Reklama

Dodatek mieszkaniowy – ile wynosi i komu przysługuje? Wzór wniosku

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie pieniężne, które możesz otrzymać od swojej gminy lub miasta. Aby dostać pieniądze na wydatki mieszkaniowe, musisz spełniać konkretne wymagania i złożyć wniosek. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Kto go dostanie? Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego?

mieszkanie w bloku na które przysługuje dodatek mieszkaniowy

Mogłoby się wydawać, że zakup własnego mieszkania uwolni Cię od wszelkich opłat, które ponosisz, wynajmując je od kogoś innego. Niestety, nawet własne cztery ściany, które są częścią wspólnoty mieszkaniowej, generują niemałe koszty.

Dodatek mieszkaniowy jest specjalnym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla osób zarabiających najmniej. Jeśli spełniasz warunki określone w ustawie regulującej działanie dodatku mieszkaniowego, możesz zgłosić się do urzędu miasta i wnioskować o dopłatę do prowadzenia mieszkania. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy i jak go obliczyć?

Koszty utrzymania domu są zbyt wysokie? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!

Dodatek mieszkaniowy – co to jest?

Dodatek mieszkaniowy jest specjalnym dofinansowaniem wydatków mieszkaniowych, ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego. Gmina wypłaci dodatek wszystkim osobom, które spełniają wymagania, jakie narzuca Ustawa o dodatkach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 1 ustawa reguluje zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatków mieszkaniowych oraz właściwość organów w tych sprawach. Dodatek przysługuje w przypadku posiadania tytułu prawnego do lokalu, np. właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

O tym, kto może starać się o dodatek mieszkaniowy, mówi nam art. 2 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych. Zgodnie z przepisami prawa dodatek mieszkaniowy przysługuje:

  • najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkujących w tych lokalach;
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
  • innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
  • osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

Podsumowując, o dodatek mieszkaniowy może się starać osoba, która:

  • Posiada tytuł prawny do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Nie oznacza to jednak, że trzeba być właścicielem mieszkania czy domu. Tytuł prawny do mieszkania nadaje również m.in. umowa najmu, prawo własności, umowa podnajmu czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Dodatek mieszkaniowy przysługuje także osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, które oczekują na najem socjalny lokalu czy lokal zamienny.
  • Nie przekracza ściśle ustalonego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego.
  • Stara się o dodatek mieszkaniowy na zajmowany lokal mieszkalny o metrażu przewidzianym w ustawie.

Komu nie przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Na mocy art. 3 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, świadczenie nie przysługuje osobom przemywającym w:

1) domu pomocy społecznej,

2) młodzieżowym ośrodku wychowawczym,

3) schronisku dla nieletnich,

4) zakładzie poprawczym,

5) zakładzie karnym,

6) szkole, w tym w szkole wojskowej

– jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.

Jak obliczyć dochód do dodatku mieszkaniowego?

Pierwszym z wymagań, jakie należy spełnić, aby móc ubiegać się o świadczenie, jest kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego. Osoba ubiegająca się o dotację na mieszkanie musi wykazać, że na trzy miesiące przed złożeniem wniosku o dodatek mieszkaniowy, dochód na członka jednoosobowego gospodarstwa domowego nie przekraczał w gospodarstwie jednoosobowym 40%, a w gospodarstwie wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia w dniu złożenia wniosku o przyznanie dodatku.

  • w 2023 roku 40% przeciętnego wynagrodzenia to 1903,85 złotych;
  • w 2023 roku 30% przeciętnego wynagrodzenia to 2538,46 złotych.

Warto także wyjaśnić, czym jest gospodarstwo domowe. Definicję ujęto w art. 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku:

Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby. Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach, o których mowa w art. 2 ust. 3.

Oprócz kryterium zarobkowego istnieje jeszcze wymóg posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego i nieprzekraczanie metrażu określonego w ustawie.

Dodatek mieszkaniowy: dochód brutto czy netto?

Dochód gospodarstwa domowego, jaki jest brany pod uwagę w wyznaczeniu prawa do dodatku, jest ujęty w kwocie brutto. Co wlicza się do dodatku mieszkaniowego? Należy do siebie dodać wszystkie dochody brutto, pomniejszając je o koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenia społeczne, jakie zostały wypłacone w ciągu ostatnich 3 miesięcy przed złożeniem wniosku. W razie przekroczenia dochodu dodatek zostaje obniżony o kwotę przekroczenia.

Art. 8 ustawy:

Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego w art. 3 ust. 1, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.

Dodatek mieszkaniowy: jakie dokumenty należy przygotować?

Warto wiedzieć, że aby otrzymać pieniądze na domowe wydatki, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Jak złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy? Przede wszystkim trzeba przygotować szereg potwierdzeń i zaświadczeń, a także wydrukować i wypełnić wniosek udostępniony na stronie internetowej Twojej gminy. Oto wszystkie zaświadczenia, jakie należy przygotować:

  • deklaracja o wysokości dochodu w Twoim gospodarstwie domowym w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia wniosku;
  • wykaz dochodów brutto wszystkich członków gospodarstwa domowego;
  • aneks czynszowy, pokazujący wydatki na mieszkanie w ostatnim miesiącu;
  • zaświadczenie potwierdzające metraż mieszkania zatwierdzone przez Wydział Architektury lub kopię umowy nabycia lokalu;
  • dokument, w którym zarządca budynku potwierdza faktyczne położenie Twojego mieszkania w budynku;

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala się na podstawie oświadczenia wnioskodawcy lub zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Następnie musisz udać się do urzędu gminy lub miasta odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Całe postępowanie nie powinno trwać dłużej niż 30 dni od daty złożenia wniosku. Jeśli organa odrzucą Twój wniosek o przyzanie dodatku mieszkaniowego, możesz odwołać się od takiej decyzji administracyjnej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Możesz szukać tam pomocy również w przypadku opieszałości organów, czyli niewydania decyzji w ciągu 30 dni od złożenia wniosku o dodatek mieszkaniowy.

Jak wypełnić wniosek o dodatek mieszkaniowy?

We wniosku o dodatek mieszkaniowy należy wpisać takie dane, jak:

  • imię, nazwisko, adres wnioskodawcy,
  • rodzaj i dane mieszkania,
  • metraż lokalu,
  • podpis zarządcy domu,
  • informacje na temat zarządcy budynku,
  • dochody rodziny,
  • podpis wnioskodawcy.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy: wzór

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii sporządziło na potrzeby gmin wzory wniosków o dodatek mieszkaniowy, jak i zaświadczenia o dochodach gospodarstwa domowego do dodatku mieszkaniowego. Gminy mogą także udostępnić interesantom własne wnioski, gdyż nie jest obowiązkowe wykorzystanie formularzy przygotowanych przez Ministerstwo.

Osoby wnioskujące o świadczenie mają zatem nieco ułatwioną sprawę — mogą skorzystać z gotowych wzorów wymaganych dokumentu i nie muszę konstruować ich samodzielnie. Wniosek powinien zawierać informacje ujęte w art. 7 ust. 1d ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Planujesz ubiegać się o dodatek? Pobierz: wzór wniosku o dodatek mieszkaniowy sporządzony przez Ministerstwo.

Jeśli chcesz udokumentować swoje dochody, pobierz zaświadczenie o dochodach do dodatku mieszkaniowego (wzór), które także zostało przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Przykład obliczenia

Obliczenie wysokości dodatku mieszkaniowego wydaje się nieco skomplikowane. Dlatego najlepiej będzie, jeśli przedstawimy go na przykładzie 3-osobowej rodziny:

Pani Joanna posiada lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej 56 metrów kwadratowych i mieszka w nim wraz z dwiema córkami. Maksymalna wielkość zajmowanego lokalu mieszkalnego zamieszkiwanego przez trzy osoby, która upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, wynosi 58,5 metra kwadratowego. Czyli mieszkanie pani Joanny nie jest zbyt duże, żeby ubiegać się o dodatek. Aby dowiedzieć się, ile wynosi dodatek mieszkaniowy, musimy obliczyć wydatek na normatywną powierzchnię lokalu.

Jak obliczyć dodatek mieszkaniowy? Instrukcja krok po kroku

Dla 3-osobowego gospodarstwa domowego powierzchnia normatywna, służąca do obliczania wysokości dodatku wynosi 45 metrów kwadratowych. Przyjmijmy, że miesięczny wydatek na opłaty w mieszkaniu pani Joanny to 1200 złotych.

  • wydatki na prowadzenie mieszkania dzielimy przez jego metraż: 1200 / 56 = 21,42 zł za metr kwadratowy;
  • wydatek na użytkowanie jednego metra kwadratowego lokalu to 21,42 zł
  • następnie musimy pomnożyć wydatek przez powierzchnię normatywną, czyli 21,42 zł x 45 m2 = 963,9 zł 
  • wydatek na powierzchnię normatywną wynosi 963,9 złotych miesięcznie

Od zarobków w całym gospodarstwie domowym odejmuje się od 10% do 15% w zależności od wysokości kwoty i liczby osób zamieszkujących gospodarstwo. Za pomocą kalkulatora wynagrodzeń pani Joanna wyliczyła, że zarabia 3000 złotych brutto miesięcznie. Od tej kwoty odejmuje się 12%, co daje 360 złotych. Następnie powstałą kwotę odejmuje się od wydatku na powierzchnię normatywną:

  • 963,9 zł – 360 zł = 603,9 zł

To znaczy, że wysokość dodatku mieszkaniowego przysługującego pani Joannie to 603 zł i 90 gr miesięcznie. Warto dodać, że dochód na członka gospodarstwa domowego w tym przypadku to 1000 zł brutto, czyli warunek nieprzekraczania dochodu na jedną osobę także został spełniony.

Dodatek mieszkaniowy – metraż

Przyznanie dodatku mieszkaniowego jest uzależnione także od wielkości lokalu. Metraż mieszkania nie może przekroczyć 30% powierzchni normatywnej lub 50% w przypadku gdy powierzchnia pokoi i kuchni nie przekracza 60%. Dopuszczalny metraż mieszkania uzależniony jest od liczby członków rodziny w gospodarstwie domowym.

Osoby w gospodarstwie domowymPowierzchnia normatywnaPowierzchnia normatywna powiększona o 30%Powierzchnia normatywna powiększona o 50%
135 m245,5 m252,5 m2
240 m252,0 m260,0 m2
345 m258,5 m267,5 m2
455 m271,5 m282,5 m2
565 m284,5 m297,5 m2
670 m291,0 m2105,0 m2

Dodatek mieszkaniowy a wywiad środowiskowy – kontrola

Warto także wiedzieć, że w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, może zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy. Ma on na celu sprawdzenie, czy wnioskodawca rzeczywiście potrzebuje wsparcia, a wniosek i dokumenty, jakie złożył mają pokrycie w stanie faktycznym, czyli, mówiąc w prost, czy osoba nie dopuściła się kłamstwa w celu zyskania dodatku mieszkaniowego.

Podczas wywiadu środowiskowego sprawdza się m.in. to, czy gospodarstwo domowe rzeczywiście zamieszkuje wskazana liczba osób i czy stan majątkowy jest dokładnie taki, jak wskazał to wnioskodawca. Nie trzeba zgadzać się na wywiad środowiskowy, ale taka odmowa najprawdopodobniej poskutkuje nieprzyznaniem dodatku mieszkaniowego. Jeśli czeka nas wywiad środowiskowy warto mieć w głowie obraz wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia kontroli i nie wpuszczać do mieszkania obcych osób, które nie potwierdzą odpowiednio swojej tożsamości.

Nieopłacanie należności za lokal mieszkalny na czas – co z dodatkiem?

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy. Czas ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy wniosek. Świadczenia trafiają do osoby uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, np. zarządcy budynku, do 10. dnia miesiąca.

Wypłacanie dodatku mieszkaniowego może zostać wstrzymane, jeśli okaże się, że osoba, która o niego zawnioskowała nie opłaca na bieżąco swoich zobowiązań finansowych na cele mieszkalne. Mamy 3 miesiące na uregulowanie długów. Jeśli wyrobimy się w tym terminie świadczenie zostanie wypłacone także za miesiące, w których zostało wstrzymane. Jeśli nie – decyzja o przyznaniu nam dodatku mieszkaniowego wygaśnie.

Oceń artykuł
3.7/5 (16)