Reklama

Asertywność – jak ją wzmacniać, aby nie dać „wejść sobie na głowę”?

Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania. Jeśli czujesz, że na większość pytań odpowiadasz „tak”, zamiast „nie”, musisz koniecznie nad sobą poćwiczyć. Sprawdź kilka naszych przydatnych porad.

asertywność

Asertywność, co to jest?

W dziedzinie psychologii asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, poglądów oraz uczuć, wyznaczania swoich granic, a także powiedzenia prostego słowa „nie”, jeśli się na coś nie zgadzamy. Jest to niezwykle ciężkie, zwłaszcza gdy jesteśmy osobą mało pewną siebie oraz jeśli otaczają nas ludzie, od których zależy nasza pozycja w pracy.

Asertywność to umiejętność prawidłowego balansowania pomiędzy odmową, a zgodą na coś, co nam w pełni pasuje. Jest to również zdolność do negocjacji i dojścia do kompromisu oraz sprawne odczytywanie własnych potrzeb, wyrażanie poglądów, a także podejmowanie decyzji. Kiedy umiemy ją dobrze wykorzystać, potrafimy przyjąć konstruktywną krytykę oraz poprosić o pomoc.

Jak wzmacniać w sobie asertywność? Na pewno wysokie poczucie własnej wartości oraz pewność siebie nam w tym pomogą. Wystarczy tylko je w sobie odnaleźć i wziąć za siebie odpowiedzialność. Wiemy, że nie jest to łatwa umiejętność, jednak wszystko da się wypracować.

Asertywność – jak ją w sobie wybudować?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, bądźmy pewni swoich przekonań oraz nabierzmy większej wiary w siebie. W końcu każdy jest kowalem własnego losu i to Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre. Pierwszym ćwiczeniem jest wypisanie swoich mocnych i słabych stron na kartce. Pomoże Ci to spojrzeć na siebie od drugiej strony i nabrać większego dystansu.

Na rynku istnieje masę poradników i kursów, dzięki którym możesz przećwiczyć swoją asertywność i sprawdzić źródło swoich zachowań. Jeśli jednak potrzebujesz większej pomocy, a wszystkie z powyższych nie spełniają Twoich oczekiwań, skorzystaj z usług terapeuty. Fachowa i bezpośrednia pomoc potrafi zdziałać cuda.

Pamiętaj! Pierwszym krokiem do wypracowania w sobie asertywności jest nauka sprawnej komunikacji. Nie krytykuj i nie osądzaj swojego rozmówcy oraz nie powoduj sytuacji konfliktowej. W takich chwilach zajmuje on pozycję obronną, której agresja lub bezpodstawny osąd mogą wytrącić Cię z równowagi. Zawsze staraj się zachować spokój.

Asertywność w pracy

Jeśli Twoja praca Cię stresuje, czujesz się przytłoczony przez szefa lub swojego przełożonego, tym trudniej będzie Ci zachować asertywną postawę. Jednak wszystko jest do wyuczenia.

Zrób sobie małe ćwiczenie, podczas którego będziesz rozmawiać z bliską Ci osobą i wyobrażać ją sobie jako Twojego współpracownika lub przełożonego. Wchodź w dyskusje, dużo rozmawiaj i po prostu, nie bój się zaryzykować. Intensywny trening asertywności z przyjaciółmi lub rodziną, pomoże Ci w skutecznych negocjacjach z osobami z pracy.

Oceń artykuł
4/5 (5)