Czujesz, że utknąłeś w miejscu lub nie radzisz sobie z obecnymi obowiązkami? Napisz podanie o zmianę stanowiska pracy do swojego pracodawcy. Być może twoje argumenty przekonają go do tego, że najwyższy czas ruszyć dalej. Sprawdź, jak poprawnie napisać wniosek o przeniesienie na inne stanowisko!
Podanie o zmianę stanowiska pracy piszę się zazwyczaj wtedy, kiedy obecne obowiązki nas albo przewyższają, albo obniżają nasze kompetencje i nie pozwalają się rozwijać. Wtedy stworzenie wniosku o przeniesienie na inne stanowisko jest świetnym rozwiązaniem. Wielu pracowników decyduje się również na zwykłą rozmowę ze swoim pracodawcą. Jednak podczas takiego spotkania może dopaść nas stres i nie będziemy w stanie obronić swojej pozycji wystarczająco dobrze lub po prostu nasz szef, ze względu na charakter jego pracy, nie będzie miał czasu z nami porozmawiać. Dlatego napisanie podania z uzasadnieniem to dobry pomysł. W dalszej części artykuły wyjaśniamy, jak to poprawnie zrobić. Poznasz również specjalne wyrażenia i prawidłową formę takiego pisma oraz będziesz mógł pobrać darmowy wzór dokumentu. Zapraszamy do lektury!
Szukasz pracy? Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!
Podanie o zmianę stanowiska pracy: co to jest za pismo?
Podanie o zmianę stanowiska pracy to pismo, które powinno zawierać silne argumenty popierające naszą tezę. Jego treść musi być konkretna i zwięzła. Natomiast najważniejszym punktem odniesienia we wniosku powinna być szczerość. Jeśli zaczniesz kłamać, wywyższać się i podpisywać pod siebie nie swoje sukcesy, pracodawca może bardzo szybko zweryfikować prawdę i odrzucić twoją prośbę. W dodatku może on stracić do ciebie zaufanie, przez co decyzja o rozwiązaniu z tobą umowy będzie bardziej prawdopodobna, niż złożenie ci lepszej oferty pracy.
Szczerość jest najważniejsza. Jeśli więc chcesz napisać podanie o przeniesienie w pracy, uzasadnienie nie może zawierać fałszywych informacji na twój temat. Nawet wtedy, gdy bardzo zależy ci na rozwoju osobistym i uważasz, że zasługujesz na więcej. Dotyczy to również sytuacji, kiedy piszesz podanie o zmianę stanowiska pracy na niższe i chcesz zrezygnować z aktualnie wykonywanych obowiązków.
Podanie o zmianę stanowiska pracy na wyższe: jak napisać?
Przed napisaniem prośby o zmianę stanowiska pracy na wyższe, czyli o awans w pracy, zastanów się, jakie są twoje sukcesy i osiągnięcia z ostatnich miesięcy i w jaki sposób możesz je uargumentować. Następnie tworząc swój wniosek, podaj konkretne przykłady i dowody, które je potwierdzą. Możesz również oprzeć się na pozytywnej opinii swoich współpracowników, którzy są w stanie zaświadczyć o twojej kompetencji, wysokich kwalifikacjach oraz zaufaniu, którym cię obdarzają. Przemyśl również, jakie umiejętności są potrzebne do wykonywania obowiązków na stosunku, o które się ubiegasz i czy będziesz sobie z nimi poradzić.
Jeśli już to zrobiłeś, sprawdź teraz jak napisać wniosek o zmianę stanowiska pracy? Co należy uwzględnić w podaniu o przeniesienie na inne stanowisko pracy, aby pismo było całkowicie poprawne i dobrze zrozumiane?
Wniosek o zmianę stanowiska pracy: najważniejsze elementy pisma
Jak napisać podanie o przeniesienie na inne stanowisko pracy? Otóż podanie o zmianę stanowiska pracy jest pismem formalnym. Nie jest ono jednak bardzo skomplikowane. Wystarczy, że posłużymy się poniższym szablonem i wypełnimy go wcześniej przemyślaną i przygotowaną treścią.
Obowiązkowe elementy w podaniu o zmianę stanowiska pracy przez pracownika to:
- Miejscowość i data
- Twoje dane osobowe
- Dane adresata podania
- Tytuł: “Wniosek o przeniesienie na inne stanowisko pracy” lub “Wniosek o zmianę stanowiska pracy”
- Treść
- Zwrot grzecznościowy np.: “Szanowny Panie, Szanowni Państwo”
- Podpis
Do prośby o zmianę stanowiska pracy możesz również dołączyć załączniki do projektów, które wcześniej zrealizowałeś. Stanowią one mocną argumentację w przypadku poszerzenia swoich kwalifikacji i chęci zyskania możliwości rozwoju na wyższym stanowisku pracy. Wyrażają one również zaangażowanie pracownika w swoje obowiązki i jego wysokie ambicje. Wszystko stanowi ogromną wartość w przypadku zaimponowania swojemu pracodawcy i uzyskania decyzji pozytywnej.
Podanie o zmianę stanowiska pracy: wzór
Poniżej przedstawiamy wzór podania o zmianę stanowiska pracy na wyższe. Ma on posłużyć ci jako przykład do napisania własnego pisma. Poniżej znajduje się darmowy link do pobrania.
………………………………….
Miejscowość, data
……………………………………….
Imię i nazwisko pracownika
………………………………………
Stanowisko
………………………………………
Adres e-mail
Sz.P.
………………………………………
Imię i nazwisko pracodawcy
………………………………………
Dane firmy
WNIOSEK O ZMIANĘ STANOWISKA PRACY
Zwracam się z prośbą o zmianę mojego stanowiska pracy ……………………………………… (nazwa aktualnego stanowiska pracy) na …………………………………….. (nazwa oczekiwanego stanowiska pracy). Moją prośbę motywuje tym, iż w firmie jestem zatrudniony od ……………………. i swoje obowiązki zawodowe zawsze wykonywałem odpowiednio, rzetelnie, efektywnie i z pełnym zaangażowaniem. Potwierdzają to między innymi ………………………………………………………………………………………………………………… (wymienić argumenty za zmianą stanowiska) oraz moje doskonałe relacje ze współpracownikami i przełożonymi.
Moje najważniejsze sukcesy i osiągnięcia z ostatnich miesięcy/lat pracy w firmie to:
- …………………………………………………………………………………………………………..
- …………………………………………………………………………………………………………..
- …………………………………………………………………………………………………………..
- …………………………………………………………………………………………………………..
- …………………………………………………………………………………………………………..
Ponadto nieustannie się rozwijam i poszerzam swoje kompetencje. Biorę udział w szkoleniach i kursach dotyczących ……………………………………………………………………………. (wpisać nazwę) oraz ………………………………………………………. . Ostatnio uczestniczyłem w ……………………………………………………………………………………………………………………… .
Dlatego w związku z powyższym, składam moją prośbę o zmianę stanowiska pracy na wyższe. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku.
Z poważaniem,
…………………………………………….
Imię i nazwisko, podpis
Załączniki:
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………
WNIOSEK O ZMIANĘ STANOWISKA PRACY DO POBRANIA
W załącznikach należy określić rodzaj dołączanego pisma. Następnie „przypiąć” je do dokumentu składanego do swojego pracodawcy. W przypadku pisma dotyczącego przeniesienia na niższe stanowisko nie musisz pisać o swoich ostatnich osiągnięciach i sukcesach w firmie. Wystarczy, że wymienisz konkretne argumenty, które potwierdzą twoją tezę.
Powodzenia!
Prośba pracownika o przeniesienie na niższe stanowisko, co w przypadku odmowy pracodawcy może zrobić pracownik