Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

Szukasz pierwszej pracy i nie wiesz jak napisać CV bez doświadczenia? Początek drogi zawodowej dla nikogo nie jest łatwy. A w przypadku osoby, która dopiero zaczyna swoją karierę zawodową, początki bywają niezwykle trudne! Dowiedz się jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia i co zrobić, aby przyciągnąć uwagę rekruterów.

jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Jesteś na początku swojej drogi zawodowej i nie wiesz, jak napisać CV bez doświadczenia? Brak kompetencji nie oznacza wyeliminowania Twojego CV. Każdy kiedyś zaczynał i szukał pracy bez doświadczenia. Wiedza i umiejętności wyniesione z poprzednich miejsc zatrudnienia to centralna część dobrego CV, która zajmuje najwięcej miejsca i przyciąga dużą uwagę rekruterów. Jednak da się odpowiednio ułożyć treść i podejść do tego zadania z innej perspektywy, tak aby także CV bez doświadczenia było przepustką do rozmowy rekrutacyjnej w wymarzonym przedsiębiorstwie.

Pierwsze CV bez doświadczenia

Każda osoba ubiegająca się o swoją pierwszą pracę składa CV bez doświadczenia zawodowego. Kompetencje wyniesione z poprzedniego stanowiska są ważne, jednak warto skupić się na innych aspektach, które zwrócą uwagę rekrutera. Wykształcenie w CV, znajomość języków czy branie udziału w wolontariacie może zatuszować brak doświadczenia zawodowego. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka istotnych wskazówek, które pomogą ci napisać pierwsze CV bez doświadczenia.

Co napisać w CV bez doświadczenia?

CV osoby bez doświadczenia powinno zawierać wiele przydatnych umiejętności, które będą niezbędne w pierwszej pracy, na jaką aplikujemy. Kiedy nie wiesz jak napisać CV i co umieścić w rubryce: doświadczenie, to warto zaplanuj format CV, tak aby wypisane informacje przyciągnęły wzrok rekrutera, a nabyte umiejętności przysłoniły brak kompetencji. Doświadczenie to nie tylko praca na etacie. Jeżeli pomagałeś w biznesie rodziców, czy w prowadzeniu fanpage’a lub strony internetowej napisz o tym. Aktywność w samorządzie studenckim lub organizacja eventów, wolontariat czy inne inicjatywy, jakie podejmujemy w trakcie nauki sprawiają, że nabieramy doświadczenia, które może być przydatne w pierwszej pracy.

Układ CV bez doświadczenia

Pamiętaj! Jeśli nie posiadasz doświadczenia, to zbytnio się na tym nie skupiaj. Wyszukaj punktów stycznych z ogłoszeniem o pracę, które przykują uwagę. Sekcjami w CV można dowolnie manewrować, by doświadczenie sprowadzić na niższy poziom. W kwestii układu CV osoby bez doświadczenia najistotniejsza jest pierwsza połowa kartki. To tam powinny znajdować się najważniejsze punkty, które skłonią rekrutera do przeczytania całości.

Chwytliwy wstęp – tak zacznij pierwsze CV bez doświadczenia!

Dopracuj swoje podsumowanie zawodowe. Niech wstęp to będą 3-4 zdania, które będę treściwe i ciekawe. Tworząc je, odpowiedz na poniższe pytania:

  • Kim jesteś? (np. jestem studentem IV roku Marketingu i Zarządzania…)
  • Czy odbyłeś praktyki, staż, kurs, szkolenie, wolontariat?
  • Czym się interesujesz? (np. interesuje się marketingiem internetowym i wciąż zgłębiam wiedzę z zakresu SEO)
  • Jaki jest Twój cel zawodowy?

CV bez doświadczenia – postaw na umiejętności

Nie wiesz co napisać w CV bez doświadczenia? Postaw na swoje umiejętności i osiągnięcia! Skup się na swoich zaletach i opisz je w swoim CV. Przeglądając oferty pracy, pamiętaj, że często pracodawca nie wymaga doświadczenia, a konkretnych umiejętności, które będą niezbędne w wykonywaniu zadań na tym stanowisku.

Nie masz doświadczenia? W CV podkreśl swoje zdolności:

Umiejętności to nie tylko prawo jazdy i obsługa komputera. Staraj się w tej sekcji uwydatnić jak najwięcej szczegółów. Jeśli znasz jakiś język, określ jego poziom (np. B1, B2, C1, C2). W internecie znajdziesz test, dzięki któremu będziesz mógł go sprawdzić. Jeśli wspominasz o umiejętnościach komputerowych, to pisz o nich szczegółowo: Microsoft Office: PowerPoint, Excel. Jeśli znasz z praktycznej strony Social Media, to zawrzyj informacje jakie są to kanały np. Facebook, Linkedin, Instagram. Teraz coraz więcej firm wykorzystuje je do komunikacji online. CV bez doświadczenia powinno zawierać takie informacje. Ponadto, jeśli znasz jakieś programy operacyjne, z którymi miałeś do czynienia na praktykach czy korzystasz z nich na co dzień, np. Trello, czy CRM, również to uwzględnij. 


Sprawdź także, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia: wzór i wskazówki czekają na Ciebie w naszym artykule!


W pierwszym CV pochwal się zainteresowaniami:

Zainteresowania to również sekcja, która skupia uwagę rekrutera, zwłaszcza gdy jest to pierwsze CV osoby bez doświadczenia. Możesz napisać 3 słowa typu: sport, film, moda lub podejść to tego bardziej indywidualnie i opisać w kilku słowach czym naprawdę się interesujesz. Być może Twoje zainteresowania są ściśle związane ze studiami lub branżą, w której szukasz pracy, a Ty na co dzień zgłębiasz tę wiedzę korzystając z webinarów albo śledząc blogi.

Piszesz CV bez doświadczenia zawodowego? Wypisz swoje osiągnięcia:

Brałeś udział w jakimś konkursie na studiach lub lubisz rywalizację sportową? Jeżeli w związku z tym udało ci się odnieść pewien sukces, to pochwal się nim w swoim CV! Uwielbiasz czytać i napisałeś niejedną recenzję książki? A może lubisz pisać teksty do szuflady? Napisz o tym, a rekruter na pewno zwróci uwagę na Twoje osiągnięcia.

CV bez doświadczenia – przykład

Jeżeli nie wiesz jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia, to posłuż się przykładem, który obrazuje, jak prawidłowo zawrzeć wszystkie informacje w swoim pierwszym CV i co zrobić, aby rekruter spojrzał przychylnie na naszą aplikację na stanowisko.

CV  osoby bez doświadczenia – przykład:

CV bez doświadczenia - wzór

Pamiętaj, że każdy szukał kiedyś pierwszej pracy i zaczynał swoją drogę zawodową. Jeżeli nie wiesz jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego to wiedz, że każda porażka może przerodzić się w sukces i podbudować Cię jako wartościowego człowieka. Wiele kompetencji miękkich takich jak: dążenie do celu, umiejętność pracy w zespole itp., przyda ci się bez względu na to, gdzie będziesz pracować w przyszłości.

Kompetencje miękkie i twarde. Jak je wpisać do CV? 

Powodzenia!

Oceń artykuł
5/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora