Reklama

Oddawanie krwi to tylko kilka minut mogących uratować czyjeś życie

Oddawanie krwi jest niewątpliwie dobrym uczynkiem, który nic nie kosztuje, a komuś innemu może uratować życie. Dowiedz się, jak to zrobić i czy przysługuje Ci dzień wolny od pracy.

Oddawanie krwi - dłoń w trakcie pobierania krwi
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_93554234_cewnik-%C5%BCylny-podczas-oddawania-krwi-w-klinice-wykonywany-przez-piel%C4%99gniark%C4%99-lub-ratownik-medyczny.html

[Artykuł archiwalny]

Dobre uczynki sprawiają, że czynimy świat lepszym. Do czynienia dobra mamy okazję praktycznie każdego dnia. Począwszy od pomocy we wniesieniu zakupów starszej osobie, aż po oddawanie części siebie – krwi, czy szpiku. Wychodzimy z własnej strefy komfortu, aby pomóc komuś, kto naprawdę bardzo tej pomocy potrzebuje.

Czym jest krwiodawstwo?

Oddawanie krwi jest formą pomocy świadczonej przez osoby zdrowe. W szpitalach na terenie całego kraju przebywają pacjenci potrzebujący tego cennego płynu. W niektórych przypadkach może oznaczać uratowanie komuś życia, dlatego warto oddawać krew. Spełnienie dobrego uczynku nic nie kosztuje, poprawia nastrój i oferuje przywileje rekompensujące przeznaczony czas.

Ustawa z 22. sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi wymienia tytuły, jakie może otrzymać zasłużony krwiodawca:

  1. Honorowy Dawca Krwi – każda osoba, która oddała krew
  2. Honorowy Dawca Krwi III. stopnia
  3. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II. stopnia
  4. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I. stopnia

Pomoc w ratowaniu ludzkiego życia, tytuł honorowego dawcy, czekolada i dla najbardziej zasłużonych – odznaka superbohatera. Brzmi świetnie, prawda?

Kto może oddać krew?

Aby móc udzielić pomocy wystarczy spełniać kilka podstawowych wymagań:

  • krwiodawca nie może ważyć mniej niż 50 kilogramów
  • musi być zdrowy
  • jego stan musi pozwalać na pobranie krwi (nie może to być kobieta ciężarna, osoba osłabiona, z gorączką bądź chorobami przewlekłymi)
  • musi mieć ukończone 18 lat
  • nie może być po 65. roku życia

Jak oddać krew?

Oddawanie krwi jest bardzo proste i nawet jeśli to Twój pierwszy raz na pewno sobie poradzisz. Nie od dziś wiadomo, że największy lęk wzbudza nieznane, dlatego za chwilę dowiesz się, jak wygląda oddawanie krwi krok po kroku:

Udaj się do centrum krwiodawstwa – wystarczy, że poszukasz w internecie placówki w swoim mieście, w której można oddać krew.

Skorzystaj z szatni – po pojawieniu się w odpowiednim miejscu, personel poprosi Cię o pozostawienie odzieży wierzchniej w szatni. Warto ubrać się wygodnie i w sposób, który nie będzie utrudniał pobierania krwi. Zamiast bluzki, która po podwinięciu rękawów będzie uciskać rękę, ubierz się na cebulkę, aby móc przystąpić do pobrania w koszulce na krótki rękaw.

Zarejestruj się – zgłoś się do rejestracji dawców krwi i wypełnij otrzymaną ankietę. Kwestionariusz dotyczy Twojego stanu zdrowia, dlatego należy wypełnić go pieczołowicie i zgodnie z prawdą. Po wypełnieniu dokumentu otrzymasz opaskę i zostaniesz skierowany na wstępne badanie krwi.

Poddaj się badaniu krwi – osoba rejestrująca wyśle Cię do stanowiska laboratoryjnego, gdzie zostanie pobrana mała próbka krwi, pozwalająca określić poziom hemoglobiny i sprawdzić, czy krew nadaje się do pobrania.

Krótkie badania lekarskie – po wizycie w laboratorium pora na gabinet lekarski. To miejsce, w którym lekarz przeprowadza krótki wywiad i badania, określające czy nie ma przeciwwskazań do oddania krwi.

Przygotuj się do oddania krwi – ostatni krok przed dobrym uczynkiem to przejście do poczekalni, gdzie można napić się wody oraz przemyć wybraną rękę specjalnym płynem. Oczekiwanie może potrwać kilka minut, wszystko zależy od ilości osób, które tego dnia zgłosiły się do punktu pobierania krwi.

Przejdź do sali pobrań – do pomieszczenia zaprosi Cię osoba zajmująca się pobieraniem. Cały proces to zaledwie kilka bezbolesnych minut urozmaiconych rozmową.

Pora na odpoczynek i upominki – po opuszczeniu sali pobrań personel poprosi Cię o odczekanie 15 minut w poczekalni. Odpoczynek jest wskazany i trwa około 15 minut, wszystko po to, aby upewnić się, że możesz bezpiecznie wrócić do domu. Nie zapomnij o odbiorze darmowej czekolady, to oprócz ratowania życia jedna z lepszych rzeczy na świecie 🙂

Czy za oddanie krwi przysługuje dzień wolny od pracy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, dzień wolny jest jednym z przywilejów pracownika oddającego krew w centrum krwiodawstwa.

Ustawa nakłada na pracodawcę obowiązek udzielenia dnia wolnego od pracy lub jego części. Wszystko zależy od zalecenia stacji krwiodawstwa, która określa, jak dużo czasu potrzebuje osoba zatrudniona. Można przypuszczać, że będzie to cały dzień pracy (8 godzin), ponieważ to najczęściej wystawiane zwolnienie.

Ile razy w ciągu roku można otrzymać dzień wolny od pracy związany z pobieraniem krwi? Tego ustawa nie określa, ale przyjmuje się od 4 do 6 razy w roku, ponieważ z taką częstotliwością można oddawać krew pełną w zależności od płci. 

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku

Urlop okolicznościowy. Komu i kiedy przysługuje?

Oddawanie krwi – najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oddawania krwi:

Co ile można oddawać krew?

Mężczyźni mogą oddawać krew maksymalnie 6 razy w roku, a kobiety nie więcej niż 4 razy. Warto wiedzieć, że poszczególne wizyty nie mogą mieć miejsca częściej niż co 8 tygodni.

Co zjeść przed oddaniem krwi?

Krew, którą oddajemy, powinna być jak najlepszej jakości. Dlatego przynajmniej dzień przed jej oddaniem nie można spożywać alkoholu i nie powinno się palić papierosów (w przypadku palenia minimum 2 godziny). Trzeba też zadbać o zjedzenie lekkiego śniadania pozbawionego tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i wypicie przynajmniej pół litra wody.

Co zjeść po oddaniu krwi?

Najlepiej posiłek z dużą ilością węglowodanów. Czekolada, którą otrzymasz po badaniu, wydaje się całkiem dobrym pomysłem 🙂

Czy podczas epidemii koronawirusa można oddawać krew?

Lęk przed oddawaniem krwi w sytuacji pandemii jest zrozumiały. Jednak warto wiedzieć, że centra krwiodawstwa dalej działają, a pacjenci szpitali w dalszym ciągu potrzebują krwi. Placówki zadbały o odpowiednie zabezpieczenia, przez co oddawanie trwa odrobinę dłużej – jednak ciągle jest możliwe.

Czy mając tatuaże, można oddawać krew?

Można, jednak nie od razu po zrobieniu sobie nowego tatuażu. W tym przypadku oddawanie krwi jest możliwe dopiero po 6 miesiącach, ze względu na ryzyko zakażenia w studiu.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)