Reklama

Jak zostać dietetykiem? Ile zarabia dietetyk?

Jak zostać dietetykiem? To pytanie pojawia się w głowach wielu osób, które zainteresowane są poszerzaniem wiedzy z zakresu zdrowego żywienia oraz walką z chorobami dożywieniowymi. Czy w tym przypadku kurs dietetyka wystarczy, aby podjąć pracę w zawodzie?

Dietetyk w białym fartuchu trzymającego taśmę mierniczą w pobliżu świeżych owoców i warzyw
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_131834322_przyci%C4%99ty-widok-dietetyka-w-bia%C5%82ym-fartuchu-trzymaj%C4%85cego-ta%C5%9Bm%C4%99-miernicz%C4%85-w-pobli%C5%BCu-%C5%9Bwie%C5%BCych-owoc%C3%B3w-i.html

Dieta, zdrowy styl życia, pełnowartościowe posiłki, alergie pokarmowe to obecnie tematy, które wiodą prym w mediach społecznościowych. Dlaczego? Ponieważ świadomość społeczeństwa na temat odżywiania rośnie z każdym dniem. I bardzo dobrze! Coraz więcej osób zwraca uwagę na to co ląduje u nich na talerzu. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że większość chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nowotwory, czy choroby układu sercowo-naczyniowego wynikają w dużej mierze z nieodpowiedniej, niezdrowej diety.

Przetworzone jedzenie i słodkie napoje to nie jest najlepszy wybór dla naszego zdrowia, dlatego dietetycy biją na alarm i ostrzegają przed powielaniem niezdrowych nawyków żywieniowych. Mimo oczywistych skojarzeń diety z odchudzaniem ma ona także inne oblicze — medyczne, które pomaga wyleczyć masę chorób odżywieniowych i faktycznie wpływać na poprawę stanu zdrowia wielu pacjentów. Jak zostać dietetykiem? Ile zarabia dietetyk i gdzie może podjąć pracę dietetyk?

Na czym polega praca dietetyka?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym dokładnie polega praca dietetyka. Dietetyk zajmuje się badaniem, analizowaniem i układaniem planów żywieniowych zarówno dla osób chorych jak i osób zdrowych. Dzięki szerokiej wiedzy zahaczającej o dzieciny takie jak medycyna, chemia czy psychologia dietetyk potrafi tak skonstruować dietę i opracować posiłki, które zupełnie wyeliminują szkodliwe składniki, przez co taka dieta ma dobry wpływ na zdrowie człowieka.

Praca dietetyka różni się nieznacznie w zależności, czy jest on dietetykiem sportowym na wyłączność jednego sportowca, czy pracuje w swoim prywatnym gabinecie lub na etacie w jednym z publicznych ośrodków zdrowia. Mimo to mają one jeden wspólny mianownik, którym jest układanie diety i dopasowywanie składu posiłków do wymagań i ograniczeń konkretnego organizmu.

Warto wspomnieć, że istnieje kilka dziedzin dietetyki, a każda z nich zajmuje się innym aspektem dietetyki. Możemy więc wyróżnić dietetykę kliniczną — to właśnie dietetyk kliniczny zajmuje się osobami chorymi i dba o to, aby och żywienie poprawiało lub nie pogarszało stanu ich zdrowia. Popularną dziedziną jest także dietetyka sportowa. To  dietetyk sportowy jest odpowiedzialny za opracowanie diety dla sportowców amatorów i zawodowców tak, aby mogli oni osiągać najlepsze rezultaty. Bardzo ważną dziedziną dietetyki jest także psychodietetyka. Skupia się ona na leczeniu zaburzeń odżywiania, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń zdrowotnych lub nawet śmierci.

Jak zostać dietetykiem?

Aby zostać dietetykiem, musisz wybrać jeden z 3 sposobów kształcenia, ponieważ zawód dietetyka może być wykonywany tylko po wcześniejszym zdobyciu odpowiednich kwalifikacji. Z racji tego, że nauka ta zalicza się do nauk medycznych, musisz posiadać ogromną wiedzę nie tylko z zakresu zdrowego żywienia, ale także z zakresu medycyny lub psychologii.

Jeśli chcesz rozpocząć karierę w zawodzie dietetyk, umożliwi Ci to podjęcie studiów dietetycznych, ukończenie szkoły policealnej lub kurs dietetyka. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli chcesz zostać „pełnoprawnym” dietetykiem umożliwią Ci to tylko studia z zakresu dietetyki.

Warto zauważyć, że w Polsce sytuacja z zawodem  dietetyka nie jest jednoznaczna. W sprawie uregulowania sytuacji w zawodzie dietetyk powstały dwa rozporządzenia:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Z tych przepisów wynika, że aby zdobyć kwalifikacje potrzebne do tego, żeby zostać dietetykiem, należy ukończyć uczelnię wyższą. Jednak ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy jako dietetyk chcesz pracować w instytucjach państwowych. Natomiast jeśli chcesz podjąć zatrudnienie w prywatnym gabinecie lub jako dietetyk sportowy w prywatnym klubie sportowym możesz to zrobić, kończąc szkołę policealną, lub kurs dietetyka.

Studia: dietetyka

Jeśli masz możliwości, to podjęcie studiów dietetycznych to droga do ciekawej ścieżki kariery. Chcąc zostać dietetykiem, zależy Ci zapewne na jak największych możliwościach rozwojowych, dlatego najlepiej zdecydować się na studia na kierunku dietetyka. Masz wtedy możliwość podjęcia pracy w każdym ośrodku — zarówno tym niepublicznym jak i publicznym. Dodatkowo zyskasz większe zaufanie swoich pacjentów jeśli będziesz mógł pochwalić się wiedzą zdobytą na studiach wyższych.

Studia dietetyczne są dostępne na wielu uczelniach wyższych — tych prywatnych i tych państwowych. dodatkowo możesz wybrać sobie tryb nauki. Najpopularniejszą opcją są studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od porannych do popołudniowych. Studia stacjonarne są bezpłatne. Natomiast jeśli chcesz studiować i jednocześnie pracować, warto rozważyć opcję studiów niestacjonarnych, czyli wieczorowych lub weekendowych. Jednak za możliwość połączenia pracy etatowej ze studiami trzeba zapłacić. Stawki są zależne od uczelni oraz od kierunku.

Program studiów oraz praktyki studenckie umożliwią Ci zdobycie wiedzy z wielu dziedzin takich jak, chociażby psychologia. Przedmioty i specjalizacje dostępne na studiach poruszają wiele zagadnień pośrednio i bezpośrednio związanych z wiedzą z zakresu żywienia człowieka. Oto kilka przedmiotów, na które możesz natrafić, decydując się uzyskać tytuł dietetyka:

  • fizjologia człowieka
  • biochemia
  • genetyka
  • epidemiologia
  • psychologia
  • socjologia
  • fizjologia wysiłku fizycznego
  • farmakoterapia żywnościowa
  • higiena żywności
  • profilaktyka i leczenie chorób dietozależnych
  • żywienie kliniczne

Już zdobywając tytuł licencjata, masz wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, dobieraniu żywienia do jego stanu zdrowia oraz z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego. Możesz zdecydować się na obronę tytułu magistra, wtedy czekają Cię pięcioletnie studia, które zaowocują większymi możliwościami na rynku pracy. Warto jednak zaznaczyć, że już z uzyskaniem tytułu licencjata możesz ruszyć w świat, aby zostać zatrudnionym jako dietetyk sportowy, dietetyk kliniczny lub podjąć pracę w jednym z ośrodków leczniczych.

Szkoła policealna: dietetyka

Jeśli jesteś pasjonatem dietetyki, a z jakichś przyczyn nie możesz wybrać się na studia, to pośrednim rozwiązaniem jest zdecydowanie się na szkołę policealną. Ukończenie szkoły policealnej da ci możliwość podjęcia pracy w prywatnych gabinetach, firmach cateringowych lub w klubach fitness.

Zazwyczaj nauka w szkole policealnej o kierunku dietetyka trwa rok. Dlatego warto cały czas dokształcać się samemu, nawet po ukończeniu szkoły. Szczególnie że wybierając szkołę policealną, solidne podstawy już masz — teraz wystarczy skoncentrować się na poszerzeniu kwalifikacji i zbieranie doświadczenia zawodowego. Jeśli jesteś zainteresowany taką ścieżką edukacji, sprawdź dostępne kierunki w szkole policealnej GoWork. Dietetyka stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków. Poznaj program kierunku dietetyka z suplementacją sportową.

Oto przykładowe przedmioty, które znajdziesz w większości szkół policealnych na kierunku dietetyka:

  • podstawy biochemii
  • anatomia i fizjologia
  • zasady żywienia człowieka
  • organizacja i higiena pracy
  • planowanie i organizacja żywienia dietetycznego
  • sposoby przyrządzania posiłków i łączenia produktów
  • podstawy psychologii żywienia
  • rodzaje diet
  • komponowanie jadłospisów
  • promocja zdrowia
  • technologia żywności

Kurs: dietetyka

Kurs dietetyki to najszybsza droga do zawodu dietetyka. W Internecie znajdziesz pełno ofert kursów i szkoleń, które pokażą Ci jak zostać dietetykiem. Decydując się na kurs dietetyka, musisz mieć świadomość, że w zawodzie dietetyka nie ma miejsca na błędy, ponieważ pracujesz z ludzkim zdrowiem. Z racji tego kurs dietetyki powinien zostać uzupełniony ogromną pracą dodatkową, którą wykonasz w domu, pogłębiając swoją wiedzę.

Wybierając kurs dietetyki, zwróć uwag na jego wiarygodność i profesjonalizm. Sprawdź, czy jest on zgodny z wytycznymi MPiPs i czy choć w małym stopniu zajęcia ta realizują program studiów zgodnie z tymi wytycznymi.

Warto wspomnieć, że kursy takie nie są wiarygodne w oczach większości pracodawców, dlatego jeśli chcesz zostać dietetykiem sportowym, to do rozwinięcia kariery będziesz potrzebował jednak ukończenia uczelni wyższej. Prac dietetyka nie jest łatwa, jednak im więcej wiedzy i doświadczenia posiadasz, tym jako specjalista dietetyk osiągniesz więcej. Dlatego decydując się na kurs, warto poświęcić dodatkowy czas na samo dokształcanie.

Dietetyk: praca

Na rynku pracy znajdziesz całkiem sporo ogłoszeń informujących o wakatach w zawodzie dietetyka. Ludzie coraz częściej doceniają siłę odżywiania, a dzięki temu wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. W ten sposób wzrosło także zainteresowanie zawodem dietetyka i coraz więcej młodych osób zastanawia się jak zostać dietetykiem.

W zależności od tego, którą drogę edukacji wybrałeś, tyle będziesz miał możliwości na rynku pracy. Jako absolwent studiów dietetycznych posiadasz największy kapitał, który jest cenny dla pracodawcy. Zatrudnienie znajdziesz zarówno w szpitalach jak i przychodniach, ale także w prywatnych placówkach medycznych, ośrodkach sportowych, klubach i siłowaniach oraz firmach cateringowych. A to jeszcze nie wszystko. Możesz także otworzyć własny prywatny gabinet dietetyczny i regularnie przyjmować w nim pacjentów.

Warto przyjrzeć się także dietetykowi sportowemu. Mając trochę szczęścia i zapału, czeka na Ciebie praca ze wspaniałymi sportowcami, którzy osiągają wybitne wyniki sportowe. I jakby nie patrzeć — mogą one być także po części Twoją zasługą. Robert Lewandowski uważa, że to właśnie dzięki jego żonie, która z wykształcenie jest dietetykiem, wzbił się na szczyt kariery, właśnie poprzez wprowadzenie zmian w codziennej diecie.

Ile zarabia dietetyk?

Zarobki dietetyka są tak zróżnicowane, że ciężko podać ich uśrednioną wysokość. Oczywiście wiele zależy od wykształcenia i doświadczenia. Inaczej zarabia dietetyk pracujący na etacie w małej miejscowości a inaczej dietetyk sportowy w Warszawie. Mamy przesłanki do tego, aby stwierdzić, że ten pierwszy zarabia znacznie mniej niż ten drugi. Dużo zależy od tego czy prowadzisz własną działalność, czy spełniasz się jako dietetyk kliniczny lub dietetyk sportowy.

Portal Wynagrodzednia.pl zebrał dane odnośnie wypłat dietetyków w sektorze medycznym i niestety wyniki nie są powalające. Mediana zarobków na stanowisku dietetyk wynosi bowiem 3550 zł brutto. Jest to kwota dość niska zważywszy na to, że na dietetyku ciąży odpowiedzialność za zdrowie drugiej osoby. Mimo to musisz mieć na uwadze, że dietetycy mogą także świadczyć usługi w prywatnych gabinetach, a tutaj możliwe są już zarobki nawet 2,5 raza większe.

Dużo zależy także od województwa, ponieważ badania rynku jasno pokazują, że porówbując zarobki w różnych częściach Polski możemy zauważyć znaczne rozbieżności. Zazwyczaj najwięcej zarabiają dietetycy w Warszawie i okolicach, czyli w województwie mazowieki.

Dietetyk — jak dostać pracę?

Wielu absolwentów narzeka na brak ofert pracy dla specjalistów dietetyków. Zgodnie twierdzą, że jest to zawód przeznaczony dla osób, które chcą założyć właśną działalność gospodarczą pod postacią prywatnego gabinetu dietetycznego. Warto jednak mieć na względzie, że w dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkimelastyczność na rynku pracy, który nieustannie się zmienia. Warto więc robić studia podyplomowe lub zdobywać doświadczenie z dziedzin pokrewnych, które urozmaicą i wzbogacą nasze CV.

A propos CV – gdy już uda Ci się znaleźć interesującą Cię ofertę pracy, warto stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne, czyli CV i list motywacyjny dietetyka. To miejsce, w którym przedstawisz zarys swojej wiedzy i umiejętności, a także opiszesz zdobyte do tej pory doświadczenie, które obecnie jest bardzo ważne. Dlatego, aby ta rubryczka nie pozostała pusta warto już na studiach pomyśleć o pierwszym doświadczeniu zawodowym. Tutaj liczą się takżed praktyki studencie i staże. Dodatkowo jeśli masz możliwość objęcia posady asystenta dietetyka w jednym z prywatnych gabientów, to równiez warto się na to zdecydować. Każde doświadczenie w pracy zawodowej się liczy i jest cennym dodatkiem do rozwoju oraz do… CV!

Oceń artykuł
0/5 (0)