego przez trzy osoby, która upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, wynosi 58,5 metra kwadratowego. Czyli mieszkanie pani Joanny nie jest zbyt duże, żeby ubiegać się o dodatek. Aby dowiedzieć się, ile wynosi dodatek mieszkaniowy, musimy obliczyć wydatek na normatywną powierzchnię lokalu.
Jak obliczyć dodatek mieszkaniowy? Instrukcja krok po kroku
Dla 3-osobowego gospodarstwa domowego powierzchnia normatywna, służąca do obliczania wysokości dodatku wynosi 45 metrów kwadratowych. Przyjmijmy, że miesięczny wydatek na opłaty w mieszkaniu pani Joanny to 1200 złotych.
- wydatki na prowadzenie mieszkania dzielimy przez jego metraż: 1200 / 56 = 21,42 zł za metr kwadratowy;
- wydatek na użytkowanie jednego metra kwadratowego lokalu to 21,42 zł
- następnie musimy pomnożyć wydatek przez powierzchnię normatywną, czyli 21,42 zł x 45 m2 = 963,9 zł
- wydatek na powierzchnię normatywną wynosi 963,9 złotych miesięcznie
Od zarobków w całym gospodarstwie domowym odejmuje się od 10% do 15% w zależności od wysokości kwoty i liczby osób zamieszkujących gospodarstwo. Za pomocą kalkulatora wynagrodzeń pani Joanna wyliczyła, że zarabia 3000 złotych brutto miesięcznie. Od tej kwoty odejmuje się 12%, co daje 360 złotych. Następnie powstałą kwotę odejmuje się od wydatku na powierzchnię normatywną:
- 963,9 zł – 360 zł = 603,9 zł
To znaczy, że wysokość dodatku mieszkaniowego przysługującego pani Joannie to 603 zł i 90 gr miesięcznie. Warto dodać, że dochód na członka gospodarstwa domowego w tym przypadku to 1000 zł brutto, czyli warunek nieprzekraczania dochodu na jedną osobę także został spełniony.
Dodatek mieszkaniowy – metraż
Przyznanie dodatku mieszkaniowego jest uzależnione także od wielkości lokalu. Metraż mieszkania nie może przekroczyć 30% powierzchni normatywnej lub 50% w przypadku gdy powierzchnia pokoi i kuchni nie przekracza 60%. Dopuszczalny metraż mieszkania uzależniony jest od liczby członków rodziny w gospodarstwie domowym.
Osoby w gospodarstwie domowym | Powierzchnia normatywna | Powierzchnia normatywna powiększona o 30% | Powierzchnia normatywna powiększona o 50% |
---|---|---|---|
1 | 35 m2 | 45,5 m2 | 52,5 m2 |
2 | 40 m2 | 52,0 m2 | 60,0 m2 |
3 | 45 m2 | 58,5 m2 | 67,5 m2 |
4 | 55 m2 | 71,5 m2 | 82,5 m2 |
5 | 65 m2 | 84,5 m2 | 97,5 m2 |
6 | 70 m2 | 91,0 m2 | 105,0 m2 |
Dodatek mieszkaniowy a wywiad środowiskowy – kontrola
Warto także wiedzieć, że w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, może zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy. Ma on na celu sprawdzenie, czy wnioskodawca rzeczywiście potrzebuje wsparcia, a wniosek i dokumenty, jakie złożył mają pokrycie w stanie faktycznym, czyli, mówiąc w prost, czy osoba nie dopuściła się kłamstwa w celu zyskania dodatku mieszkaniowego.
Podczas wywiadu środowiskowego sprawdza się m.in. to, czy gospodarstwo domowe rzeczywiście zamieszkuje wskazana liczba osób i czy stan majątkowy jest dokładnie taki, jak wskazał to wnioskodawca. Nie trzeba zgadzać się na wywiad środowiskowy, ale taka odmowa najprawdopodobniej poskutkuje nieprzyznaniem dodatku mieszkaniowego. Jeśli czeka nas wywiad środowiskowy warto mieć w głowie obraz wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia kontroli i nie wpuszczać do mieszkania obcych osób, które nie potwierdzą odpowiednio swojej tożsamości.
Nieopłacanie należności za lokal mieszkalny na czas – co z dodatkiem?
Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy. Czas ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy wniosek. Świadczenia trafiają do osoby uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, np. zarządcy budynku, do 10. dnia miesiąca.
Wypłacanie dodatku mieszkaniowego może zostać wstrzymane, jeśli okaże się, że osoba, która o niego zawnioskowała nie opłaca na bieżąco swoich zobowiązań finansowych na cele mieszkalne. Mamy 3 miesiące na uregulowanie długów. Jeśli wyrobimy się w tym terminie świadczenie zostanie wypłacone także za miesiące, w których zostało wstrzymane. Jeśli nie – decyzja o przyznaniu nam dodatku mieszkaniowego wygaśnie.
Witam a ile wynosi dodatek mieszkaniowy mieszkanie 49m2 dla 3-osobowego gospodarstwa domowego zarobki 3083.97 zl miesiecznie bo mops wyliczył mi 230zl czy to nie jest za malo proszę o odp
Krzysztofie,
niestety nie wskazałeś, jakie kwoty ponosisz w związku z użytkowaniem lokalu, a jest to dana niezbędna dla wyliczenia wysokości dodatku. Nie jest jasne również, czy wskazana kwota zarobków to wysokość netto czy brutto.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Witam serdecznie z mężem pobieramy świadczenia na dzieci około 5000 zł mąż pracuje dorywczo świadczenia pielęgnacyjne mieszkania wynajmujemy 70 m 2 na 5 osób opłaty 1550 zł miesięcznie możemy starać się o dodatek mieszkaniowy
Anko,
jak zostało wskazane w artykule, aby móc ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, należy spełnić następujące warunki:
– posiadać tytuł prawny do mieszkania (np. umowa najmu),
– dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza określonego progu,
– lokal spełnia określone wymagania metrażowe.
Pierwszy warunek zostaje przez Was spełniony.
Drugi warunek należy określić sumując wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu (ze stosunku pracy i innych umów), bez świadczeń (nie podlegają opodatkowaniu, więc nie są traktowane jako dochód), zaś sumę tę podzielić przez liczbę osób w gospodarstwie domowym. Aby móc ubiegać się o dodatek, nie powinien on być wyższy niż 1 698,76 złotych (30% przeciętnego wynagrodzenia).
Trzeci warunek również zostaje przez Was spełniony, albowiem metraż nie przekracza progu 84,5 m2 określonego dla Waszego gospodarstwa domowego.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Witam , chciałabym się dowiedzieć czy będzie przysługiwał dodatek do czynszu . Odstępne 1100 czynsz 700 zł, prąd 120 , gaz 130 . 2050 zł razem . Metraż 53 m2 , rodzina 3 os , narzeczony pracuje na działalności gospodarczej ,jak obliczyc zatem jaki dochód? Dziękuję za odpowiedź
Wynajmuję mieszkanie, koszt najmu wraz z opłatami wynosi 1550zł, ja zarabiam 2100, z czego jeszcze na dojazd do pracy wydaję 220zł. Nie mam możliwości wynajęcia czegoś tańszego ponieważ oferty najmu są jeszcze wyższe. Co mam zrobić żeby dostać dodatek do mieszkania?
Marcelino,
czy wynajmujesz mieszkanie sama? Jeśli tak, to Twój średni miesięczny dochód z ostatnich trzech miesięcy nie może przekroczyć 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które obecnie wynosi 5662,53 zł brutto. Średni miesięczny dochód zatem nie powinien przekraczać w Twoim przypadku 2 265,012 zł netto. Jeżeli spełniasz ten podstawowy warunek, możesz starać się o przyznanie dodatku.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Witam mąż zarabia 3490zl brutto wydatki mamy na mieszkanie:, odstępne 1100zl ,prąd za dwa miesiące 150zl gaz 90zl woda 80zl.smieci 60zl ogrzewanie centralne wychodzi nam miesięcznie 400zl w sezonie zimowym mieszkanie ma 40m² jestesmy trzy osobowa rodziną czy mógłby Pan wyliczyć dodatek mieszkaniowy? Dziękuję.
Mieszkam sama, mam mieszkanie własnościowe, koszty utrzymania to 820zł. metraż to 46,86m2 , dochód miesięczny to 1500zł netto. jaka kwot dodatku mi przysługuje?
przekroczony metraż dla 1 os.
a to nie jest tak, ze powierzchnia powiekszona moze byc do 52,5m dla jednej osoby?
Agato,
możesz ubiegać się o dodatek mieszkaniowy tylko wtedy, jeśli udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej Twojego lokalu nie przekracza 60%, albowiem wskazany przez Ciebie metraż przekracza progi określone dla powierzchni normatywnej dla jednej osoby (45 m2).
Jeśli tak jest, to wysokość dodatku obliczymy następująco:
1. Kwota wydatków na mieszkanie podzielona przez jego metraż: 820 zł : 46,86 m2 = 17,50 zł.
2. Wynik pomnożony przez powierzchnię normatywną mieszkania dla 1 osoby (35 m2): 612,50 zł.
3. Od wyniku odejmujemy 15% całkowitego dochodu gospodarstwa domowego (1500 zł): 1500 zł – 225 zł = 1275 zł.
Według powyższych obliczeń, kwota dodatku to 1275 zł.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
a ja mam wrażenie, że to jest źle obliczone. Nie mam pewnosci ale mi wyszło 387,50 kwota dodatku
Witam proszę o sprawdzenie decyzji która mi przyznano na początku miesiąca. Wydaje mi się ze dodatek powinien być większy. Pięcio osobowa rodzina zamieszkujemy (wynajmujemy)mieszkanie o powierzchni 56,6 m2 dochód całego gospodarstwa domowego wynosi 19 109,65 co w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa wynosi 1273,98. Wysokość czynszu odliczając kwotę dla właściciela mieszkania wynosi 652,81 w skład wchodzi 1) zaliczka na koszty zarządu nieruchomoscia wspólną w kwocie 249.21 2) zaliczka na opłaty pośrednie centralne ogrzewanie 28.30 domofon 2.00 zł odprowadzenie ścieków- licznik 109,20 Punkt świetlny 1.10 zloraz zimna woda -licznik 98 zł ogółem 238.60 oraz opłata za smieci segregowane 165.00 zł. Dodatkowo płatny gaz prognozowany na kwotę około 60 zl ostatni rachunek za prąd wyniósł 252.95 zł oraz utrzymaniei w obecnej chwili opłata przesyłową za ogrzewanie (utrzymanie lacza) MEC kwota 48.85zl. W decyzji przyznano mi dodatek w kwocie 78,61 kwota dodatku 71.43 wraz z ryczaltem 6.83zl Proszę o pomoc i wiadomość czy wszystko jest ok . DZIĘKUJĘ Z GÓRY
Gusiu,
nie jest dla mnie do końca jasne, ile konkretnie wynosi suma wydatków na mieszkanie.
Dla przypomnienia, kwotą dodatku jest różnica wydatków przypadających na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy w wysokości 10% dochodów gospodarstwa domowego (art. 6 ustawy o dodatku mieszkaniowym).
Wyliczenia wyglądałyby więc w Twojej sytuacji następująco:
1. Kwota wydatków na mieszkanie podzielona przez jego metraż (56,60 m2).
2. Wynik pomnożony przez powierzchnię normatywną mieszkania dla 5 osób (65 m2).
3. Od wyniku odejmujemy 10% całkowitego dochodu gospodarstwa domowego (1910,97 zł).
Otrzymany wynik jest kwotą dodatku mieszkaniowego.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Dzień dobry. Czy moge ubiegać się o dodatek mieszkaniowy mając 300zl miesiecznie alimentów ,zarobki 1745 netto .emerytura mamy 1338.44 Czynsz mieszkania wynosi 1500plus ,mieszkanie ma 51.30m2. jak to obliczyć czy nie przekracza. Na 3 osoby?!!
dobrze masz obliczony dodatek bo policzyli jeszcze kwote ktora placisz wlascicielowi nap do wlasciciela kwota x plus wydatki ktore opisalas sumoj i odejmi od kwoty 1910,97 pozdrawiam
Dzień dobry, w jakiej kwocie przysługuje mi dodatek mieszkaniowy: koszty najmu lokalu 1630zł metraż 34,70m 2 – 1 osoba samotna z dochodem netto renty 913zł – będę wdzięczna również za informację czy moje stypendium socjalne, naukowe i dla osób niepełnosprawnych wliczają się do dochodu i czy musze przedłożyć dokumenty z decyzjami stypendialnymi?
Anno,
obliczając zgodnie ze wskazaniami w artykule:
1. Kwota wydatków na mieszkanie podzielona przez jego metraż: 1610 zł : 34,70 m2 = 46,39 zł
2. Wynik pomnożony przez powierzchnię normatywną mieszkania dla 1 osoby 46,39 zł * 35 m2 = 1623,65 zł
3. Od wyniku odejmujemy 15% całkowitego dochodu gospodarstwa domowego: 1623,65 zł – 136,95 zł = 1486,70 zł
Kwota dodatku według powyższych obliczeń to 1486,70 zł.
Stypendiów nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu dochodu, bo nie podlegają opodatkowaniu.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Wysokość dodatku nie może przekroczyć 70% wydatków na mieszkanie.
Witam. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy jesli Koszt najmu :1716zl 4osoby 58.95m2 dochod na jedną osobe 930zl?
Dzień dobry wynajmuje mieszkanie odstępne płacę 400 zł a czynsz do 200 zł ja oprócz mnie trójka dzieci mam 1/3 udziału rolnego i leśnego gospodarstwa rolnego powierznia fizyczna wszystkich grotów : 9 8172ha
Powierzchnia fizyczna grotów rolnych :9,1673 ha
Powierzchnia użytków rolnych :9,1673 ha
Powierzchnia przeliczeniową użyków rolnych: 5,2891 ha
Z powyżej powierzni w dzierżawę przekazano grupy o powierzchni 6,9588 ha ogółem w tym 3,3998 ha przeliczeniowe
Jestem zarestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotnych utrzymuje z zasiłku rodzinnego -409 zł fundusz alimentów 1000 zł i 500 plus proszę powiedzieć czy mogę składać o dodatek mieszkaniowy i mi należy czy nie składać a jeszcze moja żona mieszka ona odzielnie i dzieci ma dwójkie w mieszkaniu kawerlce i ja też kawalerce
Zbyszku,
jak zostało wskazane w artykule, aby móc ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, należy spełnić następujące warunki:
– posiadać tytuł prawny do mieszkania (np. umowa najmu),
– dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza określonego progu,
– lokal spełnia określone wymagania metrażowe.
Rozumiem, że chciałbyś ubiegać się o dodatek na mieszkanie kawalerkę, w którym obecnie mieszkasz. Jeśli sam prowadzisz gospodarstwo domowe, to Twój dochód nie może przekroczyć 2 265,01 złotych netto, zaś metraż mieszkania co do zasady nie powinien przekroczyć 45,5 m2.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Mieszkanie 43,73 m kw . Gospodarstwo jednosobowe . czynsz i oplaty to kwota 400 PLN. Dochód emerytura 1405 PLN.
Jaki dodatek mieszkaniowy przysługuje
Anno,
obliczając zgodnie ze wskazaniami w artykule:
1. Kwota wydatków na mieszkanie podzielona przez jego metraż: 400 zł : 43,73 m2 = 9,15 zł
2. Wynik pomnożony przez powierzchnię normatywną mieszkania dla 1 osoby: 9,15 zł * 35 m2 = 320,25 zł
3. Od wyniku odejmujemy 15% całkowitego dochodu gospodarstwa domowego: 320,25 zł – 210,75 zł = 109,50 zł
Kwota dodatku według powyższych obliczeń to 109,50 zł.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Witam,
mieszkanie 45,5m2, czynsz 665zł, 1 osoba, dochód 2363zł netto. Jaki dodatek mi przysługuje?
Pozdrawiam
Anno,
obliczając zgodnie ze wskazaniami w artykule:
1. Kwota wydatków na mieszkanie podzielona przez jego metraż: 665 zł : 45,50 m2 = 14,62 zł
2. Wynik pomnożony przez powierzchnię normatywną mieszkania dla 1 osoby: 14,62 zł * 35 m2 = 511,70 zł
3. Od wyniku odejmujemy 15% całkowitego dochodu gospodarstwa domowego: 511,70 zł – 354,45 zł = 157,25 zł
Kwota dodatku według powyższych obliczeń to 157,25 zł.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Witam,
mieszkanie 51m czynsz 1750+ 427 3 osoby, dochód mój i męża 5640 netto. Jaki dodatek mi przysługuje?
Pozdrawiam
Dzień dobry. Czy moge ubiegać się o dodatek mieszkaniowy mając 1000zl alimentow ( czy alimenty wliczane są do dochodu?) ,zarobki 2360 netto . Czynsz mieszkania wynosi 1200 plus prad 150 ,mieszkanie ma 47m2 mieszkam z niepelnoltnim synem.
Joanno,
tak, alimenty są wliczane do dochodu. Przyjmując, że wysokość alimentów 1000 zł jest już po odliczeniu podatku, to Twój dochód wynosi 3360 zł, a zatem niestety przekraczasz próg dochodowy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Nie rozumiem, skoro 3360/2 = 1680 zł na osobę, a dochód na osobę nie może przekraczać 1698 zł
Z postu p.Joanny wynika,że alimenty są na niepełnoletniego syna. W tym wypadku alimenty nie wchodzą do dochodu i nie są opodatkowane.
Witam będę wdzieczna za pomoc czy mam szanse na dodatek mieszkaniowy jeśli tak to w jakiej kwocie wynajmuje mieszkanie ale bezczynszowe czyli koszty odstępnego wraz z opłatami to 2150 moje dochody netto to 3427,4 mieszakanie 38 m2 dwie osoby ja z córka a dwóch synów będą u mnie kilka dni w tyg bo opieka naprzemienna
Ili,
jak zostało wskazane w artykule, aby móc ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, należy spełnić następujące warunki:
– posiadać tytuł prawny do mieszkania (np. umowa najmu),
– dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza określonego progu,
– lokal spełnia określone wymagania metrażowe.
Przede wszystkim, w Twojej sytuacji powstaje trudność w ustaleniu, czy należy w takim przypadku zaliczać synów do Twojego gospodarstwa domowego, albowiem nie zostało to wprost wyjaśnione w przepisach.
Zgodnie z art. 4 ustawy o dodatku mieszkaniowym, przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.
Można zatem wnioskować, że jeżeli synowie nie mają ustalonego miejsca zamieszkania przy Tobie, to nie należy ich wliczać do Twojego gospodarstwa domowego. W takim razie niestety przekraczasz próg dochodowy, albowiem dochód na jednego członka rodziny w Twoim gospodarstwie domowym wynosi 1713,70 zł (limit to 1 698,76 złotych). Jeśli jednak wliczalibyśmy Twoich synów do gospodarstwa domowego, to dochód wynosiłby 856,85 zł, a zatem mieściłabyś się w limicie.
Metraż mieszkania mieści się w limicie zarówno w przypadku gdyby do gospodarstwa domowego zaliczać Twoich synów, jak i nie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Dzień dobry. Według tych obliczeń, to mój dodatek mieszkaniowy ma wynosić około 1000 zł, a dostałam decyzję na 695 zł, Dlaczego? Dochód mojej rodziny ( 5 osób: ja, mąż i troje dzieci) wynosi miesięcznie 3350 zł zgodnie z zaświadczeniem z zakładu pracy. Czynsz za wynajem, oraz woda, śmieci to 1470 zł (prąd, według tego, co mówią w centrum świadczeń, nie wlicza się). Lokal wynajmowany przez moją rodzinę to 72 m. Zgodnie z przepisami na 5 osobową rodzinę przysługuje 65 m. Czyli 1470:72=20,41, dalej mnożymy to na 65= 1327, trzeba od tego odjąć 10% od wynagrodzenia, czyli 335 i wychodzi 992 zł dodatku mieszkaniowego, to dlaczego mamy o 300 zł mniej?
a czy w przypadku czynszu nie ma gmina limitu za 1 m2 w stawek mieszkań komunalnych ?
Dobry wieczór, czy przysługuje mi dodatek mieszkaniowy? Zarobki 2900 netto, mieszkanie 56 m2, rodzina 4 osobowa . Będę wdzięczna za odpowiedź
dzień dobry, w jakiej wysokości przysługuje mi dodatek mieszkaniowy? mam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu o powierzchni 39 metrów, mój dochód netto to 1540 zł (emerytura), mieszkam sama w wydatki ponoszę o wysokości 600 zł (400 zł czynsz, 100 zł prąd, 100 telewizja + internet, 50 zł gaz). proszę o pomoc
Witam, wynajmuje mieszkanie , do grudnia były wpisane 2 osoby do czynszu , teraz od stycznia chciałabym statrac sie o dodatek mieszkaniowy zaznaczając 3 osoby , metraż 55,30 , w rozliczeniach czynszowych za okres poprzedzający widnieja 2 osoby , czy mogę sie starac teraz , czy w lutym , kiedy zostanie dopisana kolejna osoba .
Jeżeli mieszkam sama a metraż jest przekroczony 1m mam 46.5m i 2154 netto emerytury czy mogę dostać dodatek mieszkaniowy?
Czy można się ubiegać o dodatek mieszkaniowy jeśli mieszkanie jest zadłużone? Z dodatkiem mieszkaniowym było by łatwiej spłacać.
Dzień dobry czy należy nam.sie dodatek mieszkaniowy jest nas 5 osób wynajmujemy mieszkanie 69m2 nasz dochód to tylko 500 plus I rodzinne mąż choruje placimy czynsz 1500 zł plus 145 zł za.smieci za wodę 180 zł za.swiatlo ok 370 zł
Dzień dobry
Bardzo proszę mi powiedzieć czy należy się dodatek mieszkaniowy i w jakiej kwocie. W mieszkaniu dwie osoby, metraż 40m2.
Niepełnosprawna matka (znaczny stopień niepełnosprawności, poruszająca się na wózku) po 75-tym roku życia pobiera rentę rodzinną w wysokości 2483zł(w tym dodatek pielęgnacyjny 256,44-który chyba nie uznaje się za dochód). Ja pobieram świadczenie pielęgnacyjne 2458zł.Całkowite opłaty na mieszkanie to ok.400zł.
Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Chciałabym się zapytać 1445 netto mój dochód 1588 zł brutto metraż mieszkania to 37,51m2 powierzchni użytkowej a mieszkalnej 34.03 m2 za metr place 2.98 ile dostanę dodatku mieszkaniowego
Mnie zastanawia jak wyliczyć dochód, ponieważ wszędzie piszą, że trzeba podawać brutto z odjętymi kosztami przychodu (czyli 250-300zł?) i składkami na ubezpieczenie społeczne (bez składki zdrowotnej) składki tylko nasze czy pracodawcy też, jeżeli już liczymy z paska wypłaty. Jeżeli przykładowo mam na umowie 3500 zł brutto to muszę odjąć składki 9,76%, 1,5%, 2,45% i odjąć te koszty 250 zł od mojej kwoty brutto? Wszyscy powyżej piszą już kwotę NETTO więc już sama nie wiem czy się należy w ogóle dodatek. Metraż jest ok 51,35 na 3 os. czynsz z prądem 950 zł + koszty najmu też można podać?
Najważniejsze dla mnie jak obliczyć dochód, brutto 3500 a netto wychodzi 2832,84 zł. Muszę wyliczyć średnią, ale nie wiem jak. Proszę o odpowiedź, nigdzie nie ma tego wyjąsnione.
witam, mieszkanie 45,6 m2, 3 osoby, czynsz (ze wszystkim, czyli: śmieci, eksploatacja, winda, ciepła woda, centralne ogrzewanie…) 569,57 na miesiąc. Dochód netto na 1 osobę to 1300 zł. Ile, i czy w ogóle, wyniesie dodatek mieszkaniowy?
Witam, jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 58m2, liczba członków zamieszkujących lokum to 5 osób. Jedna osoba jest żywicielem rodziny, średni dochód z 3-ech miesięcy to 5630 zł brutto na miesiąc. Czynsz wynosi na tą chwilę 875 zł.(w tym są opłaty za wodę, śmieci, ogrzewanie, fundusz remontowy itp.). Jak trzeba to prąd średnio wychodzi 180 zł, oplata za gaz to 150 zł. Czy jest możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego?
Witam, wynajmuje mieszkanie 46,91m2,
Odstępne dla właściciela 750zl, czynsz 813zl (we wniosku o kosztach wypełnionym przez pracownika spółdzielni jest tylko wskazana kwota jaką płacimy do spółdzielni). W gospodarstwie 5 osób, ze względów zdrowotnych mąż jeszcze nie pracuje jedyny dochód z 3 miesięcy 1000zl ( świadczenie rodzicielskie) czyli na 1 członka rodziny wychodzi 200 zł. Według tego przelicznika powinnismy dostać dodatku 1026,45 zł a przyznany dodatek to kwota zaledwie 347,04
Dzień dobry,
Chciałabym prosic o pomoc w obliczeniu czy przyslugiwałby mi dodatek mieszkaniowy.
Od maja najprawdopodobniej podejmę sie opieki nad młodszą siostrą a więc zostanę samorniewychowującym rodzicem. Mój miesięczny zarobek brutto to 3490zl plus siostra (15lat) dostaje rente rodzinną po rodzicach w wysokosci ok 1400zł. Mieszkanie wynajmowane ma metraż całkowity 33m2. Koszty miesięczne to 1050zł za wynajem i 550 rachunki za media (łącznie 1600zł). Czy w takiej sytuavji moglabym się ubiegać o dodatek?
Dzień dobry, po roku odebrano mi rentę socjalną, utrzymuję się z jednorazowych zleceń, które wpadają bardzo rzadko, moim stałym dochodem jest tylko zasiłek stały z pomocy społecznej. Wynosi on 719 złotych. Moje wydatki na mieszkanie wynoszą łącznie 566 złotych (woda i czynsz). Mieszkam sam, w mieszkaniu komunalnym – powierzchnia kawalerki wynosi 21 m2. Korzystając z Państwa instrukcji obliczyłem, że dodatek mieszkaniowy, który mi przysługuje, wynosi ponad 800 złotych. Wydaje mi się to niemożliwe, to na pewno za dużo, ale robiłem wszystko według instrukcji. Co zrobiłem nie tak?
Dzien dobry, mieszkanie 50,9m2 dochod 1492zl , jedna osoba . Czy jest szans dostac dodatek mieszkaniowy
Dzień dobry, jedna osoba
mieszkanie własnościowe 37,1m2;
dochód 0,00zł;
czynsz 318,57zł;
Przyznany dodatek 156,79zł
Jak to było wyliczane? Potrafi ktoś to wyjaśnić?
Witam. Dostałam dodatek do mieszkania w wysokości 67,25 zł. Wydaje mi się że to niski dodatek. Wynajmuje mieszkanie za który płacę 900, zł odstępnego. Lokal ma 32,30 m2, liczba osób 1, dochód miesięczny wynosi 2292,30 zł netto. Proszę o wyliczenie czy rzeczywiście wynosi dodatek. Pozdrawiam.
ile wynosi kosz utrzymania mieszkania czynsz prad itp