Reklama

Podanie o zmianę stanowiska pracy na wyższe lub niższe – jak napisać, wzór, uzasadnienie

Czujesz, że utknąłeś w miejscu lub nie radzisz sobie z obecnymi obowiązkami? Napisz podanie o zmianę stanowiska pracy do swojego pracodawcy. Być może twoje argumenty przekonają go do tego, że najwyższy czas ruszyć dalej. Sprawdź, jak poprawnie napisać wniosek o przeniesienie na inne stanowisko!

podanie o zmianę stanowiska pracy

Podanie o zmianę stanowiska pracy pisze się zazwyczaj wtedy, kiedy obecne obowiązki nas albo przewyższają, albo obniżają nasze kompetencje i nie pozwalają się rozwijać. Wtedy stworzenie wniosku o przeniesienie na inne stanowisko jest świetnym rozwiązaniem. Wielu pracowników decyduje się również na zwykłą rozmowę ze swoim pracodawcą. Jednak podczas takiego spotkania może dopaść nas stres i nie będziemy w stanie obronić swojej pozycji wystarczająco dobrze lub po prostu nasz szef, ze względu na charakter jego pracy, nie będzie miał czasu z nami porozmawiać. Dlatego napisanie podania z uzasadnieniem to dobry pomysł. W dalszej części artykuły wyjaśniamy, jak to poprawnie zrobić. Poznasz również specjalne wyrażenia i prawidłową formę takiego pisma oraz będziesz mógł pobrać darmowy wzór dokumentu. Zapraszamy do lektury!

Szukasz pracy? Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Podanie o zmianę stanowiska pracy: co to jest za pismo?

Podanie o zmianę stanowiska pracy to pismo, które może wyniknąć zarówno z inicjatywy pracodawcy jak i pracownika. Powinno zawierać silne argumenty popierające naszą tezę. Jego treść musi być konkretna i zwięzła. Natomiast najważniejszym punktem odniesienia we wniosku powinna być szczerość. Jeśli zaczniesz kłamać, wywyższać się i podpisywać pod siebie nie swoje sukcesy, pracodawca może bardzo szybko zweryfikować prawdę i odrzucić twoją prośbę. W dodatku może on stracić do ciebie zaufanie, przez co decyzja o rozwiązaniu z tobą umowy będzie bardziej prawdopodobna, niż złożenie ci lepszej oferty pracy.

Szczerość jest najważniejsza. Jeśli więc chcesz napisać podanie o przeniesienie w pracy, uzasadnienie nie może zawierać fałszywych informacji na twój temat. Nawet wtedy, gdy bardzo zależy ci na rozwoju osobistym i uważasz, że zasługujesz na więcej. Dotyczy to również sytuacji, kiedy piszesz podanie o zmianę stanowiska pracy na niższe i chcesz zrezygnować z aktualnie wykonywanych obowiązków.

Podanie o zmianę stanowiska pracy na niższe

Choć z reguły porozumienie zmieniające dotyczy przeniesienia na wyższe stanowisko, to jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownik uzna, że chce „oddać”zajmowane stanowisko pracy i przenieść się niżej w szczeblach kariery. Dlaczego? W końcu degradacja nie kojarzy się z niczym pozytywnym, a już na pewno jest zaprzeczeniem rozwoju i spełnienia zawodowego. Mimo to przeniesienie pracownika niżej na jego własną prośbę zdarza się dość często.

Porozumienie zmieniające, które podpisują pracownik i pracodawca, w którym zapada decyzja, aby przyjąć propozycję pracownika i przenieść pracownika na niższe stanowisko, może być podyktowane wieloma względami – zarówno tymi zawodowymi jak i prywatnymi. Jeśli pracownik źle czuje się na dotychczasowym stanowisku, ponieważ np. zmieniła się technologia albo sposób pracy, a zatrudniony nie ma motywacji, ochoty lub po prostu nie jest w stanie np. z racji podeszłego wieku, opanować nowych zasad może porozmawiać z przełożonym o zmianie stanowiska na niższe, mniej wymagające. To w pewnym sensie wyraz odpowiedzialności ze strony pracownika, który zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń i postanawia, że nie chce działać na szkodę zespołu. Nie każdy musi dążyć do rozwoju zawodowego, niektórzy traktują prace jako sposób zarobienia niezbędnych pieniędzy i nie chcą brać na siebie dodatkowej odpowiedzialności.

Zmiana stanowiska pracy na niższe na wniosek pracownika może również dotyczyć sytuacji prywatnej. Mimo posiadanych kwalifikacji i kapitału, jakim jest doświadczenie zawodowe praca dłużej na określonym stanowisku, przyczynia się do pogorszenia relacji rodzinnych pracownika. Dotychczasowe obowiązki mogą okazać się w takim wypadku zbyt czasochłonne. Zmiana stanowiska pracy na niższe może wynikać także z poważnej choroby pracownika, lub członka jego rodziny.

Podanie o zmianę stanowiska pracy na wyższe: jak napisać?

Przed napisaniem prośby o zmianę stanowiska pracy na wyższe, czyli o awans w pracy, zastanów się, jakie są twoje sukcesy i osiągnięcia z ostatnich miesięcy i w jaki sposób możesz je uargumentować. Następnie tworząc swój wniosek, podaj konkretne przykłady i dowody, które je potwierdzą. Możesz również oprzeć się na pozytywnej opinii swoich współpracowników, którzy są w stanie zaświadczyć o twojej kompetencji, wysokich kwalifikacjach oraz zaufaniu, którym cię obdarzają. Przemyśl również, jakie umiejętności są potrzebne do wykonywania obowiązków na stosunku, o które się ubiegasz i czy będziesz sobie z nimi poradzić.

Jeśli już to zrobiłeś, sprawdź teraz jak napisać wniosek o zmianę stanowiska pracy? Co należy uwzględnić w podaniu o przeniesienie na inne stanowisko pracy, aby pismo było całkowicie poprawne i dobrze zrozumiane?

Wniosek o zmianę stanowiska pracy: najważniejsze elementy pisma

Jak napisać podanie o przeniesienie na inne stanowisko pracy? Otóż podanie o zmianę stanowiska pracy jest pismem formalnym. Nie jest ono jednak bardzo skomplikowane. Wystarczy, że posłużymy się poniższym szablonem i wypełnimy go wcześniej przemyślaną i przygotowaną treścią.

Obowiązkowe elementy w podaniu o zmianę stanowiska pracy przez pracownika to:

 • Miejscowość i data
 • Dane pracownika
 • Stanowisko pracownika
 • Dane pracodawcy
 • Tytuł: “Wniosek o przeniesienie na inne stanowisko pracy” lub “Wniosek o zmianę stanowiska pracy”
 • Treść
 • Zwrot grzecznościowy np.: “Szanowny Panie, Szanowni Państwo”
 • Podpis

Do prośby o zmianę stanowiska pracy możesz również dołączyć załączniki do projektów, które wcześniej zrealizowałeś. Stanowią one mocną argumentację w przypadku poszerzenia swoich kwalifikacji i chęci zyskania możliwości rozwoju na wyższym stanowisku pracy. Wyrażają one również zaangażowanie pracownika w swoje obowiązki i jego wysokie ambicje. Wszystko stanowi ogromną wartość w przypadku zaimponowania swojemu pracodawcy i uzyskania decyzji pozytywnej.

Podanie o zmianę stanowiska pracy: wzór

Poniżej przedstawiamy wzór podania o zmianę stanowiska pracy na wyższe. Ma on posłużyć ci jako przykład do napisania własnego pisma. Poniżej znajduje się darmowy link do pobrania.

………………………………….
Miejscowość, data

……………………………………….
Imię i nazwisko pracownika

………………………………………
Stanowisko

………………………………………
Adres e-mail

Sz.P.

………………………………………
Imię i nazwisko pracodawcy

………………………………………
Dane firmy

 

WNIOSEK O ZMIANĘ STANOWISKA PRACY

Zwracam się z prośbą o zmianę mojego stanowiska pracy ……………………………………… (nazwa aktualnego stanowiska pracy) na …………………………………….. (nazwa oczekiwanego stanowiska pracy). Moją prośbę motywuje tym, iż w firmie jestem zatrudniony od ……………………. i swoje obowiązki zawodowe zawsze wykonywałem odpowiednio, rzetelnie, efektywnie i z pełnym zaangażowaniem. Potwierdzają to między innymi ………………………………………………………………………………………………………………… (wymienić argumenty za zmianą stanowiska) oraz moje doskonałe relacje ze współpracownikami i przełożonymi.

Moje najważniejsze sukcesy i osiągnięcia z ostatnich miesięcy/lat pracy w firmie to:

 1. …………………………………………………………………………………………………………..
 2. …………………………………………………………………………………………………………..
 3. …………………………………………………………………………………………………………..
 4. …………………………………………………………………………………………………………..
 5. …………………………………………………………………………………………………………..

Ponadto nieustannie się rozwijam i poszerzam swoje kompetencje. Biorę udział w szkoleniach i kursach dotyczących ……………………………………………………………………………. (wpisać nazwę) oraz ………………………………………………………. . Ostatnio uczestniczyłem w ……………………………………………………………………………………………………………………… .

Dlatego w związku z powyższym, składam moją prośbę o zmianę stanowiska pracy na wyższe. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.

Z poważaniem,

…………………………………………….
Imię i nazwisko, podpis

Załączniki:

 1. ………………………………………………………………………………
 2. ………………………………………………………………………………
 3. ………………………………………………………………………………

 

WNIOSEK O ZMIANĘ STANOWISKA PRACY DO POBRANIA

W załącznikach należy określić rodzaj dołączanego pisma. Następnie „przypiąć” je do dokumentu składanego do swojego pracodawcy. W przypadku pisma dotyczącego przeniesienia na niższe stanowisko nie musisz pisać o swoich ostatnich osiągnięciach i sukcesach w firmie. Wystarczy, że wymienisz konkretne argumenty, które potwierdzą twoją tezę.

Zmiana stanowiska pracy: jak wygląda w praktyce?

Zazwyczaj zmiana stanowiska pracy odbywa się na podstawie porozumienia zmieniającego. Działa ono na zasadzie zgodnego oświadczenia woli, którego efektem jest przeniesienie pracownika na inne stanowisko.

Zmiana stanowiska pracy na wniosek pracodawcy to tylko dobra wola przełożonego. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na proponowane nowe warunki pracy pracownika, ten może zdecydować się na złożenie wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W przypadku jeśli porozumienie zmieniające nie jest możliwe, ponieważ np. przeniesienie pracownika jest inicjatywa pracodawcy, na którą nie chce zgodzić się pracownik, pracodawca może złożyć wypowiedzenie zmieniające.

Wypowiedzenie zmieniające wiąże się zazwyczaj z przeniesieniem pracownika na niższe stanowisko wbrew jego woli. Podwładny ma wtedy możliwość przyjęcia nowych warunków lub zwolnienie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Zmiana stanowiska pracy w takich wypadkach nie jest zawierane na podstawie porozumienia zmieniającego. Warto zaznaczyć, że pracownik może nie zgodzić się na warunki zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym.

Oceń artykuł
3.8/5 (16)