Filozofia Kaizen, czyli metoda małych kroków. Wprowadź 10 kroków tej metody i ciesz się z niewielkich zmian!

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, zacznij od tych najmniejszych rzeczy, które wbrew pozorom mają największe znaczenie. Dzięki Kaizen zrozumiesz, że nie ma sensu się spieszyć. Spokój i pewność w podejmowaniu decyzji będzie mieć o wiele większy wpływ na powodzenie, niż pośpiech i łapanie “trzech srok za ogon”. Sprawdź więc, jak filozofię kaizen wprowadzić w swoje życie!

kaizen

Kaizen: co to jest?

Kaizen to japońska filozofia, praktyka i sztuka zarządzania, dążącą do ciągłego doskonalenia. Dzieli się na dwa słowa “Kai” zmiana oraz “Zen” na lepsze. Jej zastosowanie znajdziemy zarówno w biznesie jak i życiu prywatnym. To metoda małych kroków do przodu, które spokojnie, ale i sukcesywnie doprowadzą nas do realizacji własnych celów. Filozofia Kaizen stawia na cierpliwość i pokorę. Pozwala wyeliminować wszelkie błędy i porażki, popełniane często przez chaotyczne i ryzykowne decyzje.

filozofia kaizen

Kaizen: metoda małych kroków

„Tylko ruch wprowadza zmianę, a to od Ciebie zależy, w którą stronę pójdziesz”.

Sprawdźmy to na przykładzie, w którym pewna osoba chce zrezygnować z mięsa i całkowicie przejść na dietę wegetariańską. Jeśli całe swoje życie jadła mięso, nagłe odrzucenie potraw odzwierzęcych będzie dla niej bardzo ciężkie. Może również odbić się to na jej zdrowiu. Natomiast jeśli postanowi, że tylko raz lub dwa razy w tygodniu będzie jeść mięso, jej organizm zdąży się do tego przyzwyczaić. Dzięki temu o wiele szybciej i łatwiej wprowadzi nawyki, które odpowiednio zbilansują jej dietę.

W taki sposób filozofia kaizen może również przenieść się na sferę zawodową. W miejscu pracy mówimy o tym jak o ciągłym doskonaleniu się wszystkich pracowników firmy. Idea polega więc na konstruktywnym myśleniu „jak to zrobić?” zamiast „dlaczego nam to nie wyszło?”. Szukanie rozwiązania i kreatywne oraz spokojne myślenie pomaga w ciągłym rozwijaniu się, a nie skupianiu na swoich słabościach. To samo założenie idealnie współgra z życiem prywatnym.

W naszej kulturze leży nawyk oceniania się i porównywania do innych. Takie zachowanie w żadnym stopniu nie pomaga w podejmowaniu działań na swoją korzyść. Filozofia kaizen pozwala więc zbudować pokorę i wprowadzić porządek w głowie, w której znajduje się milion myśli na sekundę. Często niezbyt pozytywnych.

Chcesz zmienić swoją pracę? Potrzebujesz nowych wyzwań? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Kaizen: przykłady

Kaizen ma swoje zastosowanie zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Dlatego wiele mniejszych lub większych przedsiębiorstw korzysta z działań, które pozwalają im rozwijać się w powolny, ale sukcesywny sposób. Kaizen w biznesie ma na celu wpływać na proces rozwiązywania wewnętrznych problemów w firmie oraz zarządzać efektywną współpracą.

Przykład metody kaizen w pracy wygląda to w następujący sposób:

Nad każdym zespołem w firmie stoi manager grupy, który wyznacza zadania, organizuję oraz kontroluję współpracę. Często nie jest w stanie zauważyć pewnych szczegółowych kwestii, z którymi na co dzień stykają się pracownicy. Kaizen to dokładna obserwacja drogi, którą firma lub pracownik musi przejść. Ich skupienie wędruje na wiele pobocznych, ale niemniej ważnych spraw. Dzięki temu każda osoba w zespole ma możliwość wdrożenia usprawnień na ich stanowisku pracy, które w znacznym stopniu wpłyną na końcowy sukces.

Istnieje również 10 zasad kaizen, które brzmią następująco:

 1. Problemy stwarzają możliwości
 2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why)
 3. Bierz pomysły od wszystkich
 4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia
 5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy
 6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne
 7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne
 8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy
 9. Pomyłki koryguj na bieżąco
 10. Ulepszanie nie ma końca

Natomiast Fundacja Lean Education stworzyła własną listę 10 zasad Kaizen skierowaną dla młodzieży:

 1. Porzuć stare zasady myślenia i działania – szukaj nowych!
 2. Myśl o sposobach by pierwsze stało się możliwe
 3. Nie rób wyjątków!
 4. Szukaj najprostszego rozwiązania, nie najlepszego
 5. Naprawiaj błędy od ręki
 6. Używaj rozumu a nie portfela
 7. Widzisz problemy? Masz możliwości!
 8. Szukaj źródła problemu
 9. Szukaj pomysłów angażując innych
 10. Doskonalenie nie ma końca

Która z nich jest dla ciebie bardziej czytelna? Którą z nich szybciej zapamiętasz? Warto korzystać z mądrej wiedzy, jaką jest filozofia kaizen, czyli inaczej metoda małych kroków. Sprawdź również nasz artykuł o work-life balance, w którym opisujemy jak zachować zdrową równowagę w życiu prywatnym i zawodowym.

Oceń artykuł
5/5 (2)