Zalany laptop, czyli nieumyślne uszkodzenie mienia w pracy. Co robić?

Zalany laptop w pracy prowadzi to wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Nawet wtedy, gdy zrobimy to nieumyślnie. Sprawdź, jaka wiąże się z tym odpowiedzialność i jak szybko uratować sprzęt, aby go doszczętnie nie zniszczyć!

zalany laptop

Jeśli pracodawca powierzył pracownikowi służbowy sprzęt, a ten nieumyślnie lub umyślnie go uszkodził, pracownik będzie musiał ponieść koszt naprawy mienia z własnej kieszeni. Niestety, często są to niemałe kwoty, a pracownik najczęściej nie ma możliwości się od tego odwołać. Jeśli kategorycznie odmawia on wypłaty zadośćuczynienia, pracodawca może ukarać go naganą lub nawet zwolnić dyscyplinarnie z pracy. Problem zalanego laptopa spędza Ci sen z powiek? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji! Dowiedz się również, co czeka cię, kiedy niestety zniszczonego sprzętu nie uda się uratować.

Laptop zalany wodą lub innym napojem? Działaj szybko!

Chwila nieuwagi i już! Nasz laptop zamienia się w jezioro pełne pływających klawiszy od klawiatury… co zrobić w takiej sytuacji? Trzeba działać szybko, ale nie instynktownie! Każdy krok musi być rozsądny, aby dodatkowo nie pogorszyć kiepskiej już sytuacji.

Po pierwsze: nie potrząsaj komputera – wszyscy specjaliści tego odradzają! Na samym początku odchyl ekran maksymalnie do tyłu i jak najszybciej poderwij sprzęt do góry, a następnie odwróć go tył na przód.

Po drugie: odetnij sprzęt od źródła zasilania. Zrób to jak najszybciej, możesz nawet wymusić na nim zamknięcie systemu operacyjnego. Następnie wyjmij baterie (wciąż trzymając laptopa tył na przód, aż cały płyn wypłynie z jego środka).

Po trzecie: przez 24 godziny trzymaj sprzęt spodem na wierzch. Dzięki temu większość płynu wyparuje. Jeśli zalałeś laptopa wodą, możesz po tym czasie od razu go włączyć. Natomiast jeśli płyn był słodki (np. kawa lub herbata) możesz – jeśli oczywiście czujesz się na siłach – rozkręcić laptopa i przepłukać zalane miejsca wodą destylowaną lub spirytusem. Następnie zostawić do wysuszenia i po tym skręcić. Pamiętaj! Nie opłukuj dysku twardego i napędu optycznego! Jeśli jednak nie masz takiej wiedzy, która pozwoliłaby ci prawidłowo wykonać powyższą czynność, najlepiej zanieś sprzęt do specjalisty od naprawy komputerów i laptopów.

Zalany laptop – naprawa

Jeśli wykonałeś powyżej wspomniane kroki i twój sprzęt dalej nie działa, zanieś go do serwisu. Tam wykwalifikowani specjaliści naprawią go za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. Najlepiej nie zwlekaj i nie czekaj kilku dni na “cudowne uzdrowienie”. Działaj szybko. W innym razie możesz stracić zalanego laptopa i wszystkie załączone w nim dane.

Jeśli zalałeś laptopa służbowego, ustal ze swoim pracodawcą formę jego naprawy. Możesz go naprawić samodzielnie, czyli pokryć koszty naprawy, a także odkupić czy zwrócić pracodawcy pieniądze (gdy sprzęt został doszczętnie zniszczony lub go zgubiłeś).

Zalanie laptopa służbowego: konsekwencje

Zgodnie z art. 124 Kodeksu pracy, nieumyślne zalanie laptopa służbowego niesie ze sobą spore konsekwencje. Uszkodzenie sprzętu/mienia w pracy prowadzi do odpowiedzialności finansowej pracownika do trzech miesięcznych pensji od chwili wyrządzenia szkody. Na wysokość kwoty nie wpływa jednak wzrost pensji pracownika w przyszłości. Zawsze zostaje w stałym i nienaruszalnym wymiarze.

Natomiast UMYŚLNE uszkodzenie sprzętu np. gdy jesteś zdenerwowany na szefa i postanowiłeś zrobić mu na złość, prowadzi do odpowiedzialności finansowej w wysokości pełnej kwoty za laptopa i zainstalowane tam oprogramowania np. 12 tysięcy złotych.

Kolejną ważną kwestią jest przekazanie przez pracodawcę mienia w sposób należyty wraz z podpisaniem protokołu przekazania. Jeśli jednak tego nie zrobił, a wymaga od nas poniesienia odpowiedzialności finansowej, można śmiało bronić swoich praw i sięgnąć pomocy adwokata.

Co dzieje się w przypadku, gdy pracownik zgubi powierzony mu laptop? W tej sytuacji musi on zapłacić za sprzęt, nawet gdy koszt sięga 12 tysięcy złotych.

Pamiętaj! Forma odszkodowania następuje tylko i wyłącznie za porozumieniem stron. Pracodawca nie może samodzielnie zdecydować o potrąceniu kwoty odpowiadającej szkodzie z twojego wynagrodzenia. Może jedynie nastąpić to w sytuacjach opisanych w art. 87 Kodeksu pracy – natomiast nie ma tam zapisu dotyczącego naprawienia szkody mienia pracodawcy.

Zalany laptop: nieumyślne uszkodzenie mienia przez pracownika

Jak wyżej wspomnieliśmy, nieumyślne uszkodzenie mienia przez pracownika prowadzi do odpowiedzialności finansowej w wysokości trzech miesięcznych wynagrodzeń. Nawet wtedy, gdy pracownik ma na to rzetelne usprawiedliwienie. Pracodawca zawsze może powołać się na artykuł 124 Kodeksu pracy, który jasno i wyraźnie wyjaśnia proces odpowiedzialności pracownika za powierzone mu mienie, w tym służbowego laptopa.

Jeśli pracownik nieumyślnie spowodował szkodę i nie zgadza się na poniesienie za to odpowiedzialności finansowej, zwłaszcza gdy jego wynagrodzenie nie jest zbyt wysokie, może poprosić o pomoc adwokata. Jego głównym zadaniem będzie wskazanie istotnych okoliczności zalania laptopa w zakresie winy umyślnej i nieumyślnej oraz wydania oceny, czy sprzęt został przekazany w sposób właściwy.

Szukasz dobrze płatnego zatrudnienia? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl!

Oceń artykuł
4.6/5 (11)