Reklama

Podsłuch w pracy – czy pracodawca może podsłuchiwać swoich pracowników?

Podsłuch w pracy to kontrowersyjny temat, który może naruszać poczucie komfortu pracowników. Sprawowanie kontroli nad pracownikami jest prawem przysługującym każdemu pracodawcy. Jednak posuwanie się do użycia narzędzi takich jak podsłuch w pracy lub monitoring to duża ingerencja w sferę prywatną osób zatrudnionych. Kiedy pracodawca może zainstalować monitoring w firmie? I czy podsłuch w pracy jest legalny?

Pracodawca podsłuchuje pracowników

Zdarza się, że pracodawcy nie potrafią zaufać swoim pracownikom, nawet wtedy, gdy ci nie dali im żadnego powodu do takiego zachowania. Niestety, pracodawca być może doświadczył niesubordynacji lub nawet kradzieży od poprzedniego zespołu i teraz ma problem, aby ponownie zaufać. A może po prostu jest takim rodzajem człowieka? Niezależnie od motywów i doświadczeń szef nie może podsłuchiwać pracowników bez ich zgody i wiedzy w celu uzyskania informacji, do których nie jest uprawniony. W takim wypadku podlega karze grzywny lub karze ograniczenia wolności. Istnieją jednak pewne wyjątki. Kiedy założenie monitoringu jest legalne? Czy dotyczy to również podsłuchów w miejscu pracy?

Podsłuch w pracy i monitoring a Kodeks pracy

Prawem każdego przełożonego jest kontrolowanie jakości pracy swoich podopiecznych. Niestety w niektórych przypadkach pracodawcy nadużywają swojej pozycji i przekraczają granice przyjęte w prawie. Podsłuch w pracy i monitoring w miejscach, w których przebywają pracownicy, może być instalowany tylko w określonych przypadkach. Pracodawca nie powinien zapominać o konsultacjach z pracownikami. Założenie monitoringu i podsłuchu bez ich wiedzy może się wiązać nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale też tzw. buntem na pokładzie i cierpiącym employer brandingiem.

Według art. 22(2) Kodeksu pracy monitoring można instalować, gdy:

(…) jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring)…

Instalowanie kamer nie jest dozwolone w łazienkach, szatniach, palarniach i na stołówkach. Warto wiedzieć, że zakładanie monitoringu w miejscach dozwolonych musi być zasadne i zgodne z przepisami Prawa pracy. Jeżeli godność osobista i prywatność pracownika została naruszona bezpodstawnie – może dochodzić swoich praw, kierując sprawę do sądu.

Podsłuch w pracy bez wiedzy pracownika

Podsłuch w pracy jest jeszcze bardziej kontrowersyjnym sposobem na sprawowanie kontroli nad pracownikami. Instalacja podsłuchu jest z zasady czynnością ukrytą, a narzędzia do tego służące są najczęściej całkowicie niewidoczne. W Kodeksie pracy próżno szukać przepisów umożliwiających instalację podsłuchu w telefonie służbowym i innych miejscach. Dlatego takie działania uważa się za nielegalne. Wydaje się, że jedynym sposobem na legalizację tego czynu jest uzyskanie zgody pracownika lub pomoc w prowadzeniu postępowania karnego.

Czy podsłuch w pracy jest legalny? Przepisy Kodeksu karnego

Próżno szukać przepisów Kodeksu pracy dotyczących montowania podsłuchu w firmie. W tym przypadku nielegalność bezpodstawnego podsłuchiwania pracowników potwierdzają przepisy art. 267 kodeksu karnego:

(…) kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch…

Bezzasadne montowanie podsłuchu w pracy bez zgody pracownika to nie tylko naganna ingerencja w jego życie osobiste. Według prawa jest podstawą do nałożenia grzywny, a nawet zastosowania kary pozbawienia wolności. Pracownik może w takim wypadku dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych w miejscu pracy i wnieść skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Kiedy można zamontować podsłuch w pracy?

Bezpodstawne podsłuchiwanie pracowników jest niedozwolone nie tylko w świetle przepisów zawartych w Kodeksie pracy i Kodeksie karnym. Konstytucja RP daje prawo do tajemnicy komunikowania się oraz ochrony prywatności człowieka. Podsłuchiwanie pracowników bez ich wiedzy jest jawnym pogwałceniem zasad Konstytucji… z trzema wyjątkami.

Założenie podsłuchu bez wiedzy pracownika jest dopuszczalne, gdy:

  • istnieje podejrzenie, że pracownik popełnił poważne przestępstwo,
  • zachodzi konieczność zebrania dowodów i danych związanych ze sprawdzeniem wiarygodnych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa (np. przesyłanie informacji handlowych do konkurencji),
  • pracownika poinformowano o założeniu podsłuchu i wyraził na to zgodę.

Ważne! Nawet gdy istnieje podstawa prawna do założenia podsłuchu w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, pracownik może być podsłuchiwany tylko i wyłącznie w czasie prowadzenia czynności dochodzeniowych.

Sprawdź też: Rewizja osobista w pracy – kiedy jest dopuszczalna?

Podsłuch w pracy a konsekwencje dla pracodawcy

Podsłuch i monitoring w pracy można stosować tylko w określonych sytuacjach. Pracodawca powinien dokładnie zapoznać się z zapisami Konstytucji RP, Kodeksu pracy i Kodeksu karnego. W innym przypadku może narazić się na nieprzyjemne konsekwencje prawne. Każdy pracownik, który poczuł, że kontrola miejsca pracy naruszyła jego dobra osobiste, może dochodzić swoich racji w sądzie i żądać od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego.

W takim przypadku pracodawcy grozi poniesienie kosztów procesu, zapłata grzywny, zadośćuczynienia, a nawet pozbawienie wolności do lat dwóch. Jeśli więc pracodawca przeprowadzi monitoring lub posłuży się innym urządzeniem specjalnym bez zgody i wiedzy pracowników, naraża się na poważne konsekwencje.

Jak wykryć podsłuch w pracy?

Czasem pracownik nie ma żadnych dowodów, lecz po prostu podejrzewa, że pracodawca może mieć wobec niego ograniczone zaufanie. Wówczas pojawiają się obawy, czy przypadkiem nie jest stale monitorowany bądź właśnie podsłuchiwany. Jednak zanim przedstawi swoje zarzuty, musi najpierw mieć dowód na to, że podsłuch rzeczywiście ma miejsce. Niestety wykrycie ewentualnego podsłuchu nie jest łatwe. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużą przestrzenią w pracy. Warto jednak sprawdzić takie urządzenia jak długopis, listwy zasilające, czy inne stałe elementy otoczenia, jak zegar, czy żarówka. Na rynku dostępne są także specjalne wykrywacze podsłuchów.

Kamera z podsłuchem w pracy

Warto jednak mieć świadomość, że samo monitorowanie miejsca pracy może mieć miejsce bez zgody pracowników. Powinni jednak zostać oni poinformowani o tym, że monitoring ma miejsce. Aby zastosować monitoring w miejscu pracy, trzeba mieć uzasadnienie. Takie stanowi np. konieczność ochrony informacji będących tajemnicą przedsiębiorstwa. To sposób na ochronę przed zagrożeniami z zewnątrz. Pracodawca nie może jednak objąć monitoringiem pomieszczeń socjalnych, przykładowo toalety, czy szatni. Przy czym nagrywanie dźwięku i obrazu nie jest tożsame. Pracodawca może rejestrować obraz, lecz nie dźwięk.

Stosowanie podsłuchu a zaufanie pracowników

Oprócz tego, że pracodawca, który stosuje nielegalny monitoring, lub podsłuch w pracy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności bądź musi zapłacić zadośćuczynienie, odczuje również inny wymiar konsekwencji takiego zachowania. Tak restrykcyjne środki kontroli są oznaką zupełnego braku zaufania do swoich pracowników, co przekłada się bezpośrednio na atmosferę w pracy. Dodatkowo nagłośnienie takiej sprawy przez toczące się postępowanie lub bunt pracowników może zupełnie pogrzebać szanse firmy na znalezienie nowych kandydatów do pracy. W końcu nikt nie chce pracować w środowisku, w którym ma miejsce monitorowanie pracowników bez ich wiedzy.

Oceń artykuł
4.1/5 (13)