CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

CEIDG jest elektronicznym rejestrem mającym ułatwić prowadzenie przedsiębiorstwa w Polsce. Co można zrobić za pomocą portalu?

kobieta sprawdzająca jak zalogować się do CEIDG

Czym jest?

CEIDG to skrót od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. System ma ułatwić polskiemu przedsiębiorcy założenie firmy i załatwianie związanych z nią formalności.

Został wprowadzony w 2011 roku i od tego czasu właściciel przedsiębiorstwa nie musi tak często pojawiać się w urzędzie gminy. Od tamtej pory można otworzyć firmę bez wychodzenia z domu. Dodatkowo przedsiębiorca, który prowadził biznes jeszcze przed powstaniem systemu, może internetowo wprowadzać zmiany w dokumentach dotyczących jego działalności.

Portal jest wielką, bezpłatną bazą danych zbierającą informacje na temat wszystkich przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Co to oznacza? Każdy, kto ma dostęp do internetu może sprawdzić dane działalności jednoosobowych i wspólników spółek cywilnych osób fizycznych. W celu sprawdzenia informacji na temat większych spółek należy używać wyszukiwarki KRS lub rejestru REGON.

Jak zacząć korzystać z portalu?

Aby zacząć wykorzystywać możliwości systemu wystarczy założyć konto na portalu. Następnym krokiem jest albo wykupienie elektronicznego podpisu z certyfikatem kwalifikowanym lub logowanie za pomocą profilu zaufanego, które jest darmowe.

Link do logowania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej:

CEIDG – logowanie do serwisu

CEIDG-1 a CEIDG

Od początku istnienia portal ułatwia życie przedsiębiorcom w Polsce. Na samym początku działania dodano możliwość wypełnienia nowego formularza, czyli CEIDG-1. Co można zrobić za jego pomocą?

Jest to jeden z dokumentów dzięki, którym wiele spraw da się załatwić bez wychodzenia z domu. Służy głównie do zakładania lub zaprzestania działalności gospodarczej. Dodatkowo podatnik może wprowadzić zmiany w już funkcjonującym przedsiębiorstwie.

Formularze umożliwiają także:

  • wniosku o wpis do REGON
  • zgłoszenia płatnika składek ZUS
  • zmianę płatnika składek ZUS
  • oświadczenie o preferowanej formie odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych

CEIDG-1 – dodatkowe załączniki

  • RB – dodanie drugiego rachunku bankowego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej
  • SC – wypełniany w przypadku bycia wspólnikiem w więcej niż jednej spółce cywilnej
  • PN – potrzebny gdy prowadzący działalność ustala więcej niż jednego pełnomocnika
  • POPR – pozwala na dokonanie późniejszych zmian w złożonym formularzu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej
  • MW – dodanie kolejnego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej

Może Cię zainteresować: Zawieszenie działalności gospodarczej w CEIDG – jak to zrobić?

Oceń artykuł
5/5 (3)