Najwięksi pracodawcy we Wrocławiu

Najwięksi pracodawcy we Wrocławiu są znani w całym kraju. To głównie międzynarodowe marki, które oferują prace wielu mieszkańcom Wrocławia i okolic. Dowiedz się, jakie firmy zatrudniają najwięcej osób we Wrocławiu.

Najwięksi pracodawcy we Wrocławiu - Wrocław

Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego i trzecim w Polsce miastem pod względem liczby ludności. Wysoki komfort życia, dostęp do wykwalifikowanych pracowników kształconych przez wrocławskie uczelnie oraz funkcja głównego miasta aglomeracji wrocławskiej sprawiają, że wielu przedsiębiorców rodzimych oraz zagranicznych zakłada przedsiębiorstwa w mieście, oferując pracę we Wrocławiu. To jedno z najlepszych miast do życia, co udowadnia wielokrotne wyróżnienie w rankingu firmy doradczej Mercer. Wrocław to jedno z głównych miast uniwersyteckich w Polsce. Działają tu Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny czy przyrodniczy. Wielu młodych ludzi przyjeżdża więc uczyć się do miasta na wielu kierunkach, co sprawia, że każdego roku w stolicy województwa dolnośląskiego przybywa specjalistów branży handlowej, marketingowej, IT, badawczej, medycznej, przyrodniczej i wielu innych.

Jak wygląda rynek pracy we Wrocławiu?

Wrocław odznacza się wysokim pod względem dochodów budżetem na tle innych miast w Polsce. W mieście rozwija się branża przemysłowa, farmaceutyczna, produkcyjna i badawczo-usługowa Świetnie radzą sobie małe przedsiębiorstwa w branży e-commers, usług, automotive, czy IT. We Wrocławiu prace w handlu i usługach zapewniają także liczne centra handlowe, takie jak Aleja Bielany, Wroclavia, czy Galeria Dominikańska.

Wiele firm we Wrocławiu działa w branży profesjonalnej, naukowej i technicznej. Sporo przedsiębiorstw dotyczy również handlu; naprawy pojazdów samochodowych. Dobrze prosperuje także branża budowlana, przemysł i sekcja informacji i komunikacji. Wiele podmiotów obejmuje obszar opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. To właśnie między innymi w tych sekcjach warto poszukiwać zatrudnienia. Przeciętne zatrudnienie we Wrocławiu w lipcu 2022 roku wyniosło 190,3 tysięcy osób. W województwie dolnośląskim natomiast 498,3 osób. Najwięcej ludzi we Wrocławiu zatrudnionych jest w sekcji handlu; naprawie pojazdów samochodowych. Wielu pracuje także w przemyśle i przetwórstwie przemysłowym. Wrocławskie firmy generują wiele stanowisk pracy w sekcji informacji i komunikacji oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Niewiele stanowisk jednak dotyczy działalności kulturalnej związanej z rozrywką i rekreacją. Poniższa tabela ukazuje stan przeciętnej liczby osób zatrudnionych w czerwcu 2022 roku w poszczególnych sekcjach.

SekcjaZatrudnienie
PRZEMYSŁ39599
Przetwórstwo przemysłowe35882
BUDOWNICTWO10233
HANDEL; NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH40808
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA8880
ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA10105
INFORMACJA I KOMUNIKACJA19754
OBSŁUGA RYNKU NIERUCHOMOŚCI3071
DZIAŁALNOŚĆ PROFESJONALNA, NAUKOWA I TECHNICZNA20507
ADMINISTROWANIE I DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĄCA33904
DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z KULTURĄ, ROZRYWKĄ I REKREACJĄ2741

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny we Wrocławiu, Sytuacja społeczno-gospodarcza Wrocławia za 1-2 kwartał 2022 r.

Bezrobocie we Wrocławiu

Na koniec okresu od stycznia do czerwca 2022 roku we Wrocławiu było 1,7 tysiąca ofert pracy. To całkiem dużo w porównaniu do innych stolic województw. Więcej ofert znalazło się w Warszawie (1,8 tys.) i Krakowie (3,3 tys.) Liczba osób bezrobotnych na jedną ofertę pracy pod koniec 2 kwartału 2022 roku wyniosła 4. Jest to jeden z niższych wyników. Niższy odnotowano w Olsztynie, gdzie były to trzy osoby. Najmniej korzystna sytuacja w tym okresie wystąpiła w Lublinie, gdzie liczba osób poszukujących pracy wyniosła aż 22. Jak widać, znalezienie pracy we Wrocławiu nie powinno przysparzać trudności.

Najwięcej osób bezrobotnych we Wrocławiu to ludzie, którzy pozostają bez pracy dłużej niż 24 miesiące. Po tym czasie trudno jest ponownie wrócić na rynek pracy. Im dłużej mieszkańcy miasta pozostają bez pracy, tym większa szansa, że nie podejmą się ponownie aktywności zawodowej. Najwięcej osób bezrobotnych we Wrocławiu występuje w przedziale wiekowym 35-44 lat. Wśród osób bezrobotnych przede wszystkim są osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub niższym. Stopa bezrobocia dla Wrocławia w lipcu 2022 roku wyniosła 1,6%, co stanowi niski wynik na tle innych miast kraju. Dla porównania wynik ten dla całego województwa wyniósł 4,3%. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w tym samym czasie wyniosła 6,6 tysięcy osób we Wrocławiu i 53,8 w województwie dolnośląskim.

Dane rynku pracy Wrocław - infografika

*Stan na lipiec 2022

Wynagrodzenia we Wrocławiu

Wrocław odznacza się również dobrymi pensjami. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w lipcu 2022 roku wyniosło 7277,92 zł, podczas gdy w całym województwie około 300 zł mniej – 6968,03 zł. Dla porównania w tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło 6778,63 zł brutto. Jak widać, wynagrodzenie we Wrocławiu jest korzystniejsze niż średnia krajowa. Najlepiej we Wrocławiu zarabiają osoby zatrudnione w sekcji informacji i komunikacji. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tej sekcji w czerwcu 2022 roku wyniosło ponad 11 000 zł. Nieco gorzej, lecz wciąż imponująco zarabiają profesjonaliści, naukowcy i technicy, osiągający przeciętne wynagrodzenie w tym samym okresie w wysokości niemal 8800 zł brutto. Nieco niższe wynagrodzenia (w okolicach 7600 zł) otrzymują pracownicy przemysłowi. Najniższe pensje, lecz wciąż stosunkowo wysokie na tle innych miast otrzymują pracownicy branży gastronomicznej i hotelarskiej. W tym przypadku wynagrodzenia brutto oscylują w granicach 5000 zł.

Jakich pracowników potrzebują wrocławscy pracodawcy?

Mimo licznych uczelni, które każdego roku zwiększają liczbę specjalistów na wrocławskim rynku pracy, wciąż brakuje wielu pracowników. Według prognoz Barometru Zawodów na 2022 rok we Wrocławiu tak naprawdę stosunkowo niewiele jest zawodów, w których występuje równowaga osób poszukujących pracy i liczby dostępnych stanowisk. W wielu zawodach występuje deficyt osób poszukujących pracy, a w niektórych nawet wyjątkowo duży. Najgorsza sytuacja ma dotyczyć takich stanowisk jak:

 • elektryk;
 • kierowca,
 • praca magazynier we Wrocławiu;
 • nauczyciel;
 • pielęgniarka;
 • pracownik produkcji;
 • projektant i administrator baz danych;
 • programista;
 • sprzątaczka;
 • pracownik budowlany.

To niektóre zawody, w których szczególnie ciężko jest znaleźć pracownika we Wrocławiu. Natomiast brakuje również wielu pracowników fizycznych, jak i umysłowych na innych stanowiskach. Problem ze znalezieniem kadry mogą mieć przedsiębiorcy w branżach e-commerce, gastronomicznej, IT, przemysłowej, logistycznej, czy finansowej. Na niedobory pracowników cierpi także oświata.

Najwięksi pracodawcy we Wrocławiu – jakie to firmy?

Ranking Poland Best Employers 2022 Forbesa oraz ranking TOP 10 największych pracodawców portalu Turoclaw przytaczają firmy, które zasługują m.in. na wyróżnienie w kategorii zatrudnienia wielu osób. Co to za przedsiębiorstwa?

 • Credit Suisse – to przedsiębiorstwo finansowe zajmujące się zarządzeniem aktywami. Główna siedziba firmy znajduje się w Zurychu, lecz przedsiębiorstwo funkcjonuje w wielu krajach, zatrudniając ponad 45 tysięcy osób. Firma zatrudnia profesjonalistów na stanowiska związane z finansami. Prace w firmie we Wrocławiu znajdzie np. analityk biznesowy. Przedsiębiorstwo oferuje prywatną opiekę medyczną, plan emerytalny, ubezpieczenie na życie dla pracowników i członków ich rodzin oraz szkolenia językowe, mentoring, czy elastyczny grafik pracy i możliwość pracy zdalnej. Swoją karierę w Credit Suisse mogą rozpocząć także studenci i absolwenci. Siedziba firmy we Wrocławiu stanowi jeden z największych oddziałów w Europie, gdzie zatrudnionych jest ponad 4,5 tysiąca osób.
 • IBM – jest to spółka informatyczna działająca w obszarze usług doradczych i oprogramowania. Funkcjonuje na całym świecie, również w Polsce. Na świecie zatrudnia blisko 280 tys. osób. Oddział we Wrocławiu działa już od ponad 10 lat, a w Polsce od 30. W Polsce zatrudnia między innymi na takie stanowiska jak Senior Payrol Analyst, Requietment Specialist, czy Automation Seles Specialist.
 • Nokia – marka znana głównie z produkcji telefonów komórkowych, których obecnie już nie produkuje na taką skalę, jak kiedyś. Współcześnie zajmuje się rozwijaniem nowych technologii na rzecz operatorów sieci komórkowych. We Wrocławiu jeszcze w 2018 roku firma zatrudnia około 2500 osób. W swoich szeregach ma przede wszystkim specjalistów z branży IT, m.in. programistów C++. Nokia jako pracodawca nieraz była nagradzana między innymi w kategoriach najbardziej etycznych firm na świecie, respektujących równouprawnienie płci, czy równość wobec osób LGBT+.
 • Volvo – jest to znany producent samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych i urządzeń przemysłowych. Volvo Polska zatrudnia ponad 4000 osób, sporo z nich we Wrocławiu. Firma zaprasza do współpracy inżynierów produkcji, programistów, monterów, czy specjalistów przetwarzania danych.
 • HP – Hewlett Packard to firma informatyczna z Kalifornii. Produkuje komputery, drukarki, serwery i urządzenia poligraficzne. W Polsce działa w Warszawie Łodzi i we Wrocławiu, zatrudnia ok. 2 tys. osób. We Wrocławiu zatrudnia między innymi specjalistów od administracji, finansów i prawa, inżynierów i pracowników działu HR. Wynagrodzenie w firmie jest atrakcyjne, pracownicy mogą liczyć na elastyczne godziny pracy, pracę zdalną, programy zdrowotne i Wellness.
 • BNY Mellon – to przedsiębiorstwo amerykańskie działające w branży finansowej i bankowości. Firma we Wrocławiu działa od 2010 roku. Zatrudnia ponad 1000 osób – specjalistów, ekspertów, studentów i absolwentów. Stanowiska obsadzone we Wrocławiu to między innymi Java Back-end Developer, Senior Analyst, Lead Analyst. Zatrudnieni otrzymują umowę o pracę na pełen etat, świadczenia takie jak ubezpieczenie na życie, zniżki fitness, program emerytalny. W firmie funkcjonuje również program polecenia pracowników.
 • Impel – przedsiębiorstwo świadczy wsparcie w zakresie usług outsourcingowych dla biznesu różnych branż. Firma zatrudnia aż 45 000 osób w całej Polsce. We Wrocławiu zatrudnia między innymi specjalistów do spraw księgowości, analityków danych, konsultantów podatkowych, czy koordynatorów projektów. Pracownicy otrzymują benefity pozapłacowe, dofinansowanie do ubezpieczenia medycznego, karty Multisport. Mogą również korzystać z platformy e-learningowej i biblioteki firmowej.
 • MPK Wrocław – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu prowadzi transport zbiorowy autobusami i tramwajami na terenie miasta. Każdego roku firma przewozi 200 milionów pasażerów. Praca w MPK Wrocław wiąże się z takimi stanowiskami jak Księgowa, Ślusarz, Inżynier budowy, Kontroler biletów, czy Kierowca. Przedsiębiorstwo zatrudnia również przedstawicieli branży IT. Pracownicy otrzymują umowę o pracę, pakiet socjalny, między innymi kartę Multisport. Firma zatrudnia ok. 2500 osób.
 • AmRest – firma zajmuje się zarządzeniem znanymi sieciami restauracji w Europie. Obejmuje bary szybkiej obsługi i restauracje. Działalność firmy dotyczy takich marek jak KFC, Burger King, czy Pizza Hut. Przedsiębiorstwo w Polsce zatrudnia blisko 14 000 osób. Zatrudnia przede wszystkim w branży gastronomicznej, pracowników restauracji i kawiarni. Oferuje pewne zatrudnienie na umowie o pracę lub  umowę zlecenie, pakiet benefitów, szkolenia i elastyczne godziny pracy.
 • Uniwersytet Wrocławski – uczelnia stanowi jeden z najpopularniejszych uniwersytetów w Polsce. Zatrudnia profesorów, adiunktów, asystentów, wykładowców, bibliotekarzy. Obejmuje między innymi takie wydziały jak Wydział Chemii, Wydział Filologiczny, Wydział Fizyki i Astronomii, czy Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Uczelnia zatrudnia aż 3,5 tys. osób.
 • Kaufland Polska Markety – jest to znana sieć marketów, która w całej Polsce zatrudnia blisko 15 000 osób. W Polsce funkcjonuje około 225 sklepów marki, gdzie zatrudnienie mogą znaleźć sprzedawcy, menadżerowie zespołu, pracownicy porządkowi, oraz pracownicy biurowi. Zatrudnieni otrzymują umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju i bogaty pakiet benefitów, między innymi prywatną opiekę medyczną czy upominki z okazji świąt.
 • BSH – przedsiębiorstwo jest producentem sprzętu AGD, jednym z największych w Europie. W 2019 roku firma zatrudniała około 1000 osób w fabrykach we Wrocławiu. BSH przyjmuje do pracy biurowej, na przykład specjalistów do spraw planowania i logistyki, czy specjalistów od programowania. Tworzy miejsca pracy dla pracowników fizycznych, np. elektryków, operatorów maszyn. Firma zapewnia szeroki pakiet szkoleń, umowę o pracę, dofinansowanie wyżywienia, bony świąteczne oraz wsparcie psychologiczne i prawne.
 • Dolby – to stale rozwijająca się firma działająca w obszarze rozwiązań audio i wideo – jedna z kilkudziesięciu placówek firmy na świecie mieści się we Wrocławiu. Zatrudnia na przykład na takie stanowiska jak Head of Compliance, czy Senior Projekt Manager. Opinie o Dolby we Wrocławiu wskazują na profesjonalnie przeprowadzaną rekrutację, wysoką kulturę pracy i przyjazną atmosferę.
Oceń artykuł
0/5 (0)