Czym jest podsumowanie zawodowe i czemu warto dodać je do CV? Aby zrobić wrażenie na rekruterach, macie tylko chwilę! Dlatego dobre podsumowanie zawodowe w CV może znacznie ułatwić Wam poszukiwania pracy! Jak napisać podsumowanie zawodowe, aby najlepiej oddawało nasz profil jako kandydata?

Podsumowanie zawodowe: definicja, dlaczego warto

Aplikując na wybrane oferty, staramy się przedstawić swój profil kandydata z jak najlepszej strony. Aby wyróżnić swoje CV spośród morza innych, warto także dodać do niego krótkie podsumowanie zawodowe, które nie tylko określi kierunek, w jakim podąża Wasza kariera zawodowa, ale i dziedziny, w których chcielibyście się rozwijać.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak napisać CV? Profesjonalny przewodnik

Co to jest podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe to krótki opis naszego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, a także umiejętności, na których dalszym rozwoju zależy nam najbardziej. To także dobre miejsce na podkreślenie Waszych największych, zawodowych atutów i talentów!

Podsumowanie zawodowe w CV – co nam daje?

Dodanie podsumowania do CV może pomóc rekruterowi szybciej zorientować się, że ma do czynienia z idealnym kandydatem na dane stanowisko. To szczególnie ważne, kiedy aplikujemy do dużych firm, gdzie pracownicy działu HR mają do czynienia ze sporą ilością nadesłanych dokumentów. Aby je wszystkie przejrzeć, mają niewiele czasu, co sprawia, że na każde CV rekruter może poświęcić co najwyżej kilka minut.

Jeśli więc zadbamy o napisanie dobrego, zwięzłego i wypełnionego konkretami podsumowania zawodowego i umieszczenia go w widocznym miejscu w CV, może to znacząco zwiększyć nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

To także dobra podpowiedź dla rekrutujących, do jakiego działu i zespołu moglibyśmy pasować najlepiej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Cel zawodowy w CV – dlaczego warto go w nim umieścić?

Jak napisać podsumowanie zawodowe?

 Przede wszystkim warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • dobre podsumowanie zawodowe powinno być zwięzłe i mieć nie więcej, niż około 5 zdań;
  • aby było dobrze widoczne, podsumowanie zawodowe powinno znajdować się na górze dokumentu, w wyróżnionym miejscu;
  • w podsumowaniu zawodowym zawieramy tylko najważniejsze osiągnięcia i kwalifikacje.

Co napisać w podsumowaniu zawodowym, mając tak mało miejsca? Nie chodzi o rozwlekłe zachwalanie swoich talentów i przypominanie o każdym dobrym wyniku! To po prostu rodzaj „streszczenia” najważniejszych dla danego pracodawcy informacji z naszego CV.

Szukasz pracy w Białymstoku? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

5 porad: co napisać w podsumowaniu zawodowym?

Zanim zaczniecie pisać podsumowanie zawodowe, postarajcie się odpowiedzieć sobie na poniższe zagadnienia:

  • zastanówcie się, co macie do zaoferowania danemu pracodawcy. Napiszcie swoje podsumowanie zawodowe, idąc tym tokiem myślenia;
  • zacznijcie pisanie od zapoznania się z listą obowiązków na danym stanowisku. Możecie nawet wybrać z treści ogłoszenia konkretne wyrażenia, które pokrywają się z obowiązkami, jakie mieliście za zadanie wypełniać wcześniej;
  • postawcie na konkretne dokonania, liczby i fakty. Same zwroty typu „jestem świetnym sprzedawcą” nie wystarczą – za to te typu „jestem świetnym sprzedawcą, co udowodniłem, uzyskując największą liczbę podpisanych nowych umów w ciągu ostatniego kwartału”;
  • nie śpieszcie się – napisanie dobrego podsumowania zawodowego zajmuje trochę czasu. Paradoksalnie, im krótsze ma być, tym większe wyzwanie! Przygotujcie kilka wersji i przyjrzyjcie im się z dystansu;
  • stawiajcie na jakość, a nie ilość – rozciąganie długości opisu podsumowania zawodowego nie sprawi, że Wasze CV stanie się bardziej przejrzyste!

Podsumowanie zawodowe – przykłady

Próbowaliście napisać przykładowe podsumowanie zawodowe, ale wciąż wychodzi Wam ono zbyt długie lub mało konkretne? W takim razie może przydać Wam się wzór podsumowania zawodowego, który wykorzystacie jako przykład dobrych praktyk!

Wzór podsumowania zawodowego

Przyjrzyjmy się przykładom podsumowania zawodowego dla osób wykonujących najbardziej popularne zawody. Mogą one posłużyć Wam jako inspiracja podczas tworzenia idealnego podsumowania do CV.

  • Podsumowanie zawodowe sprzedawcy – WZÓR

Pewny siebie, ukierunkowany na sukces przedstawiciel handlowy z 5-letnim doświadczeniem w branży usług HR. Chętnie podejmę pracę w Państwa firmie, gdzie będę mieć okazję wykorzystać swoje wysoko rozwinięte techniki negocjacyjne. Pozyskiwanie nowych klientów i budowanie z nimi długotrwałych, udanych relacji biznesowych to moja specjalność, co udowodniłem, osiągając największą liczbę podpisanych nowych umów w trakcie ostatniego kwartału.


Szukasz pracy jako sprzedawca? Najlepsze oferty znajdziesz tylko na GoWork.pl!


  • Podsumowanie zawodowe: pracownik biurowy – WZÓR

Ceniący sobie pracę w zespole, skrupulatny pracownik biurowy z 5-letnim doświadczeniem chętnie podejmie pracę w firmie, w której rozwinie swoje umiejętności zarządzania zespołem. Swoje kwalifikacje w zakresie organizacji pracy swojej i współpracowników potwierdziłem, przez okres pół roku zastępując lidera zespołu. Obecnie szukam miejsca, gdzie będę mógł dalej szlifować swój talent w tej dziedzinie!


Szukasz ofert pracy biurowej? Na GoWork.pl wybraliśmy dla Ciebie tylko te najlepsze!


Jak więc sami widzicie, najważniejsze to dopasować treść swojego podsumowania zawodowego w CV do potrzeb konkretnego pracodawcy, oraz naszych nabytych już umiejętności. To tylko wstęp do rozmowy rekrutacyjnej, podczas której rozwiniecie temat swoich osiągnięć i planów na przyszłość!

Podsumowanie zawodowe bez doświadczenia – jak je napisać?

Jeśli macie już co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe w danej branży lub różnych, napisanie podsumowania zawodowego nie powinno przysporzyć Wam zbyt wielu problemów. Najważniejsze to zawsze zmieniać jego treść w zależności od oferty pracy, na jaką składamy aplikację!

Co jednak w sytuacji, kiedy dopiero stawiacie swoje pierwsze kroki na rynku pracy? Jak napisać podsumowanie zawodowe bez doświadczenia i przekonać rekrutera, aby mimo to dał nam szansę? To możliwe!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: CV bez doświadczenia – jak je napisać?

Wystarczy, że zastanowicie się, jakie są Wasze mocne strony, które moglibyście wykorzystać w danej pracy. Znacie języki obce i macie na to certyfikaty? A może udzielaliście się w akcjach wolontariackich w szkole, podczas których nauczyliście się konkretnych umiejętności? Możecie to wykorzystać! Poniżej prezentujemy przykładowe podsumowanie zawodowe dla studenta.

Wzór podsumowania zawodowego bez doświadczenia

Sumienny, punktualny i gotowy do nauki zawodu student, znający biegle trzy języki obce (angielski, francuski oraz niemiecki) chętnie podejmie pracę w firmie, gdzie będzie mógł wykorzystać swoje kwalifikacje w tym zakresie. Swoje umiejętności pracy w zespole potwierdziłem, biorąc przez 2 lata udział w akcjach wolontariackich pomocy samotnym osobom starszym. Liczę na kontynuację zdobywania doświadczenia zawodowego w zgranym, młodym zespole!

Nawet jeśli nie posiadacie więc obszernego doświadczenia, wciąż możecie umieścić opis podsumowania zawodowego w CV tak, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pierwszej, poważnej pracy!

Oceń artykuł
0/5 (0)