Czy dentysta może dać L4? W jakiej sytuacji?

Wybierasz się na zabieg stomatologiczny i zastanawiasz się, czy dentysta może wystawić L4? Kiedy jest to możliwe? Przygotowaliśmy dla ciebie kompendium wiedzy o zwolnieniu lekarskim od dentysty. Zapoznaj się z nim jeszcze przed wizytą…

czy dentysta może wystawić l4

Czy dentysta może wystawić L4? Silny ból zęba często uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków. Szczególnie, gdy mowa o rosnącej ósemce lub o jej ekstrakcji. Przez spuchnięte dziąsło możemy mieć trudności z mówieniem i jedzeniem. Przy tym często pojawia się ból głowy, problemy z koncentracją i ogólne osłabienie. W związku z tymi objawami dentysta może dać L4. Jest jednak jeden warunek, o którym przeczytasz w dalszej części tekstu. Dowiedz się również, czy stomatolog ma prawo odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego.


Jesteś również ciekaw, czy lekarz może wystawić L4 wstecz? Przeczytaj o tym na Poradniku GoWork.pl.


Czy dentysta może wystawić L4?

Nie każdy stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie. Nie ma tu jednak znaczenia, czy korzystamy z placówki publicznej lub prywatnej. Dentysta może dać L4 tylko wtedy, gdy jego gabinet współpracuje z NFZ (Narodowym Funduszem Zdrowia), a on sam ma podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Pacjent może uzyskać zwolnienie od stomatologa tylko w szczególnych wypadkach, na przykład po ekstrakcji zęba, która uniemożliwia normalne mówienie i funkcjonowanie.


Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty pracy w Sosnowcu


L4 od dentysty – kiedy nie jest możliwe?

Jak wyżej wspomnieliśmy, dentysta może wystawić L4 jedynie po zabiegach, które wymagają od pacjenta dłuższej regeneracji i odpoczynku. Mowa o na przykład chirurgicznej ekstrakcji zęba, leczeniu kanałowym czy piezochirurgii (zabieg z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej i stomatologicznej).

W związku z tym, L4 od dentysty nie jest możliwe po np. piaskowaniu, wybielaniu czy lakowaniu zębów. Leczenie ubytków próchniczych również nie jest podstawą do uzyskania zwolnienia.  Co ważne, aby L4 było ważne stomatolog musi mieć podpisaną umowę z ZUS. Bez tego nie może wystawić zwolnienia lekarskiego.

L4 po wyrwaniu zęba a brak umowy z ZUS

Co jeśli byłaś/byłeś na ekstrakcji zęba u lekarza, który nie ma podpisanej umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych? Jeśli odczuwasz ból, który uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, musisz udać się do swojego lekarza rodzinnego i poprosić o zwolnienie lekarskie.

Pamiętaj, że dentysta może wystawić L4, tylko kiedy ma podpisaną umowę z ZUS. O takie kwestie powinnaś/powinieneś pytać przed zabiegiem. Nie możesz go również prosić o wystawienie lewego L4, za które zarówno ty, jak i stomatolog możecie ponieść konsekwencje prawne. L4 po wyrwaniu zęba powinno być wystawione od razu. Dobrze wiemy, że nie jest to zabieg przyjemny i często od razu daje nam się we znaki. Lepiej od razu udać się na domu na odpoczynek.

Zwolnienie od dentysty a powikłania

Stomatolog musi wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli ewentualne powikłania po zabiegu mogą zagrażać zdrowiu pacjenta. Zwłaszcza gdy wszelkie zabiegi dentystyczne są dla niego mocno uciążliwe. Pamiętaj, że zawsze warto pytać dentysty, czy może dać L4. Rób to zawsze przed zabiegiem, aby po jego zakończeniu móc udać się na odpoczynek.

L4 od dentysty – czy lekarz może odmówić?

Jeśli po zabiegu pacjent czuje się źle, to L4 od dentysty jest konieczne. Dobro pacjenta powinno być dla lekarza najważniejsze, dlatego odmowa wystawienia zwolnienia lekarskiego w przypadku zapotrzebowania na nie byłaby nie w porządku. Szczególnie, gdy ma podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, która daje mu taką możliwość.

Jeśli pacjent źle znosi zabieg, ma gorączkę, jest osłabiony, opuchnięty i odczuwa ból, to obowiązkiem stomatologa jest wystawić mu L4.

Oceń artykuł
4.4/5 (5)