Reklama

CV funkcjonalne – jak je napisać? Czym się różni od tradycyjnego?

CV funkcjonalne jest jednym z ciekawych sposobów na wybicie się z tłumu innych kandydatów na stanowisko. Wyróżnia je specjalny układ funkcjonalny, stanowiący idealne rozwiązanie dla osób bez doświadczenia lub z lukami w zatrudnieniu. Czym jest CV funkcjonalne? Czym się różni od chronologicznego? Sprawdź!

pracownik składający CV funkcjonalne

Najbardziej atrakcyjne oferty pracy przyciągają setki, a nawet tysiące chętnych. Wyróżnienie się z tak wielkiego tłumu kandydatów to nie lada wyzwanie. Jedną z oznak nieszablonowego podejścia do tematu rekrutacji jest CV funkcjonalne. Ten niezbyt popularny sposób na przedstawienie swoich zalet przyszłemu pracodawcy, może być idealnym rozwiązaniem w przypadku osób z mniejszym doświadczeniem zawodowym lub lukami w zatrudnieniu. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak napisać CV tego rodzaju, sprawdź, czy to najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Jak wygląda przykład CV funkcjonalnego? Czym różni się od tradycyjnych dokumentów? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Szukasz pracy? Praca w Katowicach czeka, aż ją odkryjesz!

CV funkcjonalne – kiedy warto się nad nim zastanowić?

Jeśli w historii Twojego zatrudnienia nie występują duże odstępy czasowe, wymagania w wymarzonej ofercie pracy pokrywają się z doświadczeniem zawodowym, a wykształcenie odpowiada oczekiwaniom pracodawcy – wtedy warto wykorzystać tradycyjne CV chronologiczne. Jednak czasami sytuacja wymaga nieco innego podejścia do tematu rekrutacji. CV funkcjonalne jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają pracę lub nie mają doświadczenia zawodowego odpowiadającego potencjalnemu pracodawcy. Układ funkcjonalny CV można wykorzystywać również wtedy, gdy należysz do osób często zmieniających pracę. 

Można przypuszczać, że CV bez doświadczenia w tradycyjnej formie będzie równoznaczne z wysłaniem niemalże pustej kartki. CV w układzie funkcjonalnym pozwala zawęzić swoje osiągnięcia i umiejętności miękkie do tych, które mogą zainteresować osoby zajmujące się rekrutacją. Czym dokładnie różnią się CV funkcjonalne od chronologicznego?

CV funkcjonalne a chronologiczne – czym się różnią?

Tradycyjne CV chronologiczne to taki układ dokumentu, który znają wszyscy kandydaci na pracowników. Pismo opiera się na doświadczeniu zawodowym i wykształceniu, które najczęściej układamy w porządku chronologicznym od najstarszego do najnowszego. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób mogących się pochwalić płynnie przebiegającą i przemyślaną karierą zawodową. CV funkcjonalne przedstawia nieco inne podejście do rekrutacji. W treści takiego dokumentu kandydat skupia się na kluczowych umiejętnościach i doświadczeniu, które uznał za najbardziej przydatne w stosunku do konkretnej oferty pracy. Dodatkowe umiejętności w CV i przebieg kariery umieszcza się na samej górze, a ewentualne doświadczenie zawodowe ogranicza do najtrafniejszych stanowisk. 

W układzie funkcjonalnym CV nie trzeba dbać o dokładną chronologię zatrudnienia. W tym przypadku rezygnuje się z dokładnego opisu trwania umowy i stanowiska, a skupia na umiejętnościach mogących się przydać pracodawcy. Brzmi jak strzał w kolano? W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjne podejście do tematu. Jednak jeśli jesteś studentem, Twoja historia zatrudnienia nie wygląda najlepiej, lub starasz się o staż w firmie marzeń – możesz skupić uwagę na przedstawieniu swoich umiejętności. 

Jak napisać CV funkcjonalne?

Chronologiczne i tradycyjne curriculum vitae, to nie jedyny sposób na dobre CV. W przypadku życiorysu funkcjonalnego zaczyna się dosyć nietypowo… bo od podsumowania zawodowego i opisu umiejętności. Przeglądanie dokumentów nadesłanych przez kandydatów na rozchwytywane stanowisko może trwać zaledwie parę sekund. W tym przypadku wzrok potencjalnego pracodawcy pada od razu na opis najbardziej interesujących go umiejętności. Doświadczenie zawodowe schodzące na drugi plan w CV funkcjonalnym zastąp krótkim opisem umiejętności, znajomości języków i programów, zdobytych certyfikatów lub cech charakteru. Zadbaj o to, aby opis zawierał konkretne dane i odpowiadał wymaganiom pracodawcy. 

W tym sposobie konstruowania CV chodzi o jak najszybsze przedstawienie swoich największych atutów. Wykorzystaj wszystko, co pracodawca może uznać za przydatne na stanowisku z oferty pracy. Dopiero potem opisz pokrótce swoje doświadczenie zawodowe (o ile istnieje), wykształcenie i np. zainteresowania. Oczywiście nie można zapominać o klauzuli CV i profesjonalnie wyglądającym zdjęciu. 

Układ funkcjonalny w CV – tylko dla osób bez doświadczenia?

Nie tylko osoby bez doświadczenia mogą się zastanawiać, czy lepiej wybrać CV chronologiczne, czy funkcjonalne. Niektórzy pracownicy rezygnują z jednej ścieżki zawodowej, aby spróbować swoich sił w innej branży. Jeżeli interesuje Cię powrót do korzeni, możesz skupić swoje CV na doświadczeniu i umiejętnościach zdobytych np. 10 lat temu. Już pierwszy akapit curriculum vitae, który przedstawia Cię jako osobę doświadczoną – może zwrócić uwagę rekrutera, który tego dnia zapoznał się z ponad setką dokumentów aplikacyjnych. 

Wybór CV funkcjonalnego powinien być następstwem konkretnych przemyśleń. Wielu pracodawców potraktuje taki sposób tworzenia życiorysu, jako chęć ukrycia czegoś lub brak znajomości zasad tworzenia curriculum vitae. W niektórych przypadkach warto podjąć ryzyko, zwłaszcza gdy Twoje tradycyjne CV chronologiczne nie jest szczególnie atrakcyjne.

CV funkcjonalne – wzór i przykładowy układ dokumentu

Jak wygląda wzór (czy też szablon) CV funkcjonalnego? Oczywiście każdy taki dokument warto napisać samodzielnie. Poniższy przykład stanowi pewnego rodzaju wizualizację opisów zamieszczonych w tym artykule.

Podsumowanie i cele zawodowe 

Obecnie studiuję dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2 lat zgłębiam tajniki sztuki pozycjonowania SEO i rozwijam swoje umiejętności obsługi następujących platform: Ahrefs, Senuto, WordPress, Google Analytics, Google Ads, Semstorm i Semrush. Ukończyłem kilka kursów pozycjonowania na poziomie zaawansowanym i posługuję się płynnie językiem angielskim (C2), a także niemieckim (B2). Swoje umiejętności chciałbym wykorzystać w pracy dla Państwa firmy. 

Umiejętności specjalistyczne:

  • pakiet Office (Excel, Word, PowerPoint) — poziom zaawansowany
  • programy Ahrefs, Senuto, Semstorm, Semrush – poziom zaawansowany
  • język angielski — poziom C1
  • język niemiecki — poziom B2
  • obsługa Google Analytics i Google Ads – poziom podstawowy

Umiejętności miękkie:

  • bardzo dobra organizacja czasu pracy
  • odporność na stres
  • umiejętność analitycznego myślenia i łatwość w rozwiązywaniu problemów

Historia zatrudnienia:

  • tworzenie tekstów SEO na platformach online;
  • współpraca z agencją XYZ w przygotowywaniu słów kluczowych do kampanii marketingowej

Wykształcenie:

  • Czas studiów: 2019-obecnie 
  • Kierunek: Dziennikarstwo (licencjat)
  • Uniwersytet Warszawski

Zainteresowania:

Interesuję się nowoczesnymi technologiami, tematyką z zakresu SEO, projektowaniem własnych stron internetowych i motoryzacją.

Oceń artykuł
5/5 (3)