Reklama

Jak założyć przedszkole? Czy to się opłaca?

Jak otworzyć przedszkole? Czy potrzebne jest do tego specjalne wykształcenie? Sprawdź, jak założyć przedszkole prywatne i publiczne oraz jakie warunki trzeba spełniać, aby móc pełnoprawnie prowadzić przedszkole.

jak otworzyć przedszkole

Jak założyć przedszkole? Nie trzeba mieć do tego żadnego wykształcenia ani ukończonych specjalistycznych kursów. Wystarczy jedynie zarejestrować swoją działalność gospodarczą, aby móc pełnoprawnie prowadzić swój biznes. Natomiast aby opiekować się dziećmi, należy ukończyć studia pedagogiczne o specjalizacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej. Zakładanie przedszkola wiąże się z różnymi wymaganiami, które każdy przedsiębiorca powinien spełniać.

Sprawdźmy więc, jak założyć własne przedszkole? Czy to się opłaca?

Jak otworzyć przedszkole?

Wszyscy rodzice dobrze znają problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla dziecka w przedszkolu publicznym. Kolejki na zakwalifikowanie się do placówki często bywają ogromne, a na jakąkolwiek odpowiedź czeka się tygodniami. Dlatego założenie przedszkola prywatnego ma ogromny sens i bardzo się opłaca.

Jesteś ciekaw jak założyć firmę? W Poradniku krok po kroku wyjaśniliśmy, jak to zrobić!

Jak założyć przedszkole publiczne? Może zrobić to każda osoba fizyczna lub prywatna, czyli np. spółka akcyjna lub spółka z o.o. Na podstawie art. 88 ustawy 4 pkt 1 ust. z dnia 14 grudnia 2016 roku do otwarcia takiej placówki niezbędne jest uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty, a następnie zezwolenia z gminy oraz wpisu do prowadzonej przez nią ewidencji na wniosek założyciela. W danym wniosku należy zamieścić informacje o nazwie placówki, dziennym wymiarze godzin zajęć, warunkach przyjmowania dzieci oraz dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych.

Natomiast aby założyć prywatne przedszkole, nie trzeba rejestrować go w CEIDG, ponieważ nie jest to działalność gospodarcza. Wystarczy jedynie zgłosić go do KRS. To samo dotyczy zagadnienia: jak założyć domowe przedszkole o statusie niepublicznym.

Prywatne przedszkole: jak założyć?

Jak otworzyć prywatne przedszkole? Dotacje z Unii Europejskiej można pobrać ze specjalnego programu Poddziałania 9.1.1. “Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej”. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie na utworzenie nowego oddziału przedszkolnego oraz na wsparcie już istniejących placówek. Publiczne przedszkola również mogą starać się o dotacje z gminy. Jednak dofinansowanie w różnych gminach może się różnić.

Szukasz pracy jako woźny w przedszkolu? Sprawdź nasze oferty pracy na GoWork.pl!

Natomiast jak założyć niepubliczne przedszkole? Na samym początku warto zastanowić się, jaki lokal będzie do tego najbardziej odpowiedni. Prywatne przedszkole może być prowadzone w budynku po innym przedszkolu lub szkole, świetlicy środowiskowej, a nawet w prywatnym domu. Byleby każde z tych miejsc spełniało odpowiednie warunki do prowadzenia takiej działalności.

Jak założyć prywatne przedszkole? Aby być konkurencyjnym, warto rozszerzyć godziny otwarcia placówki na przykład od 6:30 do 17:30 lub 18:00. Wtedy każdy pracujący rodzic będzie miał większe możliwości do zostawienia dziecka w przedszkolu przed pracą i odebrania go już po jej zakończeniu. Przypomnijmy, iż spora liczba osób pracuje od godziny 8:00 do 16:00 lub 9:00 do 17:00. Dodatkowe minuty na dojazd po dziecko są zatem sporym ułatwieniem.

W prywatnym przedszkolu powinny być również odpowiednio wyposażone łazienki. Każda z nich musi mieć przynajmniej jedną umywalkę i ubikację na 15 przedszkolaków. Od właściciela takiej placówki wymaga się także zapewnienia miejsca na leżakowanie ze specjalnym oznakowaniem, które łóżko i która pościel należy się danemu przedszkolakowi.

Co ważne, jeden oddział może przyjąć nie więcej jak 25 dzieci, nad którymi opiekę będzie sprawować przynajmniej jeden nauczyciel wychowania przedszkolnego wraz z pomocą przedszkolną, która nie musi już posiadać wykształcenia pedagogicznego o specjalności przedszkolnej.

Właściciele przedszkola niepublicznego powinni również zapewnić maluchom pełnowartościowe posiłki. Dlatego warto wyposażyć własne przedszkole w odpowiednią kuchnię lub zdecydować się na profesjonalną usługę firm cateringowych.

Własne przedszkole: zarobki

Zarobki za własne przedszkole składają się przede wszystkim z czesnego, które co miesiąc opłacają rodzice dzieci. Każda prywatna placówka samodzielnie ustala wysokość opłat za przedszkole. Warto jednak przyjrzeć się cenom u konkurencji.

Czesne w przedszkolach może sięgać nawet do 1100 zł miesięcznie. Natomiast najniższa kwota w dużych miastach to około 400 lub 500 zł. Oprócz tego każdy rodzic ma obowiązek zapłacić tak zwane wpisowe za dziecko przed rozpoczęciem jego zajęć w placówce.

Podsumowując, zarobki w nowo założonym przedszkolu prywatnym mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy od tego, ile dzieci zapisze się do danej placówki. Zakładając taki biznes, warto zadbać o atrakcyjną ofertę dydaktyczną, dobre warunki lokalowe oraz kapitał na start.

Oceń artykuł
3.1/5 (9)