Choleryk w pracy. Jak się z nim dogadać?

Kolega z pracy szybko wpada w złość? Uważasz, że Twój szef nie potrafi panować nad swoimi napadami gniewu? Bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z cholerykiem. Sprawdź, jak nauczyć się z nim współpracować.

choleryk

Choleryk – kto to jest?

Choleryk to zaraz obok flegmatyka, sangwinika i melancholika, jeden z najbardziej specyficznych typów temperamentu opracowany przez Hipokratesa w V w. p.n.e. Choleryka bardzo łatwo rozpoznać. Bywa nieobliczalny oraz szybko wpada w złość wprowadzając nas w zakłopotanie i złe samopoczucie.

Jego zachowanie kojarzone jest z dominacją, dużą emocjonalnością i tendencją do impulsywności. Bardzo intensywnie przeżywa nagromadzone w sobie emocje, w związku z tym łatwo wyprowadzić go z równowagi. Wystarczy tylko nie zgodzić się z jego poglądami lub postąpić w nie taki sposób, jaki by tego oczekiwał. Choleryk często najpierw coś mówi, a dopiero potem o tym myśli. Bywa również bardzo szczery i bezpośredni.

Jak choleryk zachowuje się w pracy?

Choleryk ma predyspozycje do pracoholizmu. Bardzo mocno angażuje się w swoją pracę i potrafi poradzić sobie z presją czasu. Posiada cechy organizatorskie i przywódcze, lubi wydawać polecenia, podporządkowywać sobie swoich współpracowników oraz kontrolować wszystko, co dzieje się wokół. Dzięki temu idealnie sprawdzi się na stanowiskach managerskich i kierowniczych. W dodatku jego cechy często stawiane są jako wzór do naśladowania dla innych, którzy potrzebują dodatkowej mobilizacji do odnoszenia lepszych wyników w pracy.

Choleryk wyróżnia się dużą spostrzegawczością. Szybko dostrzega elementy, które nie współgrają z jego założeniami. Odczuwa w sobie wewnętrzny przymus dokładnego sprawdzenia i poprawienia wszystkich błędów, które pojawią się w trakcie jego pracy. Chce, aby wszystko funkcjonowało perfekcyjnie.

Asertywność – jak ją wzmacniać, aby nie dać „wejść sobie na głowę”?

Jak dogadać się z cholerykiem?

Choleryk bardzo często wpada w nieuzasadnioną złość, dlatego współpraca z nim bywa bardzo uciążliwa. Ważne jednak, aby zachować odpowiedni dystans, nie wchodzić z nim w żadne dyskusje i nie reagować gniewem na gniew. Wiemy, iż w takich chwilach niezwykle ciężko jest zachować spokój, jednak to właśnie dzięki niemu o wiele lepiej na tym wyjdziemy. W sytuacji krytycznej weź głęboki oddech, spróbuj się rozluźnić i nie brać wszystkiego do siebie. Pamiętaj, że to nie Ty jesteś problemem, tylko jego sposób radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Cholerycy wbrew pozorom bardzo szybko przechodzą z fali złości do normalnego funkcjonowania. Warto więc postarać się spokojnie przeczekać aż wszystko przeminie. Jego największą potrzebą jest rozładowanie kumulującego się w nim napięcia.  Po wszystkim w miarę sprawnie potrafi się opanować.

Sprawdź również: Hygge – jak się odstresować i miło spędzić dzień w pracy? 

Oceń artykuł
4.4/5 (7)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora