Umowa o dzieło: zasady, warunki. Co ją wyróżnia?

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną nastawioną na wykonanie konkretnego dobra. Jej zasady określa kodeks cywilny, a warunki różnią się znacząco od umowy o pracę. Jest jednak dosyć często mylona z umową zlecenie. 

młotek do wbijania gwoździ

Umowa o dzieło – czym jest?

Umowa o dzieło to typ umowy nastawionej na konkretny i namacalny rezultat. Przede wszystkim tym różni się od umowy zlecenia. Przedmiotem umowy zlecenie jest sumienne wykonywanie pewnych czynności i to z tego rozlicza się zleceniobiorcę. Umowa o dzieło nie skupia się na procesie, tylko efekcie.

Ze względu na to, że jest umową cywilnoprawną, podlega przepisom kodeksu cywilnego. Dlatego nie gwarantuje przywilejów pracowniczych, jakie zapewnia prawo pracy. Kodeks pracy daje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, płatnych zwolnień chorobowych albo okresu wypowiedzenia. Umowa cywilnoprawna jest bardziej elastyczna, ale nie zapewnia tych wszystkich udogodnień.

Umowa o dzieło a ZUS

Wykonujący pracę na podstawie umowy o dzieło nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne. Co z jednej strony oznacza większe wynagrodzenie netto w porównaniu do innych rodzajów umów.

Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że w przypadku choroby nie można liczyć na płatne zwolnienie chorobowe ani bezpłatną opiekę lekarską. Dodatkowo żadna część zarabianych pieniędzy nie jest przekazywana na poczet przyszłej emerytury.

Większe wynagrodzenie może okazać się niewystarczające, kiedy osoba wykonująca pracę trafi do szpitala. Koszty mogą zdecydowanie przewyższyć różnice w otrzymywanych zarobkach. Istnieje możliwość zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przez współmałżonka, lecz oczywiście nie każdy działający na umowie zlecenie jest po ślubie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jego funkcje

Co powinna zawierać umowa o dzieło?

Treść umowy o dzieło może się bardzo różnić w zależności od rodzaju zadania do wykonania. Mimo dużej elastyczności warto pamiętać o podstawowych informacjach, jakie taki dokument powinien zawierać.

  • dokładny opis dzieła, jakie ma stworzyć wykonawca – dzięki temu można uniknąć niedomówień co do ostatecznego efektu
  • data i termin podpisania dokumentu
  • dane osobowe osoby zlecającej wykonanie dzieła oraz jego twórcy
  • konkretny termin rozpoczęcia i zakończenia dzieła
  • sposób odbioru i forma wynagrodzenia za dzieło
Oceń artykuł
5/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora