Reklama

Najwięksi pracodawcy w Białymstoku

Najwięksi pracodawcy w Białymstoku to firmy handlowe, produkcyjne i przemysłowe. W mieście duże zatrudnienie rozwija się także w branży edukacyjnej. Sprawdź, jakie firmy zatrudniają wielu mieszkańców Białegostoku.

Zdjęcie z linii produkcji mleka
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_103286381_milk-production-on-line-at-the-factory.html

Białystok jest miastem typowo przemysłowo-handlowym. Wiele firm działających w tych obszarach zapewnia zatrudnienie mieszkańcom regionu. W mieście znajduje się też wiele szkół i uczelni, co przekłada się na wysokie zatrudnienie w sektorze publicznym, w szczególności w szkolnictwie i szpitalach. Na przestrzeni ostatnich lat praca w Białymstoku mocno się rozwinęła, na co wskazuje choćby porównanie liczby podmiotów w roku 2010 (31 218) a pod koniec 2021 roku (38 819). Powstałe firmy stworzyły w przeciągu lat wiele nowych miejsc pracy. Które przedsiębiorstwa znane słyną z zatrudnienia wielu osób w mieście?

Sytuacja na rynku pracy w Białymstoku

Białystok stanowi korzystny region rozwojowy dla nowych przedsiębiorstw ze względu na dobre zaplecze naukowo-dydaktyczne, dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną, dostęp do wykwalifikowanych pracowników i stosunkowo niskie koszty pracy. Miasto dobrze rozwija się zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym. Dobra lokalizacja miejscowości, jak i komunikacja wewnętrzna zapewnia dobre warunki rozwojowe dla firm. Najwięcej firm w Białymstoku prowadzi działalność handlową oraz działalność profesjonalną. Występuje także dużo podmiotów zajmujących się transportem i przetwórstwem przemysłowym. Inwestorzy chętnie zakładają tam swoje firmy, szczególnie z branży IT, czy e-commerce. Choć to firmy handlowe górują w mieście, to więcej pracowników skupiają firmy produkcyjne. Wielu pracowników jest zatrudnionych także w edukacji i ochronie zdrowia. W Białymstoku więcej osób pracuje w sektorze prywatnym, a mniej w sektorze publicznym.

Niestety w ostatnich latach przedsiębiorcy doświadczają problemów ze znalezieniem dobrze wykwalifikowanych pracowników, choć szkoły stale dostarczają nowych absolwentów. Także pracodawcy podejmują współpracę z uczelniami w celu wdrożenia nowych pracowników na białostocki rynek pracy. Przemysł miasta koncentruje się na branży elektromaszynowej, drzewnej, odzieżowej i spożywczej. To właśnie w tych sekcjach mieszkańcy miasta mogą najłatwiej znaleźć zatrudnienie.

Urząd Pracy w Białymstoku pomaga zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Pozyskuje oferty pracy, nawiązuje kontakt z pracodawcami, pomaga znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym. Współpraca z Wojskową Komendą Uzupełnień w Białymstoku wspiera procesy rekrutacyjne w obszarze Wojsk Obrony Terytorialnej, Służby Kandydackiej, czy Służby Przygotowawczej.

Gdzie są zatrudnieni Białostoczanie? Przeciętne zatrudnienie w Białymstoku w 2020 roku prezentowało się następująco:

SekcjaZatrudnienie
Przemysł12,3
Handel; naprawa pojazdów samochodowych11,9
Budownictwo4,1
Transport i gospodarka magazynowa3,0
Administrowanie i działalność wspierająca1,5
Obsługa rynku nieruchomości1,2
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna1,2
Informacja i komunikacja1
Zakwaterowanie i gastronomia1

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Białymstoku: Sytuacja społeczno-gospodarcza Białegostoku w 2020 r.

Najwyższe zarobki w mieście uzyskują przedstawiciele sekcji informacji i komunikacji. Nieco mniej zarabiają zatrudnieni w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Dobre pensje otrzymują także budowniczy i pracownicy obsługi rynku nieruchomości. Najmniej zarabiają pracownicy usług, handlu, hotelarstwa, gastronomii.

Bezrobocie w Białymstoku

Pod koniec marca 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku było zarejestrowanych 12 792 osób bezrobotnych. Osoby bezrobotne mogą liczyć na pomoc Urzędu Pracy. Placówka kieruje ich na szkolenia, pomaga odnaleźć nową ścieżkę zawodową, zapewnia staże zawodowe, a nawet pomaga w otwarciu własnej działalności gospodarczej. W I kwartale 2022 roku ze szkoleń skorzystało 87 osób.
Niestety w Białymstoku występuje stosunkowo wysoka stopa bezrobocia. Także zarobki odbiegają od wynagrodzeń oferowanych w innych miastach wojewódzkich.

Przedsiębiorcy w ostatnich latach mogli liczyć na wsparcie w zatrudnieniu osób bezrobotnych. Urząd Pracy przyznawał refundacje kosztów wyposażenia stanowisk pracy. Urząd realizuje projekty, które mają poprawić sytuację na rynku pracy. Do jednych z nich w latach 2020 – 2022 należy „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie białostockim i powiecie miasto Białystok”. Celem programu jest zwiększenie zatrudnienia ponad 1000 osób w wieku poniżej 30 lat.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Białymstoku?

Zgodnie z przewidywaniami Barometru Zawodów na 2022 rok w Białymstoku ma brakować przede wszystkim dekarzy i blacharzy budowlanych. Pracodawcy mają także poszukiwać m.in.:

  • Cieśli i stolarzy budowlanych
  • Cukierników
  • Diagnostów samochodowych
  • Elektryków, elektromechaników i elektromonterów
  • Inżynierów budownictwa
  • Kelnerów i barmanów
  • Kierowcy autobusów
  • Kierowników budowy
  • Lekarzy
  • Murarzy i tynkarzy
  • Nauczycieli przedmiotów zawodowych
  • Operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych
  • Opiekunek dziecięcych
  • Pielęgniarek i położnych
  • Pracowników sprzedaży internetowej
  • Ratowników medycznych
  • Spawaczy
  • Tapicerów

Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć natomiast ekonomiści, pedagodzy, kierownicy sprzedaży i technicy informatycy.

Osoby, które chcą zdobyć wyższe wykształcenie, mogą udać się na Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, czy Politechnikę Białostocką. W tych placówkach wykształcenie mogą zdobyć w szczególności osoby myślące o karierze inżyniera budownictwa, lekarza, czy pielęgniarki. Natomiast kwalifikacje do pracy w zawodach opierających się bardziej na praktyce, można zdobyć w szkole dla dorosłych. Wykształcenie w Szkole Policealnej w Białymstoku przygotowuje m.in. do pracy na stanowisku masażysty, kosmetyczki, opiekuna medycznego, czy dekoratora wnętrz.

Najwięksi pracodawcy w Białymstoku – które to firmy?

Jak już wspomniano, w Białymstoku jest wiele firm handlowych, produkcyjnych i przemysłowych. To właśnie one dają pracę mieszkańcom Białegostoku. Oprócz tego dostępna jest także praca w edukacji. Gdzie dokładnie? Kim są najwięksi pracodawcy w Białymstoku? Poniżej kilka przykładów.

  • Uniwersytet w Białymstoku – uczelnia to jeden z największych pracodawców w Białymstoku. Zatrudnia ok. 1 300 pracowników. Kształci ponad 12 tys. studentów. To jedna z największych uczelni w tej części kraju.
  • Zakład Energetyczny Białystok SA. – białostocki oddział to jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w północno-wschodniej Polsce. Zaopatruje całe województwo podlaskie i część warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Oddział w Białymstoku zatrudnia ok. 180 pracowników.
  • Barter s.p. z. o.o. – firma z siedzibą w Białymstoku zajmuje się sprzedażą i dystrybucją gazu płynnego propan-butan, gazu w butlach stalowych, turystycznych, gazu LNG, nawozów mineralnych. Pracodawca zatrudnia ok. 400 osób. Poszukuje pracowników z różnych branż, m.in. do pracy kierowców w Białymstoku, magazynierów, elektryków, specjalistów ds. obrotu energią elektryczną.
  • Polmos Białystok – Polmos to jeden z największych producentów napojów alkoholowych w Polsce. Zajmuje się produkcją wódki, likierów, nalewek. Firma znana jest w szczególności z białostockiej wódki o nazwie Żubrówka, czy Absolwent. Zakład zatrudnia ok. 400 osób.
  • SOT Białystok – to przedsiębiorstwo mleczarskie, które zatrudnia ok. 700 osób. Firma zatrudnia w Białymstoku, lecz także i w Poznaniu. Poszukuje m.in. przewoźników. Od swoich pracowników oczekuje kreatywności, zespołowego nastawienia, uczciwości i odpowiedzialności.
  • Rosti – międzynarodowa firma zajmuje się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań z obszaru projektowania i produkcji sprzętu AGD, elektroniki użytkowej, maszyn do biznesu i części samochodowych. Posiada zakłady produkcyjne w Europie i Azji, gdzie pracuje ok. 2700 osób. W Polsce zatrudnia ok. 1100 pracowników. U kandydatów do pracy ceni uczciwość, partnerstwo i doskonałość. Rosti oferuje ekscytujące środowisko pracy i wiele możliwości rozwoju zawodowego i osobistego.
  • Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Białymstoku – sieć supermarketów należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych sklepów w Polsce. Ponadto marka rozszerzyła swoją działalność o lokale gastronomiczne, zajmuje się wypiekami i przetwórstwem mięsnym. Jest to firma z wieloletnią tradycją, która obecnie zatrudnia ok. 1700 osób.
  • Biazet – producent wyrobów z branży AGD, oświetlenia i narzędzi działa na rzecz znanych marek, jak Lavazza, czy Philips. Zatrudnia na takie stanowiska jak np. Specjalista ds. Zakupów, Inżynier Procesu, Serwisant Wtryskarek. Pracodawca poszukuje osób z pasją, różnorodnym doświadczeniem zawodowym i wykształceniem. Jest to jeden z największych pracodawców w regionie, zatrudnia blisko 800 osób.
  • PoNar – firma jest liderem w produkcji i sprzedaży maszyn dla rolnictwa, branży transportowej i usług komunalnych. Produkuje m.in. elementy pneumatyki i hydrauliki siłowej, profile stalowe i elementy z tworzyw sztucznych. Pracodawca ceni ludzi jako najważniejsze ogniwo firmy, które buduje jej pozycję. W swoich strukturach zatrudnia m.in. handlowców, konstruktorów, technologów, pracowników pionu produkcji i obsługi. Do pracy przyjmuje zarówno osoby doświadczone, jak i dopiero co wstępujące na rynek pracy. W 8 nowoczesnych fabrykach zatrudnia ok. 2,7 tys. osób.
Oceń artykuł
3/5 (2)