Reklama

Wykształcenie w CV – jak je wpisać?

Wykształcenie w CV odgrywa istotną rolę w każdym dokumencie aplikacyjnym. Sprawdź, jak je poprawnie wpisać oraz co zrobić, jeśli jesteś w trakcie nauki. Dowiedz się również, czy brak wyższego wykształcenia w CV wpłynie na szansę otrzymania dobrej pracy.

wykształcenie w cv

Wykształcenie w CV to dla wielu pracodawców ważna informacja, a w niektórych przypadkach to właśnie od wykształcenia zależy to, czy w ogóle kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Istnieją bowiem zawody, w których odpowiednie specjalistyczne wykształcenie wyższe jest podstawą do podjęcia zatrudnienia i zapewnia możliwość wykonywania zawodu. Jednak rynek pracy nie zamyka się na osoby bez wykształcenia – a co więcej powstaje wiele zawodów, w których wykształcenie nie jest wcale konieczne, ponieważ liczą się inne umiejętności i cechy. W niektórych przypadkach to możliwe jest znalezienie dobrze płatnej pracy, mając jedynie wykształcenie podstawowe. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od etapu, na którym skończyłeś edukację, w CV musisz opisać wykształcenie, ponieważ element ten jest jedną z podstawowych sekcji tego dokumentu.

Wykształcenie w CV – czy warto je wpisać?

Wiele osób zastanawia się, czy pisać wykształcenie w CV. Edukacja jest jednym z najważniejszych elementów każdego życiorysu zawodowego, dlatego należy dobrze ją zaprezentować. Jeśli jednak posiadasz tylko wykształcenie podstawowe lub średnie, nie łam się. W takim wypadku również masz szansę na zdobycie satysfakcjonującej pracy. Najważniejsze, abyś umieścił w swoim CV tylko prawdziwe informacje, niezależnie od tego, na jakim etapie zakończyłeś swoją edukację lub ile doświadczenia posiadasz. Jeśli postanowisz nieco podkolorować rzeczywistość, musisz być świadom konsekwencji prawnych, jeśli prawda wyjdzie na jaw.

Często osoby, które mają tylko wykształcenie podstawowe, albo wykształcenie gimnazjalne mogą odczuwać wstyd związany z brakiem ukończenia dalszych etapów. Wynika to często z niezdrowej presji społeczeństwa, która sprawia, że większość młodych osób od razu decyduje się na podjęcie studiów, nie do końca wiedząc, jakie są ich zainteresowania i plany zawodowe. Choć oczywiście wykształcenie podstawowe to dość wczesny etap zakończenia edukacji nie oznacza to, że w tym momencie skończył się rozwój danej osoby i oczywiście jeśli już doszło do takiej sytuacji, to nie warto popadać w stagnację. Czytaj, rozwijaj swoje umiejętności i zakres doświadczenia zawodowego lub buduj swój biznes. I pamiętaj, zawsze z dumą wpisuj opis wykształcenia do CV, ponieważ to nie ukończenie szkoły definiuje Twoją wartość na rynku pracy.

Rodzaje wykształcenia w Polsce – fachowe terminy

Jeśli chcesz opisać wykształcenie w CV, musisz operować fachowym słownictwem. W Polsce mamy terminy określające każdy poziom edukacji, warto więc z nich korzystać. Jak zatem fachowo wpisać w CV wykształcenie?

  • Wykształcenie podstawowe – uzyskuje osoba, która ukończyła podstawowe studium zawodowe lub szkołę podstawową,
  • Wykształcenie gimnazjalne – uzyskuje osoba, która ukończyła gimnazjum, jeśli takie istniało w obowiązującym programie,
  • Wykształcenie zasadnicze zawodowe – uzyskuje osoba, która ma świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej lub szkoły zasadniczej,
  • Wykształcenie średnie – uzyskuje absolwent szkoły średniej, czyli osoby, które ukończyły liceum lub technikum (z wyjątkiem zasadniczej szkoły zawodowej) oraz zdały pozytywnie egzamin maturalny,
  • Wykształcenie średnie branżowe – dotyczy osób, które ukończyły branżową szkołę II stopnia,
  • Wykształcenie wyższe – uzyskuje osoba, która na studiach wyższych obroniła tytuł zawodowy, licencjata, inżyniera, magistra, magistra inżyniera, bądź uzyskały stopień naukowy doktora.

Warto zaznaczyć, że studia podyplomowe, to nie to samo co dyplom ukończenia studiów, dlatego w przypadku ich ukończenia nie przysługuje Ci prawo do posługiwania się dodatkowym tytułem naukowym. Choć nie zmienia to faktu, że w wielu branżach studia podyplomowe to niezwykle cenna pozycja w CV.

Wykształcenie w CV – w jakim miejscu je umieścić?

Jeśli tworzysz własne CV, skup się na odpowiedniej kolejności sekcji. Wykształcenie umieść po podsumowaniu zawodowym, doświadczeniu i umiejętnościach. To bardzo ważne, ponieważ stanowią one kluczową część Twojego dokumentu, na który rekruter zwraca największą uwagę.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, jesteś świeżo po studiach lub szukasz dobrego stażu czy praktyk, rozbuduj opis wykształcenia w CV na tyle, aby mógł zaciekawić i zainteresować potencjalnego rekrutera.

Jeśli korzystać z kreatora CV możesz wpisać wykształcenie w miejscu, w którym podpowiada Ci to szablon. Przyjmuje się, że wykształcenie i doświadczenie to dwie najważniejsze sekcje, które rekruter sprawdza na samym początku. Jeśli możesz pochwalić się dyplomem prestiżowej uczelni wyższej, to warto wspomnieć o tym jak najwcześniej, czyli umieścić taką informację już na górze, zaraz po podsumowaniu zawodowym. Natomiast jeśli Twoje wykształcenie nie jest tym, czym chcesz się pochwalić, to najpierw wspomnij o inny swoich zaletach, takich jak umiejętności lub doświadczenie i dopiero później, nieco niżej przejdź do sekcji wykształcenie.

Sprawdź również: Jak napisać dobre CV?

Wykształcenie w CV – kolejność

Pamiętaj, nie musisz podawać średniej ze studiów bądź oceny z pracy licencjackiej. Dla pracodawcy jest to zupełnie niepotrzebne. Wyjątkiem jest CV naukowe, w którym wcześniej wymienione kwestie, jak i wszelkie publikacje lub zainteresowania naukowe są jak najbardziej pożądane.

Wiele osób zastanawia się, w jakiej kolejności pisać wykształcenie w CV. W życiorysie zawodowym należy umieścić tylko ostatni poziom edukacji. Jeśli ukończyłeś studia, nie musisz wymieniać szkoły średniej zaś jeśli masz wykształcenie średnie, pomiń wpisywanie gimnazjum lub podstawówki. W sytuacji, gdy masz za sobą kilka kierunków studiów, śmiało wpisz je do swojego CV. Będzie to świadczyć o twoich wysokich ambicjach, chęci rozwoju i zdobywania wiedzy, co jest szczególnie ważne dla pracodawców.

Nie zapominaj o chronologii! Na samej górze w CV umieść ostatnio ukończony przez ciebie etap edukacji zaś na samym dole, najdawniej zdobyte wykształcenie.

Sprawdź również: Oferty pracy

CV – wykształcenie w trakcie i po ukończeniu szkoły

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, nie rozpisuj się. Wpisz same podstawowe i najważniejsze informacje dotyczącego twojego wykształcenia w formie takiej jak na przykład:

  • 2015.10-2018.06 – Uniwersytet Warszawski, Polonistyka, licencjat

Lub w przypadku wykształcenia średniego w CV:

  • 2005.09-2008.06 – LXX Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego, Warszawa

Oraz w trakcie trwania szkoły lub studiów:

  • 2018 do teraz – Politechnika Warszawska, Administracja
  • 2018 do teraz – Liceum Plastyczne, Warszawa

Pamiętaj! Nie stosuj skrótów nazwy uczelni. Jeśli starasz się o zatrudnienie w konkretnej branży, obok kierunku studiów lub szkoły możesz wpisać specjalizację.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia zawodowego i szukasz swojej pierwszej pracy, w CV ucznia i kolumnie o wykształceniu kolejno wymień swoje osiągnięcia, np. działania wewnątrzszkolne bądź wygrane olimpiady, tylko chronologicznie od linijki. Bądź jednak zwięzły i opisz same podstawowe informacje. Nie wspominaj także o sprawach, które nie mają związku ze stanowiskiem, o które się starasz. W końcu jeśli chcesz otrzymać posadę i dostać się na staż np. do agencji reklamowej, to rekrutera niekoniecznie interesuje to, czy mając 13 lat dorabiałeś u znajomych w ogórdku. Skup się na tym co mogło przynieść Ci umiejetności lub doświadczenie związane własnie z pracą w takiej agencji reklamowej. być może organizowałeś szkolene dni tematyczne? A możesz zajmowałeś się prowadzeniem szkolnego fanpage? Są to doświadczenia, które mogły wzbogacić Cię o umiejetności przydatne na tym stażu. Zajrzyj również do naszego artykułu: „Jak napisać CV bez doświadczenia?”.

Jak wpisać wykształcenie wyższe w CV bez obrony na studiach? CV Przerwane studia

Nie posiadasz jeszcze tytułu zawodowego i zastanawiasz się, jak dobrze ująć swoje wykształcenie w CV? Magister lub licencjat oczywiście mogą zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy, ale jeśli obrona dopiero Cię czeka, nie wpisuj ich do swojego CV. Nawet jeśli uzyskałeś absolutorium, a egzamin licencjacki lub magisterski to tylko kwestia czasu i jesteś pewien, że zdasz je pomyślnie. W przeciwnym wypadku możesz zostać oskarżony o wprowadzenie rekrutera i pracodawcy w błąd. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie podanie nazwy uczelni, jej lokalizacji i swojego kierunku obok daty rozpoczęcia i zakończenia studiów. Dodatkowo możesz podać przewidywaną datę obrony.

Co jeśli rzuciłeś studia jednolite magisterskie lub licencjackie na drugim, trzecim bądź czwartym roku? Jak wpisać do CV wykształcenie, które tak naprawdę nie jest pełne w świetle prawa? Możesz zamieścić w CV informacje takie jak kierunek studiów, oraz datę rozpoczęcia i zakończenia edukacji, jednak pamiętaj, aby dodatkowo napisać, że nie ukończyłeś studiów wyższych i nie posiadasz tytułu naukowego. Możesz podczas rozmowy wyjaśnić, co takiego stało się w trakcie studiów, co wpłynęło na taką, a nie inną decyzję. Być może już wtedy podjąłeś pracę w zawodzie, który Cię interesuje i zdecydowałeś się rozwijać w tym kierunku? Może postanowiłeś nieco zmienić branżę i przeznaczyłeś swój czas na kursy zawodowe i podnoszące Twoje kompetencje? Lub po prostu poszedłeś za głosem serca w stronę swojego wymarzonego zawodu? Pamiętaj jednak, że wyjaśniając swój stan w trakcie studiów, nie jest dobrym wytłumaczeniem fakt, że po prostu Ci się nie chciało lub zaniedbałeś naukę z powodu imprez.

Brak wykształcenia w CV – co wtedy?

Nie możesz pochwalić się wykształceniem licencjackim w CV? Brak ukończenia studiów wyższych nie przekreśla Twojej szansy uzyskania dobrego zatrudnienia. Wiele pracodawców uważa, iż wykształcenie nie stanowi wystarczających kompetencji do odpowiedniego przygotowania do pracy. Najważniejsze jest doświadczenie oraz umiejętności, a także zdobyte osiągnięcia i sukcesy. Obecnie na rynku brakuje wielu specjalistów, którzy posiadają konkretne umiejętności oraz fach w ręku, dlatego też w wielu branżach pracodawcy oczekują od pracowników czegoś innego niż wykształcenia wyższego. Może się okazać, że wykształcenie zasadnicze zawodowe wzbogacone o bogate doświadczenie i umiejętności będą dla firmy znacznie cenniejsze niż dyplom ukończenia studiów wyższych.

Warto też zaznaczyć, że o ile wykształcenie kierunkowe może pomóc awansować, to jednak w wielu zawodach nie jest ono konieczne. I choć zakończenie edukacji na szkole podstawowej lub na szkole średniej to nie powód do wstydu, to jest nim już brak rozwoju i samokształcenia. To, że pewien etap eudkacji się zakończył nie oznacza bowiem, że powinien zakończyć się także etap zdobywania nowych umiejętności lub budowania swojej wartości na rynku pracy. Tak samo jak odpowiedni kierunek studiów może doprowadzić Cię do objęcia stanowiska doktora, tak samo odpowiednie podejście do samorozwoju i szkoleń może doprowadzić Cię do stanowiska głównego mechanika w renomowanej stacji kontroli pojazdów lub do kierownika w dziale obsługi klienta. Obecnie bowiem istnieje niewielka grupa zawodów, do których wykonywania konieczne są studia. W innych pracach nie jest to aż tak istotne, czy ukończyłeś tylko szkołę podstawową, czy może masz wykształcenie średnie liczy się bowiem to co możesz wnieść do firmy.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)