Reklama

Jak zostać dietetykiem sportowym? Praca, wymagania, zarobki

Jak zostać dietetykiem sportowym? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym dzisiejszym poradniku. Czy kurs dietetyka wystarczy, aby układać jadłospis dla sportowców?

Jak zostać dietetykiem sportowym - dietetyk sportowy we własnym gabinecie

W zawodzie dietetyka liczy się przede wszystkim jedzenie. Postrzegane jest ono jako paliwo dla naszego ciała, dzięki któremu może ono zdrowo i prawidłowo funkcjonować. Naukowcy już dawno udowodnili, że zbilansowana, odpowiednio dobrana dieta może mieć zbawienny wpływ na postępy w leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych, a także znacząco zmniejsza ryzyko cukrzycy, nowotworów czy chorób układu krążenia. Aspekt zdrowego żywienia jest więc istotny dla każdego z nas. Przynajmniej powinien. Niestety w praktyce wygląda to trochę inaczej i najprawdopodobniej musi minąć jeszcze trochę czasu, zanim jako społeczeństwo dostrzeżemy realne skutki złej polityki żywieniowej i postanowimy to zmienić raz a dobrze.

Kwestia odpowiedniego żywienia jest również istotna dla sportowców. Będąc zawodowym sportowcem, robisz wszystko, aby doprowadzić swoje umiejętności do formy życia. A skoro jedzenie jest paliwem, to teoretycznie jeśli dostarczysz ciału dobrego paliwa, powinno zwiększyć swoje osiągi. Tak więc, czy dietetyk sportowy ma swój udział w sukcesie sportowca? Jak zostać takim dietetykiem?

Dietetyk

Dietetyk to osoba, która posiada wiedzę z zakresu zdrowego żywienia zarówno osób chorych jak i osób zdrowych. W pracy dietetyka liczy się przede wszystkim dobranie odpowiedniej diety do konkretnego organizmu, biorąc pod uwagę wiele czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Dietetycy tak dostosowują sposób żywienia do pacjenta, aby ten mógł osiągnąć optymalne, zamierzone efekty, taki jak utrata lub przybranie wagi, lub ograniczenie poszczególnych produktów, które są dla niego szkodliwe.

Jedną z najpopularniejszych dziedzin dietetyki jest żywienie kliniczne, czyli żywienie osób chorych. Dietetyk kliniczny często pracuje przy ośrodkach zdrowia lub we własnej poradni dietetycznej.

Warto wspomnieć, że dietetyka jest dziedziną medyczną, która łączy w sobie elementy biologiczne, chemiczne a także psychologiczne. Co więcej koncentruje się także wielu aspektach przemysłu i usług. Obecnie dietetyka zyskuje coraz więcej entuzjastów, którzy zainteresowali się prowadzeniem zdrowego trybu życia i spożywaniem zbilansowanej diety opartej na wartościowych produktach. Możemy zauważyć, że kampanie społeczne organizowane przez dietetyków przynoszą coraz więcej pozytywnych konsekwencji, a my powoli zaczynamy rozumieć, że jesteśmy tym co jemy, dlatego powinniśmy uważnie dobierać produkty, których używamy w codziennym żywieniu.

Dietetyk sportowy

Dietetyk sportowy to jedna z odnóg podstawowej dietetyki. W zawodzie dietetyka sportowego w głównej mierze chodzi o to, aby sportowiec lub grupa sportowców otrzymał dobrze zbilansowaną dietę, która pomoże mu osiągać lepsze wyniki sportowe. Jak wiemy wielu sportowców zawodowych, musi przestrzegać rygorystycznej diety, mamy tu na myśli między innymi skoczków narciarskich baź kulturystów. Często to właśnie od tego ile waży ich ciało, zależy wygrana lub przegrana.

Wiedza z zakresu dietetyki sportowej pozwala tak pokierować od wewnątrz ciałem sportowca, że zyska on dodatkowe siły, energię i motywację do kontynuowania treningów. Robert Lewandowski od dawna utrzymuje, że w osiągnięciu obecnej formy pomogła mu żona, która z zawodu jest właśnie dietetykiem sportowym. Twierdzi on, że dopiero gdy zaczął dokładniej interesować się tym, co ma na talerzu, zmieniło się jego podejście do sportu i zyskał siły, które wepchnęły go na pozycję lidera w piłce nożnej.

Jak zostać dietetykiem sportowym?

Aby zostać dietetykiem sportowym, istnieją trzy drogi. Jedna z nich to ukończenie kursu dietetyki sportowej. Jest to najłatwiejsza i najbardziej dostępna ścieżka do zawodu. Mimo to, jeśli zależy Ci na pracy z prawdziwymi zawodowcami na krajowym poziomie, sam kurs dietetyka nie wystarczy. Jeśli jednak zdecydujesz się na podjęcie szkolenia, dokładnie sprawdź szkołę oraz program kursu. Dietetyka to dziedzina, w której obejmujesz odpowiedzialność nad swoim pacjentem, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, że wiedza z kursu nie da Ci całego spektrum problemów poruszanych w branży dietetycznej.

Druga droga to ukończenie szkoły policealnej. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze niż kursy, natomiast również najprawdopodobniej nie da Ci możliwości podjęcia współpracy z topowymi sportowcami. Natomiast zakres wiedzy zdobytej w szkole policealnej jest już dużo większy i umożliwi Ci pracę w wielu gabinetach dietetycznych zajmujących się sportowcami. Wszelkiego rodzaju kluby fitness również będą zainteresowane podjęciem współpracy. Zazwyczaj nauka trwa około roku.

Najwięcej możliwość na rozwój kariery, w tym przypadku, da Ci ukończenie studiów. Dietetycy sportowi, którzy pracują przy zawodowych sportowcach, to osoby, które w pierwszej kolejności podjęły się zdobycia tytułu licencjata, a następnie poszły dalej w stronę uzyskania tytułu magistra. Aby zostać dietetykiem sportowym na wysokim poziomie, powinieneś zacząć studiować dietetykę.

Na zajęciach poznasz takie aspekty dietetyki jak anatomia i fizjologia człowieka, biochemia, kliniczny zarys chorób, technologia żywności, poradnictwo dietetyczne, socjologia żywienia, czy właśnie żywienie w sporcie.

Dietetyk sportowy: wymagania

Dietetyk pracujący dla sportowca musi spełnić szereg wymagań stawianych przez pracodawcę. Dlatego jeśli chcesz zostać dietetykiem sportowym, musisz nastawić się na ciężką pracę i sporo nauki. Dietetyka sportowa opiera się na zwiększaniu wydajności i regeneracji ciała, które jest uformowane w sposób sportowy, dlatego musisz posiadać wiedzę taką jak między innymi indywidualne tempo przemiany materii lub zapotrzebowanie kaloryczne.

Ponadto musisz wiedzieć, jak ułożyć dietę w dzień treningowy a jak w dzień nietreningowy, ile masy mięśniowej powinni mieć sportowcy przypisani do poszczególnych dyscyplin, aby osiągać najlepsze wyniki oraz jak dobrać odpowiednie proporcje składników diety do konkretnej budowy ciała i stanu zdrowia.

Dietetyk powinien odznaczać się także kilkoma kompetencjami miękkimi, które pomogą mu w efektywnym nawiązaniu współpracy ze sportowcem. W tym zakresie chodzi przede wszystkim o komunikatywność, umiejętność słuchania oraz dar przekonywania. W zawodzie dietetyk sportowy liczy się także nastawienie na wynik i konsekwencja.

Wśród wymagań znajdziemy także znajomość języka angielskiego oraz prawo jazdy. Wszystkie dodatkowe kursy, szkolenia lub studia podyplomowe przemawiają na korzyść kandydata, czyli w tym wypadku Ciebie. Pokażesz w ten sposób, że posiadasz głód wiedzy i że twoja praca jest jednocześnie twoim hobby. Potrzeba ciągłego podnoszenia kwalifikacji to duży plus podczas rekrutacji.

Dietetyk sportowy: praca

Na polskim rynku może być ciężko z pracą dla dietetyków sportowych. Specjaliści trudniący się w tym zawodzie zgodnie twierdzą, że należy znaleźć swoją niszę i wykazać się pewną elastycznością zawodową. Mimo to dietetyk sportowy znajdzie zatrudnienie w ośrodkach rekreacyjnych, instytucjach naukowo-badawczych, organizacjach konsumenckich lub zakładach żywienia zbiorowego. Chętne na podjęcie współpracy z dietetykiem są także firmy cateringowe — szczególnie te oferujące zdrową żywność.

Podjęcie pracy etatowej wcale nie musi wiązać się z porzuceniem marzenia o pracy dla sportowca. W tym wypadku możemy to uznać za gromadzenie niezbędnego doświadczenia, które przyda się w kolejnym kroku, jakim jest własna działalność gospodarcza, czyli własny gabinet. Posiadając wykształcenie i doświadczenie w dietetyce, możesz po pewnym czasie przedstawiać się już jako specjalista, a każdemu specjaliście przyda się własny gabinet. A droga od gabinetu do współpracy z branżą sportową jest już bliska — warto pojawiać się na targach, szkoleniach i wykładach związanych z tematyką diety sportowej, zaistnieć w branży sportowej poprzez udzielanie się w mediach społecznościowych, a także zgłosić chęć współpracy do odpowiedniego klubu sportowego.

Dietetyk: zarobki — ile zarabia dietetyk sportowy?

To ile zarabia dietetyk, zależy od wielu czynników. Ciężko podać uśrednione liczby, a jeśli już padają, powinny być traktowane z przymrużeniem oka, ponieważ zarobki dietetyka są bardzo zróżnicowane. W dużej mierze wypłata zależy od wykształcenia oraz od doświadczenia. Ogromne znaczenie ma także forma zatrudnienia. Dietetyk, który pracuje na etat, będzie miał mniejszą pensję, za to będzie mógł pochwalić się stabilną posadą. Natomiast osoba na tym samym stanowisku prowadząca własną działalność może spodziewać się większych zarobków, jednak zależne są one od ilości zleceń w danym miesiącu.

Dietetyk sportowy, który podejmie współpracę z topowym zawodnikiem, ma szansę na naprawdę wysokie zarobki. Mówimy tutaj o kwotach powyżej 6 tys. brutto. Dietetyk zatrudniony na etat obraca się w kręgu średniego wynagrodzenia w okolicach 4 tys. brutto. Natomiast z niektórych źródeł możemy wyczytać, że jeśli zdecydujesz się na własny gabinet, który będzie dobrze prosperował, możesz dojść do obrotów nawet w okolicach 20 – 30 tys. miesięcznie. Ta rozbieżność doskonale pokazuje, dlaczego tak trudno podać dokładne statystyki dotyczące średnich zarobków dietetyka.

CV i list motywacyjny dietetyka sportowego

Dokumenty aplikacyjne to jeden z najważniejszych elementów całego procesu rekrutacyjnego. To twoja wizytówka i zachęta dla pracodawcy. Dlatego warto zadbać o to, aby zarówno CV i list motywacyjny zachowały wszystkie wymagania formalne oraz zawierały wszystkie niezbędne informacje dotyczące twojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Jednak co powinno zawierać profesjonalne CV dietetyka sportowego?

Najlepiej, aby CV dietetyka skupiało się na wykształceniu oraz przebytych szkoleniach i kursach. Kolejną informacją powinno być doświadczenie. Warto wymienić najważniejsze stanowiska wraz z ramami czasowymi oraz krótko opisać najważniejsze obowiązki na danym stanowisku. Wspomnij także o umiejętnościach i zainteresowaniach. Wpisując znajomość języka angielskiego, pamiętaj o tym, aby określić stopień jego znajomości. Ta informacja jest bardzo ważna dla pracodawcy.

CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Gotowy dokument sprawdź kilka razy, aby wykluczyć możliwość wystąpienia błędów zarówno ortograficznych jak i informacyjnych. Postaraj się, żeby całe CV wyglądało estetycznie, a jego poszczególne sekcje umożliwiały swobodną lekturę.

Natomiast list motywacyjny to swoiste rozwinięcie i dopowiedzenie do CV. To miejsce, w którym możesz opisać swoją motywację, swoje sukcesy oraz mocne strony. Często list motywacyjny przekonuje rekrutera, że to właśnie Ty jesteś kandydatem, którego szukał.

W tym wypadku treść listu również powinna znaleźć się na jednej stronie A4. Nalezy uważać, aby nie był on zbyt długi, ponieważ rekruterzy i pracodawcy w okresiew rekrutacji mają bardzo dużo aplikacji do przeczytania, co oznacza, że nie mogą sobie pozwolić na czytanie wielostronnicowych elaboratów.

Oceń artykuł
0/5 (0)