Reklama

Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

Jak napisać CV bez doświadczenia? Szukasz pierwszej pracy i nie wiesz, jak napisać CV bez doświadczenia? Początek drogi zawodowej dla nikogo nie jest łatwy. A w przypadku osoby, która dopiero zaczyna swoją karierę zawodową, początki bywają niezwykle trudne! Dowiedz się jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia i co zrobić, aby przyciągnąć uwagę rekruterów.

Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego - rekruter sprawdzający Cv

Doświadczenie zawodowe to na obecnym rynku pracy jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwraca uwagę rekruter lub przyszły pracodawca. Co jednak jeśli nie masz doświadczenia zawodowego? Czy warto pisać podsumowanie zawodowe, jeśli tak naprawdę nie masz czego podsumowywać? Oczywiście nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, również musisz stworzyć CV — inaczej nie będziesz w stanie wziąć udziału w żadnej rekrutacji. Pierwsza praca dla wszystkich jest bardzo ważnym wydarzeniem, jednak aby ją dostać, musisz tak zaprezentować swoją kandydaturę, aby rekruter chciał dać Ci szansę, nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego. Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Jesteś na początku swojej drogi zawodowej i nie wiesz, jak napisać CV bez doświadczenia? Brak kompetencji nie oznacza wyeliminowania Twojego CV. Każdy kiedyś zaczynał i szukał pracy bez doświadczenia. Wiedza i umiejętności wyniesione z poprzednich miejsc zatrudnienia to centralna część dobrego CV, która zajmuje najwięcej miejsca i przyciąga dużą uwagę rekruterów. Jednak da się odpowiednio ułożyć treść i podejść do tego zadania z innej perspektywy, tak aby także CV bez doświadczenia było przepustką do rozmowy rekrutacyjnej w wymarzonym przedsiębiorstwie.

W CV bez doświadczenia zawodowego skup się przede wszystkim na aspektach takich jak:

Pierwsze CV bez doświadczenia

Każda osoba ubiegająca się o swoją pierwszą pracę składa CV bez doświadczenia zawodowego. Kompetencje wyniesione z poprzedniego stanowiska są ważne, jednak warto skupić się na innych aspektach, które zwrócą uwagę rekrutera. Wykształcenie w CV, znajomość języków czy branie udziału w wolontariacie może zatuszować brak doświadczenia zawodowego. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka istotnych wskazówek, które pomogą ci napisać pierwsze CV bez doświadczenia.

Pamiętaj, że zdobycie doświadczenia na danym stanowisku nie będzie możliwe bez… pierwszej pracy! Wszyscy kiedyś zaczynaliśmy i choć ten pierwszy krok wydaje się wręcz niemożliwy do wykonania, to jednak napisanie CV bez doświadczenia zawodowego nie jest tak trudne jak sądzisz. Najważniejsze jest to, że chcesz pracować, chcesz się rozwijać i budować krok po kroku swoją karierę zawodową. Skuteczne CV to nie tylko doświadczenie, ale także inne wymagania, które pracodawca podkreśla w ofercie pracy. Zwróć na to uwagę, pisząc CV bez doświadczenia.

Co napisać w CV bez doświadczenia?

CV osoby bez doświadczenia powinno zawierać wiele przydatnych umiejętności, które będą niezbędne w pierwszej pracy, na jaką aplikujemy. Kiedy nie wiesz, jak napisać CV i co umieścić w rubryce: doświadczenie, to zaplanuj format CV, tak aby wypisane informacje przyciągnęły wzrok rekrutera, a nabyte umiejętności przysłoniły brak kompetencji. Doświadczenie to nie tylko praca na etacie. Jeżeli pomagałeś w biznesie rodziców, czy w prowadzeniu fanpage’a lub strony internetowej napisz o tym. Aktywność w samorządzie studenckim lub organizacja eventów, wolontariat czy inne inicjatywy, jakie podejmujemy w trakcie nauki, sprawiają, że nabieramy doświadczenia, które może być przydatne w pierwszej pracy.

Na samej górze CV umieść krótkie podsumowanie zawodowe, w którym skupisz się na odbytych praktykach, kompetencjach miękkich, nawiążesz do uzyskanego tytułu naukowego oraz do swoich planów na przyszłość.

W pierwszej kolejności skup się na swoich zaletach i umiejętnościach. W poszczególnych sekcjach staraj się wplatać umiejętności miękkie oraz wszystkie informacje, które wpisują się, choć w część wymagań potencjalnego pracodawcy.

Układ CV bez doświadczenia

Pamiętaj! Jeśli nie posiadasz doświadczenia, to zbytnio się na tym nie skupiaj. Wyszukaj punktów stycznych z ogłoszeniem o pracę, które przykują uwagę. Sekcjami w CV można dowolnie manewrować, by doświadczenie sprowadzić na niższy poziom. W kwestii układu CV osoby bez doświadczenia najistotniejsza jest pierwsza połowa kartki. To tam powinny znajdować się najważniejsze punkty, które skłonią rekrutera do przeczytania całości.

Chwytliwy wstęp – tak zacznij pierwsze CV bez doświadczenia!

Dopracuj swoje podsumowanie zawodowe. Niech wstęp to będą 3-4 zdania, które będę treściwe i ciekawe. Tworząc je, odpowiedz na poniższe pytania:

  • Kim jesteś? (np. jestem studentem IV roku Marketingu i Zarządzania…)
  • Czy odbyłeś praktyki, staż, kurs, szkolenie, wolontariat?
  • Czym się interesujesz? (np. interesuje się marketingiem internetowym i wciąż zgłębiam wiedzę z zakresu SEO)
  • Jaki jest Twój cel zawodowy?

Ciekawe podsumowanie zawodowe sprawi, że rekruter zwróci uwagę na twoje CV i zapamięta je, a to znacznie zwiększa twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Jestem absolwentem studiów magisterskich Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławski. Odbyłem praktyki studenckie w firmie XYZ na stanowisku asystenta specjalisty ds. social media marketingu. Było to dla mnie cenne doświadczenie, dzięki któremu poznałem Facebook Audience Insighst oraz Google Analytics. Swoją przyszłość wiąże z pracą w dziale marketingu, dlatego praca w Państwa firmie to dla mnie szansa, ponieważ prowadzicie najlepszy social media marketing w kraju.

CV bez doświadczenia – postaw na umiejętności

Nie wiesz, co napisać w CV bez doświadczenia? Postaw na swoje umiejętności i osiągnięcia! Skup się na swoich zaletach i opisz je w swoim CV. Przeglądając oferty pracy, pamiętaj, że często pracodawca nie wymaga doświadczenia, a konkretnych umiejętności, które będą niezbędne w wykonywaniu zadań na tym stanowisku.

Możesz nawiązać do podsumowania zawodowego, dzięki temu sprawisz, że twój życiorys zawodowy będzie wyglądał jak profesjonalne CV. O jakich umiejętnościach warto wspomnieć?

W cenie są umiejętność pracy zespołowej, umiejętność pracy pod presją czasu, multitasking, nastawienie na wykonanie zadania oraz odpowiednia priorytetyzacja zadań. Co więcej, pracodawcy cenią sobie lojalność, dlatego tę cechę również można wymienić w CV.

Nie masz doświadczenia? W CV podkreśl swoje zdolności:

Umiejętności to nie tylko prawo jazdy i obsługa komputera. Staraj się w tej sekcji uwydatnić jak najwięcej szczegółów. Jeśli znasz jakiś język, określ jego poziom (np. B1, B2, C1, C2). W internecie znajdziesz test, dzięki któremu będziesz mógł go sprawdzić. Jeśli wspominasz o umiejętnościach komputerowych, to pisz o nich szczegółowo: Microsoft Office: PowerPoint, Excel. Jeśli znasz z praktycznej strony Social Media, to zawrzyj informacje, jakie są to kanały np. Facebook, Linkedin, Instagram. Teraz coraz więcej firm wykorzystuje je do komunikacji online. CV bez doświadczenia powinno zawierać takie informacje. Ponadto, jeśli znasz jakieś programy operacyjne, z którymi miałeś do czynienia na praktykach czy korzystasz z nich na co dzień, np. Trello, czy CRM, również to uwzględnij.

W pierwszym CV pochwal się zainteresowaniami

Zainteresowania to również sekcja, która skupia uwagę rekrutera, zwłaszcza gdy jest to pierwsze CV osoby bez doświadczenia. Możesz napisać 3 słowa typu: sport, film, moda lub podejść to tego bardziej indywidualnie i opisać w kilku słowach czym naprawdę się interesujesz. Być może Twoje zainteresowania są ściśle związane ze studiami lub branżą, w której szukasz pracy, a Ty na co dzień zgłębiasz tę wiedzę, korzystając z webinarów albo śledząc blogi.

Piszesz CV bez doświadczenia zawodowego? Wypisz swoje osiągnięcia:

Brałeś udział w jakimś konkursie na studiach lub lubisz rywalizację sportową? Jeżeli w związku z tym udało ci się odnieść pewien sukces, to pochwal się nim w swoim CV! Uwielbiasz czytać i napisałeś niejedną recenzję książki? A może lubisz pisać teksty do szuflady? Napisz o tym, a rekruter na pewno zwróci uwagę na Twoje osiągnięcia.

CV bez doświadczenia – przykład

Jeżeli nie wiesz, jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia, to posłuż się przykładem, który obrazuje, jak prawidłowo zawrzeć wszystkie informacje w swoim pierwszym CV i co zrobić, aby rekruter spojrzał przychylnie na naszą aplikację na stanowisko.

CV  osoby bez doświadczenia – przykład:

 

CV bez doświadczenia - wzór

Pamiętaj, że każdy szukał kiedyś pierwszej pracy i zaczynał swoją drogę zawodową. Jeżeli nie wiesz, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego to wiedz, że każda porażka może przerodzić się w sukces i podbudować Cię jako wartościowego człowieka. Wiele kompetencji miękkich takich jak: dążenie do celu, umiejętność pracy w zespole itp., przyda ci się bez względu na to, gdzie będziesz pracować w przyszłości.

Na końcu każdego CV zamieść klauzulę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych p0rzez firmę …………. w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko …………

Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

List motywacyjny, to obok CV jeden z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych. Skuteczne CV to czasami za mało, dlatego warto z nadzieją popatrzeć w stronę listu motywacyjnego. Nawet jeśli nie posiadasz doświadczenia, napisz list motywacyjny i postaraj się w nim uwypuklić swoje zalety oraz motywację do pracy. Jeśli chcesz dostać pracę, musisz w jakiś sposób wyróżnić się na tle innych kandydatów, a list motywacyjny zainteresuje pracodawcę i zwróci uwagę rekrutera. Jak stworzyć list motywacyjny bez doświadczenia?

Przykład rozpoczęcia:

Jestem absolwentem psychologii na Uniwersytecie Poznańskim ze stopniem magistra. Szukam możliwości pracy wśród najlepszych specjalistów w kraju, dlatego zależy mi na podjęciu współpracy z Państwa kliniką. Będzie to moje pierwsze doświadczenie zawodowe, choć ze specyfiką zawodu miałem już styczność podczas praktyk zawodowych oraz stażu.

Podkreśl swoje zalety, ale jednocześnie trzymaj się prawdy – nie ma sensu ubarwiać rzeczywistości. Prędzej czy później twój brak doświadczenia wyjdzie na jaw, a wtedy z pewnością najesz się wstydu. Z listu motywacyjnego powinna płynąc pozytywna energia, zapał do pracy i ogromne chęci nauki – takie nastawienie sprawi, że staniesz się atrakcyjunym kandydatem dla większości pracodawców.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)