Reklama

List motywacyjny bez doświadczenia – jak go napisać? Poznaj przykłady i sprawdź darmowy wzór

List motywacyjny bez doświadczenia jest mile widzianym dodatkiem do CV, który może pozytywnie wpłynąć na Twoje szanse u pracodawcy. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać pierwszy list motywacyjny oraz poznasz najczęściej popełniane błędy. Jak wygląda wzór listu motywacyjnego bez doświadczenia? O czym warto pamiętać?

list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego

Mogłoby się wydawać, że pisanie listu motywacyjnego bez doświadczenia to praktyka, która odeszła w zapomnienie. Kandydaci na pracowników wysyłają świetnie zaprojektowane szablony CV, w których prezentują swoje akademickie osiągnięcia i najlepsze strony osobowości. Powszechność tej praktyki rodzi jednak pewne problemy. Osoby zajmujące się rekrutacją otrzymują setki (jeśli nie tysiące) poprawnie zrobionych aplikacji, które wyglądają kompletnie tak samo. Jak znaleźć pracę bez doświadczenia i wybić się z tłumu kandydatów? Odpowiedzią może być świetnie napisany list motywacyjny, stworzony z własnej inicjatywy, w którym podkreślisz, dlaczego to właśnie Ty jesteś dobrym wyborem na pracownika. Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? O czym musisz wiedzieć i jakich błędów się wystrzegać? Daj sobie szansę na lepszą pracę i sprawdź nasz poradnik!

List motywacyjny bez doświadczenia – dlaczego warto?

Pierwsze kroki na ścieżce zawodowej zazwyczaj rodzą pewne wątpliwości. Dla większości z nas, ukończenie szkoły i wejście w dorosłość oznacza konieczność znalezienia pracy, która otworzy nam furtkę do pełnej sukcesów kariery zawodowej. Niestety najlepsze oferty pracy dla początkujących pracowników budzą ogromne zainteresowanie. Osoby rekrutujące są zasypywane tysiącami CV bez doświadczenia, które ze względu na brak historii zawodowej – są do siebie bliźniaczo podobne. W takiej sytuacji warto wykazać inicjatywę i zrobić krok przed szereg świeżo upieczonych absolwentów. Jedną ze skutecznych metod może być napisanie listu motywacyjnego bez doświadczenia. Dlaczego? Ponieważ każdy list motywacyjny osoby bez doświadczenia zawodowego się od siebie różni – w końcu każdy z nas ma inne doświadczenie edukacyjne, czy angażowaliśmy się w inne projekty szkolne lub studenckie. A napisanie dobrego listu motywacyjnego polega właśnie na tym, aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów.

Osoba rekrutująca na atrakcyjne stanowisko może wertować nawet kilkaset CV dziennie. Można przypuszczać, że każdy wyróżniający się dokument zapadnie jej w pamięć i zwiększy Twoje szanse na przejście do drugiego etapu rekrutacji. Niestety – w rzeczywistości trudno zaimponować rekruterom, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego. Napisanie listu motywacyjnego bez doświadczenia pokazuje, że nie jesteś osobą idącą na łatwiznę. Już teraz wykazujesz się znajomością realiów rynku pracy i wiesz, że bez zrobienia dodatkowego “efektu wow”, trudno Ci będzie znaleźć interesującą pracę. Jednym z najprostszych sposobów, aby pokazać swoje zaangażowanie, jest stworzenie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych i napisanie listu motywacyjnego. Pamiętaj jednak, że pierwszy list motywacyjny bez doświadczenia powinien być dobrze napisany! Co to właściwie znaczy? Jak powinien wyglądać list motywacyjny kandydata bez doświadczenia?

Szukasz pracy? Praca w Białymstoku czeka, aż ją odkryjesz!

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny i szukasz informacji na ten temat – właśnie zyskujesz przewagę nad mnóstwem kandydatów. Chęć zrobienia dobrego wrażenia to dobry początek, który może być jeszcze lepszy, gdy napiszesz list motywacyjny bez doświadczenia w zgodzie z obowiązującymi zasadami. Pisząc dobre preludium do zatrudnienia, nie można popełniać błędów w tzw. technikaliach. Pamiętaj, aby nie zapomnieć o podaniu daty i miejsca, swoich danych kontaktowych, informacji o adresacie listu, a także wyróżnionego tytułu. Pokaż osobie rekrutującej, że nie jest Ci obce tworzenie różnego rodzaju dokumentów, a nawet jeśli to Twój pierwszy raz – udowodnij, że potrafisz poszukiwać danych w internecie. W przypadku listu motywacyjnego chodzi przede wszystkim o to, aby został on napisany poprawnie, zwięźle i z dbałością o detale. Co dalej?

Postaraj się dopasować list motywacyjny bez doświadczenia do oferty pracy! Nie warto rujnować dopiero co zdobytej opinii kandydata miesiąca. Dlatego wystrzegaj się kopiowania gotowych szablonów z internetu i podmiany danych osobowych. Osoby rekrutujące obejrzały już dziesiątki tysięcy dokumentów i większość najpopularniejszych wzorów zapewne znają na pamięć. Przestudiuj dokładnie ogłoszenie o pracę, oceń wymagania rekrutera, a potem odpowiedz na nie w liście motywacyjnym. Pamiętaj jednak, aby w pogoni za dopasowaniem się do wymagań z ogłoszenia nie pokusić się o naginanie faktów, czy nawet kłamstwo. Taki misterny plan zacznie przeciekać już w pierwszych minutach rozmowy kwalifikacyjnej.

Niezależnie czy piszesz dokument bez doświadczenia, list motywacyjny zawsze powinien mieć konkretnego adresata. Zwracaj się więc bezpośrednio do rekrutującej firmy. Jeśli udało Ci się napisać błyskotliwy i uwydatniający zalety list motywacyjny, pamiętaj, że wciąż możesz go uatrakcyjnić! Sprawdź jeszcze raz ofertę pracy i odszukaj nazwę firmy lub imię osoby rekrutującej. Podczas pisania pierwszego listu motywacyjnego bez doświadczenia warto pokazać, że piszesz go z myślą o tym konkretnym pracodawcy oraz pracy na danym stanowisku w tej firmie.

Nie masz bogatego doświadczenia zawodowego, dlatego postaraj się uwydatnić te cechy charakteru i zainteresowania, które mogłyby odpowiadać przyszłemu stanowisku. Pokaż potencjalnemu pracodawcy, że nawet bez doświadczenia szybko dopasujesz się do zespołu i z łatwością opanujesz nowe umiejętności. Możesz krótko opisać, jak Twoje poszczególne umiejętności przydadzą się na danym stanowisku. Dodatkowo wspomnij o aktywnościach, jakie podejmowałeś podczas edukacji – może wolontariat, udział w targach pracy, a może koło zainteresowań angażujące się w projekty branżowe? Warto napisać list motywacyjny, który podkreśli, że jesteś aktywnym, zaangażowanym młodym człowiekiem i świetnie sprawdzisz się na danym stanowisku.

Pamiętaj, że osoba rekrutująca musi przeglądać mnóstwo aplikacji każdego dnia. Postaraj się napisać list motywacyjny bez doświadczenia w zwięzły sposób, tak, aby specjalista z firmy rekrutującej mógł szybko odnaleźć najważniejsze informacje.

Tworząc swój pierwszy list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego, używaj wypunktowań, wytłuszczeń i podkreśleń. Dzięki temu ułatwisz rekruterowi zadanie. Taka forma jest łatwiejsza do czytania i świetnie zwraca uwagę, na to co najważniejsze – czyli Twoją wartość dla pracodawcy.

W liście motywacyjnym absolwenta bez doświadczenia można się też pochwalić udziałem w organizacjach studenckich, wymianach międzynarodowych, sukcesach na podłożu naukowym i społecznym. Jak można dostosować cechy do konkretnego zawodu?

List motywacyjny bez doświadczenia – przykłady pożądanych cech

Jak już wspomnieliśmy, stworzenie dokumentu świadczącego o Twojej motywacji, należy dostosować do konkretnej oferty pracy. Zebraliśmy dla Ciebie kilka przykładowych cech, które mogłyby sprawić, że nowy pracodawca uzna Cię za przydatnego pracownika. O jakich cechach mowa?

1. List motywacyjny nauczyciela w przedszkolu bez doświadczenia

Pisząc list motywacyjny dla nauczyciela w przedszkolu bez doświadczenia, warto się skupić na cechach charakteru i wykształceniu. Nieocenione atuty w tym przypadku to cierpliwość, wykształcenie pedagogiczne, entuzjazm i kreatywność. Znaczenie dla osób rekrutujących, mogą mieć takie szczegóły, jak opieka nad młodszym rodzeństwem i umiejętność prowadzenia rozmów po angielsku. Obecnie nawet najmłodsze dzieci mają zajęcia z języków obcych, dlatego jeśli posiadasz takie umiejętności – postaraj się je pokazać w liście.

2. List motywacyjny do urzędu miasta bez doświadczenia

Praca w urzędzie miasta to jedno ze stanowisk, które najprawdopodobniej będzie wymagało od Ciebie umiejętności administracyjnych. W wielu ogłoszeniach o pracę znajdziesz konkretne wymagania. Jednym z nich jest bardzo często list motywacyjny. Pamiętaj, że nawet jeśli pracodawca nie wymaga od Ciebie takiego dokumentu, możesz wyróżnić się z tłumu kandydatów. W liście motywacyjnym do urzędu miasta bez doświadczenia warto pochwalić się swoją organizacją pracy i obsługą programów biurowych. Pokaż, że jesteś osobą, która świetnie obsługuje pakiet Microsoft Office, a sterty dokumentów nie przyprawiają Cię o ból głowy. List motywacyjny bez doświadczenia warto poprzeć umiejętnościami czytania ze zrozumieniem, zarządzania czasem pracy, odpornością na stres, odpowiedzialnością i znajomością obsługi sprzętów biurowych.

3. List motywacyjny sprzedawcy bez doświadczenia

Jeśli pragniesz rozpocząć karierę w bezpośredniej obsłudze klienta, skup się na swoich prospołecznych cechach charakteru. W liście motywacyjnym sprzedawcy bez doświadczenia nie może zabraknąć Twoich umiejętności zjednywania sobie ludzi, daru przekonywania i pewności siebie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawcy zatrudniający sprzedawców cenią sobie odpowiedzialność, uczciwość i stawianie się w pracy na czas. Dodatkowym atutem będzie obsługa kasy fiskalnej i możliwość dostosowania się do elastycznego grafiku.

4. List motywacyjny informatyka bez doświadczenia

Teoretycznie programista lub informatyk – nie napotykają wielkich przeszkód w znalezieniu nowej pracy. Branża IT jest szalenie chłonnym rynkiem, dlatego dobrze płatną pracę znajdzie tam nawet osoba bez doświadczenia. Sytuacja ulega zmianie, jeśli chcesz znaleźć pracę w firmie swoich marzeń, o którą walczą tysiące kandydatów. List motywacyjny informatyka bez doświadczenia powinien wskazywać na znajomość języków programowania, ogólne zainteresowanie nową technologią i chęć ciągłej nauki. Dobry informatyk w firmie to skarb, który może przebierać w ofertach bez względu na swoje doświadczenie. Pracodawcom trudno utrzymać takiego pracownika, dlatego możesz przekazać, że interesuje Cię pozostanie w docelowej firmie na dłużej.

5. List motywacyjny – księgowa bez doświadczenia

Księgowa lub księgowy to obecnie jeden z zawodów deficytowy, dlatego też na jedno stanowisko aplikuje wielu kandydatów. Czy w takiej rywalizacji masz szansę jeśli nie masz doświadczenia? Cóż, wiele zależy od danego stanowiska oraz wymagań pracodawcy, jednak jeśli aplikujesz na stanowisko juniorskie, to mimo braku doświadczenia możesz okazać się dobrym kandydatem. Wspomnij o swoich umiejętnościach zdobytych podczas studiów lub na kursach, wymień programy branżowe, z jakimi umiesz współpracować oraz zaznacz, że księgowość to dla Ciebie prawdziwa pasja. Podkreśl swoje umiejętności pracy samodzielnej oraz łatwość w rozwiązywaniu bieżących problemów księgowych.

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego? Jakich błędów unikać?

Wspomnieliśmy już o tym, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia. Taki poradnik nie byłby kompletny, gdybyśmy nie opisali, jak takiego listu nie pisać. Zaangażowanie i stworzenie listu motywacyjnego z własnej woli, może być furtką do sukcesu zawodowego. Niestety, gdy w takim liście popełnisz podstawowe błędy – możesz się spotkać z odwrotnym skutkiem. Jakich błędów unikać podczas pisania listu motywacyjnego bez doświadczenia zawodowego?

  • Już o tym wspomnieliśmy, ale to bardzo ważne! Nie kopiuj gotowych wzorów z internetu. Osoba rekrutująca natychmiast zauważy, że jedyna Twoja praca polegała na zmianie danych osobowych. Do napisania listu należy się przyłożyć, a jego treść powinna być wyjątkowa za każdym razem.
  • Unikaj błędów ortograficznych, nieprawidłowych danych teleadresowych i przeczytaj swój list motywacyjny bez doświadczenia kilka razy. Pierwsze wrażenie tworzy się już na etapie takiego listu, dlatego niechlujna forma i liczne błędy – mogą Cię zdyskwalifikować w oczach przyszłego pracodawcy.
  • List motywacyjny bez doświadczenia to miejsce na wykazanie Twoich niewątpliwych zalet. Nie warto jednak wykorzystywać go do opisywania całego dotychczasowego życia i wszelkich doświadczeń. Treść listu powinna być zwięzła i pozwolić na zapoznanie się z nią w ciągu kilku minut.
  • Nie powielaj treści swojego CV bez doświadczenia. Wszystkie najważniejsze dane są już w curriculum vitae. W swoim liście motywacyjnym bez doświadczenia postaraj się rozwinąć lub podkreślić niektóre z nich, lecz przede wszystkim – przedstaw swoje zalety, na które nie było miejsca w CV.

List motywacyjny bez doświadczenia – wzór

Wzór listu motywacyjnego bez doświadczenia warto traktować, jako materiał poglądowy. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, nie kopiuj go w całości. Polecamy uwolnić swoją kreatywność i zastosować się do wcześniejszych rad. Jak może wyglądać treściwy wzór listu motywacyjnego bez doświadczenia zawodowego?

 

……………………………………….
(data i miejscowość)

…………………………………..
…………………………………..
(dane osoby aplikującej)

…………………………………..
…………………………………..
(dane pracodawcy/adresata)

 

List motywacyjny – stanowisko Młodszego Office Managera

 

Szanowni Państwo,

Z wielką nadzieją aplikuję na stanowisko XYZ w Państwa firmie. Nie mam ogromnego doświadczenia zawodowego, jednak posiadam liczne umiejętności, które odpowiadają zamieszczonej przez Państwa ofercie pracy. Jestem zainteresowany podjęciem nowych wyzwań w firmie XYZ, która w moim mniemaniu tworzy idealne środowisko rozwoju dla najlepszych specjalistów. Kilka słów o moich doświadczeniach i umiejętnościach przydatnych na powyższym stanowisku:

  • Jako student „Administracji i zarządzania” na Uniwersytecie Warszawskim, uczestniczyłem w inicjatywie studenckiej, dostosowującej uniwersyteckie budynki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Aktywność w takim ugrupowaniu pozwoliła mi zapoznać się z prowadzeniem dokumentacji, obsługą sprzętów biurowych, a także przystosowała do pracy pod presją czasu.
  • Podczas praktyk studenckich musiałem opanować obsługę programów biurowych (pakiet Microsoft Office), które postanowiłem rozwijać tak, aby wykorzystać ich znajomość w przyszłej pracy zawodowej.
  • Wiem, że praca w firmie XYZ oznacza przebywanie w międzynarodowym środowisku. Z pewnością nie będę miał problemów z komunikacją, dzięki opanowaniu języka angielskiego na poziomie C1, a także języka niemieckiego na poziomie B2.
  • Interesuję się też obszarem Human Resources i socjologią. Mogę być dużym wsparciem w razie przyszłych rekrutacji i zarządzania pracownikami.

Mam nadzieję, że będziemy mogli porozmawiać o ewentualnej współpracy osobiście lub za pośrednictwem wideorozmowy. W dołączonym dokumencie rekrutacyjnym znajdziecie Państwo więcej informacji o mnie.

Łączę wyrazy szacunku

……………………………………
(podpis kandydata)

Oceń artykuł
3.3/5 (4)