Reklama

Jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę i stanowiska? Przykłady i wzór do pobrania

Napisanie klasycznego listu motywacyjnego nie stanowi większego problemu, kiedy masz przed sobą ogłoszenie o pracę. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie ma ogłoszenia, a Ty mimo to chcesz polecić pracodawcy swoją kandydaturę? Jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia? Przedstawiamy wzór listu motywacyjnego gotowy do pobrania w formacie PDF.

list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę

List motywacyjny jest oprócz CV jednym z najczęściej wymaganych dokumentów aplikacyjnych w procesie rekrutacji. Kiedy piszesz tradycyjny list, to sytuacja wydaje się prosta. Wystarczy opisać w nim swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje w taki sposób, by odpowiadały wymaganiom zawartym w ogłoszeniu o pracę. Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja, kiedy pracodawca nie prowadzi rekrutacji, a Ty mimo to chcesz polecić swoją kandydaturę. Co napisać w takim liście, kiedy nie są znane wymagania? Czy warto w takim przypadku pisać list? Sprawdź nasze podpowiedzi i pobierz darmowy wzór listu motywacyjnego. Zobacz jak napisać list motywacyjny bez ogłoszenia pracodawcy!

List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę lub stanowiska

List motywacyjny zazwyczaj piszemy w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy, kiedy w danej firmie brakuje pracownika i pracodawca jest w trakcie poszukiwania nowego, idealnego kandydata. Czy zatem istnieje sens, aby napisać list motywacyjny bez ogłoszenia pracodawcy? Jak najbardziej tak! Niekiedy zależy osobie na możliwości pracy w zakładzie pracy na danym stanowisku, ale firma albo bardzo rzadko prowadzi proces rekrutacyjny, albo Ty jako pracownik nigdy nie możesz na niego zdążyć. W takiej sytuacji idealnym pomysłem wydaje się napisanie podania o pracę i właśnie listu motywacyjnego.

Dodatkowo list motywacyjny będzie nie tylko przydatny, abyś mógł szerzej opisać swoje doświadczenie i kwalifikacje zawarte w CV, ale żebyś też mógł wytłumaczyć pracodawcy, dlaczego tak bardzo zależy Ci na otrzymaniu posady w jego firmie. Jeśli przyłożysz się do stworzenia wszystkich dokumentów, w tym przede wszystkim listu motywacyjnego, istnieje spora szansa, że pracodawca od razu się do Ciebie odezwie i znajdzie satysfakcjonujące stanowisko, bądź zapamięta Cię do czasu następnej rekrutacji. Często ma to miejsce w przypadku posady i listu motywacyjnego nauczyciela.

Z kolei podanie o pracę jest niezwykle ważne w takiej sytuacji, aby pracodawca lub rekruter mogli dowiedzieć się, z jakiego powodu trafiły do nich Twoje dokumenty aplikacyjne, że był to celowy zabieg z Twojej strony, a nie pomyłka bądź przypadek.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

List motywacyjny jest dokumentem formalnym, dlatego podczas jego pisania trzeba uwzględnić wszystkie niezbędne sformułowania, by spełnił swoją rolę. Dodatkowo będzie to niezwykle ważne w sytuacji, kiedy nie jest prowadzona rekrutacja, a Ty chcesz przekonać pracodawcę, aby Cię zatrudnił. Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o firmie i dostępnych w niej stanowiskach. Jak zatem napisać list motywacyjny?

List motywacyjny – najważniejsze elementy

Dobry list motywacyjny to list rzeczowy. Co jednak kryje się pod pojęciem „list rzeczowy”? Chodzi przede wszystkim o to, aby skupić się na najważniejszy aspektach związanych z pracą, bez lania wody i powtarzania treści krążących w Internecie. Powinien dotyczyć konktretnego stanowiska w konkretnej firmie, w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie. Czyli jednym słowem – list motywacyjny powinień być konkretny i skupiać się tylko na istotnych elementach rekrutacyjnych. Jesli chcesz pracować w wymarzonej pracy i obawiasz się, że nie wspomnisz o wszystkich zaletach – to nie martw się, najważniejsze jest przedstawienie swojej motywacji, wspomnienie o doświadczeniu i wykształceniu, a także kilka zdań o kompetencjach miękkich i twardych. Resztę dopowiesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej w siedzibie danej firmy.

Tradycyjny list motywacyjny powinien zawierać:

 • miejscowość i datę,
 • dane chętnego kandydata (imię i nazwisko, adres, nr telefonu i adres e-mail),
 • dane adresata (imię i nazwisko, stanowisko) lub ogólnie Dział HR,
 • dane firmy (nazwa i adres siedzimy),
 • zwrot grzecznościowy,
 • informacja o stanowisku, na które chciałby rekrutować kandydat,
 • zdobyte wykształcenie oraz ewentualne doświadczenie zawodowe,
 • dowody, które potwierdzą, że kandydat będzie idealnym pracownikiem na konkretne stanowisko,
 • można dołączyć informacje o uzyskanych certyfikatach, dyplomach oraz zdobytych umiejętnościach, które zostaną wykorzystane w nowej pracy,
 • wyrażenie gotowości do spotkania,
 • zwrot grzecznościowy i czytelny, własnoręczny podpis kandydata,
 • klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych RODO (jeśli nie została dodana do CV).

Wskazówek jak napisać list motywacyjny jest naprawdę wiele. Istnieje również wiele poradników doradzających jak podejść do stworzenia pozostałych dokumentów aplikacyjnych. Jeśli chcesz napisać dobry list motywacyjny musisz dobrze się przygotować między innymi poprzez przeczytanie kilku praktycznch porad, które z łatwością znajdziesz w Internecie. Z racji tego, że list motywacyjny jest jednym z podstawowych dokumentów aplikacyjnych możesz natknąć się na gotowe wzory, w których wystarczy tak napradę tylko zmienić treść listu motywacyjnego i dostosować go do własnych potrzeb.

Poniżej znajdziesz przygotowany przez nas wzór listu motywacyjnego, gdzie będziesz mógł zobaczyć, jak rozplanować poszczególne strefy. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli planujesz napisać list motywacyjny bez doświadczenia.

List motywacyjny: jakich błędów unikać w liście motywacyjnym?

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic trudnego w napisaniu uniwersalnego listu motywacyjnego, to wielu rekruterów często skarży się, że otrzymują nieprawidłowo napisanie dokumenty. Jakie są najczęstsze błędy w listach motywacyjnych?

 • Przyjęcie przez kandydata jednej z wymienionych pozycji – błaganie o zatrudnienie lub przepraszanie, że w ogóle wzięło się udział w rekrutacji. Nie przyniesie to pożądanych efektów, a tylko pokaże pracodawcy, że pracownik nie jest pewny swoich kompetencji.
 • Jeśli piszesz list motywacyjny, to spraw, aby już na pierwszy rzut oka sprawiał wrażenie wyjątkowego i indywidualnego. Nie wysyłaj tego samego listu motywacyjnego do różnych zakładów pracy.
 • Nie powielaj w liście motywacyjnym informacji zawartych w CV, podaniu o pracę lub życiorysie zawodowym. Nie ma nic gorszego, niż cztery różne dokumenty i te same powtarzające się informacje.
 • Nie kopiuj wzorów listów motywacyjnych z internetu. Weź z nich przykład, zainspiruj się, ale pamiętaj, aby zawsze nanieść stosowne poprawki. W przeciwnym wypadku okaże się, że pracodawca na przestrzeni lat dostał niezliczone ilości dokumentów o niemal takiej samej treści.
 • Staraj się pisać stylem oficjalnym, ale unikaj stylu urzędowego. W liście motywacyjnym masz pokazać swoje ludzkie oblicze i przekonać pracodawcę, że doskonale odnajdziesz się w zespole.
 • Opisuj kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w taki sposób, aby rekruter uznał, że sprawdzisz się na upragnionym stanowisku. Najlepiej używaj w tym celu dat, liczb i statystyk. Uważaj tylko i nie przesadź z ilością informacji. Nikt nie lubi przecież nadmiernego przechwalania się.
 • Przed wydrukowaniem listu upewnij się, że nie popełniłeś nigdzie błędów ortograficznych i interpunkcyjnych czy błędów językowych. Sprawdź również czy nie ma nigdzie literówek. Nie chcesz przecież, aby pracodawca pomyślał, że nie podchodzisz profesjonalnie do swojej pracy.

Jak zacząć list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę?

Jeśli piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę musisz zachować schemat listu motywacyjnego, jednak konieczne jest zmodyfikowanie treści listu, aby stała się ona bardziej uniwersalna. Pisząc list motywacyjny w sytuacji, gdy nie jest prowadzona rekrutacja to trudniejsze zadanie, ponieważ jeśli mamy ogłoszenie, możeszy czerpać z dobrodziejstwa słów kluczowych. W tym przypadku list motywacyjny i inne dokumenty aplikacyjne musimy stworzyć ” wciemno”, dlatego istotnym elementem jest skuteczny reaserch o firmie i jej kulturze organizacyjnej.

W przypadku listu motywacyjnego typowego, zaczynamy od przywitania, czyli zwrotu grzecznościowego, a następnie od informacji do jakiej konkretnej oferty pracy nawiązujesz. Tutaj sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ nie ma żadnego ogłoszenia, z kolei na wymarzonej posadzie jest już pracownik. Również w tym dokumencie musisz wspomnieć, na jakie stanowisko pracy chciałbyś rekrutować w przyszłości. Dobrze byłoby rozpocząć treść od nietuzinkowego sformułowania, abyś mógł dzięki temu wyróżnić się spośród wielu innych zgłoszeń i listów motywacyjnych.

Warto zacząć list motywacyjny bez ogłoszenia od napisania dlaczego zależy Ci na zdobyciu pracy w tej firmie. Wspomnij, że dobrze odnajdujesz się w pracy na danym stanowisku, że na przykład od lat obserwujesz poczynania firmy i chciałbyś należeć do zespołu. Możesz również w tym miejscu pochwalić się swoją wiedzą na temat branży, struktury oraz wartości firmy. Z pewnością zostanie to pozytywne odebrane. Dobry list motywacyjny bez ogłoszenia powinien przykłuwać uwagę, wyróżniać się na tle innych listów motywacyjnych, nawiązywać do konkretnego stanowiska i zachęcać rekrutera do dokładnej lekury, a nie tylko szybkiego przestudiowania treści listu motywacyjnego.

Skuteczny list motywacyjny bez ogłoszenia o pracę

Kiedy wiesz już, jak rozpocząć list motywacyjny, pozostaje pytanie co napisać w jego najważniejszej, środkowej części. W przypadku tradycyjnego listu motywacyjnego należy w tym miejscu opisać swoje doświadczenie i kwalifikacje w taki sposób, aby były one odpowiedzią na wymagania zawarte w ogłoszeniu. W sytuacji kiedy nie ma ogłoszenia, zalecamy kilka przydatnych rad.

Przejrzyj oferty pracy innych firm i wymagania na konkretne stanowisko

Jak już wiadomo, list motywacyjny pisze się w oparciu o wymagania zawarte w ofercie pracy. Co zrobić zatem w sytuacji, kiedy piszemy list motywacyjny bez ogłoszenia? W takiej sytuacji najlepiej w pierwszej kolejności zapoznać się z ogłoszeniami opublikowanymi przez inne przedsiębiorstwa, ale które poszukują pracownika na to samo stanowisko pracy. Dzięki temu będziesz wiedział, o jakich umiejętnościach wspomnieć w pierwszej kolejności oraz czego mniej więcej może oczekiwać od Ciebie przyszły pracodawca.

Przeanalizuj ogłoszenia pracodawcy, ale na inne stanowiska

Sprawdź inne ogłoszenia opublikowane przez upragnionego pracodawcę. Dzięki temu zapoznasz się z jego ogólnymi wymaganiami oraz sprawdzisz, czy Twoje nastawienie do pracy jest spójne z wartościami reprezentowanymi przez firmę.

Poznaj działalność firmy i jej założenia

Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o Twoim przyszłym miejscu zatrudnienia. Jeśli firma prowadzi stronę internetową, to zapoznaj się z zakładką „O nas” lub „O firmie”, żebyś lepiej poznał strukturę zakładu pracy oraz wartości, które przewodzą wszystkim pracownikom. Przeczytaj również opinie o Twoim pracodawcy oraz jego przedsiębiorstwie, jeśli takowe istnieją. Jeśli będziesz sporo wiedział o samej firmie, będziesz mógł odnieść się do tych pozytywnych informacji, kiedy będziesz pisać list motywacyjny bez ogłoszenia.

Pokaż pracodawcy, w jaki sposób będziesz pożyteczny dla jego przedsiębiorstwa

Każdy list motywacyjny ma za zadanie pokazać pracodawcy, że pracownik będzie idealny na stanowisko pracy. W tym celu należy opisać możliwie jak najdokładniej wszystkie te cechy, umiejętności oraz wiedzę i doświadczenie, które będą niezastąpione podczas pracy na wymarzonym stanowisku. W treści wspomnij o swoich kompetencjach miękkich takich jak:

 • wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne
 • umiejetność współpracy
 • nastawienie na cel i wykonanie zadania
 • łatwość w utrzymaniu pełnego skupienia

Pamiętaj jednak, że dobry list motywacyjny to nie rozwinięcie życiorysu zawodowego ani omówienie CV. Warto w tym momencie dodatkowo wypisać w kilku punktach dlaczego pracodawca powinien Cię zatrudnić. Takie krótkie i zwięzłe odpowiedzi są mile widziane w sytuacji, kiedy rekruter ma przed sobą jeszcze wiele dokumentów do przeczytania.

Popracuj nad wyglądem listu motywacyjnego

Kiedy już wiesz jak napisać skuteczny list motywacyjny, powinieneś zadbać o jego odpowiednią strukturę. Żeby ją zachować, warto zapisać plik w formacie PDF. Dodatkowo przed wydrukowaniem musisz sprawdzić, czy w dokumencie nie ma żadnych literówek, a jeśli znajdziesz jakiekolwiek błędy ortograficzne lub interpunkcyjne to niezwłocznie je popraw.

List motywacyjny: zakończenie listu motywacyjnego bez ogłoszenia o pracę

W zakończeniu listu motywacyjnego należy wyrazić chęć możliwości spotkania do szerszego opowiedzenia o zdolnościach i dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, czyli po prostu spotkania podczas typowej rozmowy kwalifikacyjnej. Pod zwrotem grzecznościowym należy umieścić zawsze własnoręczny podpis, bez względu na to, czy zamierzasz wysłać list motywacyjny drogą elektroniczną czy dostarczyć osobiście. Możesz również umieścić klauzulę przetwarzania danych osobowych RODO, jeśli nie zamieściłeś jej w CV lub innych dokumentach aplikacyjnych.

List motywacyjny bez ogłoszenia — wzór

Poniżej przygotowaliśmy przykładowy wzór ogólnego listu motywacyjnego bez ogłoszenia lub stanowiska. Pamiętaj nasze wcześniejsze rady, aby nie popełnić typowych błędów. W związku z tym zawsze nieco zmień treść swojego listu motywacyjnego, jak również uzupełnił go o niezbędne, indywidualne informacje jak nazwa stanowiska, na które aplikujesz, doświadczenie czy posiadane umiejętności. Dzięki temu Twój przygotowany list motywacyjny będzie unikatowy, a rekruter z pewnością Cię zapamięta i spotkacie się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Darmowy wzór listu motywacyjnego bez ogłoszenia do pobrania w formacie PDF

 ………………………………

(miejscowość i data)

……………………………

(imię i nazwisko kandydata)

……………………………

……………………………

(adres korespondencyjny)

……………………………

(numer kontaktowy)

……………………………

(adres e-mail)

 ………………………………

(imię i nazwisko adresata)

………………………………

(stanowisko adresata)

………………………………

(nazwa firmy)

.……………………………..

….…………………………..

(adres firmy)

Szanowni Państwo,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko …………………………………………. w Państwa firmie. Od lat obserwuję poczynania pracowników Państwa firmy w branży …………………………….. na rynku i z niesłabnącym entuzjazmem nie mogę doczekać się dnia, w którym dołączę do zespołu. Najbardziej imponuje mi ………………………………………………. i uważam, że sprawdzę się w tym zadaniu jako współpracownik.

Od ponad ….. lat pracuję jako ……………………………… w firmie …………………… . Miałem okazję wypróbować takie narzędzia jak …………..……..………..…………… . Potrafię również sprawnie obsługiwać przydatne programy jak np.: ……………………..…………………………… . Zawsze staram się nawiązywać długotrwałe relacje z partnerami i klientami, co owocuje …………………………. .

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku ………………………………………?

 1. Pracując jako ……………………………… w poprzedniej firmie uzyskiwałem doskonałe wyniki na poziomie…………………….. . Wielokrotnie …………………………….………, za co byłem chwalony i wyróżniany przez pracodawcę. Jestem pewny, że w Państwa firmie uda mi się osiągnąć takie same wyniki lub jeszcze wyższe.
 2. W Państwa firmie wykorzystam swoją doskonałą wiedzę na temat ………………………….. . Pozwoli to na maksymalne skrócenie okresu wdrożeniowego, dzięki czemu będę mógł szybciej rozpocząć pracę i skupić się na obowiązkach.
 3. W obecnej pracy zdobyłem również doświadczenie w zakresie zarządzania zespołem. W 2021 roku miałem przyjemność kierować 4-osobowym zespołem. Zanim jednak do tego doszło, ukończyłem szkolenie …………………….……….. i uzyskałem certyfikat ……………………………….…… .

Bardzo chciałbym mieć możliwość spotkania się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej. Chętnie odpowiem na wszelkie Państwa pytania związane z moją kandydaturą oraz planami zawodowymi. Byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź oraz za uwzględnienie mojej kandydatury.

Z wyrazami szacunku

…………..……………………

(czytelne imię i nazwisko kandydata)

Załączniki:
1. Curriculum vitae

2. Certyfikat za ukończenie szkolenia ………………

Oceń artykuł
4/5 (2)