Najwięksi pracodawcy w Lublinie

Najwięksi pracodawcy w Lublinie to rozpoznawalne marki z branży spożywczej, handlowej, farmaceutycznej i przemysłowej. Mieszkańcy Lublina i ościennych miejscowości mogą więc z powodzeniem szukać pracy właśnie w tym mieście. Sprawdź, w jakich firmach warto szukać zatrudnienia.

Najwięksi pracodawcy w Lublinie - pracownik prowadzący wózek widłowy

Lublin to stolica województwa lubelskiego. Niegdyś największym pracodawcą w Lublinie była fabryka samochodów ciężarowych. Niestety z czasem została zamknięta. Szybki rozwój gospodarki doprowadził jednak do otwarcia wielu innych firm, które dziś zatrudniają setki, a nawet tysiące osób. Jak wygląda praca w Lublinie? Gdzie szukać zatrudnienia?

Jak wygląda rynek pracy w Lublinie?

W mieście działają przedsiębiorstwa farmaceutyczne, producenci maszyn rolniczych, a także firmy branży spożywczej. W Lublinie funkcjonuje także wiele sklepów, są tam kawiarnie, restauracje, puby, kina i inne miejsca rozrywkowe. To wszystko sprawia, że jest zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, sprzedawców i pracowników usług kulturalnych. W Lublinie jest 20 centrów handlowych, markety i supermarkety, są także organy administracji państwowej, na przykład ZUS, banki i firmy ubezpieczeniowe. Istnieje zatem zapotrzebowanie zarówno na pracowników usług, pracowników fizycznych, jak i pracowników biurowych.

To dobre miejsce rozwojowe dla przedsiębiorstw, ponieważ firmy mają duży dostęp do wykwalifikowanych pracowników kształconych przez lubelskie uniwersytety. Dobre zaplecze dla siedzib tworzą nowo wybudowane biurowce. W Lublinie rozwija się branża technologiczna i finansowa. Całe województwo lubelskie charakteryzuje się dużym znaczeniem działalności w zakresie rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego. W roku 2021 w Lublinie funkcjonowało 49928 zatrudniających podmiotów gospodarki narodowej. Przy czym znaczna większość to mniejsze firmy zatrudniające od 0 do 9 osób. W danych Urzędu Statystycznego w Lublinie znalazło się także wiele firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Najmniej liczną grupę stanowią najwięksi pracodawcy w Lublinie, zatrudniający ponad 50 osób. W 2021 roku było ich 359.

Razem podmiotówZatrudnienie 0-9Zatrudnienie 10-49Zatrudnienie 50 i więcej
49928483351234359

Dane pochodzą z: Zmiany strukturalne grup podmiotów gospodarki narodowej w rejestrze REGON w województwie lubelskim, 2021 r.

Najwyższe wynagrodzenia w Lublinie uzyskują pracownicy informacji i komunikacji, w szczególności zatrudnieni w branży IT. Dobre wynagrodzenia otrzymują również osoby zajmujące się obsługą rynku nieruchomości i przemysłem. Opłaca się także praca w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Coraz lepiej zarabiają również budowniczy. Niestety najniższe zarobki są w branży zakwaterowania i gastronomii, której dotyczy wiele miejsc pracy na rynku.

Podstawowe dane o rynku pracy w Lublinie

W samym Lublinie żyje 336,3 tys. osób, które napędzają gospodarkę swoją pracą i codziennym wydawaniem pieniędzy na życie. W czerwcu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Lublinie wyniosło 5651,37 zł. Stopa bezrobocia w Lublinie wyniosła 5,2%, co stanowi całkiem dobry wynik na tle wielu innych miast Polski. W czerwcu 2022 roku w Lublinie znajdowało się 50524 podmiotów gospodarki narodowej. Wiele z nich zatrudnia mieszkańców miasta. Jak dane te prezentują się w porównaniu do sytuacji całego województwa?

Dane Lublina i województwa lubelskiego

Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Lublinie?

Lubelskie uczelnie każdego roku produkują ok. 16 tys. absolwentów gotowych do pracy w wyuczonym zawodzie. Osoby, które mają trudności ze znalezieniem pracy w Lublinie od dłuższego czasu, mogą skorzystać z pomocy tamtejszego Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie. Każdego miesiąca do urzędu wpływają nowe oferty pracy. W czerwcu 2022 roku w sumie w urzędzie czekało 555 nowych wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Część ofert w Urzędzie dotyczy także osób niepełnosprawnych. Niestety bezrobotnych w Lublinie wciąż jest wielu. Według danych Miejskiego Urząd Pracy w Lublinie w czerwcu 2022 roku było zarejestrowanych 9701 bezrobotnych, w tym 4607 kobiet.

Dużo o sytuacji na rynku pracy w Lublinie mówi Barometr Zawodów. Prognozy na 2022 roku ukazują duży deficyt osób poszukujących pracy w takich zawodach jak:

 • fryzjer,
 • lekarz,
 • kosmetyczka,
 • monter maszyn i urządzeń,
 • sprzątaczka i pokojówka,
 • technik budownictwa,
 • murarz,
 • tynkarz,
 • elektryk,
 • kierowca,
 • betoniarz-zbrojarz,
 • spawacz,
 • dostawca,
 • pracownik produkcji,
 • piekarz,
 • nauczyciel,
 • inżynier budownictwa,
 • listonosz,
 • księgowy.

W wielu zawodach występuje równowaga podaży i popytu, lecz w mieście znajduje się także wielu przedstawicieli zawodów, w których jest znacznie więcej, niż ofert pracy. Problem ze znalezieniem zatrudnienia w Lublinie mogą mieć dziennikarze, redaktorzy, fotografowie, kelnerzy i barmani, prawnicy, technicy informatycy, pracownicy BHP, bibliotekoznawcy, agenci ubezpieczeniowi, filozofowie i wielu innych.

Najwięksi pracodawcy w Lublinie. Przykłady firm

W Lublinie znajduje się wiele rozwojowych firm, które z roku na rok zwiększają zatrudnienie. Obecnie do jednych z największych pracodawców w mieście można zaliczyć poniższe przedsiębiorstwa.

 • Emperia Holding S.A. – to spółka działająca w obszarze handlu detalicznego, IT i sektorze nieruchomości. Dla odbiorców znana jest głównie pod nazwą sieci sklepów branży FMCG Stokrotka. Grupa kapitałowa podkreśla, że stanowi atrakcyjne miejsce pracy, dające możliwość realizacji własnych ambicji zawodowych. Zatrudnia zarówno osoby doświadczone, jak i dopiero wstępujące na rynek pracy. Ceni pomysłowość, umiejętność współpracy i analitycznego myślenia. Firma zatrudnia ponad 9,5 tys. osób.
 • MPK Lublin Sp.z o.o. – jak już wspomniano, w Lublinie brakuje także wielu kierowców. Jednym z większych pracodawców w zakresie przewożenia osób jest firma transportowa MPK Lublin. Dane Setki Kuriera wskazują na zatrudnienie w spółce około 1200 osób. Przedsiębiorstwo zatrudnia zarówno kierowców, jak i innych pracowników np. elektromonterów, mechaników.
 • Pol-Skone Sp. z o.o. – to firma działająca w branży stolarki budowlanej. Firma zatrudnia prawie 1000 osób w czterech nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Dwa zakłady znajdują się w Lublinie, a inne w Biłgoraju i Niemcach. Jako pracodawca zapewnia optymalne warunki na stanowiskach pracy, atrakcyjne wynagrodzenie uzależnione od wkładu pracy, pakiet socjalny i stabilne zatrudnienie. Firma zatrudnia między innymi na takie stanowiska jak malarz/lakiernik, pracownik produkcji, elektryk/automatyk, mistrz produkcji.
 • Asseco Business Solutions S.A. – jest to spółka informatyczna produkująca systemy IT do zarządzania przedsiębiorstwem. Oferuje praktyki i staże i oferty pracy stałej. Firma zatrudnia około 800 pracowników między innymi na takie stanowiska jak Manager Projektu IT, Business Development Manager do spraw rynku farmaceutycznego, Junior Java Developer. Jako pracodawca pomaga w nauce języka angielskiego, zapewnia długofalową współpracę, wdrożenie, owocowe dni, brak dress codu i benefity, opiekę medyczną, kartę sportową. Opinie o Asseco Business Solutions wskazują m.in. na wynagrodzenie uzależnione od doświadczenia pracowników.
 • Perła-Browary Lubelskie S.A. – Jest to polski producent napojów alkoholowych, znany przede wszystkim z piwa Perła. Zatrudnia ok. 550 pracowników. Pracodawca oferuje stabilne zatrudnienie, atrakcyjny system wynagrodzeń, benefity pracownicze.
 • Lubella – to znana firma produkująca makarony, a także płatki śniadaniowe i przekąski zbożowe. W swojej ofercie ma także mąki i kaszel. Zatrudnia blisko 500 pracowników. Firma stara się zapewnić przyjazną atmosferę pracy i możliwości rozwoju zawodowego. Najważniejsze dla firmy jest to połączenie tradycji z nowoczesnością.
 • Herbapol Lublin S.A – to kolejna znana marka w całej Polsce. Działa aż od 1949 roku. Jest to producent herbat, a także syropów i dżemów. Zatrudnia ok. 450 pracowników. Nie tylko w samym Lublinie, lecz także w Lęborku, Białymstoku, Toruniu, czy Krakowie. Zatrudnia do takich działów jak produkcja, sprzedaż, IT, magazyn, administracja. Oferuje pakiet świadczeń, między innymi prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie, kartę Multisport. Pracownicy otrzymują umowę o pracę i mają szansę na rozwój.
 • Mastermedia Sp.j – jest to największy eksporter polskiej żywności. Firma handlowa eksportuje produkty z Polski i krajów Europy do Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Szwecji. Zatrudnia ponad 750 pracowników. Jest obecna w 9 krajach i utrzymuje się na rynku od 16 lat. Oferuje wiele benefitów, bon urodzinowy, kartę sportową, ubezpieczenia, szkolenia. Zatrudnia między innymi na takie stanowiska jak kierowca kategorii C, recepcjonistka, magazynier, czy przedstawiciel handlowy.
 • LPEC S.A. – to lider branży ciepłowniczej, który oferuje stabilne zatrudnienie, umowę o pracę, benefity pracownicze, opiekę zdrowotną, system szkoleń. Pracę w firmie znajdą monterzy, czy elektromonterzy. LPEC zatrudnia 380 pracowników i są to specjaliści z różnych dziedzin.
 • Tabal – jest to hurtownia metali nieżelaznych i stali kwasoodpornych. Zatrudnia blisko 130 osób. Od swoich pracowników wymaga komunikatywności, wysokiej kultury osobistej, samodzielności. Oferuje między innymi takie stanowiska jak magazynier, asystent kierownika produkcji, czy operator maszyny prostującej CNC.

 

Oceń artykuł
0/5 (0)